Skocz do zawartości

Ponowna homologacja na butlę - pytania


Plastelinek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Z uwagi na to, iż skończyła mi się ważność homologacji na butlę, a że przegląd za pasem (za kilka dni), muszę uzyskać nowa homologację. Butla ma 10 lat, jest mocowana w miejscu koła, 32 litry. I tu pytania:

1. Na ile lat jest przedłużana ważność homologacji? 2, 3 czy 10, bo gdzie czytam to co innego piszą.

2. Jaka jest mniej więcej cena takiego ponownego badania? Nie interesuje mnie wymiana butli na nową, bo samochodem nie będę jeździć jeszcze dłużej niż 2 lata, a po co mam wkładać więcej kasy w nowy baniak?

I pytanie najważniejsze:

3. Gdzie w okolicach Poznania lub w samym Poznaniu jest jakaś firma która to zrobi? Bo gazowników sporo, ale jak kilku obdzwoniłem to każdy mówił że tego nie robi.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zależy Ci na czasie to moim zdaniem Łatwiejszym i prostszym rozwiązaniem była by wymiana butli na nową - koszt porównywalny na stary zbiornik nie koniecznie możesz dostać ponowną legalizację, natomiast decydując się nowy zbiornik legalizację masz na 10 lat. W maju za nową z montażem płaciłem 450.

PS. Nowy zbiornik dostaniesz już za 250zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> legalizacja 300zł i na 10 lat

Do 10 lat. I nie dłużej, niż 20 od daty produkcji - więc 10 lat to maks i liczony nie od daty kolejnego badania, a od końca fabrycznej homologacji. Do tego zbiornik zostaje przywiązany do auta.

W praktyce się nie opłaca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Legalizacja.

To nie ma sensu.Cena porównywalna z nową. W protokóle z badania wpisują numer VIN pojazdu.Butli nie można sprzedać.Przedłużają na 10 lat.Popełniłem"błąd"legalizacji w czerwcu br.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

legalizowałem swoją .fakt w bagarzniku czyściutko i miała tam warunki bardzo dobre( stąd wygląd wzorcowy) .zapłaciłem 200 zł i legalizację przeprowadza "warsztat" jednoosobowy. do gościa przyjeżdza jakiś inspektor raz w tygodniu i wydaje opinie .łatwo się wcześniej upewnić czy dana butla przejdzie przegląd i na jaki okres.

samochód unieruchomiony na jeden dzień i koszt 200 zł.

dlatego jeżeli wcześniej "skonsultujemy " się i wiemy czy dana butla "powinna" przejść przegląd to tylko pozostaje porównać koszta. cene butli znajdziesz na alledrogo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> legalizowałem swoją .fakt w bagarzniku czyściutko i miała tam warunki bardzo dobre( stąd wygląd

> wzorcowy) .zapłaciłem 200 zł i legalizację przeprowadza "warsztat" jednoosobowy.

Tanio Mi krzyczeli nieco ponad rok temu 300 zł z demontażem i montażem.

Z kiedy Twoja cena?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quote:

Łatwiejszym i prostszym rozwiązaniem była by wymiana butli na nową - koszt porównywalny


Porównywalna? Pytałem w - na razie jedynym który powiedział że to robią - że legalizacja to 370 zł (10 lat) a nowa 550 zł. Może dla Ciebie wywalenie 200 zł to pikuś. Dla mnie nie.

Quote:

legalizacja 300zł i na 10 lat


300..... tylko chyba nie w Wielkopolsce frown.gif

Quote:

Legalizacja. To nie ma sensu.Cena porównywalna z nową. W protokóle z badania wpisują numer VIN pojazdu.Butli nie można sprzedać.


"Cena porównywalna".... 370 i 550 to porównywalne? To prawie 2x tyle.

