Skocz do zawartości

Samochody z płaskimi szybami - stare i nowe - jakie znacie?


c64club

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry

Mój pierwszy post tutaj (przywitalni nie znalazłem). Wczoraj odkryłem autokącik i mi się spodobało, wiec biorę się do pisania.

Od roku zbieram się na przebudowę pewnego dziwnowozu, zwanego Simson Duo. Kto zna, niech się nie nabija, kto nie zna, lepiej niech nie szuka tego szkarada po necie smile.gif 3-kołowe, bez- lub jednodrzwiowy wynalazek z napędem na lewe koło. Od 7 września do października mam urlop i zamierzam zrobić sprzęta do jazdy. Mechanika już skompletowana. Ponieważ kabina została zbudowana z 10 lat temu "w oparciu o to, co leżało w szopie", bez wiedzy, z szybami z plexi mocowanymi na wystające do wnętrza wkręty i w dodatku pod 20cm ode mnie niższego kierowcę, zamierzam ją uczynić od nowa i potrzebuję do tego szyb. Ponieważ goni mnie czas i warunki warsztatowe nie pozwalają na wykorzystanie szyb giętych (o sferycznych nie wspominając), chcę wykorzystać szyby płaskie od w miarę popularnych pojazdów. Sprzęt i tak ma aerodynamikę leśniczówki, co przy jego maksymalnych 55-60 km/h nie przeszkadza, więc:

Ktokolwiek zna, wie, kojarzy, jakąś płaską szybę w dowolnym gracie, którego jeszcze na szrocie można uświadczyć, niechaj pisze tutaj. Np. "szyby tylnych drzwi we Fiacie XXX"

Przednią mam fabryczną, tylną chciałbym mieć podobną, max. szerokość <1m (pasiłaby tylna od Żuka z paką, ale jest za wąska). Potrzebuję również dwie tylne boczne (małe, prostokoątne) i dwie przednie boczne, coś na kształt maluchowskich. Mogą być dzielone.

Mam nadzieję w tydzień znaleźć odpowiednie. Pomożecie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szklarz + oddać do hartowania - koszt zabija.

Przycinać hartowaną szybę to trzeba mieć fantazję. Przecież rozkład naprężeń jest ustalony dla całej szyby i to łacznie z jej zaokrąglonymi krawędziami.

Tylna szyba 126p niestety nie jest płaska. Dostałem w prezencie dwie - są wycinkami stożka (takiego o średnicy 10m i wysokości drugie tyle).

Poszukuję pomysłu na tylne boczne (stałe, prostokątne), tylną (możliwie najszerszą do 1m) i boczne przednie.

Duo w oryginale wygląda tak:

Simson%20Krause%20Duo%2002.JPG

Mój wygląda tak:

ibqc.jpg

(szyby z plexi, wieczorem zamieniają się w mleko,\, bo są porysowane, w dodatku popełniono wszelkie błędy i druty jakie można, włącznie z wkrętami, na które można się nabić)

A chcę pójść w tę stronę:

simson-duo_9eec8.jpg

(+ przedłużenie kabiny w tył, coby mieć kawałek bagażnika w stylu Tico czy Cinquecento).

Im większe będą te szyby boczno-tylne, tym fajniej przeszklone akwarium udałoby się zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hummer H1

Cena szyby? Pewnie koszt mojego pojazdu smile.gif

Albo pojazd pomocniczy chowany do bagażnika Hummera - jeden kolega z pracy ma Jeepa Wranglera. Nie dość, że płaska szyba z przodu, to jeszcze kładziona na machę, płaskie szyby w drzwiach, okrągłe lampy przednie, tylne mocowane na a nie w karoserii, zawiasy jawnie na wierzchu i w ogóle wszystkie patenty, których brakuje dzisiejszym karoseriom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cena szyby? Pewnie koszt mojego pojazdu

> Albo pojazd pomocniczy chowany do bagażnika Hummera - jeden kolega z pracy ma Jeepa Wranglera. Nie

> dość, że płaska szyba z przodu, to jeszcze kładziona na machę, płaskie szyby w drzwiach,

> okrągłe lampy przednie, tylne mocowane na a nie w karoserii, zawiasy jawnie na wierzchu i w

> ogóle wszystkie patenty, których brakuje dzisiejszym karoseriom.

