Skocz do zawartości

ciagnik 24V - przyczepa 12V


Antoine

Rekomendowane odpowiedzi

> Czy sa jakies moduly, ktore mozna podlaczyc aby na gniezdzie przyczepy, lub jako przelotka, bylo

> 12V

> jakis schemat, lub link?

z tego co się obracam w "branży" to chyba nie ma. rozwiązaniem może być wymiana świateł w przyczepie na diodowe led. są lampy uniwersalne 12/24 V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy sa jakies moduly, ktore mozna podlaczyc aby na gniezdzie przyczepy, lub jako przelotka, bylo

> 12V

> jakis schemat, lub link?

Kiedyś wymieniałem żarówki.... robota upierdliwa ale nie znalazłem żadnego sensownego rozwiązania. Była jakaś firma co robiła moduł ale cena była zupełnie odpychająca. Nie wiem czy nie vaeco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> z tego co się obracam w "branży" to chyba nie ma. rozwiązaniem może być wymiana świateł w

> przyczepie na diodowe led. są lampy uniwersalne 12/24 V.

przyczepy rozne, wiec rozwiazanie musi byc na aucie lub przenosne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie. Wpiąć ja miedzy solówkę a przyczepę. Coś ala przedłużacz. Kończy mi się net bo przekraczam

> granice

no tak wlasnie chce zrobic, ale jak to rozwiazac, przeciez kazde swiatlo ma osobny sygnal...

a co to za granica netu nie ma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no tak wlasnie chce zrobic, ale jak to rozwiazac, przeciez kazde swiatlo ma osobny sygnal...

> a co to za granica netu nie ma?

Po taniosci pociagnac przewod np 4mm2 z 12v+ po stacyjce i za pomoca kompletu przekaznikow sterowac swiatłami (jeden na kazde swiatło) styki od cewek przekaznikow podlaczasz do instalacji 24v konkretnego swiatła i masy, a styki wykonawcze podłaczasz do tego przewodu +12v i do nowego gniazdka (przekazniki musza miec cewki na 24v)

Najlepiej bylo by dac dwa przewody + 12V aby rozdzielic pozycje (w razie padniecia jednej lini masz czesc swiateł w przyczepie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po taniosci pociagnac przewod np 4mm2 z 12v+ po stacyjce i za pomoca kompletu przekaznikow sterowac

> swiatłami (jeden na kazde swiatło) styki od cewek przekaznikow podlaczasz do instalacji 24v

> konkretnego swiatła i masy, a styki wykonawcze podłaczasz do tego przewodu +12v i do nowego

> gniazdka (przekazniki musza miec cewki na 24v)

> Najlepiej bylo by dac dwa przewody + 12V aby rozdzielic pozycje (w razie padniecia jednej lini masz

> czesc swiateł w przyczepie)

hmm, czyli 7 przekaznikow( jakie konretnie maja byc?) i do tego przetwornice 24->12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 6 przekaznikow uniwersalne z cewkami 24v (2 kierunki, 1 stop, 1 przeciwmgłowe, 2 pozycyjne) i jedna

> przetwornica 24--> 12

a cofania confused.gifzlosnik.gif

przetwornica jakiej mocy? - TAKA bedzie dobra?

przekazniki ktore konkretnie? moze jakies lutowane by byly?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a cofania

W standardowej 7 piniowej wtyczce przyczepy nie ma wstecznego

> przetwornica jakiej mocy? - TAKA bedzie dobra?

Musi byc mocniejsza tak okolo 130W (2x 21w stop, 2x10w pozycja 2x21w kierunki, 21w przeciwmgłowe + jakies obrysowki i podswietlenie tablicy) Trzeba wiec cos z zapasem mocy bo moze sie zdarzyc ze uzyjesz wszystkich swiateł na raz

>przekazniki ktore konkretnie? moze jakies lutowane by byly?

Potrzebujesz przekaznik zwierny z cewka 24v i ze stykami roboczymi 4A (te na aukcji maja 30A wiec az nadto ale mniejszych mocy chyba nie ma. Do kupienia w kazdym samochodowym sa duze ale jak by sie popsuł to łatwiej go wymienic niz lutowany pierwszy lepszy

do tego kupujesz podstawki

i skladasz wszystko razem i masz tanim chalupniczym sposobem zrobiona instalacje smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czy sa jakies moduly, ktore mozna podlaczyc aby na gniezdzie do przyczepy, lub jako przelotka, bylo

> 12V

> jakis schemat, lub link?

n.p. cos takiego plus 6 przekaźników 10A z cewką 24V i gniazdo ...

Ewentualnie wersja mocno uproszczona:

n.p. cos takiego 6 sztuk (cena podana za 10) plus gniazdo palacz.gif

Ta druga wersja IMHO do raczej okazjonalnego wykorzystania.

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> n.p. cos takiego plus 6 przekaźników 10A z cewką 24V i gniazdo ...

jakich przekaznikow? JQX - 14F?

> Ewentualnie wersja mocno uproszczona:

> n.p. cos takiego 6 sztuk (cena podana za 10) plus gniazdo

> Ta druga wersja IMHO do raczej okazjonalnego wykorzystania.

