Skocz do zawartości

Kolektory do grzania wody


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Ma ktoś i podzieli się wrażeniami ?

Czy może ktoś liczył czy się opłaca i podzieli się wnioskami ?

Dostałem właśnie info z UM, że przydzieli mi dotację 40% do kolektorów słonecznych. Złożyłem wniosek w oparciu o kosztorys z firmy instalującej, na sumę 10kzł. Czyli ja muszę wyłożyć 6kzł, UM 4kzł.

Założenia to:

- rodzina 2+2, grzanie wody w okresie wiosenne-jesiennym

- obecnie mam bufor biwalentny z CWU (500l), mam piony na dach, więć instalacja prosta i nie ingerująca mocno w nowo postawiony budynek (choć dach trzeba trochę poniszczyć)

- woda grzana gazem ziemnym (od tego lata, bo czekam jeszcze na przyłącze) + kominek zimą

- ekspozycja dachu niemal idealnie na południe, dach ciemny i duży

- zrobiona instalacja z cyrkulacją (sterowana czasowo)

- potencjalna instalacja to 3x kolektory Hewalex KS2000 + sterowanie i instalacja

Waham się czy brać tą dotację czy grzać gazem hmm.gif

Jakie mogą być koszty CWU przy 4os ?

Wody idzie ok 14m3/m-c, tak liczę, że będzie to ok 600zł za gaz na sezon - ma to sens ?

Jeżeli tak to stopa zwrotu to 10 lat, więc chyba nieżle o ile się to nie zepsuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wody idzie ok 14m3/m-c

Ciepłej? shocked.gif

Ogrzanie 1m3 o 50* to kilkanaście zł. Skoro i tak masz instalację, kocioł itd. to 6000 zł zwróci Ci się po ogrzaniu solarem jakichś 400m3. Przy założeniu, że utrzymanie solara nic nie kosztuje, a to błędne założenie. Więc min. 500m3 trzeba policzyć. 10m3 na cztery osoby wody ogrzanej o 50* IMVHO to aż nadto (no, chyba, że jeszcze będziesz grzał wodę w basenie).

Ile rocznie ogrzejesz? 30% potrzeb? Czyli rocznie z 35m3 więc instalka zwróciłaby się po 14 latach.

BTW. Po co Ci bufor na 500 l?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ma ktoś i podzieli się wrażeniami ?

> Czy może ktoś liczył czy się opłaca i podzieli się wnioskami ?

> Dostałem właśnie info z UM, że przydzieli mi dotację 40% do kolektorów słonecznych. Złożyłem

> wniosek w oparciu o kosztorys z firmy instalującej, na sumę 10kzł. Czyli ja muszę wyłożyć

> 6kzł, UM 4kzł.

> Założenia to:

> - rodzina 2+2, grzanie wody w okresie wiosenne-jesiennym

> - obecnie mam bufor biwalentny z CWU (500l), mam piony na dach, więć instalacja prosta i nie

> ingerująca mocno w nowo postawiony budynek (choć dach trzeba trochę poniszczyć)

> - woda grzana gazem ziemnym (od tego lata, bo czekam jeszcze na przyłącze) + kominek zimą

> - ekspozycja dachu niemal idealnie na południe, dach ciemny i duży

> - zrobiona instalacja z cyrkulacją (sterowana czasowo)

> - potencjalna instalacja to 3x kolektory Hewalex KS2000 + sterowanie i instalacja

> Waham się czy brać tą dotację czy grzać gazem

> Jakie mogą być koszty CWU przy 4os ?

> Wody idzie ok 14m3/m-c, tak liczę, że będzie to ok 600zł za gaz na sezon - ma to sens ?

> Jeżeli tak to stopa zwrotu to 10 lat, więc chyba nieżle o ile się to nie zepsuje ?

Na szybko licząc do podgrzania tych 14m3 wody potrzebujesz około 60m3 gazu, w zależności od usytuowania, sprawności oraz powierzchni kolektorów IMHO max. można uzyskać ok 60% potrzebnej energii ze słońca w okresie rocznym, do tego musisz uwzględnić pompę cyrkulacyjną instalacji solarnej ok 20W która praktycznie pracować będzie średnio12-14h/dziennie czyli odlicz koszt 88kWh prądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ciepłej?

