Skocz do zawartości

Czujnik temp. zasynanego powietrza 1.2 8v - za co odpowiada?


Astyn

Rekomendowane odpowiedzi

> Witam

> Jak w temacie. Jaka jest jego rola i czy my wpływ na mieszankę ?

Czujnik podaje info komputerowi o temperaturze zasysanego powietrza. Info to jest potrzebne, bo jak wiadomo im zimniejsze powietrze tym więcej tlenu i na odwrót, więc komp m.in. dzięki tej informacji może przygotować odpowiednią mieszankę. Nie wiem w jakim stopniu komp kieruje się odczytamy z tego czujnika, ale na pewno ma to wpływ na skład mieszanki. Te wszystkie tanie chipy z allegro bazują na oszukiwaniu sygnału z tego czujnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czujnik podaje info komputerowi o temperaturze zasysanego powietrza. Info to jest potrzebne, bo jak

> wiadomo im zimniejsze powietrze tym więcej tlenu i na odwrót, więc komp m.in. dzięki tej

> informacji może przygotować odpowiednią mieszankę. Nie wiem w jakim stopniu komp kieruje się

> odczytamy z tego czujnika, ale na pewno ma to wpływ na skład mieszanki. Te wszystkie tanie

> chipy z allegro bazują na oszukiwaniu sygnału z tego czujnika.

Tak sobie właśnie myślałem że jeżeli założyć na wiązce tego czujnika jakiś potencjometr i przekłąmać go że np jest -5 stopni to powinien znacznie więcej mu lać grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak sobie właśnie myślałem że jeżeli założyć na wiązce tego czujnika jakiś potencjometr i

> przekłąmać go że np jest -5 stopni to powinien znacznie więcej mu lać

Zdaje mi się, że wystarczy wpiąć rezystor równolegle we wtyczkę od tego czujnika. Ja kiedyś się z tym bawiłem w pugu 206, wpiąłem rezystor z regulacją. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć czy to coś dało, bo zmiany, jeśli były, to nieodczuwalne "pod butem" wink.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zdaje mi się, że wystarczy wpiąć rezystor równolegle we wtyczkę od tego czujnika. Ja kiedyś się z

> tym bawiłem w pugu 206, wpiąłem rezystor z regulacją. Niestety nie jestem w stanie powiedzieć

> czy to coś dało, bo zmiany, jeśli były, to nieodczuwalne "pod butem"

czujnik jest rezystancyjnie ujemny i do tego nieliniowy. Niestety wpinanie rezystora równolegle w układ owszem zaskutkuje podbiciem temperatury na jednak powyżej pewnej rezystancji niestety ale ta temperatura zaczełaby wg wskazań spadać. Niestety skończy się na tym że komputer zgłupieje i w przypadku np MPI nie włączy wentylatora silnik się zagotuje i po bajce. Dość ryzykowna zabawa smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> czujnik jest rezystancyjnie ujemny i do tego nieliniowy. Niestety wpinanie rezystora równolegle w

> układ owszem zaskutkuje podbiciem temperatury na jednak powyżej pewnej rezystancji niestety

> ale ta temperatura zaczełaby wg wskazań spadać. Niestety skończy się na tym że komputer

> zgłupieje i w przypadku np MPI nie włączy wentylatora silnik się zagotuje i po bajce. Dość

> ryzykowna zabawa

Komp od mpi włącza wentylator na podstawie czujnika temp. płynu a nie na podstawie czujnika temp. zasysanego powietrza, o którym mowa w tym temacie. Ciekawe teorie głosisz smirk.gifzlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tak sobie właśnie myślałem że jeżeli założyć na wiązce tego czujnika jakiś potencjometr i

> przekłąmać go że np jest -5 stopni to powinien znacznie więcej mu lać

miałem na początku przed strojeniem przy turbo na niskim doładowaniu takie badziewie zeby troche dolac... wskazania na kompie pokazały ujemna temperaturę powietrza zasysanego i nawet przelewało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> miałem na początku przed strojeniem przy turbo na niskim doładowaniu takie badziewie zeby troche

> dolac... wskazania na kompie pokazały ujemna temperaturę powietrza zasysanego i nawet

> przelewało...

Moim zdaniem ujemna temp zasysanego powietrza jest całkiem normalnym odczytem. Przecież w zimie bywa czasem dużo poniżej zera. (nie mylić z polskimi ostatnimi zimami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, żeby nie zakładać nowego tematu bo pytanie tyczy się właśnie czujnika zasysanego powietrza.

Czy przy swapie z 1.1mpi, w którym nie ma tego czujnika na 1.2 8v 75 na dużym kompie na dwie kości, jest potrzebny sygnał z tego czujnika? Skąd w takim razie info o temp. zasysanego powietrza bierze 1.1mpi, czy 1.2mpi 60???

Ewentualnie czy ktoś może mi powiedzieć czy przy w kolektorze dolotowym punciaka 1.2 (z ww kompem) jest w ogóle ten czujnik, czy tak jak w 1.1mpi też go nie ma? lub jaki jest kol. ssący: plastik, czy metal?

Gdzieś się doczytałem, że przy plastikowym kolektorze jest on zintegrowany z mapsensorem. Czy to prawda? niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.