Skocz do zawartości

Ozonator nie tylko do auta.


Kaizeniuniek

Rekomendowane odpowiedzi

Dotąd byłem zdania, że kupno ozonatora nie ma sensu. Do auta lepiej raz czy dwa razy do roku zapłacić w serwisie klimy ale...

Ostatnio coś często chorujemy i nie wiem, czy nie wiązać tego z pęknięciem kaloryfera i zalaniem parkietu (w niewidocznym miejscu cieniutką strużką sączyło się i sporo parkietu nieźle nasiąkło).

Więc dodając kolejne zastosowania do dezynfekcji klimy w aucie (dezynfekcja mieszkania i wody w baseniku na działce) nabiera sens kupno takiego urządzenia.

Spodobał mi się pomysł z Aqua-6, że można ustawić program np. 20 min. pracy 40 min przerwy i tak 4 powtórzenia.

Niestety, nie ma opcji (chyba?) dezynfekcji wody i jest trudno dostępny (tylko jakieś egzotyczne sklepy netowe).

Znacie jakiś sensowny ozonator do domowego użytku, za rozsądne pieniądze który dezynfekuje też wodę i ma możliwość zaprogramowania pracy cyklicznej (albo da się wysterować takim programatorem do gniazdka)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam FM300 który świetnie sprawdza się w ozonowaniu wnętrza aut i innych pomieszczeń, do tego ma możliwość ozonowania wody za pomocą dołączonych wężyków i końcówek (podobnie wyglądających do tych od szlifierki).

W instrukcji jest napisane, że po maksymalnym czasie pracy jaki można ustawić (a jest to 30 minut) urządzenie należy wyłączyć aby mogło się schłodzić, ale nie pamiętam teraz ile czasu trzeba odczekać. Sprawdzę Ci wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W instrukcji jest napisane, że po maksymalnym czasie pracy jaki można ustawić

Jak nie da się ustawić np. 20 min co godzinę przez 6 godzin to odpada. No, chyba, że można ustawić pracę ciągłą takim programatorem do gniazdka "dozować" prąd. Tylko wtedy nie może działać żaden timer w ozonatorze - najlepiej, jakby miał tylko mechaniczny włącznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dotąd byłem zdania, że kupno ozonatora nie ma sensu. Do auta lepiej raz czy dwa razy do roku

> zapłacić w serwisie klimy ale...

> Ostatnio coś często chorujemy i nie wiem, czy nie wiązać tego z pęknięciem kaloryfera i zalaniem

> parkietu (w niewidocznym miejscu cieniutką strużką sączyło się i sporo parkietu nieźle

> nasiąkło).

> Więc dodając kolejne zastosowania do dezynfekcji klimy w aucie (dezynfekcja mieszkania i wody w

> baseniku na działce) nabiera sens kupno takiego urządzenia.

> Spodobał mi się pomysł z Aqua-6, że można ustawić program np. 20 min. pracy 40 min przerwy i tak 4

> powtórzenia.

> Niestety, nie ma opcji (chyba?) dezynfekcji wody i jest trudno dostępny (tylko jakieś egzotyczne

> sklepy netowe).

> Znacie jakiś sensowny ozonator do domowego użytku, za rozsądne pieniądze który dezynfekuje też wodę

> i ma możliwość zaprogramowania pracy cyklicznej (albo da się wysterować takim programatorem do

> gniazdka)?

Zapomnij o tej zabawce.

Kup coś o wydajności 5g/h lub więcej.

Ja sobie zrobiłem ozonator 7g/h z zestawu

http://allegro.pl/generator-ozonu-ozonator-7000mg-h-odgrzybianie-o3-i5246953907.html

Taki zestaw możesz zabudować np w termowentylatorze zamiast spiral i masz ozonator.

A co do skuteczności - odpleśniłem 100m^2 strych, zlikwidowałem zapach naftaliny ze starej, 50 letniej szafy po babci, zlikwidowałem zapach lakieru z nowo zakupionego łóżeczka itp, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Zapomnij o tej zabawce.

Chyba sobie odpuszczę to ozonowanie wody.

> Ja sobie zrobiłem ozonator 7g/h z zestawu

> http://allegro.pl/generator-ozonu-ozonator-7000mg-h-odgrzybianie-o3-i5246953907.html

Poczytałem, i chyba też zabawię się w DIY. Ale na tym polskim A mają masakryczne przebitki - chyba zaraz zamówię na chińskim A

Tylko zastanawiam się, czy 7g/h czy tańsze 10g/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chyba sobie odpuszczę to ozonowanie wody.

