Skocz do zawartości

[H] źródła wilgoci w Astrze, czyli zaparowane szyby


115750

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzie Waszym zdaniem warto szukać źródła wilgoci bądź innych przyczyn parowania szyb, względnie zamarzania od środka?

Kilka przykładów, które doprowadzają mnie to ataku !@#$%^

Idę rano do samochodu, na szybie od zewnątrz trochę śniegu, szronu itp. Normalnie wystarczyłaby skrobaczka ale nie... u mnie na przedniej szybie trzeba jeszcze usunąć szron od wewnętrznej strony.

Na dworze 2 stopnie, idę do samochodu, a cała przednia szyba zaparowana. Nawet na metalowej części stacyjki rosa.

Innym razem szyba do połowy zaparowana. Włączam nawiew - na początku leci zimne powietrze - szyba momentalnie cała zaparowana.

Dopiero, kiedy zaczyna lecieć ciepłe powietrze, szyba się osusza.

Mam gumowe dywaniki.

Po skończonej jeździe staram się zawsze wietrzyć samochód ale nie zawsze to pomaga.

Czy Wy też macie lub mieliście takie problemy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Gdzie Waszym zdaniem warto szukać źródła wilgoci bądź innych przyczyn parowania szyb, względnie

> zamarzania od środka?

czy klapka obiegu wewnętrznego działa poprawnie? Bo to brzmi jakby nie działała niewiem.gif i obieg wewnętrzy był cały czas włączony.

Ewentualnie może się przedostawać woda na podszybiu koło wlotu powietrza do ukł. wentylacji.

Możesz też na prawym dywanie otworzyć klapkę tam gdzie jest tłoczony nr VIN na nadwoziu i zobaczyć czy jest sucho pod dywanem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapchany filtr przeciwpyłkowy.

Odpływy zatkane - sprawdź czy wykładzina sucha.

Klapka obiegu wewnętrznego.

Z tylu w bagazniku są otwory wentylacyjne, wszelkie szmatki, gąbki itp drobiazgi upychane w boczkach blokują cyrkulację.

Jesli to tylko wilgoć np z butów, to duzo gazet pod nogi i dywaniki oraz częsta ich wymiana na suche.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Innym razem szyba do połowy zaparowana. Włączam nawiew - na początku leci zimne powietrze - szyba

> momentalnie cała zaparowana.

> Dopiero, kiedy zaczyna lecieć ciepłe powietrze, szyba się osusza.

> Czy Wy też macie lub mieliście takie problemy?

Miałem identyczny problem, jak zacytowany wyżej.

Moja Astra G, klimatyzacja manualna.

Po uruchomieniu silnika i dmuchawy, kiedy wcześniej używana była klimatyzacja, wilgoć z parownika powoduje nagłe zaparowanie szyb przedniej i bocznych.

Czy to jest przyczyną? zależy czy masz klimatronika? czy działa sprężarka w niskich temperaturach? czy jest drożny odpływ spod parownika.

Ja w zimie nie uzywam klimy, ale klimatronik może włączać sprężarkę w celu osuszania powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

> Możesz też na prawym dywanie otworzyć klapkę tam gdzie jest tłoczony nr VIN na nadwoziu i zobaczyć

> czy jest sucho pod dywanem.

Zacząłem od tego i okazało się, że pod wykładziną jest mokro. Na co to może wskazywać?

Swoją drogą kupiłem pochłaniacz wilgoci ale niestety nic nie pomógł frown.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zacząłem od tego i okazało się, że pod wykładziną jest mokro. Na co to może wskazywać?

Wskazuje to na to, że woda dostaje się do środka i trzeba ustalić którędy...

Takim standardowym miejscem przecieku jest uszczelka głośnika w drzwiach przednich. Sprawdź na myjni lub po deszczu czy na progu nie stoi Ci woda co będzie świadczyć o tej usterce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wskazuje to na to, że woda dostaje się do środka i trzeba ustalić którędy...

> Takim standardowym miejscem przecieku jest uszczelka głośnika w drzwiach przednich. Sprawdź na

> myjni lub po deszczu czy na progu nie stoi Ci woda co będzie świadczyć o tej usterce

Teraz, jak o tym napisałeś, przypomniało mi się, że kilka razy na progu przednich drzwi pasażera widziałem wodę ale dywanik był suchy, więc to zbagatelizowałem.

Tylko nie za bardzo rozumiem... uszczelka głośnika? To jak ten głośnik jest zamontowany, że tam woda jest?

Tą uszczelkę wystarczy wymienić czy coś innego - poważniejszego jest tak do zrobienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Później ci odpisze bo teraz klepie z telefonu.

> Ja na uszczelkę nałożyłem silikon i tak to skrecilem i nic nie cieknie

Ok, jeśli masz jeszcze jakieś rady, to chętnie przeczytam, jak już będziesz miał czas napisać.