Napisałem wody, więć jest to suma ciepłej i zimnej. Nie wiem jaki jest rozkład pomiędzy nimi.

> Ogrzanie 1m3 o 50* to kilkanaście zł. Skoro i tak masz instalację, kocioł itd. to 6000 zł zwróci Ci

> się po ogrzaniu solarem jakichś 400m3. Przy założeniu, że utrzymanie solara nic nie kosztuje,

> a to błędne założenie. Więc min. 500m3 trzeba policzyć. 10m3 na cztery osoby wody ogrzanej o

> 50* IMVHO to aż nadto (no, chyba, że jeszcze będziesz grzał wodę w basenie).

> Ile rocznie ogrzejesz? 30% potrzeb? Czyli rocznie z 35m3 więc instalka zwróciłaby się po 14 latach.

czyli 10-15lat w zaokrągleniu

> BTW. Po co Ci bufor na 500 l?

do kominka z pw + przyszłe potrzeby jak np solary.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Koszt CWU to 100 - 150 na miesiąc. Pytanie ile ta instalacja solarna żre prądu...

> Krawiec

Tak właśnie liczyłem stąd wynik o 600zł, może nawet deko więcej, z racji cyrkulacji, choć tutaj latem trudno oszacować straty.

Prądu imho nie zeżre znacznie więcej niż piec. Skoro pompka cwu recyrulacji ma 5W, pompki od podłogówki 4-20W, to ta od solarów pewnie nie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Na szybko licząc do podgrzania tych 14m3 wody potrzebujesz około 60m3 gazu, w zależności od

> usytuowania, sprawności oraz powierzchni kolektorów IMHO max. można uzyskać ok 60% potrzebnej

> energii ze słońca w okresie rocznym, do tego musisz uwzględnić pompę cyrkulacyjną instalacji

> solarnej ok 20W która praktycznie pracować będzie średnio12-14h/dziennie czyli odlicz koszt

> 88kWh prądu.

14m3 to całość wody, przy wyjściu z hydroforu na dom. Nie wiem ile z jej trafia do ogrzania. Stąd moje pytanie o statystyki, tzn ile przy takiej rodzinie i całościowym zużyciu 14m3/m może kosztować gaz do grzania wody.

Ja trochę inaczej liczyłem, tzn zakładałem że od maja do końca września zapewni to 100% cwu, choć niby sprawność jest jakaś i poza tymi sezonami. Ja nawet mógłbym tym wspomagać CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 14m3 to całość wody, przy wyjściu z hydroforu na dom. Nie wiem ile z jej trafia do ogrzania. Stąd

> moje pytanie o statystyki, tzn ile przy takiej rodzinie i całościowym zużyciu 14m3/m może

Licz miedzy 7 a 8 m3/mc dla 4ro osobowej rodziny (dużo zależy od upodobań oraz od oszczędności i urządzeń które masz w domu), czyli wychodzi Ci z 30-40m3 gazu ziemnego na miesiąc (przyjmij do wyliczeń 40). Rocznie masz około 480m3 z tego jesteś w stanie zaoszczędzić 288m3 dodając do interesu z 90kWh prądu, podstaw sobie ceny z rachunków (opłaty stałe pomiń bo i tak je płacić musisz) teraz przelicz czy jest to opłacalne.

> Ja trochę inaczej liczyłem, tzn zakładałem że od maja do końca września zapewni to 100% cwu, choć

> niby sprawność jest jakaś i poza tymi sezonami.

Takie obliczenia nie mają sensu jak mieszkasz w budynku non-stop, taka instalacja nie działa zero-jedynkowo

> Ja nawet mógłbym tym wspomagać CO.

