Skocz do zawartości

Inteligentny dom - oswietlenie sterowane


PawelWaw

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc

Wlasnie jestem po testach wlacznikow swiatla sterowanych radiowo (z pilota standardowo)

http://www.wlacznikidotykowe.pl/#!/Panele-szklane/c/8455340/offset=0&sort=normal

http://www.wlacznikidotykowe.pl/#!/WW-C7...ategory=8455347

fajnie to dziala z pilota.

Dodatkowo rozbudowalem projekt o sterownik na mikroprocesorze (na arduino prototyp) i dzieki temu mam sterowanie przez net calym oswietleniem w domu.

Ogolnie wychodzi po taniosci.

Jak skoncze prototyp to wrzuce wiecej opisu technicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czesc

> Wlasnie jestem po testach wlacznikow swiatla sterowanych radiowo (z pilota standardowo)

> http://www.wlacznikidotykowe.pl/#!/Panele-szklane/c/8455340/offset=0&sort=normal

> http://www.wlacznikidotykowe.pl/#!/WW-C7...ategory=8455347

> fajnie to dziala z pilota.

> Dodatkowo rozbudowalem projekt o sterownik na mikroprocesorze (na arduino prototyp) i dzieki temu

> mam sterowanie przez net calym oswietleniem w domu.

> Ogolnie wychodzi po taniosci.

> Jak skoncze prototyp to wrzuce wiecej opisu technicznego.

a jakie oprogramowanie steruje? domoticz czy coś innego?

i czemu wybrałeś arduino a nie raspberry albo banana? smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> http://www.wlacznikidotykowe.pl/#!/Panele-szklane/c/8455340/offset=0&sort=normal

> http://www.wlacznikidotykowe.pl/#!/WW-C7...ategory=8455347

> fajnie to dziala z pilota.

Miesci sie to w puszce, czy trzeba puszke wyrywac i dawac zamiast?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czesc

> Wlasnie jestem po testach wlacznikow swiatla sterowanych radiowo (z pilota standardowo)

> http://www.wlacznikidotykowe.pl/#!/Panele-szklane/c/8455340/offset=0&sort=normal

> http://www.wlacznikidotykowe.pl/#!/WW-C7...ategory=8455347

> fajnie to dziala z pilota.

> Dodatkowo rozbudowalem projekt o sterownik na mikroprocesorze (na arduino prototyp) i dzieki temu

> mam sterowanie przez net calym oswietleniem w domu.

> Ogolnie wychodzi po taniosci.

> Jak skoncze prototyp to wrzuce wiecej opisu technicznego.

Poczytaj o openhab.org, ja powoli do tego się przymierzam, ale będzie miało znacznie więcej zadań niż tylko oświetlenie.

Samo sterowanie z pilota raczej mało ma wspólnego z inteligencją domu wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czesc

> Wlasnie jestem po testach wlacznikow swiatla sterowanych radiowo (z pilota standardowo)

> http://www.wlacznikidotykowe.pl/#!/Panele-szklane/c/8455340/offset=0&sort=normal

> http://www.wlacznikidotykowe.pl/#!/WW-C7...ategory=8455347

> fajnie to dziala z pilota.

> Dodatkowo rozbudowalem projekt o sterownik na mikroprocesorze (na arduino prototyp) i dzieki temu

> mam sterowanie przez net calym oswietleniem w domu.

> Ogolnie wychodzi po taniosci.

> Jak skoncze prototyp to wrzuce wiecej opisu technicznego.

są lepsze i tańsze rozwiązania zlosnik.gif w końcu ktoś ze smykałką taką jak ja zlosnik.gif

obadaj temat: relayboard

mam razem z one-wire oraz veralite i końcówkami z-wave. zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czesc

> Wlasnie jestem po testach wlacznikow swiatla sterowanych radiowo (z pilota standardowo)

> http://www.wlacznikidotykowe.pl/#!/Panele-szklane/c/8455340/offset=0&sort=normal

> http://www.wlacznikidotykowe.pl/#!/WW-C7...ategory=8455347

> fajnie to dziala z pilota.

> Dodatkowo rozbudowalem projekt o sterownik na mikroprocesorze (na arduino prototyp) i dzieki temu

> mam sterowanie przez net calym oswietleniem w domu.

> Ogolnie wychodzi po taniosci.

> Jak skoncze prototyp to wrzuce wiecej opisu technicznego.

