Skocz do zawartości

sztachety: modrzew czy olcha ?


Pado

Rekomendowane odpowiedzi

mam szybkie pytanie, co wybrać na sztachety? Myślałem, że olcha jest najlepsza, ale usłyszałem od "fachowców", że lepszy będzie modrzew... niewiem.gif

a może ani to, ani tamto zlosnik.gif

sztachet ponad 300, więc wolałbym nie żałować zakupu (już żałuje bo zostałem oszukany przez jednego wykonawce i czeka mnie sąd, jak go znajdą angryfire.gif)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mam szybkie pytanie, co wybrać na sztachety? Myślałem, że olcha jest najlepsza, ale usłyszałem od

> "fachowców", że lepszy będzie modrzew...

> a może ani to, ani tamto

ja wybralem modrzew syberyjski, ale za cholere nie moge znalezc tartaku, co sprzedaje takie cos standardowo - wszedzie zamowienie specjalne w specjalnej cenie.

chipsy.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> mam szybkie pytanie, co wybrać na sztachety? Myślałem, że olcha jest najlepsza, ale usłyszałem od

> "fachowców", że lepszy będzie modrzew...

> a może ani to, ani tamto

> sztachet ponad 300, więc wolałbym nie żałować zakupu (już żałuje bo zostałem oszukany przez jednego

> wykonawce i czeka mnie sąd, jak go znajdą )

w pierwszej kolejności modrzew syberyjski

potem europejski

a na końcu olcha.

Dziadki 30 lat temu robiły sztachety z olchy bo to rosło wszędzie a modrzew syberyjski w polsce nie rośnie.

olcha zabezpieczona preparatami będzie może i trwała, ale poskręca się na płocie jak śmigła od samolotu.

modrzew może delikatnie popekać od czoła desek ale będzie stabilny wymiarowo od zmian atmosferycznych.

ja bym wybrał modrzew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> w pierwszej kolejności modrzew syberyjski

> potem europejski

> a na końcu olcha.

> Dziadki 30 lat temu robiły sztachety z olchy bo to rosło wszędzie a modrzew syberyjski w polsce nie

> rośnie.

> olcha zabezpieczona preparatami będzie może i trwała, ale poskręca się na płocie jak śmigła od

> samolotu.

> modrzew może delikatnie popekać od czoła desek ale będzie stabilny wymiarowo od zmian

> atmosferycznych.

> ja bym wybrał modrzew.

No właśnie miałem kilka sztachet olchowych na próbę i pokrzywiły sie same z siebie w garażu , oczywiście nie wiem jak było składowane i wysuszone wcześniej drewno, z którego je zrobiono, ale zdziwił mnie fakt, że je powyginało w suchym garażu zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja wybralem modrzew syberyjski, ale za cholere nie moge znalezc tartaku, co sprzedaje takie cos

> standardowo - wszedzie zamowienie specjalne w specjalnej cenie.

A jak rozwazales drewo na elewacje, to tez takie problemy miales? Ile trzeba liczyc mniej wiecej PLN/m2 za deski elewacyjne z takiego modrzewia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jak rozwazales drewo na elewacje, to tez takie problemy miales? Ile trzeba liczyc mniej wiecej

> PLN/m2 za deski elewacyjne z takiego modrzewia?

nie mam drewna na elewacji - mialem miec, bo przewidywal pierwotny projekt, ale od poczatku nie chcialem sie bawic w rozkladanie rusztowania co pare lat do malowania. Podbitke mam klasyczna - swierkowa. Ogrodzenia jeszcze nie zaczalem, wiec do kupna sztachet zabieram sie, jak pies do jeza. Na taras bede szukal modrzewia syberyjskiego (ok. 109zl/m2), ale tutaj tego pelno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> A jak rozwazales drewo na elewacje, to tez takie problemy miales? Ile trzeba liczyc mniej wiecej

> PLN/m2 za deski elewacyjne z takiego modrzewia?

jaki dokładnie profil elewacji Cię interesuje, naturalne drewno czy malowane? RAL czy lazura? gładkie czy szorstkie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> nie mam drewna na elewacji - mialem miec, bo przewidywal pierwotny projekt, ale od poczatku nie

> chcialem sie bawic w rozkladanie rusztowania co pare lat do malowania. Podbitke mam klasyczna

> - swierkowa.

Ale wlasnie pamietam jak rozwazales wink.gif

> Na taras bede szukal modrzewia syberyjskiego (ok. 109zl/m2), ale tutaj tego pelno.

Ja tez mam taras do ogarniecia i elementy na elewacji ok.gif Cena widze mala nie jest za m2 hmm.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> jaki dokładnie profil elewacji Cię interesuje, naturalne drewno czy malowane? RAL czy lazura?

> gładkie czy szorstkie?

Chcialem w drewnie taras i elementy elewacyjne - poki co na celowniku mialbym drewno o wygladzie jak najbardziej naturnalnym, czyli pewnie zabezpieczona lazura.