Kurcze, już tęsknię za moją starą Astrą, tam nigdy nic nie ciekło i nic się nie psuło smile.gif

A tu mam w kolejce... parująca szyba/wilgoć i niegasnąca lampka oświetlenia wnętrza. AH to wymarzony samochód dla faceta, który lubi grzebać w garażu. Zawsze jest coś do zrobienia grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, nie jest tak źle z tą Astrą.

A jak coś już wyjdzie to zrobienie tego jest przyjemnośćią wink.gif

A wracając do tematu wody.

Woda dostaje się do wnętrza tak jak pisałem poprzez uszkodzoną uszczelkę głosników drzwi przednich.

Jak zdemontujesz boczek a nastepnie głośnik to zobaczysz, że jest ona już lekko "wykruszająca się" i nie uszczelnia połączenia pomiędzy głośnikiem a drzwiami.

Jest to typowa usterka dla tego modelu z początków jego produkcji.

Usunięcie tej usterki można podzielić na dwa sposoby.

Pierwszy:

Z tego co czytałem ludzie wymieniają uszczelkę na jakąś inną ale co i jak to musiałbyś poszukać w sieci.

Drugi:

Ja go wybrałem bo jest najmniej inwazyjny w stosunku do pierwszego.

Wymontowałem głośniki, oczyściłem i odtłuściłem uszczelkę oraz drzwi w miejscach montażu głośnika.

Nałożyłem na uszczelkę Silikonu Budowlanego i skręciłem to, tak jak był zamontowany wcześniej głośnik.

Od tego czasu ( był to chyba maj czy czerwiec 2014) jest spokój z wodą na progu. Ja odrazu robiłem z obu stron aby nie dzielić roboty na raty bo wcześniej czy później druga strona też pewnie zacznie przeciekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Woda dostaje się do wnętrza tak jak pisałem poprzez uszkodzoną uszczelkę głosników drzwi przednich.

> Jak zdemontujesz boczek a nastepnie głośnik to zobaczysz, że jest ona już lekko "wykruszająca się"

> i nie uszczelnia połączenia pomiędzy głośnikiem a drzwiami.

> Jest to typowa usterka dla tego modelu z początków jego produkcji.

> Usunięcie tej usterki można podzielić na dwa sposoby.

> Pierwszy:

> Z tego co czytałem ludzie wymieniają uszczelkę na jakąś inną ale co i jak to musiałbyś poszukać w

> sieci.

> Drugi:

> Ja go wybrałem bo jest najmniej inwazyjny w stosunku do pierwszego.

> Wymontowałem głośniki, oczyściłem i odtłuściłem uszczelkę oraz drzwi w miejscach montażu głośnika.

> Nałożyłem na uszczelkę Silikonu Budowlanego i skręciłem to, tak jak był zamontowany wcześniej

> głośnik.

> Od tego czasu ( był to chyba maj czy czerwiec 2014) jest spokój z wodą na progu. Ja odrazu robiłem

> z obu stron aby nie dzielić roboty na raty bo wcześniej czy później druga strona też pewnie

> zacznie przeciekać.

Dzięki za instruktaż, w tym tygodniu się za to zabiorę.

Czy u Ciebie też był problem parujących szyb? U mnie póki co zauważyłem to po prawej stronie, więc lewej nie będę ruszać.

Głośnik głośnik ale pewnie jeszcze trzeba będzie jakoś osuszyć podłogę pod wykładziną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dzięki za instruktaż, w tym tygodniu się za to zabiorę.

> Czy u Ciebie też był problem parujących szyb? U mnie póki co zauważyłem to po prawej stronie, więc

> lewej nie będę ruszać.

> Głośnik głośnik ale pewnie jeszcze trzeba będzie jakoś osuszyć podłogę pod wykładziną.

U mnie wyszło to w ciepłych miesiącach więc szyby wowczas jakoś nadmiernie nie parowały, zresztą u mnie woda na szczescie nie sciekała pod wykładzinę tylko stała na progu...

I jeszcze jedno mi ię przypomniało.

Na sieci jest też instruktaż aby nad głośnikiem zrobić "daszek". JA taki zrobiłem z taśmy klejącej "srebnej" - jakąś z biedronki miałem to założyłem dla świetego spokoju wink.gif

Być może ma to być tylko placebo - ale działa grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U mnie wyszło to w ciepłych miesiącach więc szyby wowczas jakoś nadmiernie nie parowały, zresztą u

> mnie woda na szczescie nie sciekała pod wykładzinę tylko stała na progu...

> I jeszcze jedno mi ię przypomniało.

> Na sieci jest też instruktaż aby nad głośnikiem zrobić "daszek". JA taki zrobiłem z taśmy klejącej

> "srebnej".