A tak na serio to po cholerę to? Siedzisz w necie i zapalasz światła w domu? Szybciej dojdziesz do gniazdka plus kasa zaoszczędzona. Ostatnio byłem na imprezie i jeden gość się chwalił, że ma cały dom inteligentny, że z telefonu steruje wszystkim, rolety, światło, ogrzewanie. Pytanie tylko po co? Podnosisz lub opuszczasz rolety w oknach jak Cię nie ma? Zapalasz światło zdalnie? Niby bajer fajny, ale jak rozmowa o detalach to już większego uzasadnienia w tym nie widzę. Wynikło z tego, że najczęściej ta "inteligencja" używana jest jak na imprezie trzeba się pochwalić, że ma się mądry dom. Co do ogrzewania to przez trzy lata używałem sterownika Auratona, poustawiane na dni, godziny, szmery bajery. W tym roku wywaliłem to, ustawiam na termostatach przy grzejnikach i najlepszy komfort cieplny jest właśnie teraz, a na rachunku bez zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A tak na serio to po cholerę to? Siedzisz w necie i zapalasz światła w domu? Szybciej dojdziesz do

> gniazdka plus kasa zaoszczędzona. Ostatnio byłem na imprezie i jeden gość się chwalił, że ma

> cały dom inteligentny, że z telefonu steruje wszystkim, rolety, światło, ogrzewanie. Pytanie

> tylko po co? Podnosisz lub opuszczasz rolety w oknach jak Cię nie ma? Zapalasz światło

> zdalnie? Niby bajer fajny, ale jak rozmowa o detalach to już większego uzasadnienia w tym nie

> widzę. Wynikło z tego, że najczęściej ta "inteligencja" używana jest jak na imprezie trzeba

> się pochwalić, że ma się mądry dom. Co do ogrzewania to przez trzy lata używałem sterownika

> Auratona, poustawiane na dni, godziny, szmery bajery. W tym roku wywaliłem to, ustawiam na

> termostatach przy grzejnikach i najlepszy komfort cieplny jest właśnie teraz, a na rachunku

> bez zmian.

To i ja dopisze swoje 3 grosze zlosnik.gif Na co dzien zajmuje sie 'inteligencja', ale w przemysle. Technologie i mozliwosci sa mi znane, moglbym wszystko sam ogarnac, ale..po prostu mi sie nie chce projektowac super inteligentnego domu wlasnie z powodow przez Ciebie wymienionych oraz z tego, ze po prostu mi sie nie chce po godzinach siedziec i grzebac w tym zamiast sie relaksowac w sposob w jaki lubie zlosnik.gif

Ogranicze sie tylko do rozwiazan, ktore faktycznie na co dzien podnosza komfort, oszczedzaja energie, albo zapewniaja dodatkowa ochrone wink.gif Podnoszenie tylka z kanapy jest wrecz dla mnie wskazane, bo jak tak dalej pojdzie to zapomne jak wyglada pozycja wyprostowana wink.gif

Ci co chca niech sobie kombinuja ok.gif mnie juz to nie ekscytuje wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To i ja dopisze swoje 3 grosze Na co dzien zajmuje sie 'inteligencja', ale w przemysle.

> Technologie i mozliwosci sa mi znane, moglbym wszystko sam ogarnac, ale..po prostu mi sie nie

> chce projektowac super inteligentnego domu wlasnie z powodow przez Ciebie wymienionych oraz z

> tego, ze po prostu mi sie nie chce po godzinach siedziec i grzebac w tym zamiast sie

> relaksowac w sposob w jaki lubie

> Ogranicze sie tylko do rozwiazan, ktore faktycznie na co dzien podnosza komfort, oszczedzaja

> energie, albo zapewniaja dodatkowa ochrone Podnoszenie tylka z kanapy jest wrecz dla mnie

> wskazane, bo jak tak dalej pojdzie to zapomne jak wyglada pozycja wyprostowana

> Ci co chca niech sobie kombinuja mnie juz to nie ekscytuje

Jeszcze w temacie. Kilka lat temu byłem u znajomego w takim inteligentnym domu, zaprogramowane sceny świetlne, no szmery bajery ze światłem. Dom taki sam jak mój, dosłownie identyczny, więc wchodzę i wiem, gdzie włącznik do czego. Budzę się w nocy bo wtedy córa była mała, schodzę na dół, chcę zapalić w kuchni i zaczyna się. Jedno kliknięcie salon świeci, drugie kuchnia, trzecie wszystko gaśnie, no szlag Cię trafia jak nie znasz tych scenariuszy świateł a w nocy trzeba mleko podgrzać hehe.gif Oczywiście nie udało mi się włączyć tylko tego światła które chciałem smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam cały dół (salon, kuchnia, witryny itp) z pilota ale na ścianach mam zwykłe włączniki dzwonkowe

> + w rozdzielni przekaźniki bistabilne. Pilot obsługuje 12 punktów. Bardzo wygodna sprawa

Jakie masz bistabilne, zwykłe czy beznapięciowe?

