Skocz do zawartości

Instalacja 1- / 3- fazowa w bloku (zwiększenie mocy)


slawekw

Rekomendowane odpowiedzi

Jak już kiedyś pisałem - mam w mieszkaniu (blok wielka płyta z lat 80) instalację jednofazową.

W umowie z dostawca prądu (RWE) mam określoną moc dostarczaną: 5KW.

Postanowiłem zainstalować płytę indukcyjną o mocy 7,4 KW - Electrolux EHL7640FOK. I obawiam się o niedobór mocy elektrycznej.

Wystąpiłem więc do RWE o zwiększenie mocy do 10KW. To powinno wystarczyć na płytę i resztę mieszkania. Zgodę dostałem - ale wymaga to zmiany instalacji i licznika na 3-fazowy.

I w związku z tym mam pytania:

1. Jaka jest maksymalna moc do uzyskania w instalacji 1-fazowej ? (wolałbym nie przerabiać instalacji)

2. Gdyby jednak było to konieczne - ile może kosztować taka modernizacja instalacji (od zacisków do licznika - wraz z samym licznikiem). Instalację w mieszkaniu mam OK - co prawda tylko 1-fazową, ale płytę podłączyłbym po prostu na osobnej fazie. Lub (jeśli jest taka możliwość) do 2 różnych faz.

3. Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Płyta potrafi działac na 3 fazach czy maksymalnie na 2?

Jaki jest faktycznie maksymalny pobór mocy (a nie sumaryczna moc wszystkich pól indukcyjnych) i wymagane zabezpieczenie?

Jakie będziesz miał zabezpieczenie przy tych 10kW 3x16A? Jakie masz teraz (25A?)

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Płyta potrafi działac na 3 fazach czy maksymalnie na 2?

Nie mam pojęcia - w instrukcji nic nie ma na ten temat.

Jak kupie to sprawdzę w praktyce.

> Jaki jest faktycznie maksymalny pobór mocy (a nie sumaryczna moc wszystkich pól indukcyjnych) i

> wymagane zabezpieczenie?

No właśnie te 7400W. Sumaryczna moc jest większa (4 x 3200)

> Jakie będziesz miał zabezpieczenie przy tych 10kW 3x16A?

Wg projekty z RWE - 20A. Domyślam się, że jest to 3 x 20A (na każdą fazę)

> Jakie masz teraz (25A?)

Nie wiem - nie mam dostępu do bezpieczników przed licznikiem. Ale zgaduję że właśnie 25A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Płyta potrafi działac na 3 fazach czy maksymalnie na 2?

> Jaki jest faktycznie maksymalny pobór mocy (a nie sumaryczna moc wszystkich pól indukcyjnych) i

> wymagane zabezpieczenie?

> Jakie będziesz miał zabezpieczenie przy tych 10kW 3x16A? Jakie masz teraz (25A?)

> Krawiec

Ta płyta jest 1 fazowa. Tak wyczytałem ze specyfikacji bo zasilanie to 220-240V ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ta płyta jest 1 fazowa. Tak wyczytałem ze specyfikacji bo zasilanie to 220-240V

To akurat o niczym nie świadczy. Moja też jest na 230 V, a działa na dwóch fazach, tylko po prostu na napięciu fazowym, a nie międzyfazowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To akurat o niczym nie świadczy. Moja też jest na 230 V, a działa na dwóch fazach, tylko po prostu

> na napięciu fazowym, a nie międzyfazowym.

Myślę że wtedy było by napisane 2x220-240V ale tu mogę się mylić niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

> Nie mam pojęcia - w instrukcji nic nie ma na ten temat.

Faktycznie ani słowa o tym jak ją można podłączyć, ani też jakie zabezpieczenie jest wymagane.

> Wg projekty z RWE - 20A. Domyślam się, że jest to 3 x 20A (na każdą fazę)

To problemu nie będzie o ile płyte można podpiąć do dwóch faz..

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Faktycznie ani słowa o tym jak ją można podłączyć, ani też jakie zabezpieczenie jest wymagane.

> To problemu nie będzie o ile płyte można podpiąć do dwóch faz..

Mam mniejszy gabarytowo "odpowiednik" tej płyty Electroluxa, również o mocy 7,4kW ale bez funkcji łączenia pól. Płyta jest dwufazowa, ale oczywiście można ją podpiąć pod jedną fazę.

W opisach ma również podane 230-240V i to się przecież zgadza, bo na takim napięciu pracuje.

Na podłączenie elektryczne jest załączona osobna instrukcja (kartka).

