Skocz do zawartości

Czy włączać kierunkowskaz?


dizzastar

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam pytanie odnośnie przepisów.

1 sytuacja: dojeżdżamy drogą główną do skrzyżowania. Droga z pierwszeństwem skręca w lewo, prosto odchodzi podporządkowana. Czy jadąc drogą z pierwszeństwem należy włączyć kierunkowskaz?

2 sytuacja: Taka sama jak 1, tylko na skrzyżowaniu odchodzi jeszcze droga podporządkowana w prawo. Pytanie takie samo.

Chodzi mi o konkretny przepis, a nie o zwyczaje, czy zdrowy rozsądek.

Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> Mam pytanie odnośnie przepisów.

> 1 sytuacja: dojeżdżamy drogą główną do skrzyżowania. Droga z pierwszeństwem skręca w lewo, prosto

> odchodzi podporządkowana. Czy jadąc drogą z pierwszeństwem należy włączyć kierunkowskaz?

> 2 sytuacja: Taka sama jak 1, tylko na skrzyżowaniu odchodzi jeszcze droga podporządkowana w prawo.

> Pytanie takie samo.

> Chodzi mi o konkretny przepis, a nie o zwyczaje, czy zdrowy rozsądek.

> Dziękuję.

IMO: jeżeli zmieniam kierunek jazdy (czyli np.: w lewo) to niezależnie czy to z pierwszeństwem czy bez ja srkęcam więc kierunkowskazem sygnalizuję zamiar zmiany kierunku jazdy

nie używam tylko gdy na takim skrzyżowaniu jadę prosto (czyli nie zmieniam kierunku jazdy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Witam,

> Mam pytanie odnośnie przepisów.

> 1 sytuacja: dojeżdżamy drogą główną do skrzyżowania. Droga z pierwszeństwem skręca w lewo, prosto

> odchodzi podporządkowana. Czy jadąc drogą z pierwszeństwem należy włączyć kierunkowskaz?

tak

> 2 sytuacja: Taka sama jak 1, tylko na skrzyżowaniu odchodzi jeszcze droga podporządkowana w prawo.

> Pytanie takie samo.

tak

> Chodzi mi o konkretny przepis, a nie o zwyczaje, czy zdrowy rozsądek.

> Dziękuję.

kierowca ma włączyć kierunkowskaz w przypadku zmiany kierunku i/lub pasa ruchu

skręcasz sygnalizuj - to jak poprowadzona jest droga z pierszenstwem ma znaczenie tylko w przypadku stłuczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Czyli w tej sytuacji

> SV

> jadąc nadal S-7 należy włączyć lewy kierunkowskaz?

Nie bo masz strzałki że S7 idzie prosto a w prawo odbija zjazd z niej. smile.gif

PS. Podobnie wygląda zjazd w Warlubiu. Dawna DK1 (teraz DK91) idzie łukiem w prawo a prosto idzie droga na Kościerzynę. 99% kierowców jadąc główną po łuku nie włącza kierunku a włącza lewy, żeby odbić w tą do Kościerzyny. Oczywiście ten lewy kierunek ma sens, bo pokazuje jadącemu za mną, że zbaczam z głównej drogi i byćmoże zatrzymam się przy osi jezdni by przepuścić tych z naprzeciwka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie używam tylko gdy na takim skrzyżowaniu jadę prosto (czyli nie zmieniam kierunku jazdy)

Jadąc prosto i jednocześnie zjeżdżając z drogi głównej zmieniasz kierunek jazdy i musisz użyć wówczas kierunkowskazu. Z niewiadomych przyczyn w Polsce prawie nikt tak nie jeździ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jadąc prosto i jednocześnie zjeżdżając z drogi głównej zmieniasz kierunek jazdy i musisz użyć

> wówczas kierunkowskazu. Z niewiadomych przyczyn w Polsce prawie nikt tak nie jeździ.

Że co ? Jadąc prosto mam włączać kierunkowskaz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jadąc prosto i jednocześnie zjeżdżając z drogi głównej zmieniasz kierunek jazdy i musisz użyć

> wówczas kierunkowskazu.

A tutaj?

Jadąc prosto (prawie - odbijając dużo mniej w prawo, niż w lewo odbija droga z pierwszeńtwem) wrzucasz prawy kierunek, czy uznajesz, że jedziesz prosto?

A lewy kierunkowskaz oznacza ostry skręt w lewo, w podporządkowaną, czy "lekko w lewo" drogą z piwerwszeństwem? Jak tu wywiązać się z obowiązku wyraźnego sygnalizowania zmiany kierunku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jadąc prosto i jednocześnie zjeżdżając z drogi głównej zmieniasz kierunek jazdy i musisz użyć

> wówczas kierunkowskazu. Z niewiadomych przyczyn w Polsce prawie nikt tak nie jeździ.

