Skocz do zawartości

[Manual] Montaż obrotomierza - Renault Twingo II


Lysy1980

Rekomendowane odpowiedzi

Montaż obrotomierza okazał się bardzo prosty.

Części potrzebne do montażu:

Obudowa kolumny kierowniczej z miejscem na obrotomierz

5z31oPv.jpg

Obrotomierz:

W zależności od wersji którą posiadamy benzyna / diesel

lnR1tum.jpg

Zacząłem od sprawdzenia czy mam poprowadzoną instalacje z wtyczką pod obrotomierz.

W tym celu należy ściągnąć obudowę kolumny kierowniczej odkręcają dwie śruby typu torx.

9VsEoeG.jpg

Następnie ukazuje się nam przełącznik zespolony do którego wpięta jest kostka z wiązki obrotomierza.

FMeih6B.jpg

Póżniej należy wykonać płaskownik z dwoma dziurkami do których włoży się dwie śruby 8semki z nakrętkami.

Jedną część przykręcamy do metalowego miejsca nad przełącznikiem zespolonym , płaskownik ma jakieś 10cm i dziurka z tyłu jakieś 1,5cm od końca a ta z przodu z 2cm od początku płaskownika ok.gif

PcW5nm9.jpg

a druga dziurka jest do przykręcenia obrotomierza.

(Dziś już było ciemno i nie mam zdjęcia ale jakoś przy okazji uzupełnię to ok.gif

Polecam przykręcić płaskownik od spodu i go lekko wygiąć ok.gif

Później składamy obudowę i skręcamy torxami od spodu ok.gif

Podpinamy obrotomierz i przykręcamy go z góry jedną śrubką najlepiej samo-kontrującą smile.gifok.gif

Wxw1FNX.jpg

I cieszymy się ze sprawnego obrotomierza ok.gifsmile.gif

vDVes9Z.jpg

Koszt całej operacji to :

Obrotomierz z wysyłką 47zł

Obudowa z wysyłką 70zł ( aso prawie 700zł ) grinser006.gif

Płaskownik aluminiowy Nomi ponad metr a potrzebujemy jakieś 10cm koszt 6,4zł

Jedno wiertło koszt 8,5zł

Piłka do metalu z rączką 13zł zlosnik.gif

Śrubki podkładki nakrętki w opcji na zaś 3,7zł zlosnik.gifok.gif

Klucz do śrub 8semka za 5,6zł jeden oczkowy drugi płaski ok.gif

Wkrótce kolejne usprawnienia grinser006.gifok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Fajny manual Auto bez obrotomierza jest jak kobieta bez...

ano no czegoś mi brakowało ,a nie ukrywam że fajnie jest wykonany smile.gifok.gif

no i moja kobieta bardzo mnie molestowała o niego oink.gif

w sumie nie wiem czemu nie poczekałem dłużej z montażem grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeszcze tylko tą plastikową kierownicę daj do obszycia skórą i będzie idealnie.

no szukam powoli takiej oryginalnej skórzanej smile.gif ta jest w bdb stanie i niechce kupować gorszej a i płacić dużo bezsensu smile.gif

Niestety kabli pod tempomat chyba nie ma frown.gif

ale jeszcze będę szukał grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nabijałem się z zakupu a chyba jednak sieknę taki żonie

> Powiedz czy nie masz manuala do wymiany żarówek w panelu nawiewów?

> Bo u mnie ciemność w tej strefie...

Powiem Ci że bardzo ładnie to wygląda podświetlone ok.gif

Ważne żeby znaleźć obrotomierz łądny bo dużo jest obdrapanych

i najpierw rozebrać kolumnę i zobaczyć dolną cześć tego plastiku ok.gif

bo z moich obserwacji są dwie wersje jedna płaska drug głęboka ta płaska wyścielona jest styropianem hmm.gif

i jak się dzwoni po częściach z allegro to można urwać z ceny produktów które są wystawione ok.gif w pierwszej opcji chcieli za ładny obrotomierz od 70zł plus przesyłka i za plastikową obudowę nawet 100zł plus przesyłka ok.gif

często tego też nie mają wystawionego więc jeśli w aukcji jest sam obrotomierz to obudowa może być niewystawiona smile.gifok.gif

co do mocowania płaskownika w serwisie Renault nie znaleźli czy można go dokupić osobno i w śród sprzedających nikt tego nie miał ok.gif

Na szczęście można to zrobić w 8min smile.gif

niestety nie hmm.gif ale jak mi się rzuci w oczy to podeślę ok.gif

Następne usprawnienie większa wycieraczka ok.gif

a później myślę nad tym większym prędkościomierzem i następnie tym nowszym radiem smile.gif

W późniejszych modach kierownica skórzana smile.gif i chyba daszek słonecznik z prawej strony na wersje z lusterkiem grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> a później myślę nad tym większym prędkościomierzem i następnie tym nowszym radiem

Masz jakieś foto tego większego prędkościomierza?

