Skocz do zawartości

[DIY] Dokładny prędkościomierz z ceremonią otwarcia


rusala

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Dziś chciałem wam pokazać wynik działania małego ustrojstwa, które zmajstrowałem już kilka tygodni temu ale nie było czasu nakręcić filmiku. Jest to mojej konstrukcji kawałek elektroniki, którego główną funkcją jest pobieranie impulsów z czujnika ABS, przeliczanie ich z dokładnym dostosowaniem do średnicy koła a następnie wygenerowanie sygnału dla prędkościomierza. Jako rezultat otrzymujemy bardzo dokładny odczyt prędkości co mam nadzieję widać na filmiku w porównaniu z GPSem zlosnik.gif

Dokładność jest tak przy okazji bo głównie chodziło o to, żeby prędkość była z czujnika ABS a nie z impulsatora skrzyni jak w przyszłości zmienię na C510 bez otworu na impulsator. Zaznaczam, że nie mam na tę chwilę zamontowanego ABSu a jedynie czujnik na jedno koło. Układ może pracować z dwoma czujnikami ale chwilowo zarzuciłem pomysł inteligentnego uśredniania i wykrywania uślizgu jednego z nich po części dlatego, że nie miałem czasu założyć drugiej zwrotnicy z ABSem a po części żeby nie było jak to mój kolega słusznie ujął "komplikacji jak w WV" 270751858-jezyk.gifzlosnik.gif

Wszystko fajnie ale coś mi mówi, ze najlepiej odebranym także dodatkowym "ficzerem" tego układziku będzie... ceremonia otwarcia zlosnik.gif Chwilkę trzeba na nią poczekać bo najpierw licznik wykonuje automatyczne zerowanie w dość brutalny sposób i nie przyjmuje sygnału z zewnątrz ale ostatecznie efekt chyba nie jest zły wink.gif Ze 2 lata temu jak nie więcej zrobiłem taki układ do ceremonii pod qpetę (na wszystkie 6 zegarów) ale do tej pory chłopakom nie chciało się przetestować prototypu mimo, że zainteresowanie było duże 270751858-jezyk.gif

A tutaj jeszcze dla porównania testy ceremonii na zegarach z qpety:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No bajera

> Da sie ten uklad zastosowac do innych predkosciomierzy elektronicznych? Takich oczywiscie bez can.

> I procedurka, to wbudowane w zegary jest czt tez zewnwtrzny uklad? Na ile cenisz komplet?

Wszystko się da hehe. W seju jest na krokowcu a w qpecie magnetoelektryczne zwykłe więc na wszystkim się da tyle, że te drugie są mniej dokładne.

To jest zewnętrzny układ na małym mikrokontrolerze (ten układ od qpety jest zupełnie inny ale zasada działania bardzo podobna więc to tylko kwestia realizacji). Nie powinno być problemu z zastosowaniem do innego auta. Koszt jest rzędu kilku dyszek. musiałbym go może rozbudować o możliwość łatwej zmiany parametrów przez USB bo dla mnie to nie problem podpiąć programator ale przeciętnemu użytkownikowi to raczej nie przypasuje ;-)

A masz jakaś konkretna potrzebę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pewnie taki jak DIGITAL czyli z cyfrowym wyświetlaniem prędkości.

> Pewnie pokaże 0-288-0

No na takim pokazującym prędkość liczbowo myślę, że dałoby się zrobić przyrost i opadanie wartości tak, żeby było to widoczne jeszcze 275123014-zielony.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

Masz na myśli takie jak u mnie czy chciałbyś goły silniczek ze wskazówką sterować? W zasadzie oba mogę zrobić tylko kwestia wolnego czasu ;-) Jest szansa, że mam jeszcze jedną płytkę tylko muszę wygrzebać. Tak to trzeba się zawsze zastanowić jjak zrobić małą ilość płytek (szczególnie1-2) po taniości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam caly zegar, silniczek z elektronika. Potrzebuje cos co impulsy z halla z abs przerobi mi na impulsy sterujace licznikiem i da sie to w miare sensownie kalibrowac na drodze, przykladowo porownujac z gps.

Co i jaki licznik mam (nie fiat) to na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Odgrzebię kotleta bo miałem kilka zapytań co i jak. Ten epizod wyjaśnia trochę ale ostrzegam, że dla wielu będzie pewnie wiało nudą :hehe: Z mechaniki pokazany jest w skrócie proces wymiany zwrotnicy oraz montaż/demontaż zegarów: https://www.youtube.com/watch?v=uZFdL1ae30U

 

 

Tak przy okazji zastanawiam się nad "komercyjna" wersją układu do robienia ceremonii otwarcia i dostrajania prędkościomierza, przy okazji byłby pewnie też shift-light. Teoretycznie zdążyłbym zrobić i przywieźć kilka sztuk na zlot IS ale nie wiem czy będą chętni... Cena byłaby myślę przystępna, może by mi się za paliwo zwróciło :phi:

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.