> Poczytałem, i chyba też zabawię się w DIY. Ale na tym polskim A mają masakryczne przebitki - chyba

> zaraz zamówię na chińskim A

> Tylko zastanawiam się, czy 7g/h czy tańsze 10g/h.

Te wydajności są nie bezpieczne.

Dla auta max 1000 mg. Bardziej polecam 500 mg.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chyba sobie odpuszczę to ozonowanie wody.

> Poczytałem, i chyba też zabawię się w DIY. Ale na tym polskim A mają masakryczne przebitki - chyba

> zaraz zamówię na chińskim A

> Tylko zastanawiam się, czy 7g/h czy tańsze 10g/h.

Nie wierzę w 10 g/h z tej płytki.

Ja zabudowałem go w stary oczyszczacz powietrza philipsa. Idealnie się wpasował zamiast filtra a włącznik podciągnąłem do oryginalnego jonizatora hehe.gif

Takim kilkugramowym ozonatorem opędzisz brykę w minuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak przez godzinę będzie odpalony 1g/h albo 5 minut 7g/h to czym grozi to drugie? Jak patrzę na

> Allegro to profesjonalne nie schodzą poniżej 7g/h.

To są przemysłówki do pomieszczeń nie do auta.

W aucie chodzi o to aby długo podawać umiarkowane stężenie ozonu, za duża dawka ozonu zniszczy Ci auto.

To tak ja z piciem alkoholu, aby się pobawić ( osiągnąć cel jakim jest zabawa ) wybierzesz :

A wypić 0.5 wódki duszkiem

B wypić 0.5 wódki w ciągu 2 godzin

zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czemu? Jak się nie mylę, to te dwie płytki co dają 7g/h są jednostronne, a ta jest jedna, większa i

> dwustronna. Tylko bardziej obawiam się trwałości tej płytki (temperatura) i czy zasilanie

> wyrobi.

Zwróć uwagę, że ozon produkuje wyładowanie koronowe od strony ujemnej.

Więc płytka musi być albo trójwarstwowa, z + pośrodku, albo jedno wyładowanie to + a drugie - i tylko - produkuje ozon, a + wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> To są przemysłówki do pomieszczeń nie do auta.

> W aucie chodzi o to aby długo podawać umiarkowane stężenie ozonu, za duża dawka ozonu zniszczy Ci

> auto.

> To tak ja z piciem alkoholu, aby się pobawić ( osiągnąć cel jakim jest zabawa ) wybierzesz :

> A wypić 0.5 wódki duszkiem

> B wypić 0.5 wódki w ciągu 2 godzin

Fantazjujesz.

Co może zniszczyć ozon w takim stężeniu i krótkim czasie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Fantazjujesz.

> Co może zniszczyć ozon w takim stężeniu i krótkim czasie?

Przede wszystkim to, co zawiera gumę i materiały. Chciałeś dobrze, ale jesteś blisko przedobrzenia. Ja po ozonowaniu swoim ozonatorem jeszcze na drugi dzień po konkretnym wietrzeniu na postoju i podczas jazdy czuję ten smród ozonu, boje się pomyśleć co musi być po Twoim, tym bardziej, że ozon jest dla organizmu bardzo szkodliwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Przede wszystkim to, co zawiera gumę i materiały. Chciałeś dobrze, ale jesteś blisko przedobrzenia.

To domysły, wiedza naukowa, czy doświadczenie?

Fachowcy używają generatora 5g/h przez 20 min.

http://www.pl.wet.uwm.edu.pl/media/uploa...nelminified.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A doszedłeś już do slajdu "Ozonowanie samochodów" ?

Ich opis jest błędny. Sami piszą o usuwaniu dzieł sztuki. Jak myślisz - dlaczego?

W zakresie klimy mam spore doświadczenie i nie mam zamiaru przepychać się z kimś kto poleca przemysłowy ozonator do auta na 20 min.

EOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ich opis jest błędny. Sami piszą o usuwaniu dzieł sztuki. Jak myślisz - dlaczego?

> W zakresie klimy mam spore doświadczenie i nie mam zamiaru przepychać się z kimś kto poleca

> przemysłowy ozonator do auta na 20 min.

> EOT

Znajdź mi JEDEN profesjonalny ozonator do samochodów o wydajności mniejszej od 5g/h.

Podaję kilku producentów generatorów:

http://www.eco-ozon.pl/sprzet-do-ozonowania/generatory-ozonu/

http://www.ozonizer.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Prosz.