Dobrze, że moja rodzicielka jeździ "na słuch", bo jeszcze by chciała, żeby jej obrotek dokładać. grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no szukam powoli takiej oryginalnej skórzanej ta jest w bdb stanie i niechce kupować gorszej a i

> płacić dużo bezsensu

> Niestety kabli pod tempomat chyba nie ma

> ale jeszcze będę szukał

Daj do obszycia, zrobi Ci jak chcesz i dobrej skóry. Ori pewnie jakiś skaj zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Masz jakieś foto tego większego prędkościomierza?

> Dobrze, że moja rodzicielka jeździ "na słuch", bo jeszcze by chciała, żeby jej obrotek dokładać.

32.jpg

on ma dodatkowy wyświetlacz w którym jest radio ok.gif i muszę się dowiedzieć czy z automatu będą dodatkowe funkcje wyświetlane jak średnie spalanie dystans do pokonania na zbiorniku itp ok.gif

wiem że na pewno przy montaży radia z BT plus prędkościomierza z Twingo RS jest opcja w której liczony jest czas na poszczególnych okrążeniach toru zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Witaj - przed chwila zauwazylem ze wczorajsza wiadomosc wyslana do Ciebie na w/w temat nie dotarla! Fak!

A tyle serca w to wlozylem!

A wiec jeszcze raz.

1. O co chodzi z tym plaskownikiem skoro tam gdzies jest otwor do przykrecenia obrotomierza, fotka zamocowanego bylaby super! Albo fotka przygotowanego plaskownika do przykrecenia.

2. Czy jak nie uda mi sie kupic oslony kolumny z otworem to zrobienie estetycznego otworu zalatwi temat czy musi byc ta dedykowana obudowa (ona cos trzyma, co wzmacnia, ma cos innego w sobie niz ta bez otwotu?)

3. Czy masz moze jakies dodatkowe zdjecia z montazu glownie tego plaskownika i jego ksztaltu, miejsc zamocowania - bo przyznam szczerze ze nie kumam o co z ta blaszka chodzi. Obrotomierz mocuje sie wtedy do blaszki?

4. Czy orientujesz sie czy ten obrotomierz jest rozbieralny - chodzi mi o ewentualna wymiane zaroweczki albo demontaz tej szarej ramki do ewentualnego pomalowania bo zakladam ze bedzie podrapana

5. Na co zwrocic uwage przy zakupie (oprocz tego czy diesel czy benzyna) bo przedzial cenowy to 40 - 150zl

Z gory serdecznie dziekuje Tobie za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... no i nie dawalo mi to spokoju.

Podjechalem dzis do ASO Renault.

Chcialem sie dowiedziec jak zamontowalby ten obrotomierz serwis, jakich elementow jeszcze brakuje itd. I tu zaskoczenie - wogole nie wiedzieli o czym mowie, nigdy nie dokladali obrotomierza a ich program z czesciami jest zenujaco ubogi. Same rysunki pogladowe. Poprosilem o informacje gdzie fabryka mocuje obrotomierz, czy jest jakis dodatkowy uchwyt, czy inna kolumna kierownicza z dospawanym wypustem do przykrecenia obrotomierza - tez nic. Katastrofa. Az strach pomyslec jak ASO kompletuje czesc do naprawy po kolizji z tego programu. No i wyszedlem glupszy niz wszedlem.

Do teraz nie wiem jak to fabrycznie jest to mocowane. Pozostanie ten patent z tym plaskownikiem co zastosowal kolega Lysy.

Dla ciekawosci - ceny w ASO:

- obudowa kolumny kierowniczej z otworem pod obrotomierz, 739,-

- obrotomierz, 720,-

... jest czad, co?

Moze ktos z Was cos jeszcze wyniucha ...

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> normalnie kompletuje, czesci sa przypisane po numerze nadwozia, serwisowka to nie program ktory ma

> Ci pokazac jak cos jest zmontowane, albo co wymienic by bylo inaczej, sorry.

Rzuc kiedys okiem jak wyglada serwisowka jak to nazywasz SEAT/AUDI/VW/SKODA ... bedziesz wiedzial o czym mowi i czego oczekiwalem. W Renault to po po prostu zart.

... ale mniejsza z tym.

..................................................................................

Udalo mi sie samemu wykumac o co chodzi z tym mocowaniem - na kolumnie kierowniczej jest dospawana wypustka ze sruba. Tam przykreca sie obrotomierz. Ot cała tajemnica. Z rysunkow pogladowych ASO to nie wynikalo (wlasciwie nic nie wynikalo)

Teraz trzeba albo zastosowac patent kolegi"Lysego" z plaskownikiem albo zrobic cos innego.

post-9343-14352528655008_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no bardzo mi przykro ze nie zrobili tego pod Ciebie badz klientow "ciekawskich" sorry... Dodam ze

> pracuje na tych programach 6 rok i nie narzekam...

