Skocz do zawartości

Problem z działaniem tempomatu.


Rekomendowane odpowiedzi

> Witam,

> trochę czasu od zakupu Cromki minęło, a temat tempomatu powraca. Teraz z nowymi wnioskami. Odkryłem

> ostatnio że działa on na każdym biegu innym niż 5 lub 6. Działa perfekcyjnie. Wie ktoś jak

> można zdiagnozować tą usterkę?

Trochę jaśniej możesz to opisać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem polega na tym, że tempomat działa doskonale. Na 4 lub 3 biegu mogę go uruchomić i działa tak jak producent nakazał. Jednak gdy próbuję dokonać dokładnie takiej samej czynności na biegu 5 lub 6 nie ma żadnych efektów. Jak bym nie dotykał w ogóle dźwigni tempomatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Problem polega na tym, że tempomat działa doskonale. Na 4 lub 3 biegu mogę go uruchomić i działa

> tak jak producent nakazał. Jednak gdy próbuję dokonać dokładnie takiej samej czynności na

> biegu 5 lub 6 nie ma żadnych efektów. Jak bym nie dotykał w ogóle dźwigni tempomatu.

z tego co pamietam z instrukcji - tempomat powinien zaczac działać OD 4 biegu ( 4,5,6)

Na trójce nie powinien się dać uruchomić.

Ale nie sprawdzałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ???

> Uzasadnij

Układ sterowania silnikiem nie włączy tempomatu jeśli są problemy:

- brak potwierdzenia z pedału sprzęgła,ze jest puszczony ( styki )

- brak potwierdzenia z pedału hamulca, że jest puszczony ( styki )

- problemy z potencjometrem pedału gazu

- problemy z układem hamulcowym - błędy

- problemy z układem przeniesienia napędu - różnica między prędkością obrotowa silnika a kół

- problemy z skrzynią biegów- potwierdzenie położenia biegu lub problemy w sterowniku skrzyni automatycznej

Inaczej mówiąc jesli układ sterowania stwierdzi jakiś bład aktywny w silniku/skrzyni/układzie hamulcowym/manetce - układzie elektrycznym lub kierowniczym to nie pozwoli aktywować tempomatu lub jeśli był aktywowany wyłączy go

Ogólnie rzecz biorąc jeśli na 2/3/4 tempomat dział to zostaje nam problem z skrzynią/sprzęgłem hmm.gif

Ale osobiście sprawdził bym błędy - skasował i po przejechaniu na 5/6 sprawdził jeszcze raz co wyskoczyło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Układ sterowania silnikiem nie włączy tempomatu jeśli są problemy:

> - brak potwierdzenia z pedału sprzęgła,ze jest puszczony ( styki )

> - brak potwierdzenia z pedału hamulca, że jest puszczony ( styki )

> - problemy z potencjometrem pedału gazu

> - problemy z układem hamulcowym - błędy

> - problemy z układem przeniesienia napędu - różnica między prędkością obrotowa silnika a kół

> - problemy z skrzynią biegów- potwierdzenie położenia biegu lub problemy w sterowniku skrzyni

> automatycznej

> Inaczej mówiąc jesli układ sterowania stwierdzi jakiś bład aktywny w silniku/skrzyni/układzie

> hamulcowym/manetce - układzie elektrycznym lub kierowniczym to nie pozwoli aktywować tempomatu

> lub jeśli był aktywowany wyłączy go

> Ogólnie rzecz biorąc jeśli na 2/3/4 tempomat dział to zostaje nam problem z skrzynią/sprzęgłem

> Ale osobiście sprawdził bym błędy - skasował i po przejechaniu na 5/6 sprawdził jeszcze raz co

> wyskoczyło...

Dokładnie tak jak napisałeś w punktach

Dlatego sprzęgło nie za bardzo ma tu coś do rzeczy

Nawet jak będzie w rozsypce.

Nie wiem gdzie są(i czy są) czujniki co określają który bieg jest włączony ale jeśli takie są to zaczął bym od nich.

Ewentualnie czujnik wstecznego,czy nie załącza się przypadkiem przy 5-6stym biegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie wiem gdzie są(i czy są) czujniki co określają który bieg jest włączony ale jeśli takie są to

> zaczął bym od nich.

> Ewentualnie czujnik wstecznego,czy nie załącza się przypadkiem przy 5-6stym biegu.

No właśnie coś słyszałem o czujnikach biegów. Ale gdzie one są, nie mam pojęcia. Wymienianą miałem skrzynię ze względu na słynne łożyska, ale wydaje mi się, że mam w miarę kumatego mechanika, który raczej nie spartolił by roboty w ten sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No właśnie coś słyszałem o czujnikach biegów. Ale gdzie one są, nie mam pojęcia. Wymienianą miałem

> skrzynię ze względu na słynne łożyska, ale wydaje mi się, że mam w miarę kumatego mechanika,

> który raczej nie spartolił by roboty w ten sposób.

Czujników chyba nie ma.

Komputer na podstawie obrotów silnika, prędkości wylicza przełożenie czyli na którym jest biegu - tak przypuszcam smile.gif

- można to zobaczyć w FES lub AlfaObd.

Może nowa skrzynia ma inne przełożenia i nie odpowiada to wpisom w pamięci B.C.?

Sprawdź czy na 4,5,6 jest poprawny wpis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czujników chyba nie ma.

> Komputer na podstawie obrotów silnika, prędkości wylicza przełożenie czyli na którym jest biegu -

> tak przypuszcam

> - można to zobaczyć w FES lub AlfaObd.

> Może nowa skrzynia ma inne przełożenia i nie odpowiada to wpisom w pamięci B.C.?

> Sprawdź czy na 4,5,6 jest poprawny wpis.

Gdybyś mógł powiedzieć może w jakiej zakładze FES'a, czy też MES'a jest ta opcja? Mam właśnie przed oczami ten programik i nie mogę się doszukać tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gdybyś mógł powiedzieć może w jakiej zakładze FES'a, czy też MES'a jest ta opcja? Mam właśnie przed

> oczami ten programik i nie mogę się doszukać tego.

Po podłączeniu do sterownika silnika jest:

gearbox type

gear engaged

ewentualnie zanotuj na tych biegach jednocześnie: obroty silnika i prędkość

porównamy do naszych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Po podłączeniu do sterownika silnika jest:

> gearbox type

> gear engaged

> ewentualnie zanotuj na tych biegach jednocześnie: obroty silnika i prędkość

> porównamy do naszych

A była wymieniana skrzynia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
  • 2 tygodnie później...

@cesarz kiedyś wertując internet ludziska wkładali skrzynie do chromy z alfy 159 wymieniając tylko mechanizm różnicowy z cromy. Podobno podobną skrzynie ma Saab 1.9TiD. ale najlepiej było by mieć zrzucona m32 i podjechać porównać jak się sprawa ma...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.