> M.

dlaczego do okazjonalnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jakich przekaznikow? JQX - 14F?

n.p.

http://gzz.pl/product_info.php?cPath=1094_1498&products_id=11451

http://gzz.pl/product_info.php?cPath=1094_1498&products_id=5012

> dlaczego do okazjonalnego?

nie ufam tym przetwornicom, choc w sumie juz takie 10 sztuk w rozne miejsca powsadzałem i pracują icon_rolleyes.gif

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po taniosci pociagnac przewod np 4mm2 z 12v+ po stacyjce i za pomoca kompletu przekaznikow sterowac

> swiatłami (jeden na kazde swiatło) styki od cewek przekaznikow podlaczasz do instalacji 24v

> konkretnego swiatła i masy, a styki wykonawcze podłaczasz do tego przewodu +12v i do nowego

> gniazdka (przekazniki musza miec cewki na 24v)

> Najlepiej bylo by dac dwa przewody + 12V aby rozdzielic pozycje (w razie padniecia jednej lini masz

> czesc swiateł w przyczepie)

takie http://sklep.tim.pl/przekaznik-miniaturowy-1p-16a-24v-dc-rm85-2011-35-1024-600021 wlutować w płytkę uniwersalną, zamknąć w hermetyczną puszkę i po kłopocie. no poza doprowadzieniem zasilania +12V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

> Temat już pewnie nie aktualny, ale co wy z tymi przetwornicami na 12V. Nie można wziąć napięcia

> prosto z akumulatora, przecież nie ma akumulatorów 24V a 2 połączone szeregowo 12V

będzie pompowało 1 akumulator bardziej, co przyczyni się do szybszego padu i konieczności wymiany obu. Wiem, bo w pracy mam taką sytuację - zawsze padają aku, do którego podłączone są drobiazgi na 12V właśnie. Oczywiście sprawę rozwiązywałoby przekładanie akumulatorów co jakiś czas (powiedzmy co 2tyg) - ale jest to upierdliwe i powiedzmy wprost - nikomu nie będzie chciało się tego robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> będzie pompowało 1 akumulator bardziej, co przyczyni się do szybszego padu i konieczności wymiany

> obu. Wiem, bo w pracy mam taką sytuację - zawsze padają aku, do którego podłączone są

> drobiazgi na 12V właśnie. Oczywiście sprawę rozwiązywałoby przekładanie akumulatorów co jakiś

> czas (powiedzmy co 2tyg) - ale jest to upierdliwe i powiedzmy wprost - nikomu nie będzie

> chciało się tego robić.

IHMO rozwiązaniem zamiast przekładania mógłby być przełącznik 2-stanowy podłączony na wejściu do drobiazgów - 1 stan: akumulator 1, 2 stan: akumulator 2 wink.gif czy źle myślę 270751858-jezyk.gif?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> IHMO rozwiązaniem zamiast przekładania mógłby być przełącznik 2-stanowy podłączony na wejściu do

> drobiazgów - 1 stan: akumulator 1, 2 stan: akumulator 2 czy źle myślę ?

oczywiście, że tak można ok.gif ale to komplikuje całą instalację no i trzeba pamiętać o włączaniu przełącznika na zmianę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> oczywiście, że tak można ale to komplikuje całą instalację no i trzeba pamiętać o włączaniu

> przełącznika na zmianę.

No w pewnym sensie tak wink.gif bo trzeba to podłączyć i przedłużyć itd grinser006.gif ale zrobi sie raz i potem nie trzeba latać z kluczem i zmieniać smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to nie przejdzie. Przecież mamy do czynienia z instalacją "jednoprzewodową"-drugi biegun jest masą i ta masa jest wspólna dla 12 i 24 V.

Bez fizycznej zamiany akumulatorów jedynie jeden (zawsze ten sam) jest połączony z masą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> będzie pompowało 1 akumulator bardziej, co przyczyni się do szybszego padu i konieczności wymiany

> obu. Wiem, bo w pracy mam taką sytuację - zawsze padają aku, do którego podłączone są

> drobiazgi na 12V właśnie. Oczywiście sprawę rozwiązywałoby przekładanie akumulatorów co jakiś

> czas (powiedzmy co 2tyg) - ale jest to upierdliwe i powiedzmy wprost - nikomu nie będzie

> chciało się tego robić.

Potwierdzam. W pierwszej solówce podłączyłem sobie lodówkę pod jeden aku i padł po dwóch miesiącach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Potwierdzam. W pierwszej solówce podłączyłem sobie lodówkę pod jeden aku i padł po dwóch

> miesiącach.

Mówisz że to aż taka padaka?

U siebie mam podłączone radia (cb i fm) właśnie na 12V. hmm.gif

Mam nówki akumulatory, mam wołać od szefa przetwornicę żeby dłużej pociągnęły? hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Moim zdaniem to nie przejdzie. Przecież mamy do czynienia z instalacją "jednoprzewodową"-drugi

> biegun jest masą i ta masa jest wspólna dla 12 i 24 V.

> Bez fizycznej zamiany akumulatorów jedynie jeden (zawsze ten sam) jest połączony z masą.

Tak już wiem gdzie jest mój błąd w myśleniu smile.gif ogólnie samo zrobienie tego jest możliwe, tyle, że trzeba trochę pokombinować smile.gif a sam układ nie zamknie się w jednym przełączniku 2 stanowym tylko trzeba by tutaj budować (najprościej) układ na przekaźnikach wink.gif ale komu to chciałoby się bawić w takie coś 270751858-jezyk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.