Wierz mi że nie mógłbyś grinser006.gif, no chyba że grzejesz w lecie smile.gif,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Licz miedzy 7 a 8 m3/mc dla 4ro osobowej rodziny (dużo zależy od upodobań oraz od oszczędności i

> urządzeń które masz w domu), czyli wychodzi Ci z 30-40m3 gazu ziemnego na miesiąc (przyjmij do

> wyliczeń 40). Rocznie masz około 480m3 z tego jesteś w stanie zaoszczędzić 288m3 dodając do

czyli dobrze liczyłem, wychodzi ok 600zł za sezon

> interesu z 90kWh prądu, podstaw sobie ceny z rachunków (opłaty stałe pomiń bo i tak je płacić

> musisz) teraz przelicz czy jest to opłacalne.

Tego nie liczę, bo piec jak chodzi też zużywa prąd

> Takie obliczenia nie mają sensu jak mieszkasz w budynku non-stop, taka instalacja nie działa

> zero-jedynkowo

> Wierz mi że nie mógłbyś , no chyba że grzejesz w lecie ,

chodzi o okresy przejściowe, wiosna i jesień, jak jest słońce a jest jeszcze zimno. Nie liczę na to zbyt mocno, ale instalacje mam przygotowaną, bo jest jeden bufor, czyli ciepłem grzeję wodę lub puszczam w CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> chodzi o okresy przejściowe, wiosna i jesień, jak jest słońce a jest jeszcze zimno. Nie liczę na to

> zbyt mocno, ale instalacje mam przygotowaną, bo jest jeden bufor, czyli ciepłem grzeję wodę

> lub puszczam w CO.

Kolektory "podłączyć" możesz sobie nawet do kibelka, pytanie czy to będzie działało, wierz mi że to nie będzie prawidłowo działało, a nawet jeżeli zadziała w pewnych punktach pracy to opłacalność zysku z energii słonecznej będzie na śmiesznym poziomie. Nie twierdzę że nie można ogrzewać budynku z kolektorów słonecznych , ale to jest już zupełnie inna instalacja za zupełnie inne pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kolektory "podłączyć" możesz sobie nawet do kibelka, pytanie czy to będzie działało, wierz mi że to

> nie będzie prawidłowo działało, a nawet jeżeli zadziała w pewnych punktach pracy to

> opłacalność zysku z energii słonecznej będzie na śmiesznym poziomie. Nie twierdzę że nie można

> ogrzewać budynku z kolektorów słonecznych , ale to jest już zupełnie inna instalacja za

> zupełnie inne pieniądze.

Solary muszę wpiąć w bufor, bufor jest biwalentny i ma w sobie część na CWU. Dodatwkowo ma wężownice do solarów. To czy odbiorę ciepło wodą CWU czy odbiorę to ze środka w postaci wody 24-35C do CO to już kwestia sterownika lub wymuszenia przeze mnie. Oczywiście kwestia wydajności kolektorów w danym dniu i czy dadzą radę naładować bufor. Jak nie dadzą to nie będzie ani wody ani CO. Jak dadzą częściowo to decyduje sterownik + ewentualnie mogę dogrzać kominkiem, jak naładują na max to mogę pociągnąć jedno i drugie.

U mnie magazyn ciepła jest jeden i mogę decydować co z tym zrobię w zależności od stopnia naładowania oraz mając na uwadzę zdolność źródła do ogrzania 500l wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Solary muszę wpiąć w bufor, bufor jest biwalentny i ma w sobie część na CWU. Dodatwkowo ma

> wężownice do solarów. To czy odbiorę ciepło wodą CWU czy odbiorę to ze środka w postaci wody

> 24-35C do CO to już kwestia sterownika lub wymuszenia przeze mnie...

Co się dzieje, kiedy słońce świeci non-stop a nie odbiera się ciepłej wody? Co się dzieje z energią? To obieg zamknięty, więc czy jest jakiś zawór bezpieczeństwa czy coś takiego?

Jak jest zabezpieczona kwestia nadmiaru energii np. przy braku prądu do cyrkulacji?

hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co się dzieje, kiedy słońce świeci non-stop a nie odbiera się ciepłej wody? Co się dzieje z

> energią? To obieg zamknięty, więc czy jest jakiś zawór bezpieczeństwa czy coś takiego?

> Jak jest zabezpieczona kwestia nadmiaru energii np. przy braku prądu do cyrkulacji?