Jak zdejmę tapicerkę, to zobaczę jakie tam są możliwości działania.

Gdzieś wyczytałem, że trzeba folię przykleić. Jednak dopóki tego nie zobaczę na własne oczy, to ciężko więcej coś rozważać.

W każdym razie dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zacząłem od tego i okazało się, że pod wykładziną jest mokro. Na co to może wskazywać?

> Swoją drogą kupiłem pochłaniacz wilgoci ale niestety nic nie pomógł

najbardziej prawdopodobne miejsce ustaliliście z kol przemty natomiast drugie miejsce gdzie woda się może dostawać to obudowa wlotu powietrza do wnętrza w podszybiu, ale wówczas przy deszczu czy myciu potrafi woda kapać po butach pasażera wink.gif

W ogólności nie zazdroszczę usterki - miałem tak w A-G i suszenie wnętrza to była cała akcja razem z demontażem foteli przednich, tunelu środkowego, ręcznikami papierowymi, farelkami, a zostawianie tej wody pod dywanami nie jest wskazane z oczywistych względów, słowem tragedia sick.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> obudowa wlotu powietrza do wnętrza w podszybiu

Zgadza się. Ta mała uszczelka w podszybiu lubi się odkleić np. przy myciu myjką ciśnieniową (coś o tym wiem yikes.gif). Najprościej to sprawdzić po deszczu czy gąbka na osłonie wlotów powietrza pod schowkiem jest mokra. Można też maksymalnie do góry podsunąć dywanik gumowy i obserwować czy zacznie na niego skapywać woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W ogólności nie zazdroszczę usterki - miałem tak w A-G i suszenie wnętrza to była cała akcja razem

> z demontażem foteli przednich, tunelu środkowego, ręcznikami papierowymi, farelkami, a

> zostawianie tej wody pod dywanami nie jest wskazane z oczywistych względów, słowem tragedia

Wpierw ustalę i usunę przyczynę dostawania się wody.

Samo osuszanie to pewnie zostawię już do lata. Teraz jakoś się przemęczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jeżeli auta nie trzymasz w ogrzewanym garażu to przy ujemnych temperaturach wszystkie próby

> wysuszenia wykładziny spełzną na niczym...

> Cieżko jest wodę wyszuszyć w 100% gdy ona zamarza

To oczywiste, więc z osuszaniem się póki co nie spieszę ale już się rozglądam za sposobami. Najważniejsze teraz to usunąć źródło wody smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To oczywiste, więc z osuszaniem się póki co nie spieszę ale już się rozglądam za sposobami.

> Najważniejsze teraz to usunąć źródło wody

ale jak będzie to głośnik i będziesz dawał silikon to rób to raczej przy dodatniej temperaturze a najlepiej poczytaj instrukcję z opakowania w jakich temp. można go aplikować...

A z drugiej strony próbuj pod dywaniki kłaść gazety (zwykły papier, nie ten śliski) aby trochę wyciągały wodę - bo do wiosny jak woda bedzie pod gumowymi dywanikami to będziesz miał stęchliznę w aucie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tylko co z tym żwirkiem? Wysypać go na wykładzinę czy pod nią?

Ja bym uważał z tym żwirkiem. Nie mam kota więc nie orientuję się w rodzajach tego specyfiku. Ale kiedyś kupiłem go właśnie po to, by usunąć wilgoć z wykładziny w samochodzie. Niestety po wchłonięciu wody żwirek przemienił się w gliniasty piasek i ciężko było go usunąć z wykładziny. Dlatego proponuję najpierw położyć jakąś szmatę i dopiero na nią wysypać żwirek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ja bym uważał z tym żwirkiem. Nie mam kota więc nie orientuję się w rodzajach tego specyfiku. Ale

> kiedyś kupiłem go właśnie po to, by usunąć wilgoć z wykładziny w samochodzie. Niestety po

> wchłonięciu wody żwirek przemienił się w gliniasty piasek i ciężko było go usunąć z

> wykładziny. Dlatego proponuję najpierw położyć jakąś szmatę i dopiero na nią wysypać żwirek.

Cenna porada. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Niestety po wchłonięciu wody żwirek przemienił się w gliniasty piasek i ciężko było go usunąć z wykładziny

dlatego kupuje się silikonowy, który pod wpływem wilgoci zmienia kolor i nie robi się z niego gliniasty piasek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kupiłem pochłaniacz Pingwin czy coś w tym stylu. Póki co nic to nie pomaga ale myślę, że pod

> wykładziną jest tyle wilgoci, że to musi potrwać.

otwórz klapkę z prawej strony wykładziną (tą od VINu) i przez nia wsadź cos aby dzwignac wykładzinę do góry aby był dopływ powietrza pod nią - szybciej wyschnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.