A co masz mowic - bierzesz co daja. Gdybys narzekal to przesuneliby Cie na Dacie. wink.gif

a tak poza tym skoro masz 6 lat doświadczenia to spróbuj proszę sprawdzić czy rzeczywiście w tym Waszym programie jest rozróżnienie na kolumne kierownicy zwykłą i od RS pod montaż obrotomierza sam jestem ciekaw

dziękuję pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale po co mam to sprawdzac? potrzebuje 2 numery nadwozia, od zwyklego Twingo i od Twingo RS i jakos nie bardzo widze sens grzebania w tym...

Co do Dacii, to nie trafiles, dokumentacja jest jedna... zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... wez no nie zrzędź. Mam wrazenie czy sie czepiasz. Marudny jestes ... wink.gif

Nie wiem jak to zrobic. Ale sie dowiem.

Ale uspokoje Cie - kogos kogo interesuje sie tematem nie spuszcza sie nad drobiazgami.

Ale dobrze - jak bede mial chwilke to to poprawie.

... Muzyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam. Chcę założyć obrotomierz ale nie widzę tej wiązki kabli. Jest możliwe że na ma jej fabrycznie?? Moje Twingo jest z 2012 r. Wersja Dynamique. Może ktoś sprawdzić po numerze VIN czy faktycznie mój egzemplarz nie ma fabrycznej wiązki?? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
Dnia 21.10.2014 o 20:05, Lysy1980 napisał:

Montaż obrotomierza okazał się bardzo prosty.

Części potrzebne do montażu:

Obudowa kolumny kierowniczej z miejscem na obrotomierz

5z31oPv.jpg

Obrotomierz:

W zależności od wersji którą posiadamy benzyna / diesel

lnR1tum.jpg

Zacząłem od sprawdzenia czy mam poprowadzoną instalacje z wtyczką pod obrotomierz.

W tym celu należy ściągnąć obudowę kolumny kierowniczej odkręcają dwie śruby typu torx.

9VsEoeG.jpg

Następnie ukazuje się nam przełącznik zespolony do którego wpięta jest kostka z wiązki obrotomierza.

FMeih6B.jpg

Póżniej należy wykonać płaskownik z dwoma dziurkami do których włoży się dwie śruby 8semki z nakrętkami.

Jedną część przykręcamy do metalowego miejsca nad przełącznikiem zespolonym , płaskownik ma jakieś 10cm i dziurka z tyłu jakieś 1,5cm od końca a ta z przodu z 2cm od początku płaskownika ok.gif

PcW5nm9.jpg

a druga dziurka jest do przykręcenia obrotomierza.

(Dziś już było ciemno i nie mam zdjęcia ale jakoś przy okazji uzupełnię to ok.gif

Polecam przykręcić płaskownik od spodu i go lekko wygiąć ok.gif

Później składamy obudowę i skręcamy torxami od spodu ok.gif

Podpinamy obrotomierz i przykręcamy go z góry jedną śrubką najlepiej samo-kontrującą smile.gifok.gif

Wxw1FNX.jpg

I cieszymy się ze sprawnego obrotomierza ok.gifsmile.gif

vDVes9Z.jpg

Koszt całej operacji to :

Obrotomierz z wysyłką 47zł

Obudowa z wysyłką 70zł ( aso prawie 700zł ) grinser006.gif

Płaskownik aluminiowy Nomi ponad metr a potrzebujemy jakieś 10cm koszt 6,4zł

Jedno wiertło koszt 8,5zł

Piłka do metalu z rączką 13zł zlosnik.gif

Śrubki podkładki nakrętki w opcji na zaś 3,7zł zlosnik.gifok.gif

Klucz do śrub 8semka za 5,6zł jeden oczkowy drugi płaski ok.gif

Wkrótce kolejne usprawnienia grinser006.gifok.gif

Gdyby ktoś szukał to mam do sprzedania obrotomierz do wersji Pb i ON oraz obudowę kolumny kierowniczej, sprzedałem Twingo , a graty zostały. Info priv. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
Dnia 18.06.2019 o 22:45, Jojo80 napisał:

Pytam, ponieważ po zdjęciu górnej obudowy kolumny kierowniczej jest widoczny uchwyt fabryczny na obrotomierz ale nie widzę wiązki kabli! Jest możliwość że znajduje się ona w innym miejscu? @Jojo80

DSC_0062.JPG

U mnie francuscy sabotarzyści dali wiązkę, ale poskąpili śrubki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.