Skocz do zawartości

Po co "mijania" w tunelu?


Polarny

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejny odcinek z serii - ale tym razem jednak pytanie jest tendencyjne.

Do tej pory pytałem, po co przepis w określonych sytuacjach nakazywał używanie świateł mijania, gdy tego sensu nie widać.

Teraz jest na odwrót: żaden przepis tego nie nakazuje używania świateł mijania w tunelu. Można jeździć na dziennych (od świtu do zmierzchu przy normalnej przejrzystości powietrza).

Ktoś zna ten powód? Czy po raz kolejny się okaże, że przepisy nie tylko nie nadążają za rzeczywistością, ale po prostu nie są przemyślane?

P.S. Jeżeli ktoś ma dosyć moich wątków albo się zastanawia czy mam albo nie mam innych problemów - niech nie odpowiada. Nie zależy mi tu na ognistej dyskusji i przekomarzaniu się, tylko na konkretach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Teraz jest na odwrót: żaden przepis tego nie nakazuje używania świateł mijania w tunelu.

Zaczynam się bać odpowiadać w Twoich wątkach hehe.giffacepalm%5B1%5D.gif. Ale jest jakiś przepis nakazujący włączenie świateł mijania w tunelu dłuższym niż 50m (tak mi świta grinser006.gif) i w tym przypadku chodzi właśnie o tylne oświetlenie, które to zapala się tylko ze światłami mijania. I to może mieć jakiś sens ok.gif. Nie chodzi tutaj o same światła mijania z przodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie znalazłem. Jest przepis nakazujący odstęp 50m w tunelach o długości pow. 500 m - może to o te

> "50 m" chodziło?

Znak D-37

"Oznacza wjazd do tunelu, nakazuje jeszcze włączenie w pojeździe przednich świateł mijania."

288076060-tunel.JPG

post-22850-14352527213547_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Znak D-37

> "Oznacza wjazd do tunelu, nakazuje jeszcze włączenie w pojeździe przednich świateł mijania."

Ale przepis jeszcze sprzed obowiązku jeżdżenia na światłach przez cały rok / w okresie zimowym, nie mówiąc o światłach dziennych. Ale z uwagi na TYŁ! pewnie nie został zmodyfikowany i jak już pisałem, ma sens ok.gif. Nie przełączysz z dziennych na mijania w tunelu - mandat hehe.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Znak D-37

> "Oznacza wjazd do tunelu, nakazuje jeszcze włączenie w pojeździe przednich świateł mijania."

Skąd ten cytat?

Wiem, że jest w wikipedii, ale przydałby się konkretny akt prawny. Bo np. w rozporządzeniu dot. znaków i sygnałów drogowych jest jedynie:

Quote:

§ 56. Znak D-37 „tunel” oznacza wjazd do tunelu;

wyjazd z tunelu jest oznaczony znakiem D-38 „koniec

tunelu”.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale przepis jeszcze sprzed obowiązku jeżdżenia na światłach przez cały rok / w okresie zimowym, nie

> mówiąc o światłach dziennych. Ale z uwagi na TYŁ! pewnie nie został zmodyfikowany i jak już pisałem, ma sens .

Nie neguję tego smile.gif BTW.. czy kiedykolwiek można było włączyć tylko przednie światła mijania lub tylko tylne?

> Nie przełączysz z dziennych na mijania w tunelu - mandat .

To akurat znam z autopsji grinser006.gif Na szczęście obyło się bez mandatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie neguję tego BTW.. czy kiedykolwiek można było włączyć tylko przednie światła mijania lub tylko

> tylne?

Nie ma tylnych świateł mijania (chociaż znając naszych ustawodawców wszystko przed nami hehe.gifgrinser006.gif). Tutaj akurat ktoś pomyślał i pewnie też z autopsji grinser006.gif nakazał oświetlić tył samochodu w ciemnym tunelu, a że tył włączał mu się po włączeniu mijania, tak skonstruował przepis. Są jeszcze obowiązkowe tylne odblaski w samochodach, ale te że tak powiem średnio widać jak z tyłu jedzie samochód na dziennych w technologii LED grinser006.gif i z tym też trzeba coś zrobić. "Ciężka sprawa" biglaugh.gif.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tyle to ja wiem, tylko pytam, dlaczego w tunelu nie ma nakazu, gdzie by się przydał, a podczas

> holowania, gdy mijania są niepotrzebne, nakaz jest

Byłem w tym roku w Hiszpanii i widziałem przed wjazdami do tunelu znak przedstawiający ikonkę-kontrolkę świateł mijania. Odebrałem to jako przypomnienie o włączeniu świateł.

Mnie dawno temu uczyli (kiedy nie jeździło się na światłach za dnia), że w tunelu należy światła włączyć. Nie pamiętam tylko czy dotyczyło to wszystkich tuneli czy tylko nieoświetlonych. Nie bardzo się w to zagłębiałem, bo odkąd pozbyłem się malucha z prądnicą, jeździłem na światłach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ktoś zna ten powód? Czy po raz kolejny się okaże, że przepisy nie tylko nie nadążają za rzeczywistością, ale po prostu nie są przemyślane?

A wieczorem jak świecą lampy na ulicach też jeździsz na dziennych? Myślę że o to samo chodzi podczas jazdy w tunelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.