Tak trzeba dostawić taki zawór, jest na to miejsce, na razie nie miałem bo nie było potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> za późno napisałeś tego posta , pracuje z kolega co trudni się fotowoltaiką, ma swoją firmę , od

> projektu aż po wykonawstwo, jak coś to dopiero w poniedziałek

Ja nie chce paneli fotowoltaicznych. Poza tym ofertę już mam, klepniętą przez UM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ciepłej?

mam podobne zuzycie calej wody, jak Sherif, tj. 15m3/m-c - nie wiem, ile cieplej, ale srednio idzie mi 1.5m3 gazu dziennie, tj. jakies 90zl/m-c. Zwrot z 6k po 6 latach, jesli przyjac takie samo zuzycie pradu tu i tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Wygodne bardziej.

Co w tym wygodnego? Odkręcam ciepłą wodę, i nie wiem, czy popłynie ogrzane gazem 50*, czy 80* bo akurat słoneczny dzień dał instalce w palnik. Można kombinować z bateriami termostatycznymi czy zaworami - ale to komplikacja układu. Zwłaszcza, jak jest cyrkulacja (był o tym wątek).

> Poczytaj jeszcze na temat ogniw fotowoltaicznych. Podpinasz pod grzałkę i nic Cię nie interesuje.

> Wyjeżdżasz - wyłączasz.

Tylko że sprawność kilka rzędów niższa. A koszt wyższy. Ale fakt, to rozwiązanie jest wygodniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Co w tym wygodnego? Odkręcam ciepłą wodę, i nie wiem, czy popłynie ogrzane gazem 50*, czy 80* bo

> akurat słoneczny dzień dał instalce w palnik.

rodzinka ma instalację 2 ogniw i elektronika robi swoje, powyżej 55* nie wychodzi nawet przy takiej pogodzie jak przez ostatnie dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Nie piszesz przypadkiem o fotowoltaicznych w miejscu, gdzie ja się odnosiłem do paneli grzejących?

odróżniam panel fotowoltaniczny od kolektora słonecznego.

Fakt, może użycie terminu 'ogniwo' nie jest idealne, ale jakoś tak mi się napisało.

Co do ew. obaw o przegrzanie zawsze można zastosować coś na kształt 'rolety' tak jak tu

artykul-zdjecia-zdjecia-duze-suntime4-d_main.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> odróżniam panel fotowoltaniczny od kolektora słonecznego.

I mają automatykę, co utrzymuje zadaną temperaturę w zasobniku przy ogrzewaniu kolektorem?

Jak to działa?

> Co do ew. obaw o przegrzanie zawsze można zastosować coś na kształt 'rolety' tak jak tu

Tak czy inaczej zmienność temperatury w zasobniku (o ile nie będzie jej pilnowało inne źródło ciepła) będzie duża. I odkręcając gorącą wodę można dostać albo 80*, albo 40* albo jeszcze mniej. Czyli jak ma być wygodnie, to trzeba kombinować z zaworami termostatycznymi i mieszaniem a w przypadku cyrkulacji już całkiem robią się kombinacje alpejskie.

Dla mnie największa obawa to przegrzanie przez brak prądu. Pompa staje. Takie rolety, nawet jak automat by je zaciągał, też potrzebują prądu. Można podpiąć UPS, ale co, jak awaria będzie dłuższa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas w okolicy zakładają i u mnie też mam założone od tygodnia płaskie hewalex i zbiornik 300l.

I z tego co oni mówili i czytam w instrukcji to pompka wyłącza się (tak ustawione jest) jak w zboiorniku woda osiagnie 70C. Później jak panele nadal sie nagrzewają to płyn (glikol????) znaczy jego nadmiar uchodzi do zbiornika buforowego (nie wiem czy tak to sie nazywa) a jak tam braknie miejsca to nadmiarem może troszke polecić.

U nas też pobór wody ogółem to 15m3. W pogode jak jest od kilku dni panele bez problemu nagrzewają wode do 70C.

Po wieczornych kąpielach połowa zbiornika jest juz zimna 20-30C natomiast górna czesć ma na rano te 50C, wiec jesli nastepny dzień jest słaby pod wzgledem słońca to woda ciepła i tak jest wystarczająca.

