Skocz do zawartości

[przepisy] obowiązek zgłoszenia sprzedaży auta


Bartłomiej

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Czy ktoś nieco bieglejszy w przepisać mógłby mi powiedzieć, czy zgłaszając sprzedaż samochodu do a. Wydziału Komunikacji oraz b. ubezpieczyciela, mam obowiązek podawać wszystkie dane kupującego? Albo nawet przesyłać kopię umowy sprzedaży? O ile jestem w stanie zrozumieć, że w urzędzie takich informacji będą wymagać, o tyle wydaje mi się, że ubezpieczyciel po prostu mnie naciąga na dane swojego potencjalnego przyszłego klienta.

Jak to jest od strony formalnej? Czy muszę ubezpieczycielowi podawać wszystkie dane, czy wystarczy tylko fakt zgłoszenia sprzedaży?

Pozdro

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cześć!

> Czy ktoś nieco bieglejszy w przepisać mógłby mi powiedzieć, czy zgłaszając sprzedaż samochodu do a.

> Wydziału Komunikacji oraz b. ubezpieczyciela, mam obowiązek podawać wszystkie dane kupującego?

> Albo nawet przesyłać kopię umowy sprzedaży? O ile jestem w stanie zrozumieć, że w urzędzie

> takich informacji będą wymagać, o tyle wydaje mi się, że ubezpieczyciel po prostu mnie naciąga

> na dane swojego potencjalnego przyszłego klienta.

> Jak to jest od strony formalnej? Czy muszę ubezpieczycielowi podawać wszystkie dane, czy wystarczy

> tylko fakt zgłoszenia sprzedaży?

> Pozdro

> Bartek

Przy sprzedaży zgłaszałem tu i tu.Wydaje mi się ,że i Tobie bezpieczniej będzie tak zrobić.A tak poza tematem za ile poszła? zlosnik.gifMoże być na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Cześć!

> Czy ktoś nieco bieglejszy w przepisać mógłby mi powiedzieć, czy zgłaszając sprzedaż samochodu do a.

> Wydziału Komunikacji oraz b. ubezpieczyciela, mam obowiązek podawać wszystkie dane kupującego?

> Albo nawet przesyłać kopię umowy sprzedaży? O ile jestem w stanie zrozumieć, że w urzędzie

> takich informacji będą wymagać, o tyle wydaje mi się, że ubezpieczyciel po prostu mnie naciąga

> na dane swojego potencjalnego przyszłego klienta.

> Jak to jest od strony formalnej? Czy muszę ubezpieczycielowi podawać wszystkie dane, czy wystarczy

> tylko fakt zgłoszenia sprzedaży?

> Pozdro

> Bartek

Polisa OC przechodzi na nabywcę, jak ma ubezpieczyciel wiedzieć na kogo jak nie chcesz podawać. A z drugiej strony jaki to dla Ciebie problem podać dane kupującego? Przecież to jakaś pierdołą nie warta zastanawiania się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przy sprzedaży zgłaszałem tu i tu.Wydaje mi się ,że i Tobie bezpieczniej będzie tak zrobić.A tak

> poza tematem za ile poszła? Może być na PW.

Ja też to zrobię, ale jak zadzwoniłem do ubezpieczyciela to pani wydała mi się jakaś taka..... napastliwa. I tak trochę na złość wolałbym im nie podawać danych. grinser006.gif

Mazda poszła, nie do końca za kwotę, którą chciałem, ale miałem już dość tego sprzedawania.

Pozdro

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Polisa OC przechodzi na nabywcę, jak ma ubezpieczyciel wiedzieć na kogo jak nie chcesz podawać. A z

> drugiej strony jaki to dla Ciebie problem podać dane kupującego? Przecież to jakaś pierdołą

> nie warta zastanawiania się.

Warto podać, by ubezpieczyciel zajął się ewentualnym przeliczeniem składki i kontynuacją polisy.

Zdarza się, że kupujący jeździ nie przerejestrowując auta na polisę z nazwiskiem poprzedniego właściciela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Warto podać, by ubezpieczyciel zajął się ewentualnym przeliczeniem składki i kontynuacją polisy.

> Zdarza się, że kupujący jeździ nie przerejestrowując auta na polisę z nazwiskiem poprzedniego

> właściciela.

Długo nie pojeździ, bo akurat OC "wychodzi" 17. grudnia.

Pozdro

B

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Długo nie pojeździ, bo akurat OC "wychodzi" 17. grudnia.

> Pozdro

> B

no i jak nie opłaci OC to ciebie będą ścigać za nieopłacenie bo tylko ciebie będą mieć jako ostatniego właściciela...

wszystko można wyjaśnić ale czy warto tracić na to czas jak teraz można wszystko załatwić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> no i jak nie opłaci OC to ciebie będą ścigać za nieopłacenie bo tylko ciebie będą mieć jako

> ostatniego właściciela...

> wszystko można wyjaśnić ale czy warto tracić na to czas jak teraz można wszystko załatwić...