Przecież nie mam zamiaru wyjmować/sprzedawać butli :-) Niech sobie siedzi z wpisanym VIN-em. Samochód ma teraz 16 lat i pewnie przy 26 latach pozostaną po nim tylko zdjęcia i pamięć :-)

Quote:

zapłaciłem 200 zł i legalizację przeprowadza "warsztat" jednoosobowy


??? Gdzie?!

Quote:

Zobacz TUTAJ


Z nimi włąśnie rozmawiałem: 370 legalizacja, 550 nowa. Dlatego pytam o (może) inne miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Z nimi włąśnie rozmawiałem: 370 legalizacja, 550 nowa. Dlatego pytam o (może) inne miejsca.

Te 550 zł masz na myśli z ich robocizną i wielozaworem, czy sam zbiornik?

Ja za 301,50 zł z uszczelką i z przesyłką kupiłem nowy zbiornik toroidalny. Fakt, że dołożyłem własną robociznę.

Warsztaty krzyczały 300zł - ale ich robocizna (demontaż i montaż).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Porównywalna? Pytałem w - na razie jedynym który powiedział że to robią - że legalizacja to 370 zł (10 lat) a nowa 550 zł. ...

Po części sam sobie odpowiedziałeś kup sobie nowy zbiornik sam w sklepach które specjalizują się sprzedażą części do instalacji gazowych , za zbiornik zapłacisz jak wcześniej pisałem ~ 250 Przykład , poszukaj warsztatu który ci to zamontuje lub zrób to sam. Koszt jaki wtedy poniesiesz to tylko zakup i ewentualnie przesyłka przy samodzielnym montażu

> "Cena porównywalna".... 370 i 550 to porównywalne? To prawie 2x tyle.

Tak wszystko się zgadza ale mówisz to na przykładzie tylko jednego zakładu

> Z nimi włąśnie rozmawiałem: 370 legalizacja, 550 nowa. Dlatego pytam o (może) inne miejsca.

Nikt nie jest jasnowidzem gdzie dzwoniłeś.

Spróbuj podpytać się TU Napewno wymieniają a czy legalizują to nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Porównywalna? Pytałem w - na razie jedynym który powiedział że to robią - że legalizacja to 370 zł

> (10 lat) a nowa 550 zł. Może dla Ciebie wywalenie 200 zł to pikuś. Dla mnie nie.

Wystarczy klepnąć na Allegro i wychodzą butle poniżej 300 PLN z przesyłką.

Wg.moich obliczeń taniej niż legalizacja/sam podałeś cenę legalizacji 370 PLN/.

Wybór należy do ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok chłopaki, macie pewnie rację, ale ja nie siedzę w temacie dlatego pytam.

Mówicie, żeby samemu kupić i założyć. No tak, ale czy jak sam założę to kto podpisze się pod papierami że dobrze to wszystko jest założone? To raz. Dwa: ja sam tego robić raczej nie będę. Nie mam nawet warunków na takie robótki; na parkingu pod chmurką i tarzać się pod samochodem bez możliwości podniesienia? Odpada. Dlatego pozostaje mi tylko zrobienie to w jakimś warsztacie. A że wymiana na nową mnie nie interesuje a li tylko sama homologacja, to nie pozostaje mi nic innego jak warsztat.

Dzisiaj sprawdzałem butlę i nie widzę żadnych literek 'KE' czy coś w ten deseń. Jest nalepka z numerkami i wybite dane na butli. Nic innego nie ma.

Ale może podpowie mi ktoś czy i jak to ew. można bezproblemowo zrobić samemu? Widziałem te aukcje, ale butle są bez wielozaworu. Czy to znaczy że od starej trzeba wielozawór wykręcić i zamontować w nowej butli? A jak nie będzie pasować? Hmmm.... dużo pytań bo dużo wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No tak, ale czy jak sam założę to kto podpisze się pod

> papierami że dobrze to wszystko jest założone?