Narazie jesteśmy zadowoleni z tego systemu z tym ze nas on kosztował ok 3000zł reszte płacila gmina z jakichś tam programów. Po 5 latach wymiana glikolu jest darmowa dopiero płaci sie za wymiane po 10 latach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I mają automatykę, co utrzymuje zadaną temperaturę w zasobniku przy ogrzewaniu kolektorem?

> Jak to działa?

> Dla mnie największa obawa to przegrzanie przez brak prądu. Pompa staje. Takie rolety, nawet jak

> automat by je zaciągał, też potrzebują prądu. Można podpiąć UPS, ale co, jak awaria będzie

> dłuższa?

u mnie brak prądy przez ostatnie lata te co pamietam był najdłuższy 2-3h i to w nocy jak była buża, w dzień nie przypominam sobie aby pradu nie było confused.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I mają automatykę, co utrzymuje zadaną temperaturę w zasobniku przy ogrzewaniu kolektorem?

> Jak to działa?

pojęcia nie mam, nie zagłębiałem się w to aż tak.

Ale tak jak Damian opisał to wygląda to podobnie, zbiornik nadmiarowy na glikol jest przy zasobniku wody.

Jak nie zapomnę to następnym razem się zapytam, albo wezmę instrukcję. Na sterowniku temperatura jest pokazywana z kilku miejsc.

Sterownik jest podobny do tego

540x405_sterownik-solarny-solarcomp-comp-49236177.jpg

> Dla mnie największa obawa to przegrzanie przez brak prądu. Pompa staje. Takie rolety, nawet jak

> automat by je zaciągał, też potrzebują prądu. Można podpiąć UPS, ale co, jak awaria będzie

> dłuższa?

to też jest do rozwiązania, roletę może 'trzymać' elektromagnes, a przy zaniku prądu grawitacyjnie zjedzie na panel, potem jak prąd wróci to silnik ją podniesie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> pojęcia nie mam, nie zagłębiałem się w to aż tak.

> Ale tak jak Damian opisał to wygląda to podobnie, zbiornik nadmiarowy na glikol jest przy zasobniku

> wody.

> Jak nie zapomnę to następnym razem się zapytam, albo wezmę instrukcję. Na sterowniku temperatura

> jest pokazywana z kilku miejsc.

> Sterownik jest podobny do tego

> to też jest do rozwiązania, roletę może 'trzymać' elektromagnes, a przy zaniku prądu grawitacyjnie

> zjedzie na panel, potem jak prąd wróci to silnik ją podniesie.

i jeszcze z tego co pamiętam, jeśli nie będzie prądu i panele bardzo sie nagrzeją to pompa sie nie załaczy, załaczy sie dopiero jak temperatura na panelach spadnie do bezpiecznej (ale nie pamiętam jakiej).

Jeszcze w sterowniku jest funkcja urlopowa którą należy włączać jak nie ma nas w domu i nie będzie odbioru ciepłej wody. Mówili że ta funkcja jest najważniejsza i żeby o niej pamietać a reszty nie ruszać grinser006.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Opłacalne ? Nie. Wygodne bardziej. Ale w razie braku prądu albo braku odbioru ciepła masz problem.

W czym wygodne bardziej ?

> Poczytaj jeszcze na temat ogniw fotowoltaicznych. Podpinasz pod grzałkę i nic Cię nie interesuje.

> Wyjeżdżasz - wyłączasz.

co wy z tymi fotowoltanicznymi ? Przecież napisałem wyraźnie pytanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> U nas w okolicy zakładają i u mnie też mam założone od tygodnia płaskie hewalex i zbiornik 300l.

Ile masz paneli ?

> I z tego co oni mówili i czytam w instrukcji to pompka wyłącza się (tak ustawione jest) jak w

> zboiorniku woda osiagnie 70C. Później jak panele nadal sie nagrzewają to płyn (glikol????)

> znaczy jego nadmiar uchodzi do zbiornika buforowego (nie wiem czy tak to sie nazywa) a jak

> tam braknie miejsca to nadmiarem może troszke polecić.

ale zbiornik buforowy ile może mieć litrów ? Ja słyszałem o odprowadzaniu nadmiaru ciepłej wody do kanalizacji.