Nie wiem jaka jest ładowność Twojego pojazdu ale może i trafiłbyś szybę z opancerzonego Humvee grinser006.gif Pewnie ma z kilka cm grubości grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ...

> Duo w oryginale wygląda tak:

> Mój wygląda tak:

> (szyby z plexi, wieczorem zamieniają się w mleko,\, bo są porysowane...

To może poliwęglan?

Płaskie szyby boczne miał chyba Trabant. Wersja kombi miała te szyby całkiem długie. Może tylna szyba z drzwi od Nysy by Ci pasowała?

A jeśli chcesz zrobić akwarium, to może coś ze świetlikami w stylu starego Wartburga?

7748574942_5cf6a3c95a_z.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Hmm, gdzie takiego szklarza dorwałeś? Koszt 2mm 1 szt. 50x95 i 2 szt 50x50 mógłby wyjść podobnie

> akceptowalny, a miałbym akwarium jak się patrzy.

Dorobienie płaskich hartowanych szyb na wymiar to żaden problem, z tym, że standartowa grubość to 4mm albo 5mm (nie mierzyłem), cena w granicach 100 za średnią wielkość (powiedzmy 80x50cm) . Można też kupić gotowe hartowane, średni koszt to 30-60PLN.

Po prostu znajdź w swojej okolicy sklep z częściami zamiennymi do ciągników i maszyn rolniczych i tam albo kupisz gotową szybę (mają katalogi szyb do kabin i może coś dopasujesz-jest kilkaset do wyboru hehe.gif albo zamówisz jaki chcesz wymiar i przywiozą za kilka dni ok.gif

Sklepy z mojej okolicy zaopatrują się w szyby tutaj , jak masz blisko to uderzaj bezpośrednio do nich grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dobry [...]

> Przednią mam fabryczną, tylną chciałbym mieć podobną, max. szerokość

hmm.gif To chyba bylo Made in Germany, East Germanyidea.gif?

Wielu producentow ma czesci sprzed lat, np nie moglem dostac gum do drzwii do mojej E9, jeden email do BMW i mialem paczke za 10 dni z D ... Kwestia oczywscie ceny, ale i tu nie powinno byc IMVHO problemuniewiem.gif[...]

Firma nie istnieje juz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cinquecento szyba tył jest "niemalże" prosta

Parafrazując -"niemalże" robi wielką różnicę.

O tę małą krzywiznę rozbija się cała trudność skarosowania pojazdu z użyciem takiej szyby. Mając prosto prostą szybę, robimy ramkę z prostych elementów. Dla prawie prostej trzebaby formować i klepać blachy. ramki i wszystko. A że na poszycia mam przeznaczone płyty z laminatu 1mm, to mogę je wyginać najwyżej w jednej płaszczyźnie, a 2 ścian wygiętych już nie połączę sensownie. Mam tylne z Malca i 2 boczne. Też niemalże proste i się nie nadadzą.

4th element skąd jesteś?

Czy fiat Ritmo miał boczne szyby proste?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tylko czy rachityczny silnik uciągnie kabinę z ciągnika? Wszak nie bez powodu w oryginale było

> zamiast szyb coś na kształt "grubej folii" rodem ze szklarni...

Silnik będzie kapkę mniej rachityczny, lepsze sprzęgło, potrafi tę masę udźwignąć. Z resztą 80% emeryckich przeróbek tych pojazdów zawiera szyby.

Szyby z traktorów - na tylne boczne być może bym coś znalazł, natomiast na tylną wszystkie dotychczas obejrzane szyby w symetrycznym kształcie z ciągników są troche za duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Szyby z traktorów - na tylne boczne być może bym coś znalazł, natomiast na tylną wszystkie

> dotychczas obejrzane szyby w symetrycznym kształcie z ciągników są troche za duże.

Katalog przeglądałeś, bo sporo tam tego jest.

Ewentualnie zamów wg swoich wymiarów, chyba, że te 100PLN to za drogo, ale przynajmniej szyba nie porysowana zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Katalog przeglądałeś, bo sporo tam tego jest.