Nie zmieniasz kierunku. Gdybyś jechał skręcając na skrzyzowaniu za drogą z łamanym pierwszeństwem, wtedy wlasnie powinieneś sygnalizować zmianę kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 22 Prawo o ruchu drogowym.

Każdą zmianę kierunku jazdy trzeba sygnalizować. I nie ma tu znaczenia przebieg drogi z pierwszeństwem.

Jedziesz na skrzyżowaniu prosto to jedziesz prosto więc nie sygnalizujesz, skręcasz w prawo czy w lewo sygnalizujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tutaj na przykład:

> Chcę jechać prosto w podporządkowaną (zjeżdżam z głównej). Dać kierunek w prawo, czy nie?

Nie, bo nie zmieniasz kierunku jazdy.

> A może ci co jadą główną w lewo mają dać?

Tak, oczywiście. Tak jak słusznie napisałeś - jadą W LEWO, czyli zmieniają kierunek jazdy, muszą sygnalizować to kierunkowskazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie, bo nie zmieniasz kierunku jazdy.

To jest ulica Dworcowa w Gliwicach, może ktoś jeszcze się do tego odniesie hehe.gif. Tutaj 100% jadących główną w lewo nie miga, bo po co? facepalm%5B1%5D.gif. Odbijający "prosto" migają w prawo 50/50. Ja migam, bo jednak opuszczam główną trochę na zasadzie zjazdu z autostrady i uważam, że trzeba o tym poinformować jadących za mną, pieszych itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Naprawdę tak ciężko włączyć kierunek aby ten jadący za tobą miał przejrzystą sytuację.

A dokładnie to jak mam na skrzyżowaniu, jak w moim przykładzie, jedną drogę prosto, drugą lekko w lewo a trzecią bardzo w lewo, to jakie używanie kierunkowskazów jest dla Ciebie "przejrzystą sytuacją"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie, bo nie zmieniasz kierunku jazdy.

> Tak, oczywiście. Tak jak słusznie napisałeś - jadą W LEWO, czyli zmieniają kierunek jazdy, muszą

> sygnalizować to kierunkowskazem.

Z innej strony patrząc to jadąc główną nie zmieniasz pasa ruchu, a zjeżdżając z głównej zmieniasz pas ruchu, czyli jednak powinieneś to zasygnalizować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie, jadąc prosto włączasz awaryjne...

albo rękę przez szybę wyciąga i mach "na wprost" hehe.gif

A tak na poważnie to ja nigdy czegoś takiego nie praktykuję i nie praktykowałem. Jak zdawałem egzamin, a było do na początku lat 90tych to instruktor mi wyraźnie mówił, że kierunkowskaz służy do sygnalizowania jakiegoś zamiaru czyli w tym przypadku zmiany pasa ruchu, skrętu. Jeżeli jedziesz na wprost to nie musisz tego sygnalizować, bo nic nie zmieniasz w swojej jeździe o czym musiałbyś poinformować innych.

Co więcej - w rejonie tego typu skrzyżowań inni uczestnicy drogi powinni wziąć pod uwagę, że brak kierunków oznacza jazdę na wprost.

Coś w stylu "brak odpowiedzi to też odpowiedź".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jadąc prosto i jednocześnie zjeżdżając z drogi głównej zmieniasz kierunek jazdy i musisz użyć

> wówczas kierunkowskazu. Z niewiadomych przyczyn w Polsce prawie nikt tak nie jeździ.

O kurde, jadąc prosto zmienia kierunek jazdy ??? Obym Cie nigdy nie spotkał na drodze panic.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> IMO: jeżeli zmieniam kierunek jazdy (czyli np.: w lewo) to niezależnie czy to z pierwszeństwem czy

> bez ja srkęcam więc kierunkowskazem sygnalizuję zamiar zmiany kierunku jazdy

> nie używam tylko gdy na takim skrzyżowaniu jadę prosto (czyli nie zmieniam kierunku jazdy)

100% racji , nie ma innej opcji ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam wrażenie, że znaczenie ma w takim razie jak jest nabazgrany znak. Jakby główna leciała na nim

> prosto, a odnoga była nabazgrana skośnie, to byłaby zmiana kierunku, czy nie?

Nie, to nie ma żadnego znaczenia. Jedziesz prosto - nie włączasz. Skręcasz - włączasz. Nie ma absolutnie nic wspólnego z pierwszeństwem czy pasami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tutaj na przykład:

> Chcę jechać prosto w podporządkowaną (zjeżdżam z głównej). Dać kierunek w prawo, czy nie? A może ci

> co jadą główną w lewo mają dać?