Jak już masz instalkę, to nikt nie wydaje ekstra papierów na wymianę filtra, rurki czy zbiornika. Ale jak Ci zależy, to sam sobie wystaw dokument i podpisz.

> Nie mam nawet warunków na takie robótki; na parkingu pod chmurką i tarzać się pod samochodem

> bez możliwości podniesienia?

A po co chcesz się tarzać? Jak taka sama butla, to wszystko z góry załatwiasz.

> Dlatego pozostaje mi tylko zrobienie to w jakimś

> warsztacie. A że wymiana na nową mnie nie interesuje a li tylko sama homologacja, to nie

> pozostaje mi nic innego jak warsztat.

Tylko, że warsztatów robiących homologację jest niewiele i się cenią. A wymianę butli zrobi byle kowal. Więc i znajdziesz dużo tańszą robociznę.

> Ale może podpowie mi ktoś czy i jak to ew. można bezproblemowo zrobić samemu? Widziałem te aukcje,

> ale butle są bez wielozaworu. Czy to znaczy że od starej trzeba wielozawór wykręcić i

> zamontować w nowej butli?

Przekładasz. Uszczelkę trzeba nową.

> A jak nie będzie pasować?

To odeślesz butlę, bo kupiłeś niewłaściwą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quote:

Jak już masz instalkę, to nikt nie wydaje ekstra papierów na wymianę filtra, rurki czy zbiornika. Ale jak Ci zależy, to sam sobie wystaw dokument i podpisz.


Dzięki za wyjaśnienie. Pytania może dla Was (dla Ciebie) dziwne, ale ja nigdy z tym nie miałem doczynienia i nie wiem czy ktoś coś podpisuje, czy trzeba jechać gdzieś na jakieś testy etc itd itp.

Quote:

A po co chcesz się tarzać? Jak taka sama butla, to wszystko z góry załatwiasz.


No nie wiem, rurki wchodzą od spodu, nie wiem na co mogę trafić....

Quote:

Tylko, że warsztatów robiących homologację jest niewiele i się cenią. A wymianę butli zrobi byle kowal. Więc i znajdziesz dużo tańszą robociznę.


No to faktycznie wychodzi taniej. Mam nadzieję tylko, że nie trafię na problemy przez które nie przejdę :-(

Quote:

Przekładasz. Uszczelkę trzeba nową.


Uszczelka, baryłki (gdzieś się doczytałem że może być potrzeba).

Quote:

To odeślesz butlę, bo kupiłeś niewłaściwą.


No.... czas tylko goni :-)

Podejrzewam, że nie ma już identycznych butli jak ta co mam, bo w końcu 10 lat minęło. Butli widzę, że jest w cholerę i ciut ciut na Allegro; pytanie tylko.... jaką wybrać żeby nie było kłopotów z ew. nie pasowaniem wielozaworu, że nagle rurki okażą się za krótkie itp itd. A że 18.XI mam koniec przeglądu a auto MUSI być na chodzie (pracuję nim) i nie mogę go postawić "na kołkach", to mam wątpliwości co do samorobienia. Gdy pojawią się jakieś kłopoty to będę mieć duuuży problem, bo auto musi jeździć.

PS: dzięki za wytłumaczenia :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jedziesz na przegląd techniczny pojazdu to prawdę mówiąc diagnostę interesuje tylko to czy masz papiery na butlę przy przeglądzie i czy butla w dniu przeglądu nie wyszła jej homologacja.

Znam to z własnego przykładu.(Dwa dni po przeglądzie wyszła mi legalizacja.Przegląd miałem na kolejny cały rok)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa zamknięta. Nowa butla + homologacja na 10 lat + wymiana + sprawdzenie szczelności itp. Kosztowało mnie to 80 zł więcej niż sama homologacja starej butli. Samochód był też na przeglądzie - wszystko zaliczył pozytywnie, butla była sprawdzana z papierami, na szczelność i alles gut. Problem z głowy :-) . Dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.