Ale ja nie mówię, że nie zgłoszę. Pytałem wyłącznie o to, co przepisy mówią nt. obowiązku zgłoszenia sprzedaży i jakie dane obowiązkowo muszę podać. I tyle.

Nie musisz się domyślać moich intencji, bo jak widzę błądzisz robiąc nieprawidłowe założenia.

Pozdro

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ale ja nie mówię, że nie zgłoszę. Pytałem wyłącznie o to, co przepisy mówią nt. obowiązku

> zgłoszenia sprzedaży i jakie dane obowiązkowo muszę podać. I tyle.

> Nie musisz się domyślać moich intencji, bo jak widzę błądzisz robiąc nieprawidłowe założenia.

> Pozdro

> Bartek

Problem mocno wydumany. spineyes.gif Obowiązek przekazania danych nabywcy ubezpieczycielowi wynika wprost z art. 32 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Rodzaj danych, jakie należy przekazać określa ust. 2 tego samego artykułu. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Problem mocno wydumany. Obowiązek przekazania danych nabywcy ubezpieczycielowi wynika wprost z

> art. 32 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Rodzaj danych, jakie należy przekazać

> określa ust. 2 tego samego artykułu.

O! I nareszcie konkret, jakiego potrzebowałem. ok.gif

Ja problemu nie widzę i nie miałem.

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Art.32

1. Posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł prawo własności tego pojaz-du, jest obowiązany do przekazania posiadaczowi, na którego przeniesiono pra-wo własności pojazdu, potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC posia-daczy pojazdów mechanicznych oraz do powiadomienia na piśmie zakładu ubezpieczeń, w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności pojazdu, o fakcie przeniesienia prawa własności tego pojazdu i o danych posiadacza, na którego przeniesiono prawo własności pojazdu.

2. Dane posiadacza, o których mowa w ust. 1, obejmują:

1) imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL, o ile został nadany lub

2) nazwę, siedzibę i numer REGON.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak to teraz jest a raczej będzie z przerejestrowaniem samochodu? Podobno Ci co nie przerejestrują będą tracić zniżki w OC? Nie wiem ile w tym prawdy jakiś znajomy mi to mówił że tak od 2015 roku ma być...

A podobno w US zniknie od sprowadzonych VAT-25 od przyszłego roku... Ta informacja z US akurat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.

> Art.32

> 1. Posiadacz pojazdu mechanicznego, który przeniósł prawo własności tego pojaz-du, jest obowiązany

> do przekazania posiadaczowi, na którego przeniesiono pra-wo własności pojazdu, potwierdzenia

> zawarcia umowy ubezpieczenia OC posia-daczy pojazdów mechanicznych oraz do powiadomienia na

> piśmie zakładu ubezpieczeń, w terminie 14 dni od dnia przeniesienia prawa własności pojazdu, o

> fakcie przeniesienia prawa własności tego pojazdu i o danych posiadacza, na którego

> przeniesiono prawo własności pojazdu.

> 2. Dane posiadacza, o których mowa w ust. 1, obejmują:

> 1) imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL, o ile został nadany lub

> 2) nazwę, siedzibę i numer REGON.

Już doczytałem. Piotr_M podał namiary na tę ustawę.

Dzięki. ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie musisz się domyślać moich intencji, bo jak widzę błądzisz robiąc nieprawidłowe założenia.

ale źle mnie zrozumiałeś

niczego się nie domyślam ani nie szukam drugiego dna

napisałem tylko, że jak podasz dane to będziesz miał spokój i nie będziesz musiał później - w razie jakiś perypetii nowego właściciela auta - bujać się z wyjaśnianiem, że ty auto sprzedałeś i tyle grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale źle mnie zrozumiałeś

> niczego się nie domyślam ani nie szukam drugiego dna

> napisałem tylko, że jak podasz dane to będziesz miał spokój i nie będziesz musiał później - w razie

> jakiś perypetii nowego właściciela auta - bujać się z wyjaśnianiem, że ty auto sprzedałeś i

> tyle

Bujać nie bujać - do czasu zgłoszenia sprzedaży w TU solidarnie z kupującym ponosisz odpowiedzialność za opłacenie składki, także wyjaśnianie, że sprzedałeś może nic nie dać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Bujać nie bujać - do czasu zgłoszenia sprzedaży w TU solidarnie z kupującym ponosisz

> odpowiedzialność za opłacenie składki, także wyjaśnianie, że sprzedałeś może nic nie dać.

A masz jakiś przepis na to?

[edit] Dobra, znalazłem w przytaczanej tu już ustawie.

A swoją drogą to zaczynam się zastanawiać, czy ustawa lepiej chroni interesy obywateli, czy towarzystw ubezpieczeniowych. Kilka zapisów jest lekko wkurzających.

B

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A masz jakiś przepis na to?

> [edit] Dobra, znalazłem w przytaczanej tu już ustawie.

> A swoją drogą to zaczynam się zastanawiać, czy ustawa lepiej chroni interesy obywateli, czy

> towarzystw ubezpieczeniowych. Kilka zapisów jest lekko wkurzających.

