Skocz do zawartości

[Astra F] sprężanie


smajler

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie mechanik dzisiaj zrobił mi test sprężania, cylinder testowany mial wykrecona swiece, pozostale byly wkrecone. Silnik byl rozgrzany do 95 stopni jak przyjechalem ale postal okolo 45 minut w garazu i dopiero sprawdzal. Testowanie na otwartej calkowicie przepustnicy. Na kazdym cylindrze wyszlo 10. Czy jest to zle, dobrze, czy pomiar byl zle robiony- powinien byc goracy/wszystkie swiece wykrecone? Silnik X14NZ 230kkm. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle mówi H.R. Eztold w książce Sam naprawiam samochód

Przed sprawdzeniem ciśnienia sprężania silnik powinien zostać nagrzany. Po osiągnięciu przez ciecz chłodzącą temperatury nagrzania przejechać jeszcze około 5 km, aby olej silnikowy osiągnął temperaturę co najmniej +70°C.

Silnik benzynowy

- Wyłączyć zapłon. W tym celu wyciągnąć wtyczkę wielostykową z modułu zapłonowego (cewki zapłonowej).

- Wyciągnąć przekaźnik pompy paliwa. W ten sposób zabezpieczy się przed wtryśnięciem paliwa w trakcie pracy rozrusznika, co mogłoby spowodować uszkodzenie katalizatora. Przekaźnik pompy paliwa znajduje się za poszyciem u dołu prawego przedniego słupka, patrz rozdział - Obwody doprowadzenia paliwa i powietrza".

- Wyciągnąć wszystkie nasadki świec zapłonowych. Do tego celu służą specjalne szczypce, na przykład Hazet 1849. Nasadki wolno chwytać tylko za blaszane tuleje.

- Oczyścić gniazda świec zapłonowych sprężonym powietrzem, a następnie wykręcić wszystkie świece.

- Obrócić kilkakrotnie wał korbowy rozrusznikiem, aby usunąć resztki nie spalonego paliwa i sadzę.

Uwaga. Zaciągnąć hamulec awaryjny i ustawić dźwignię zmiany biegów na luz.

- Wcisnąć lub wkręcić końcówkę próbnika w otwór po świecy, zgodnie z instrukcją obsługi przyrządu.

- Poprosić drugą osobę o całkowite wciśnięcie pedału przyspieszenia i przytrzymanie w tym położeniu na czas kontroli ciśnienia sprężania.

- Uruchomić rozrusznik na około 4 sekundy lub tak długo, aż próbnik nie wykaże narastania ciśnienia w cylindrze. Akumulator musi być przy tym w pełni naładowany, aby zapewnił obracanie wału z prędkością obrotową co najmniej 300 obr/min.

- Sprawdzić kolejno cylindry i porównać wyniki.

- Na koniec wkręcić świece zapłonowe i podłączyć przewody.

- Podłączyć przewód do zacisku

- Włożyć przekaźnik pompy paliwa.

Różnica ciśnienia sprężania pomiędzy cylindrami nie może przekraczać 0,1 MPa (silniki benzynowe)

Stopień sprężania dla C14NZ powinno wynosić 9,4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> kazdym cylindrze wyszlo 10. Czy jest to zle, dobrze, czy pomiar byl zle robiony- powinien byc

> goracy/wszystkie swiece wykrecone?

Może być, ważne, że były zachowane takie same procedury przy każdym pomiarze.

Wynik nie jest najgorszy grinser006.gif jednakowe wartości dla każdego cylindra to dobra wiadomość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie jeszcze pytanie, mianowicie rok temu robilem UPG, planowanie glowicy, wymiana uszczelniaczy i docieranie zaworow. Minus operacji byl taki ze panowie oddali w woreczku popychacze (te malutkie ktore przy walku rozrzadu, chyba tak to sie nazywa) nie podpisane. Pewnie zrozumieli ze sam sobie wsadze i sprawdze czy luzu jakiego nie ma. Ja tak nie zrobilem i wsadzilem jak leci. Ktos mi tam mowil ze minusem tego bedzie tylko klekot jak bedzie zimny i tak jest. Jednak mechanik dzisiaj mi powiedzial ze tam moglbyc luz i przez to moze uciekac mi troszke powietrza. Co o tym sadzicie, jest to mozliwe? Musialbym miec pecha aby trafic ze na kazdym ucieka bo maja rowno 10. Oleju nie bierze duzo a leje 5w40. Przejechalem 5kkm jak narazie od wymiany i lacznie wlalem 4L majac olej prawie pod maks (nie dolalalem 4L tylko 3,5 podczas wymiany a 0,5 przez te 5kkm). Moze ktos sie wypowiedziec czy jest w miare dobrze czy szukac sobie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.