> mm

Sprzęt kąpielowy firmowany przez MM?

Używałem kiedyś podobnego generatora i był dość nieskuteczny.

Jak używam swojego 7g/h to aż mgiełka się robi w bryce.

Nie zauważyłem, aby coś się upaliło.

Większość warsztatów ma duże generatory.

http://www.essa.com.pl/oferta/index.php?id=3&kid=262

I nie mają reklamacji.

Zapewne wiesz, że dla materiału typu guma bez znaczenia jest, czy przez godzinę będzie miał 10 ppm, czy przez rok ułamek tej wartości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Sprzęt kąpielowy firmowany przez MM?

Inne firmy specjalizujące się w klimach i w motoryzacji mają podobne, trochę większe wydajności. Max wartość graniczna 1000 mg/h. Średnio po 500 mg/h.

> Używałem kiedyś podobnego generatora i był dość nieskuteczny.

> Jak używam swojego 7g/h to aż mgiełka się robi w bryce.

Z takiego 500mg/h też się robi mgiełka.

> Nie zauważyłem, aby coś się upaliło.

> Większość warsztatów ma duże generatory.

> http://www.essa.com.pl/oferta/index.php?id=3&kid=262

> I nie mają reklamacji.

Tu się nie zgodzę, większość ( przytłaczająca większość ) ma generatory motoryzacyjne w wydajnościach o których pisałem.

W podanym linku sami piszą o PRZEMYSŁOWYCH generatorach.

Szanowny kolego, radzisz autokącikowiczom stosowanie w małych autach urządzenia do odkażania pomieszczeń przemysłowych?

> Zapewne wiesz, że dla materiału typu guma bez znaczenia jest, czy przez godzinę będzie miał 10 ppm,

> czy przez rok ułamek tej wartości.

Ozon szkodliwie działa na skórę w autach - pęka, robi się sztywna, mocno się starzeje. Plastiki - płowieją, starzeją się w bardzo szybkim tempie.

Dlaczego Ci co zajmują się dezynfekcją klimatyzacji ( producenci aut, urządzeń do obsługi układów klimatyzacji )SAMOCHODOWYCH polecają generatory o małej wydajności ? Myślisz że takie firmy jak Behr Hella nie potrafią wyprodukować ozonatora większej wydajności - czy może jednak coś jest na rzeczy ? Zwróć uwagę że żadna firma motoryzacyjna nie ma takich potworków w ofercie - przypadek ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Inne firmy specjalizujące się w klimach i w motoryzacji mają podobne, trochę większe wydajności.

> Max wartość graniczna 1000 mg/h. Średnio po 500 mg/h.

> Z takiego 500mg/h też się robi mgiełka.

> Tu się nie zgodzę, większość ( przytłaczająca większość ) ma generatory motoryzacyjne w

> wydajnościach o których pisałem.

> W podanym linku sami piszą o PRZEMYSŁOWYCH generatorach.

> Szanowny kolego, radzisz autokącikowiczom stosowanie w małych autach urządzenia do odkażania

> pomieszczeń przemysłowych?

> Ozon szkodliwie działa na skórę w autach - pęka, robi się sztywna, mocno się starzeje. Plastiki -

> płowieją, starzeją się w bardzo szybkim tempie.

> Dlaczego Ci co zajmują się dezynfekcją klimatyzacji ( producenci aut, urządzeń do obsługi układów

> klimatyzacji )SAMOCHODOWYCH polecają generatory o małej wydajności ? Myślisz że takie firmy

> jak Behr Hella nie potrafią wyprodukować ozonatora większej wydajności - czy może jednak coś

> jest na rzeczy ? Zwróć uwagę że żadna firma motoryzacyjna nie ma takich potworków w ofercie -

> przypadek ?

> Pozdrawiam.

Nadal polecam kupno dużego - lepiej wydana kasa i większe możliwości stosowania - nie tylko w samochodzie.

Jak ktoś się boi o wyposażenie to może go włączać po prostu na 3 min, zamiast 30, albo w cyklach 3x 1 min przez 30 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W aucie chodzi o to aby długo podawać umiarkowane stężenie ozonu, za duża dawka ozonu zniszczy Ci

> auto.

Stężenie będzie rosło. Okres połowicznego rozpadu ozonu to ok. pół godziny. Więc czy puszczę 1 minutę 7g/h czy 0,7 przez 10 minut to mam to samo stężenie w aucie.