Ta większa płyta na 100% też jest pod dwie fazy- przed zakupem rozkminiałem chyba wszystkie modele tej firmy i wszystkie miały takie samo podłączenie:

287698452-Schemat.jpg

Zabezpieczenia w mieszkaniu mam typowe, jakie dają w nowych blokach: osobny bezpiecznik na trójfazówkę 16A. Przydział mocy na mieszkanie to, o ile pamiętam 11kW.

post-76957-14352524064403_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Płyta jest dwufazowa, ale oczywiście można ją podpiąć pod jedną fazę.

Pytanie - czy warto inwestować w zmianę instalacji z 1-fazowej na 3-fazową tylko dla tej płyty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pytanie - czy warto inwestować w zmianę instalacji z 1-fazowej na 3-fazową tylko dla tej płyty ?

Obawiam się, że to może być po prostu konieczne. Kup, zainstaluj, odpal na max wszystkie pola w płycie, włącz piekarnik, czajnik, pralkę, odkurzacz, suszarkę do włosów, czy co tam jeszcze masz i konieczność raczej wyjdzie sama.

Inna sprawa, to przekrój przewodów, pod które jednofazowo podepniesz płytę- pamiętaj, że urządzenia o takim maksymalnym poborze mocy w domu raczej nie miałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Obawiam się, że to może być po prostu konieczne.

Też się tego obawiam...

> Inna sprawa, to przekrój przewodów, pod które jednofazowo podepniesz płytę- pamiętaj, że urządzenia

> o takim maksymalnym poborze mocy w domu raczej nie miałeś.

W ramach remontu mieszkania położyłem nową instalację w kuchni. Niestety - przewidziałem tylko jedną fazę dla płyty (ale mogę jeszcze dociągnąć drugą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też się tego obawiam...

W sumie płyta rzadko działa na max, ale w takim przypadku nic innego nie włączysz, siedzisz przy świeczce i od czasu do czasu podnosisz eske zlosnik.gif

> W ramach remontu mieszkania położyłem nową instalację w kuchni. Niestety - przewidziałem tylko

> jedną fazę dla płyty (ale mogę jeszcze dociągnąć drugą).

Koniecznie.

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Też się tego obawiam...

> W ramach remontu mieszkania położyłem nową instalację w kuchni. Niestety - przewidziałem tylko

> jedną fazę dla płyty (ale mogę jeszcze dociągnąć drugą).

Wydaje mi się, że płyta podpięta pod jedną fazę będzie pobierała połowę mocy (7400/2) i nie pozwoli uruchomić więcej pól na pełnej mocy, np 2 na maxa zamiast 4 na maxa przy dwóch fazach. Rzadko się używa wszystkich pól na pełnej mocy. Ja na twoim miejscu sprawdziłbym w praktyce jak się zachowuje płyta na jednej fazie, czy ograniczone działanie Ci nie przeszkadza i wtedy zdecydował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To dociągnij. Jakie masz tam przewody?

Przy jednej fazie z RWE nie miało sensu dociąganie drugiego obwodu.

Przekroju przewodu nie pamiętam - chyba 4mm (elektryk dobierał pod tę płytę - ale marudził, że to też trochę mało)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja na twoim miejscu sprawdziłbym w praktyce jak się

> zachowuje płyta na jednej fazie, czy ograniczone działanie Ci nie przeszkadza i wtedy

> zdecydował.

I w tym kierunku chcę iść.

Tylko najpierw położę dodatkowy przewód od licznika do kuchni. Jeśli będą problemy z zasilaniem płyty, to zmienię zasilanie mieszkania na 3-fazowe i dalej już sobie odpowiednio podłączę obwody w mieszkaniu (mam zrobione 7 osobnych obwodów, w tym trzy na kuchnię).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Obawiam się, że to może być po prostu konieczne. Kup, zainstaluj, odpal na max wszystkie pola w

> płycie, włącz piekarnik, czajnik, pralkę, odkurzacz, suszarkę do włosów, czy co tam jeszcze

> masz i konieczność raczej wyjdzie sama.

nie byłbym taki pewny. Indukcja, poza pierwszym etapem, grzeje impulsowo i nie na pełnej mocy. Sytuacje w których wszystkie pola działają na 100% w skali roku można policzyć na palcach.

Bardziej wymagające są klasyczne kuchnie elektryczne, z oporowymi płytkami, a jednak doświadczenie pokazuje, że 4. płytkowa kuchnia spokojnie działa na 1. fazie z bojlerem, który sam sobą rządzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie pozwoli

> uruchomić więcej pól na pełnej mocy, np 2 na maxa zamiast 4 na maxa przy dwóch fazach. Rzadko

> się używa wszystkich pól na pełnej mocy.

Z jakichś powodów kolega jest skłonny wybulić dodatkowe 400-500zł więcej na płytę z funkcją mostka, czyli łączenia pól grzejnych parami, ze wspólnym ich sterowaniem. Byłoby głupio, gdyby nie mógł tej płyty wykorzystać w 100% jej możliwości, nawet nie grzejąc z pełną mocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.