Jeśli zwykłe, to ile prądu pobierają w stanie czuwania i pracy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój automatyczny dom zaczyna nabierać kształtu. Na początek będzie:

- trzy termostaty sterowanie internetowo - jak letniki wyjadą, to chcę mieć możliwość zwiększenia temperatury w domu żeby bez sensu nie chłodziło się jak nikogo nie ma. Niestety jest trzystrefowa klima i trzeba trzy termostaty co trochę zwiększyło koszt.

- dwa zamki z klawiaturami i możliwością zdalnego programowania kodów, zamykania drzwi i sprawdzania czy są zamknięte. To pozwoli mi na zdalne programowanie kodów dla letników i sprzątaczek + kontrolę kiedy ludzie się wprowadzili, wyprowadzili, kiedy przyszła ekipa do sprzątania i jak długo pracowała

- zdalny sterownik bramy garażowej. Przede wszystkim w celu pilnowania czy jest zamknięta i ewentualnego zamykania gdy trzeba.

- kilka zdalnie sterowanych wyłączników światła - chcę zrobić automatyczne zapalanie się światła w środku jak ktoś wejdzie a jest po zmroku + możliwość powyłączania świateł zdalnie jak ludzie zapomną. Nie wszystkich, bo bym z torbami poszedł, ale tych które włączają wiele żarówek jednocześnie

- zdalnie sterowany wyłącznik grzejnika ciepłej wody - ten samo powód - po co grzać wodę jak nie ma nikogo

Najgorsze jest to, że jest niesamowita mnogość systemów i rozwiązań. Np. żeby mieć możliwość zdalnego programowania kodów w zamkach, trzeba mieć Nexia Z-Wave. Wink i SmartHome tego nie obsługują (jeszcze). A za Nexię trzeba płacić miesięczną subskrypcję. Termostaty znowu działają tylko z Wink (bo są Wi-Fi a nie Z-Wave). Jest spory bałagan w tej dziedzinie, ale wygląda na to że Wink wygrywa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mój automatyczny dom zaczyna nabierać kształtu. Na początek będzie:

> - trzy termostaty sterowanie internetowo - jak letniki wyjadą, to chcę mieć możliwość zwiększenia

> temperatury w domu żeby bez sensu nie chłodziło się jak nikogo nie ma. Niestety jest

> trzystrefowa klima i trzeba trzy termostaty co trochę zwiększyło koszt.

> - dwa zamki z klawiaturami i możliwością zdalnego programowania kodów, zamykania drzwi i

> sprawdzania czy są zamknięte. To pozwoli mi na zdalne programowanie kodów dla letników i

> sprzątaczek + kontrolę kiedy ludzie się wprowadzili, wyprowadzili, kiedy przyszła ekipa do

> sprzątania i jak długo pracowała

> - zdalny sterownik bramy garażowej. Przede wszystkim w celu pilnowania czy jest zamknięta i

> ewentualnego zamykania gdy trzeba.

> - kilka zdalnie sterowanych wyłączników światła - chcę zrobić automatyczne zapalanie się światła w

> środku jak ktoś wejdzie a jest po zmroku + możliwość powyłączania świateł zdalnie jak ludzie

> zapomną. Nie wszystkich, bo bym z torbami poszedł, ale tych które włączają wiele żarówek

> jednocześnie

> - zdalnie sterowany wyłącznik grzejnika ciepłej wody - ten samo powód - po co grzać wodę jak nie ma

> nikogo

> Najgorsze jest to, że jest niesamowita mnogość systemów i rozwiązań. Np. żeby mieć możliwość

> zdalnego programowania kodów w zamkach, trzeba mieć Nexia Z-Wave. Wink i SmartHome tego nie

> obsługują (jeszcze). A za Nexię trzeba płacić miesięczną subskrypcję. Termostaty znowu

> działają tylko z Wink (bo są Wi-Fi a nie Z-Wave). Jest spory bałagan w tej dziedzinie, ale

> wygląda na to że Wink wygrywa.

Marek, to nawet system alarmowy może ogarnąć, jak np Satel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tyle ze koszty były by znacznie większe. Próbuje to po taniości zrobić.

większe ?