> B

Obywatele to inicjatorem nowelizacji nie byli raczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Obywatele to inicjatorem nowelizacji nie byli raczej.

Jak najbardziej.

Rozumiem walkę z cwaniactwem, ale moim zdaniem ustawa jest zbyt restrykcyjna. A wkurza najbardziej to, że samochody wyłączone czasowo z ruchu (bo remont, bo zwykłe nieużywanie) i tak MUSZĄ generować przychody ubezpieczycielom oraz państwu. Wrrrrr.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak najbardziej.

> Rozumiem walkę z cwaniactwem, ale moim zdaniem ustawa jest zbyt restrykcyjna. A wkurza najbardziej

> to, że samochody wyłączone czasowo z ruchu (bo remont, bo zwykłe nieużywanie) i tak MUSZĄ

> generować przychody ubezpieczycielom oraz państwu. Wrrrrr.....

Wyobraź sobie, ile mielibyśmy pojazdów w remoncie i zwykłych nieużywanych gdyby była opcja czasowego niepłacenia OC zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak najbardziej.

> Rozumiem walkę z cwaniactwem, ale moim zdaniem ustawa jest zbyt restrykcyjna. A wkurza najbardziej

> to, że samochody wyłączone czasowo z ruchu (bo remont, bo zwykłe nieużywanie) i tak MUSZĄ

> generować przychody ubezpieczycielom oraz państwu. Wrrrrr.....

z drugiej strony to co zrobić jak taki pojazd, w kapitalnym remoncie, wyjdzie bokiem z zakrętu i nie wyrobi zawadzając trzy zaparkowane auta, w tym Twoje hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> z drugiej strony to co zrobić jak taki pojazd, w kapitalnym remoncie, wyjdzie bokiem z zakrętu i

> nie wyrobi zawadzając trzy zaparkowane auta, w tym Twoje

No niestety i przez takich cwaniaków uczciwi muszą płacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie od dłuższego czasu zastanawia co innego - jak ludzie nie boją się "sprzedawać" auto fikcyjnej osobie? Ja ostatnio zgłaszałem sprzedaż, to babka chyba z kwadrans nad tą umową siedziała. Nie wierzę, że nie weryfikują autentyczności kupującego, którego dane widnieją na umowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No niestety i przez takich cwaniaków uczciwi muszą płacić.

tzw. mniejsze zło. Lepiej w tą stronę niż potem bujać się z idiotą bez OC po sądach/UFG, albo szukać wiatru w polu jak ucieknie i nie będzie świadków.

Kiedyś była możliwość czasowego wyrejestrowania ciężarowych i nie płacenia OC to po wsiach większość jeździła bez bo po co im; 'Panie ja lokalnie, tu się nic nie może stać...'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> gdyby była opcja czasowego niepłacenia OC

Prosta sprawa - możesz czasowo nie mieć OC, pod warunkiem, że na ten czas zdajesz tablice do depozytu WK. Zapłacisz - odzyskujesz tablice.

Poruszanie się autem bez tablic - miesiąc więzienia, prosto z drogi, auto do utylizacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Prosta sprawa - możesz czasowo nie mieć OC, pod warunkiem, że na ten czas zdajesz tablice do

> depozytu WK. Zapłacisz - odzyskujesz tablice.

> Poruszanie się autem bez tablic - miesiąc więzienia, prosto z drogi, auto do utylizacji.

A po grzyba więzienie, złomowanie złomu wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Prosta sprawa - możesz czasowo nie mieć OC, pod warunkiem, że na ten czas zdajesz tablice do

> depozytu WK. Zapłacisz - odzyskujesz tablice.

Byłoby to jakieś rozwiązanie, ale możemy sobie tylko pomarzyć zlosnik.gif

> Poruszanie się autem bez tablic - miesiąc więzienia, prosto z drogi, auto do utylizacji.

ok.gifzlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Prosta sprawa - możesz czasowo nie mieć OC, pod warunkiem, że na ten czas zdajesz tablice do

> depozytu WK. Zapłacisz - odzyskujesz tablice.

> Poruszanie się autem bez tablic - miesiąc więzienia, prosto z drogi, auto do utylizacji.

Problem samoróbki założyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jak to teraz jest a raczej będzie z przerejestrowaniem samochodu? Podobno Ci co nie

> przerejestrują będą tracić zniżki w OC? Nie wiem ile w tym prawdy jakiś znajomy mi to mówił że

> tak od 2015 roku ma być...

Pierwsze słyszę icon_eek.gif Podpytaj się kolegi o źródło tych informacji. 20.GIFzlosnik.gifok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jak to teraz jest a raczej będzie z przerejestrowaniem samochodu? Podobno Ci co nie

> przerejestrują będą tracić zniżki w OC? Nie wiem ile w tym prawdy jakiś znajomy mi to mówił że

> tak od 2015 roku ma być...

Całe szczęście, że nie mówił o wprowadzeniu kary chłosty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.