> U nas też pobór wody ogółem to 15m3. W pogode jak jest od kilku dni panele bez problemu nagrzewają

> wode do 70C.

> Po wieczornych kąpielach połowa zbiornika jest juz zimna 20-30C natomiast górna czesć ma na rano te

> 50C, wiec jesli nastepny dzień jest słaby pod wzgledem słońca to woda ciepła i tak jest

> wystarczająca.

ok.gif

> Narazie jesteśmy zadowoleni z tego systemu z tym ze nas on kosztował ok 3000zł reszte płacila gmina

> z jakichś tam programów. Po 5 latach wymiana glikolu jest darmowa dopiero płaci sie za wymiane

> po 10 latach

Za 3tyś to bym się nie zastanawiał, 6 trochę dużo i czas zwrotu dłuższy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mam podobne zuzycie calej wody, jak Sherif, tj. 15m3/m-c - nie wiem, ile cieplej, ale srednio idzie

> mi 1.5m3 gazu dziennie, tj. jakies 90zl/m-c.

ok.gif

>Zwrot z 6k po 6 latach, jesli przyjac takie samo

> zuzycie pradu tu i tam.

tzn po 10 latach grinser006.gif (ok 600zł / sezon)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> W czym wygodne bardziej ?

No w przypadku gazu to może wygoda nie ma znaczenia, jeśli ktoś ogrzewa paliwem stałym, to ma smile.gif

> co wy z tymi fotowoltanicznymi ? Przecież napisałem wyraźnie pytanie

Bo to inna opcja, a skąd wiemy co Twoja gmina jeszcze dotuje grinser006.gif

Ogólnie - u nas zbyt mała ekspozycja słoneczna, by kolektory były opłacalne, ale na południu, gdzie słońce bardziej praży, to ciepła woda to koszt praktycznie tylko obiegu w obwodze kolektorów plus jakaś tam elektronika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ile masz paneli ?

3 panele

> ale zbiornik buforowy ile może mieć litrów ? Ja słyszałem o odprowadzaniu nadmiaru ciepłej wody do

> kanalizacji.

Na oko to z 15l, znaczy po 15l, jeden do glikolu drugi dla wody ze zbiornika

> Za 3tyś to bym się nie zastanawiał, 6 trochę dużo i czas zwrotu dłuższy.

Dokładnie to 2710zł ale że jak dom był budowany i robione instalacje to nikt nie słyszał o solarach, piwnica dość niska, i trzeba było złaożyc drugą pompke do wody z pieca (200zł pompa+zaworki)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> I mają automatykę, co utrzymuje zadaną temperaturę w zasobniku przy ogrzewaniu kolektorem?

> Jak to działa?

> Tak czy inaczej zmienność temperatury w zasobniku (o ile nie będzie jej pilnowało inne źródło

> ciepła) będzie duża. I odkręcając gorącą wodę można dostać albo 80*, albo 40* albo jeszcze

> mniej. Czyli jak ma być wygodnie, to trzeba kombinować z zaworami termostatycznymi i

> mieszaniem a w przypadku cyrkulacji już całkiem robią się kombinacje alpejskie.

Wszystko zależy od wydajności paneli oraz bezwładności zbiornika. U mnie jest 320l bufora, który grzeje kolejne 180l wody CWU, nagrzanie tych 500l wody to nie jest chwila. Nawet jak kominek 18kW ładuje w bufor ciepła wodę trwa to dłuuugo. Imho pryz odpowiednim dobraniu mocy paneli / zakładanym okresie użytkowania da się oscylować w granicach 45-60C, co przy normlanym uzytkowaniu i odbiorze jeszcze bardziej zawęzi przedział.

> Dla mnie największa obawa to przegrzanie przez brak prądu. Pompa staje. Takie rolety, nawet jak

> automat by je zaciągał, też potrzebują prądu. Można podpiąć UPS, ale co, jak awaria będzie

> dłuższa?