Co więcej te o małej wydajności ozonu mają wyższe stężenie na wylocie. Dziwne? Przecież te "słabe" mają mały przepływ powietrza, więc to, co z nich wylatuje szybciej coś zniszczy (o ile w ogóle).

> To tak ja z piciem alkoholu, aby się pobawić ( osiągnąć cel jakim jest zabawa ) wybierzesz :

> A wypić 0.5 wódki duszkiem

> B wypić 0.5 wódki w ciągu 2 godzin

Celem jest osiągnięcie stężenia alkoholu 2 promile. Możesz dłużej i więcej pić piwa, albo mniej wódki. A może się okazać, że (jak w temacie - nie tylko do auta) że przy piwie nie da się osiągnąć zabójczego stężenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Stężenie będzie rosło. Okres połowicznego rozpadu ozonu to ok. pół godziny. Więc czy puszczę 1

> minutę 7g/h czy 0,7 przez 10 minut to mam to samo stężenie w aucie.

> Co więcej te o małej wydajności ozonu mają wyższe stężenie na wylocie. Dziwne? Przecież te "słabe"

> mają mały przepływ powietrza, więc to, co z nich wylatuje szybciej coś zniszczy (o ile w

> ogóle).

> Celem jest osiągnięcie stężenia alkoholu 2 promile. Możesz dłużej i więcej pić piwa, albo mniej

> wódki. A może się okazać, że (jak w temacie - nie tylko do auta) że przy piwie nie da się

> osiągnąć zabójczego stężenia.

"Pytanie: Co to jest czas połowicznego rozpadu ozonu?

Odp.: W oczyszczaniu wody i powietrza zachodzi potrzeba produkowania ozonu w terenie. Ze względu na jego krótki czas połowicznego rozpadu (półokresu trwania), ozon rozpadnie się praktycznie zaraz po jak zostanie wyprodukowany. Półokres trwania w wodzie to około 30 minut, co oznacza, że co każde pół godziny stężenie ozonu redukuje się o połowę w stosunku do początkowego (poprzedniego) stężenia. Na przykład, kiedy mamy 8 mg/l, koncentracja redukuje się co każde pół godziny następująco: 8; 4; 2; 1; etc. W rzeczywistości półokres trwania jest jeszcze krótszy, ponieważ mogą na niego wpływać różne czynniki. Te czynniki to temperatura, pH, stężenie ozonu oraz stężenie i rodzaj innych substancji rozpuszczonych. Ze względu na fakt, że ozon reaguje z wieloma innym komponentami, stężenie ozonu szybko spada. Kiedy większość związków jest utleniona, powstaje pozostałość ozonu, której stężenie nie spada już tak szybko.

Read more: http://www.lenntech.pl/".

W wodzie około 30 min, w aucie dużo szybciej ze względu na uwarunkowania. Co z tego że podasz np. 10g ozonu skoro po 5 min go nie będzie ? Trzeba podawać długo niższe stężenie. Ozonowi trzeba dać czas na działanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W wodzie około 30 min, w aucie dużo szybciej ze względu na uwarunkowania.

A konkretnie to ile jest to "dużo"? 5 minut?

Jakie stężenie uda się osiągnąć w 15 minut przy wydajności 0,4g/h?

Na jakim poziomie ustabilizuje się stężenie przy pracy ciągłej przy tak małej wydajności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chyba sobie odpuszczę to ozonowanie wody.

> Poczytałem, i chyba też zabawię się w DIY. Ale na tym polskim A mają masakryczne przebitki - chyba

> zaraz zamówię na chińskim A

> Tylko zastanawiam się, czy 7g/h czy tańsze 10g/h.

ja zamówiłem u chińczyka jak robiłem. Wszystko działa do dziś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja zamówiłem u chińczyka jak robiłem. Wszystko działa do dziś

Już zamówiłem zestaw montażowy wersję 7g/h. Czyli dwie płytki po 3,5g.

Wentylator chyba wymontuję z łazienki (co roku spółdzielnia się czepia, że nie mogę mieć takiego, a praktycznie nie używam). Zostaje sklecić pudło, kabelek i włącznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
6 godzin temu, bochumil napisał:

Odkopię temat, bo właśnie mam zamiar kupić ozonator z głównym przeznaczeniem na ozonowanie mieszkania. Ozonator będzie również używany przy okazji odgrzybiania klimy w aucie. Jakieś typy, sugestie? 

Kupić generator 7g/h na aliexpress i włożyć do obudowy z farelki lub, tak jak ja zrobiłem, do starego zasilacza komputerowego. 

 

Edytowane przez marcinur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.