Jakie sa glowne roznice miedzy gladkim a szorstkim?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja wybralem modrzew syberyjski, ale za cholere nie moge znalezc tartaku, co sprzedaje takie cos

> standardowo - wszedzie zamowienie specjalne w specjalnej cenie.

ile wg was wilgotności powinno mieć drewno pod sztachety/gotowe sztachety?

10-14%?

czy osoba, która się zaoferowała do zrobienia powinna nerwowo reagować na informację o możliwości sprawdzenia miernikiem? zlosnik.gif Byłem już blisko decyzji, ale po pytaniu o możliwość sprawdzenia miernikiem właściwie zaczęto mnie traktować jak oszusta hehe.gif i zerwano kontakt = domniemuje, że chciano mi wcisnąć mokre deseczki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Chcialem w drewnie taras i elementy elewacyjne - poki co na celowniku mialbym drewno o wygladzie

> jak najbardziej naturnalnym, czyli pewnie zabezpieczona lazura.

taras olejem, elewacje impregnatem - nie polecam nic, co tworzy powloke, bo bedzie sie luszczyc

> Jakie sa glowne roznice miedzy gladkim a szorstkim?

taka, ze bedziesz musial szlifowac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ile wg was wilgotności powinno mieć drewno pod sztachety/gotowe sztachety?

> 10-14%?

> czy osoba, która się zaoferowała do zrobienia powinna nerwowo reagować na informację o możliwości

> sprawdzenia miernikiem? Byłem już blisko decyzji, ale po pytaniu o możliwość sprawdzenia

> miernikiem właściwie zaczęto mnie traktować jak oszusta i zerwano kontakt = domniemuje, że

> chciano mi wcisnąć mokre deseczki...

teraz nie pamiętam, ale parenascie na pewno - to drewno ma byc na dworze, wiec sila rzeczy bedzie mialo wieksza wilgotnosc, niz to, co kladziesz na podlodze w domu. Wazniejsze jest, ile bylo suszone i jak mokre jest wewnatrz, a nie tylko powierzchniowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> taras olejem, elewacje impregnatem - nie polecam nic, co tworzy powloke, bo bedzie sie luszczyc

Jak przyjdzie co do czego to pewnie bede pytal o konkretne specyfiki ok.gif

> taka, ze bedziesz musial szlifowac.

No to wole szlifowane zlosnik.gif

Z ciekawostek - kumpel ma na elewacji takie drewno - podobno zabezpieczane jakimis roztworami miedzi. Na oko to wyglada jak surowe drewno - teoretycznie cos okolo 15 lat nie bedzie sie musial tego dotykac hmm.gif

288459648-WP_20140503_006.jpg

post-23908-14352531197201_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak przyjdzie co do czego to pewnie bede pytal o konkretne specyfiki

> No to wole szlifowane

> Z ciekawostek - kumpel ma na elewacji takie drewno - podobno zabezpieczane jakimis roztworami

> miedzi. Na oko to wyglada jak surowe drewno - teoretycznie cos okolo 15 lat nie bedzie sie

> musial tego dotykac

Co nie znaczy, ze mu nie pokryje sie patyna (zszarzeje). Podobno modrzew syberyjski i bez impregnacji wytrzyma 15 i wiecej lat... tyle, ze zrobi sie szary. Po to sie wlasnie olejuje, zeby nie stracil koloru. Nie wiem, jak wyglada kwestia termojesionu - czy to traci kolor, ale ponoc robi sie rownie wytrzymale i poleca sie na elewacje.

Kiedys sie elewacje zabezpieczalo pokostem na goraco - tez wytrzymywalo nascie, a nawet dziesiatki lat. Wujek ma stodole z pokostowanych desek, bodajze sosnowych - wyglada jak 30 lat temu, tj. odkad pamietam, a juz wowczas nie byla nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ja wybralem modrzew syberyjski, ale za cholere nie moge znalezc tartaku, co sprzedaje takie cos

> standardowo - wszedzie zamowienie specjalne w specjalnej cenie.

Kolego jak znajdziesz już tartak to daj znać, potrzebuje sztachety modrzewiowe na bramy. Do przęseł już mam ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> ile wg was wilgotności powinno mieć drewno pod sztachety/gotowe sztachety?

> 10-14%?

> czy osoba, która się zaoferowała do zrobienia powinna nerwowo reagować na informację o możliwości

> sprawdzenia miernikiem? Byłem już blisko decyzji, ale po pytaniu o możliwość sprawdzenia

> miernikiem właściwie zaczęto mnie traktować jak oszusta i zerwano kontakt = domniemuje, że

> chciano mi wcisnąć mokre deseczki...

drewno na meble ma max 10%, na zewnatrz 13-18% powinno byc ok, olcha ma tendencje do pracowania- wygina sie, modrzew jest stabilniejszy pod tym wzgledem i trwalszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kolego jak znajdziesz już tartak to daj znać, potrzebuje sztachety modrzewiowe na bramy. Do przęseł

> już mam

sprawdz w drewmisiu - tam mi mowili, ze na zamowienie beda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.