Skocz do zawartości

taka sytuacja na drodze... kto winny


Ragless

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Kto będzie winny w przypadku kolizji jeśli mamy drogę jednokierunkową po której porusza się pojazd "pod prąd" mimo znaków zakaz skrętu i zakaz wjazdu a osoba wyjeżdżająca z posesji tyłem mająca ograniczoną widoczność na osoby jadące "pod prąd" i dochodzi do stłuczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> Kto będzie winny w przypadku kolizji jeśli mamy drogę jednokierunkową po której porusza się pojazd

> "pod prąd" mimo znaków zakaz skrętu i zakaz wjazdu a osoba wyjeżdżająca z posesji tyłem mająca

> ograniczoną widoczność na osoby jadące "pod prąd" i dochodzi do stłuczki.

IMHO winny kolizji jest ten co się włączał do ruchu.

Jadący pod prąd oczywiście też mandat ale nie za kolizje a za to wykroczenie co popełnił, bo do kolizji nie doprowadził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> Kto będzie winny w przypadku kolizji jeśli mamy drogę jednokierunkową po której porusza się pojazd

> "pod prąd" mimo znaków zakaz skrętu i zakaz wjazdu a osoba wyjeżdżająca z posesji tyłem mająca

> ograniczoną widoczność na osoby jadące "pod prąd" i dochodzi do stłuczki.

myślę że jeśli ten koleś jadący pod prąd przodem uderzy to wina jest jego ,choć może być tak że policja ukaże obydwóch mandatem ponieważ ten wjechał pod prąd a wyjeżdżający z posesji nie zachował szczególnej ostrożności, może być różnie to potem zależy od policji ,gdyby wjechał pod prąd i cofał to jest to jak najbardziej dozwolony manewr więc na resztę odpowiedz sobie sam zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wyjezdzajacy winny, jadacy pod prad dostaje mandat za jazde pod prad (inny werdykt chyba tylko w

> sadzie uslyszysz).

...a przynajmniej jakieś, nikłe szanse na to są.

wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> IMHO winny kolizji jest ten co się włączał do ruchu.

> Jadący pod prąd oczywiście też mandat ale nie za kolizje a za to wykroczenie co popełnił, bo do

> kolizji nie doprowadził.

A co powiesz na ten fragment aft 23.1 PoRD?

Quote:

przy cofaniu
ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu
i zachować szczególną ostrożność, a w szczególności:

sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A co powiesz na ten fragment aft 23.1 PoRD?

> Quote:

> przy cofaniu ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu i zachować szczególną

> ostrożność, a w szczególności:

> sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia

Na ten fragment powiem Ci, ze skoro jechal do przodu to nie cofal facepalm%5B1%5D.gif

Zaraz, bo sie zakrcilem, potwierdzasz zdanie Jaya i sie pytasz co on na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> Kto będzie winny w przypadku kolizji jeśli mamy drogę jednokierunkową po której porusza się pojazd

> "pod prąd" mimo znaków zakaz skrętu i zakaz wjazdu a osoba wyjeżdżająca z posesji tyłem mająca

> ograniczoną widoczność na osoby jadące "pod prąd" i dochodzi do stłuczki.

tak jak koledzy piszą crazy.gif

sam niedawno wertowałem opinie i pord w tym temacie z czystej ciekawości, bo mieszkam na jednokierunkowej i raz już miałem gorąco jak dziadziuś pędzlował pod prąd i mało mi w bok nie wjechał jak się włączałem do ruchu z miejsca parkingowego (zresztą jak się okazało wielu sobie omija korki, albo dojeżdża pod swój blok pod prąd tą ulicą... )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> IMHO winny kolizji jest ten co się włączał do ruchu.

> Jadący pod prąd oczywiście też mandat ale nie za kolizje a za to wykroczenie co popełnił, bo do

> kolizji nie doprowadził.

To podobnie jak gdy wymuszę pierwszeństwo jadąc na czerwonym i ktoś wjedzie mi w bok?

Do kolizji doprowadza przecież ten co mi wjechał w bok - bo wjechał a mógł nie wjechać. Ja powinienem dostać tylko mandat za jazdę na czerwonym świetle bo do kolizji nie doprowadziłem.

hehe.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam

> Kto będzie winny w przypadku kolizji jeśli mamy drogę jednokierunkową po której porusza się pojazd

> "pod prąd" mimo znaków zakaz skrętu i zakaz wjazdu a osoba wyjeżdżająca z posesji tyłem mająca

> ograniczoną widoczność na osoby jadące "pod prąd" i dochodzi do stłuczki.

a ja myślę że te 2 punkty kodeksu drogowego wyjaśniają wszystko:

Quote:

3. Jeżeli uczestnik ruchu lub inna osoba spowodowała jednak zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego, jest obowiązana przedsięwziąć niezbędne środki w celu niezwłocznego usunięcia zagrożenia, a gdyby nie mogła tego uczynić, powinna o zagrożeniu uprzedzić innych uczestników ruchu.

Art. 4.

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze mają prawo liczyć, że inni uczestnicy tego ruchu przestrzegają przepisów ruchu drogowego, chyba że okoliczności wskazują na możliwość odmiennego ich zachowania.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na ten fragment powiem Ci, ze skoro jechal do przodu to nie cofal

> Zaraz, bo sie zakrcilem, potwierdzasz zdanie Jaya i sie pytasz co on na to?

Cofający ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom drogi, czyli z tego wynika, że także wjeżdżającym na jego drogę z drogi podporządkowanej oraz wyjeżdżającym z posesji.

Wyjeżdżając tyłem z posesji masz ten obowiązek jakby zdwojony, bo cofasz i włączasz się do ruchu zlosnik.gif

Z drugiej strony masz prawo zakładać, że drogą jednokierunkową nic nie jedzie pod prąd przodem, bo jeżeli jechałby pojazd uprzywilejowany, to musiałby mieć włączone sygnały optyczne i akustyczne, więc byś go usłyszał.

Jak to sąd by rozsądził w wypadku opisywanym w wątku tytułowym, nie wiem.

Ale ktoś napisał jeszcze - a jakby ten pod prąd jechał tyłem. Do czego ma prawo. No i na to odpowiadałem, że cofający ma przepuścić wszystkich uczestników ruchu. Czyli mamy zmot, bo jest dwóch, którzy powinni się nawzajem przepuścić. Czy można w takiej sytuacji stosować regułę prawej ręki? Trzeba by się najpierw zastanowić, czy przy jeździe tyłem to na pewno powinna być ta sama prawa strona, co przy jeździe w przód zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.