Alarm i tak pewnie bedzie mial, wiec reszta to kwestia czujnikow i modulow wykonaczych. Jezeli nie to i tak Satel cene ma porownywalna z cntralkami systemow ID

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Satel w porownaniu do dedykowanych systemow automatyki jest smiesznie tani - tylko gdzie Ty tam u

> siebie go znajdziesz

Kolega po przeprowadzce z US to pl, jak zainstalował u siebie Satela to momentalnie kilka systemów wyeksportował dla znajomych do US, jak powiedział na tle systemów dostępnych tam Satel jest genialny a przy tym tańszy wink.gif

W EU są dostępni w US raczej nie tongue.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kolega po przeprowadzce z US to pl, jak zainstalował u siebie Satela to momentalnie kilka systemów

> wyeksportował dla znajomych do US, jak powiedział na tle systemów dostępnych tam Satel jest

> genialny a przy tym tańszy

> W EU są dostępni w US raczej nie

z ciekawosci - ktory model satela umozliwia sterowanie termostatami i jakimi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co masz na mysli mowiac 'sterowanie termostatami'?

mam na mysli krecenie zaworami przy grzejnikach w taki sposob zeby w domu byla zadana temperatura grinser006.gif

czailem sie na zestaw eq3 z conrad.de ale ostatnio troche mi przeszlo i mysle raczej o czyms na z-wave, szczegolnie ze danfoss ma glowice do grzejnika w tym systemie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mam na mysli krecenie zaworami przy grzejnikach w taki sposob zeby w domu byla zadana temperatura

> czailem sie na zestaw eq3 z conrad.de ale ostatnio troche mi przeszlo i mysle raczej o czyms na

> z-wave, szczegolnie ze danfoss ma glowice do grzejnika w tym systemie

Różnie można rozumieć sterowanie "termostatem", w najrostrzy sposób można zrobić tj jak mają sterowniki, czyli odczyt temp i w zależności od godziny on lub off.

Sterowanie siłownikami to bardziej zawiłe, można niby zrobić w oparciu o czasy otwarcia / zamknięcia, ale razem z odczytami temp wew / zewn robiło się to dość skomplikowane i chyba lepiej wtedy pójść w dedykowane systemy.

Ja docelowo planuje sterować zaworami na rozdzielaczu podłogówki na podstawie odczytu czujników temp 1-wire u mieszczonych w pomieszczeniach + interakcje ze sterownikiem pieca i kominka. Chcę to zbudować na openhab, ale nie wiem czy się przebije przez Jave, bo na tym to stoi. Plus jest taki, że ten system może rozmawiać z wieloma systemami w tym z wave, satel, itd. Elementem sterującym jest wtedy modułowa aplikacja, np odpalona na tablecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Różnie można rozumieć sterowanie "termostatem", w najrostrzy sposób można zrobić tj jak mają

> sterowniki, czyli odczyt temp i w zależności od godziny on lub off.

> Sterowanie siłownikami to bardziej zawiłe, można niby zrobić w oparciu o czasy otwarcia /

> zamknięcia, ale razem z odczytami temp wew / zewn robiło się to dość skomplikowane i chyba

> lepiej wtedy pójść w dedykowane systemy.

> Ja docelowo planuje sterować zaworami na rozdzielaczu podłogówki na podstawie odczytu czujników

> temp 1-wire u mieszczonych w pomieszczeniach + interakcje ze sterownikiem pieca i kominka.

> Chcę to zbudować na openhab, ale nie wiem czy się przebije przez Jave, bo na tym to stoi. Plus

> jest taki, że ten system może rozmawiać z wieloma systemami w tym z wave, satel, itd.

> Elementem sterującym jest wtedy modułowa aplikacja, np odpalona na tablecie.

spoko, wszystko mozna, ale mnie chodzi o to zeby na grzejniku miec bezprzewodowo sterowana glowice zasilana z baterii - czyli zero kabli smile.gif - mozna sie bawic ale wyjdzie spory klocek. Wygodniej, efektowniej i efektywniej jest po prostu kupic gotowca np danfosa i podpiac ja pod jakies sterowanie.

np jakiś tekst

0_0_productGfx_514e7224418735f90cca3c59a9362eb5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> spoko, wszystko mozna, ale mnie chodzi o to zeby na grzejniku miec bezprzewodowo sterowana glowice

> zasilana z baterii - czyli zero kabli - mozna sie bawic ale wyjdzie spory klocek. Wygodniej,

> efektowniej i efektywniej jest po prostu kupic gotowca np danfosa i podpiac ja pod jakies

> sterowanie.