Tu jadąc w lewo jedziesz prosto clown.gif

A jadąc prosto, czyli w prawo zmieniasz pas ruchu, a więc trza sygnalizować ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dojezdzasz do skrzyżowania , droga z pierwszeństwem skreca w lewo, Ty jedziesz prosto ale wlaczasz

> kierunkowskaz w prawo ? tak zrozumialem.

Dobrze zrozumieałeś. Czyli jak mogę doprowadzić do kolizji gdy jadę prosto zjezdzam z drogi głównej i używam przy tym kierunkowskazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie, to nie ma żadnego znaczenia. Jedziesz prosto - nie włączasz. Skręcasz - włączasz. Nie ma

> absolutnie nic wspólnego z pierwszeństwem czy pasami.

Trzeba sie tylko pilnowac jak sie jest za granica.

Bo co kraj to obyczaj.

W Irlandii np jest odwrotnie - sygnalizujesz tylko jak zjezdzasz z glownej drogi, nawet jesli zjazd fizycznie idzie prosto a glowna skreca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A lewy kierunkowskaz oznacza ostry skręt w lewo, w podporządkowaną, czy "lekko w lewo" drogą z

> piwerwszeństwem? Jak tu wywiązać się z obowiązku wyraźnego sygnalizowania zmiany kierunku?

Jak na Nowosolnej z dawnych czasów (dla nieznających są to 4 drogi krzyżujące się pod kątami 45°). Główna droga. Jak jedziesz prosto - nie migasz. Jak skręcasz pod kątem 135° - migasz raz. Jak pod kątem 90° - dwa razy. Jak pod kątem 45° - migasz 3 razy. smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dobrze zrozumieałeś. Czyli jak mogę doprowadzić do kolizji gdy jadę prosto zjezdzam z drogi głównej

> i używam przy tym kierunkowskazu?

Jeśli są cztery wloty na tym skrzyżowaniu to chyba oczywiste że skoro nieprawidłowo używasz kierunkowskazów, to kolizja murowana.

Jeśli trzy wloty - cóż, nic się nie stanie, tylko po co tak komplikujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie, to nie ma żadnego znaczenia. Jedziesz prosto - nie włączasz. Skręcasz - włączasz. Nie ma

> absolutnie nic wspólnego z pierwszeństwem czy pasami.

Jak patrzę na to zdjęcie, to widzę, i wydaje mi się, że dobrze widzę, że najpierw jest ruch kierownicą, potem wyprostowanie, jedzie się prosto, po czym dopiero jest ta ulica w prawo.. Ja bym nigdy w takim przypadku nie "migał" spineyes.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie, to nie ma żadnego znaczenia. Jedziesz prosto - nie włączasz. Skręcasz - włączasz. Nie ma

> absolutnie nic wspólnego z pierwszeństwem czy pasami.

Dla jasności: jadąc tutaj główną włączam?

https://www.google.pl/maps/@52.433434,20.645828,3a,75y,95.04h,72.93t/data=!3m4!1e1!3m2!1su3xxCxFG60r8iE2IGirliw!2e0

Podobnie jak tutaj?

https://www.google.pl/maps/@52.193861,21.529227,3a,75y,209.05h,67.24t/data=!3m4!1e1!3m2!1snf9CtSWXa-cr3LEm0Mg1UQ!2e0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dla jasności: jadąc tutaj główną włączam?

> https://www.google.pl/maps/@52.433434,20.645828,3a,75y,95.04h,72.93t/data=!3m4!1e1!3m2!1su3xxCxFG60r8iE2IGirliw!2e0

> Podobnie jak tutaj?

> https://www.google.pl/maps/@52.193861,21.529227,3a,75y,209.05h,67.24t/data=!3m4!1e1!3m2!1snf9CtSWXa-cr3LEm0Mg1UQ!2e0

W pierwszym przypadku jedziesz drogą lub sygnalizujesz zjazd z niej.

W drugim zajmujesz odpowiedni pas sygnalizując wcześniej i jedziesz dalej wybranym pasem w obranym kierunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Tutaj na przykład:

> Chcę jechać prosto w podporządkowaną (zjeżdżam z głównej). Dać kierunek w prawo, czy nie? A może ci

> co jadą główną w lewo mają dać?

a tutaj nie jest torchę tak że pasy poziome mówią jedno a pionowe drugie ?

gdyby nie linie na jezdni to zgodnie ze znakiem jadąc w lewo powinno się użyć kierunkowskazu a zjeżdżając w podporządkowaną nie ale pasy są tak namalowane że zjeżdżając w podporządkowaną zmienia się pas wiec wypadałoby włączyć kierunek a jadąc "główną" jedzie się tak jak prowadzą pasy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W pierwszym przypadku jedziesz drogą lub sygnalizujesz zjazd z niej.