> Ewentualnie zamów wg swoich wymiarów, chyba, że te 100PLN to za drogo, ale przynajmniej szyba nie

> porysowana

Za 2 minuty (10:00) teoretycznie można już zadzwonić do tego zakładu hartującego szkło, zaraz będę wiedział.

EDIT dzwoniłem. Szyba 4mm2 ze stępionymi brzegami hartowana 110 zł/m2. Otwory 2zł/szt, dopłata do szyby za cięcie nieprostokątne 50%, czyli na drzwi bym musiał 2szt takie zamówić.

Spróbuję jeszcze poszukać, kto by mi zrobił 3mm, ale te 4mm też nie jest źle, wyjdzie tego ~13kg. 150-200zł na caly pojazd i nie rzeźbię w hovnie dostosowujac pojazd do posiadanych szyb, tylko szyby do pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Katalog przeglądałeś, bo sporo tam tego jest.

> Ewentualnie zamów wg swoich wymiarów, chyba, że te 100PLN to za drogo, ale przynajmniej szyba nie

> porysowana

Teraz dorwałem ofertę jednej firmy, taki szerszy katalog. Do Ursusa najtańsze, a tych kabin było X wersji. Jedna była wąska. Nawet znalazłem szybę na moją szerokość, wysoką, z otworem na wycieraczkę, za 70zł. A na szyby drzwi przypasują do niej dolne szyby drzwi od innej kabiny Ursusa - ta sama wysokość i bardzo podobny kąt, więc przednią musiałbym nachylić jeszcze bardzie, co mnie akurat nie boli. Także proste szyby zamówię do zrobienia, a skośne z katalogu. I już wiem, od czego wycieraczka. Tylko muszę pytać o konkretne szyby, bo część ma grubość 6mm, co mi akurat nie pasuje

> Suzuki samurai

Będę na szrocie w Tarnowskich Górach, to zobaczę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i uciecha z szyb traktorowych się rozwiała. odpowiedź gościa od szyb: "Wszystkie są 6mm. Jak jest grubsza, to w katalogu ma Pan zaznaczone, niektóre przednie są grubsze".

Czyli pozostaje obejrzeć na złomie szyby z marabelek, pand, samuraiów i innych spisanych w watku. Ale do Samuraia koszt jest większy niz zrobionej na zamówienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> LR Defender.

Dzięki.

Firma hartująca szkło, dla jednostkowej realizacji poleciła mi swoich konkurentów niedaleko dużego złomowiska. Jak nie znajdę fajnych szyb gotowych, to mogę zamówić. W detalu 88zł/m2 szyby 4mm. Wiercą, zaokrąglają i tną pod kątem za niewygórowaną dopłatę.

Także temat raczej ogarnięty. Pozostaje kwestia wycieraczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dzięki.

> Firma hartująca szkło, dla jednostkowej realizacji poleciła mi swoich konkurentów niedaleko dużego

> złomowiska. Jak nie znajdę fajnych szyb gotowych, to mogę zamówić. W detalu 88zł/m2 szyby 4mm.

> Wiercą, zaokrąglają i tną pod kątem za niewygórowaną dopłatę.

> Także temat raczej ogarnięty. Pozostaje kwestia wycieraczek.

A tylna wycieraczka z SC? Nie wystarczy jedna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A tylna wycieraczka z SC? Nie wystarczy jedna?

Wystarczy jedna na przód i jedna na tył. Czy wycieraczki tylne z osobówek mają wszystko, co potrzeba, wbudowane? W sensie podłączasz zasilanie a ona sama zamiata tam i z powrotem?

Dla mnie byłaby idealna "dwubiegowa" żeby miała 3 styki: masa oraz dwa plusy - pełny bieg i spokojne wycieranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wycieraczki możesz dobrać od łódek. Małe i zgrabne korpusy silnika z przekładnią z nastawianym kątem działania, teleskopowe ramiona do doboru ich długości, można kupić zestaw pantograficzny dla pionowego prowadzenia pióra po szybie, dwie prędkości działania.

jakiś tekst

Jako firma kupujemy bezpośrednio u dystrybutora -30% od cennika z katalogu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.