> np jakiś tekst

ale to watek o domu inteligentnym a nie o sterowaniu jednym zaworkiem wpysk.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> spoko, wszystko mozna, ale mnie chodzi o to zeby na grzejniku miec bezprzewodowo sterowana glowice

> zasilana z baterii - czyli zero kabli - mozna sie bawic ale wyjdzie spory klocek. Wygodniej,

> efektowniej i efektywniej jest po prostu kupic gotowca np danfosa i podpiac ja pod jakies

> sterowanie.

> np jakiś tekst

Ty, ale z tego co widze to ten gotowiec ma w sobie cala logike sterujaca oparta na PID - nie potrzebujesz juz dodatkowego sterowania tylko cos co zapoda mu zdalnie 'temperature setpoint' zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale to watek o domu inteligentnym a nie o sterowaniu jednym zaworkiem

ale z takich 'jednych zaworkow', 'jednych wlaczniczkow', 'jednych czujniczkow' sie wlasnie robi inteligetny dom grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ale to watek o domu inteligentnym a nie o sterowaniu jednym zaworkiem

ale z takich 'jednych zaworkow', 'jednych wlaczniczkow', 'jednych czujniczkow' sie wlasnie robi inteligetny dom 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ty, ale z tego co widze to ten gotowiec ma w sobie cala logike sterujaca oparta na PID - nie

> potrzebujesz juz dodatkowego sterowania tylko cos co zapoda mu zdalnie 'temperature setpoint'

wiec mozesz zaczac od takich na grzejnikach, potem dokladasz huba z-wave i dolaczasz czujniki otwarcia okien, dodatkowe czujniki temperatury i z calosci robisz system zarzadzajacy grzaniem w domu wink.gif i wtedy nie krecisz na kazdym grzejniku osobno tylko w jednym miejscu ustawiasz zadana temperature (nawet zdalnie przez telefon) i sie samo robi wink.gif

w z-wave masz tez moduly do sterowania oswietleniem, roletami, rozne czujniki np. zalania, wiec po jakims czasie masz kompletny bezprzewodowy inteligetny dom wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tylko ze bez centralki tym sterujacej inteligencji brak

zgubilem sie grinser006.gif

no przeciez napisalem ze skladasz system w oparciu o z-wave - np. "polskie" fibaro, albo inne tego typu moduly zarządzające a do tego dokladasz moduly w tym standardzie, m.in. termostaty/zawory do grzejnikow, czujniki temperatury, wlaczniki swiatla (a nawet same zarowki ktore mozna bezposrednio sterowac via z-wave wink.gif ), itp. wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> http://www.wlacznikidotykowe.pl/#!/WW-C7...ategory=8455347

> fajnie to dziala z pilota.

te Livolo są świetne, systematycznie wymieniam u siebie w mieszkaniu razem z gniazdami. Niestety jest to dość drogie, ostatnio za sypialnię zapłaciłem ponad 700 zł, do salonu będzie jeszcze więcej. Natomiast sterowanie z pilota jest super, bo podłączyłem lampy przy łóżku, diody, lampę na komodzie. nie trzeba rzeźbić z jakimiś szpecącymi wyłącznikami, jest jeden główny i elegancki pilot do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> zgubilem sie

> no przeciez napisalem ze skladasz system w oparciu o z-wave - np. "polskie" fibaro, albo inne tego

> typu moduly zarządzające a do tego dokladasz moduly w tym standardzie, m.in.

> termostaty/zawory do grzejnikow, czujniki temperatury, wlaczniki swiatla (a nawet same zarowki

> ktore mozna bezposrednio sterowac via z-wave ), itp.

tak, ale potem napisales ze chcesz miec glwoce sterowana bez kabli, wiec napisalem ze jedna glowica i sterownik to malo maja z ID wspolnego.

Jezeli chcesz ogarnac caly ssytem z czujnikami, swiatlem, itp to co inego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> tak, ale potem napisales ze chcesz miec glwoce sterowana bez kabli, wiec napisalem ze jedna glowica

> i sterownik to malo maja z ID wspolnego.

> Jezeli chcesz ogarnac caly ssytem z czujnikami, swiatlem, itp to co inego.

napisalem (a w kazdym razie chcialem wink.gif ) ze decydujac sie na z-wave i czyli na przyklad tego danfosa mozna zaczac od samych glowic a potem sukcesywnie dokupowac kolejne elementy systemu az po funkcjonalnosc ID smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.