> W drugim zajmujesz odpowiedni pas sygnalizując wcześniej i jedziesz dalej wybranym pasem w obranym

> kierunku.

W pełni się zgadzam, ale stoi to w sprzeczności z instrukcjami przedmówcy, u którego chciałem się upewnić, czy aby na pewno zdaje sobie sprawę z tego co głosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Prosto - czyli nadal S-7, czy prosto - na zjazd?

Wytłumacz mi, o wszechwiedząca skarbnico mądrości wszelakich, jak można jechać prosto, skręcając w prawo?

To takie precyzujące pytanie, żeby sprawdzić czy w ogóle rozumiesz, o czym piszesz... cfaniaczek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W pełni się zgadzam, ale stoi to w sprzeczności z instrukcjami przedmówcy, u którego chciałem się

> upewnić, czy aby na pewno zdaje sobie sprawę z tego co głosi.

W pierwszym przypadku tak, dajesz kierunkowskaz w lewo, chociaż nie jestem pewien, czy to nie droga gruntowa, czyli to w ogóle nie jest skrzyżowanie.

W drugim przypadku nie włączasz kierunkowskazu, bo jak byk masz strzałki NA WPROST i W LEWO. Dlaczego masz włączać kierunkowskaz, jeżeli jedziesz na wprost, czyli nie skręcasz? Gdyby oznakowanie poziome było w lewo i w prawo - włączasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wytłumacz mi, o wszechwiedząca skarbnico mądrości wszelakich, jak można jechać prosto, skręcając w

> prawo?

Skręt w prawo jest dalej, jakbyś nie zauważył. Wcześniej jest zmiana pasa na pas do skrętu w prawo, która wg forumowych wyroczni, o ile nie następuje w wyniku skręconych kół, jest jazdą na wprost.

Mamy też zmianę kierunku ruchu na skrzyżowaniu polegającą na kontynuacji jazdy S-7, co oznacza wg mędrców obowiązek użycia kierunkowskazu.

I na deser, żebyś sobie sam ocenił swój dylemat, masz przykład - wg twojej logiki - skrętu w lewo jadąc w prawo (zakręt w prawo jest nieco dalej):

Skręt w lewo - konieczny kierunkowskaz

Ciekawe, czy teraz będziesz wiedział, o czym piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W drugim przypadku nie włączasz kierunkowskazu, bo jak byk masz strzałki NA WPROST i W LEWO.

Ale zmiana kierunku ruchu przecież jest.

> Gdyby oznakowanie poziome było w lewo i w prawo - włączasz.

Czyli tutaj, wjeżdżając na Wisłostradę , należy włączyć lewy kierunkowskaz?

Zaprawdę, jesteś osamotniony w tym osądzie - jeżdżę tamtędy już wiele lat i jeszcze takiego fenomenu nie widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie, bo nie zmieniasz kierunku jazdy.

tak bo zmieniasz pas ruchu

> Tak, oczywiście. Tak jak słusznie napisałeś - jadą W LEWO, czyli zmieniają kierunek jazdy, muszą

> sygnalizować to kierunkowskazem.

nie zmieniają pasa - dodatkowo po lewej jest zjazd do oponiarni i innych firm grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> PS. Podobnie wygląda zjazd w Warlubiu. Dawna DK1 (teraz DK91) idzie łukiem w prawo a prosto idzie droga na Kościerzynę. 99% kierowców jadąc główną po łuku nie włącza kierunku a włącza lewy, żeby odbić w tą do Kościerzyny. Oczywiście ten lewy kierunek ma sens, bo pokazuje jadącemu za mną, że zbaczam z głównej drogi i byćmoże zatrzymam się przy osi jezdni by przepuścić tych z naprzeciwka.

Dziwiłbym się, gdyby ktoś zjazdu na 214-kę nie sygnalizował kierunkowskazem.

Dla zobrazowania sytuacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Dziwiłbym się, gdyby ktoś zjazdu na 214-kę nie sygnalizował kierunkowskazem.

> Dla zobrazowania sytuacji

No tak. Tylko jak odróżnić że się "skręca w lewo" w kier. Kościerzyny od skrętu w lewo pod kątem 90° do centrum miejscowości Warlubie?

No i "w prawo" DK91 od w prawo w bramę do posesji po prawej stronie... smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.