Skocz do zawartości

Prawo jazdy kat. C


Bogusz

Rekomendowane odpowiedzi

Czym można jeździć mając prawo jazdy kat. C ? . Mój ojciec ma uprawnienia nabyte jeszcze w latach 70, do ok 90 roku jeździł zawodowo ciężarówkami, dźwigami itp., w latach 90 pożyczał np. stara od znajomego i mat. budowlane na budowę (swoją) przywoził. Nie ma oczywiście żadnych świadectw kwalifikacji itp. Teraz jest to możliwe ? Jest potrzeba przewiezienia trochę większych gratów z działki (250 km), samochód volvo fl7 (chyba) skrzyniowy/wywrot mógłby pożyczyć od znajomego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

> Czym można jeździć mając prawo jazdy kat. C ? . Mój ojciec ma uprawnienia nabyte jeszcze w latach

> 70, do ok 90 roku jeździł zawodowo ciężarówkami, dźwigami itp., w latach 90 pożyczał np. stara

> od znajomego i mat. budowlane na budowę (swoją) przywoził. Nie ma oczywiście żadnych świadectw

> kwalifikacji itp. Teraz jest to możliwe ? Jest potrzeba przewiezienia trochę większych gratów

> z działki (250 km), samochód volvo fl7 (chyba) skrzyniowy/wywrot mógłby pożyczyć od znajomego

idzie wiosna i temat powraca, więc jak to jest - można ciężarówką mając prawo jazdy kat C i wożąc swoje graty jeździć czy nie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale w pierwszym poście napisał autor, że nie ma świadectwa kwalifikacji. No i chyba nie pojedzie.

do czego w takim razie uprawnia obecnie posiadanie PR kat C ?

Nic więcej nie ma oprócz ważnego prawa jazdy kat C, samochód byłby pożyczony, przewożone rzeczy kierującego, chodzi o to żeby zamiast kilku kursów busem można było raz to zabrać ciężarowym. Rzeczy przewożone to betoniarka, rusztowania, deski, różnego rodzaju blacha, elementy stalowe typu kątownik, profil itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> do czego w takim razie uprawnia obecnie posiadanie PR kat C ?

do kierowania pojazdem o DMC pow 3,5 nie wykonującym transportu drogowego. Możesz sobie kupić ciężarówkę i prywatnie nią jeździć np do kościoła, na zakupy, czyli na własne potrzeby.

> Nic więcej nie ma oprócz ważnego prawa jazdy kat C, samochód byłby pożyczony, przewożone rzeczy

> kierującego, chodzi o to żeby zamiast kilku kursów busem można było raz to zabrać ciężarowym.

> Rzeczy przewożone to betoniarka, rusztowania, deski, różnego rodzaju blacha, elementy stalowe

> typu kątownik, profil itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> do kierowania pojazdem o DMC pow 3,5 nie wykonującym transportu drogowego. Możesz sobie kupić

> ciężarówkę i prywatnie nią jeździć np do kościoła, na zakupy, czyli na własne potrzeby.

> > typu kątownik, profil itp.

a przewiezienie swoich rzeczy to nie są potrzeby własne ? no bo na pusto to chyba nie ma sensu ciężarówką jeździć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a przewiezienie swoich rzeczy to nie są potrzeby własne ? no bo na pusto to chyba nie ma sensu

> ciężarówką jeździć

Na potrzeby własne imo nie trzeba mieć licencji na transport, ale świadectwo kwalifikacji tak.

Najlepiej zapytaj u źródła, złóż zapytanie, albo zadzwoń do inspekcji transportu drogowego to dostaniesz wiążącą odpowiedź.

Skoro nikt tutaj do końca nie wie, to jaki to problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na potrzeby własne imo nie trzeba mieć licencji na transport, ale świadectwo kwalifikacji tak.

A jeśli kupię Hummera H2 pow 3.5 tony i mam tylko kat.C (a nie mam świadectwa kwalifikacji) i jade z rodziną na wakacje i mam dużo bagażu - to mogę przewozić ten bagaż w bagażniku czy nie mogę ? zlosnik.gif

2010_hummer_h2-pic-1784529963400304963.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jeśli kupię Hummera H2 pow 3.5 tony i mam tylko kat.C (a nie mam świadectwa kwalifikacji) i jade

> z rodziną na wakacje i mam dużo bagażu - to mogę przewozić ten bagaż w bagażniku czy nie mogę

> ?

Na razie i tak nie kupisz więc nie wnikaj. grinser006.gifgrinser006.gifgrinser006.gif

A tak na poważnie to nigdy mnie to nie interesowało. niewiem.gif

Ale w prypadku Hummera w rubryce przeznaczenie będzie imo wpisane osobowe więc C wystarczy. smile.gif

Ale niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a przewiezienie swoich rzeczy to nie są potrzeby własne ? no bo na pusto to chyba nie ma sensu

> ciężarówką jeździć

Mozesz jezdzic, ale z tego co pamietam musisz to gdzies zglosic przejazdy na potrzeby wlasne i towar musi byc twoją własnością. Swiadectwo kwalifikacji nei jest potrzebne bo to dokument potrzebny do pracy w tym zawodzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a przewiezienie swoich rzeczy to nie są potrzeby własne ? no bo na pusto to chyba nie ma sensu

> ciężarówką jeździć

W tym roku mi się kończą papiery - ja miałem badania psychotechniczne + papier o przewozie na potrzeby własne i starczyło. Czy się coś zmieniło to nie wiem, ale raczej nie słyszałem żeby jakaś zmiana szła. Najpewniej zadzwoń do ITD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.