Pompki nie mają dużej mocy, ups załatwia sprawę. U mnie i tak muszę go w końcu kupić z racji pieca i kominka. Nie pamiętam aby prądu nie było dłużej niż 30min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> 3 panele

> Na oko to z 15l, znaczy po 15l, jeden do glikolu drugi dla wody ze zbiornika

> Dokładnie to 2710zł ale że jak dom był budowany i robione instalacje to nikt nie słyszał o

> solarach, piwnica dość niska, i trzeba było złaożyc drugą pompke do wody z pieca (200zł

> pompa+zaworki)

tylko te 15l to niewiele jak się glikol nagrzeje, pytanie co dalej hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> No w przypadku gazu to może wygoda nie ma znaczenia, jeśli ktoś ogrzewa paliwem stałym, to ma

> Bo to inna opcja, a skąd wiemy co Twoja gmina jeszcze dotuje

> Ogólnie - u nas zbyt mała ekspozycja słoneczna, by kolektory były opłacalne, ale na południu, gdzie

> słońce bardziej praży, to ciepła woda to koszt praktycznie tylko obiegu w obwodze kolektorów

> plus jakaś tam elektronika.

Pisałem o dotacji, dotacje są per wniosek, a nie że można sobie wydawac na co się chce. Fotowoltanika to imho nie ma większego sensu, może jak ktoś ma jakiś budyenek gospodarczy i a ich dużo to tak. Ja nie chce sobie połowy dachu obłozyć po to żeby móc w lecie wodę sobie podgrzac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ma ktoś i podzieli się wrażeniami ?

> Czy może ktoś liczył czy się opłaca i podzieli się wnioskami ?

same plusy

koszt po dofinansowaniu 1600 zl

w obecna pogode woda w zbiorniku ma nawet ponad 80 stopni C

2 kolektory

kolektory na dachu z naslonecznieniem od godzin wczesnoporannych do ok 17-18

w zimie przy niewielkich mrozach i sloncu potrafi wode do ponad 30 stopni podgrzac

jak dla mnie rewelacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Opłacalne ? Nie. Wygodne bardziej. Ale w razie braku prądu albo braku odbioru ciepła masz problem.

> Poczytaj jeszcze na temat ogniw fotowoltaicznych. Podpinasz pod grzałkę i nic Cię nie interesuje.

> Wyjeżdżasz - wyłączasz.

jaki problem w przypadku braku odbioru ciepla?

jak woda w baniaku za ciepla sie robi to upuszcza i tyle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> same plusy

> koszt po dofinansowaniu 1600 zl

> w obecna pogode woda w zbiorniku ma nawet ponad 80 stopni C

> 2 kolektory

Jak dokładnie wyglądały koszty ?

> kolektory na dachu z naslonecznieniem od godzin wczesnoporannych do ok 17-18

> w zimie przy niewielkich mrozach i sloncu potrafi wode do ponad 30 stopni podgrzac

> jak dla mnie rewelacja

w jakich miesiącach można liczyć że zaspokoi 100% zapotrzebowania na CWU ?

Co się dzieje z ciepłą, nieodebraną wodą latem w upały ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak dokładnie wyglądały koszty ?

calosc koszt ok 12 tys

z czego do zaplaty 1600 - reszte gmina dofinansowala

> w jakich miesiącach można liczyć że zaspokoi 100% zapotrzebowania na CWU ?

> Co się dzieje z ciepłą, nieodebraną wodą latem w upały ?

ciezko tak jednoznacznie powiedziec - bardzo zalezy to od ilosci slonca

jezeli nie jest paskudna pogoda (chmury) to i w marcu bedziesz mial wode ktorej nie bedziesz musial niczym dogrzewac tak samo i w pazdzierniku - tu gra glowne skrzypce slonce - a tego nie przewidzisz - moze byc chlodniej na dwore ale slonca duzo i wode masz nagrzana

co do unikniecia przegrzania - to sie fachowo nazywa naczynie wzbiorcze... a mowiac wprost odbiornik ciepla w ktorym obieg pojawia sie po przekroczeniu cisnienia.. jakos tak

dziala i prawde mowiac wiecej nie dotyka sie tego a glowna obsluga to patrzenie z ciekawosci ile woda ma w zbiorniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.