Skocz do zawartości

Podgrzewacz przepływowy vs Terma


Gonzo

Rekomendowane odpowiedzi

potrzebne mi są wasze opinie... plusy i minusy podgrzewacza i termy.

Co wybrac? hmm.gif

Mam pewne ograniczenia metrażowe i myslalem nad podgrzewaczem... Ewentualnie terma 30l... Podpięty pod to by był prysznic i mała umywalka... niewiem.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mam pewne ograniczenia metrażowe i myslalem nad podgrzewaczem... Ewentualnie terma 30l... Podpięty

> pod to by był prysznic i mała umywalka...

Masz trzy fazy? Jak nie, to przepływowy odpada.

30l to tylko szybki prysznic jednej osoby. Albo i nie.

A poza tym całkiem niedawno było. A tu o przepływowych podgrzewaczach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Masz trzy fazy? Jak nie, to przepływowy odpada.

teraz są dwie... tak tymczasowo żeby lampke zaświecić i zagotować wode w czajniku... w ale na dniach wchodzi elektryk i będzie kładł cała instalacje wiec beda trzy fazy...

> 30l to tylko szybki prysznic jednej osoby. Albo i nie.

Mały domek letniskowy to raczej nie spodziewam się długich kąpieli...

> A poza tym całkiem niedawno było. A tu o przepływowych podgrzewaczach

nie widziałem tych wątków... ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> potrzebne mi są wasze opinie... plusy i minusy podgrzewacza i termy.

Pamiętaj że temperaturę wody jaka leci z kranu przy podgrzewaczu regulujemy jej ilością. Czyli chcemy aby była cieplejsza musimy przykręcić kran lub bardziej odkręcić aby była chłodniejsza. Wystarczy że podczas naszego prysznica ktoś odkręci kran w innym pomieszczeniu i natychmiast u nas leci zimna woda no.gif.

Miałem przepływowy podgrzewacz i zamieniłem po pół roku na termę.

Nie spodziewaj się tez niższych rachunków za prąd, wyliczenia to mit. W praktyce terma wychodzi taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Pamiętaj że temperaturę wody jaka leci z kranu przy podgrzewaczu regulujemy jej ilością. Czyli

> chcemy aby była cieplejsza musimy przykręcić kran lub bardziej odkręcić aby była chłodniejsza.

> Wystarczy że podczas naszego prysznica ktoś odkręci kran w innym pomieszczeniu i natychmiast u

> nas leci zimna woda .

> Miałem przepływowy podgrzewacz i zamieniłem po pół roku na termę.

> Nie spodziewaj się tez niższych rachunków za prąd, wyliczenia to mit. W praktyce terma wychodzi

> taniej.

Zależy, jaki podgrzewacz. Jak elektronicznie sterowany, to trzyma dokładnie temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> potrzebne mi są wasze opinie... plusy i minusy podgrzewacza i termy.

> Co wybrac?

> Mam pewne ograniczenia metrażowe i myslalem nad podgrzewaczem... Ewentualnie terma 30l... Podpięty

> pod to by był prysznic i mała umywalka...

Mogę się autorytatywnie wypowiedzieć, jako użytkownik obydwu urządzeń. Jeśli masz trzy fazy, to oszczędny prysznic podgrzewaczem przepływowym da się zrobić. Ale miej też na względzie, że może ci wywalić korki, gdy w czasie tego prysznica ktoś włączy jakiś większy odbiornik prądu na dowolnej fazie. Mam też bojler podgrzewany tylko na taniej taryfie i to rozwiązanie uważam za zdecydowanie lepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> teraz są dwie... tak tymczasowo żeby lampke zaświecić i zagotować wode w czajniku... w ale na

> dniach wchodzi elektryk i będzie kładł cała instalacje wiec beda trzy fazy...

> Mały domek letniskowy to raczej nie spodziewam się długich kąpieli...

> nie widziałem tych wątków...

Jak masz przydział mocy odpowiedni - tak z 20 kW, to kupuj przepływowego Kospel Electronic.

Terma w takim domku ma pewne wady - albo grzejesz jak cie nie ma, albo czekasz na ciepłą wodę kilka godzin, jak przyjeżdżasz.

A jak wyjeżdżasz to zostawiasz sporo ciepłej wody na zmarnowanie.

Dlatego terma ma sens w domu, gdzie ciągle się korzysta z ciepłej wody. okazjonalnie lepszy jest przepływowy podgrzewacz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Terma w takim domku ma pewne wady - albo grzejesz jak cie nie ma, albo czekasz na ciepłą wodę kilka

> godzin, jak przyjeżdżasz.

> A jak wyjeżdżasz to zostawiasz sporo ciepłej wody na zmarnowanie.

>

Czas nagrzania 30l do 60 stopni (z np. 10) to nieco ponad 1 godzina. Koszt? jakieś 50-80 groszy. Tyle samo "stracisz" zostawiając nagrzaną wodę przy wyjeździe. Znając godzinę wyjazdu można bojler wyłączyć nieco wcześniej - mniejsze straty.

Jeśli użytkowanie sporadyczne, (4-5 wizyt w roku), to koszty praktycznie nie mają znaczenia.

Moc ok. 1.5kW, więc uciągnie to nawet kiepska instalacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Jak masz przydział mocy odpowiedni - tak z 20 kW, to kupuj przepływowego Kospel Electronic.

> Terma w takim domku ma pewne wady - albo grzejesz jak cie nie ma, albo czekasz na ciepłą wodę kilka

> godzin, jak przyjeżdżasz.

> A jak wyjeżdżasz to zostawiasz sporo ciepłej wody na zmarnowanie.

> Dlatego terma ma sens w domu, gdzie ciągle się korzysta z ciepłej wody. okazjonalnie lepszy jest

> przepływowy podgrzewacz.

Przydział mam na 5kW... wiec raczej odpuszcze temat podgrzewacza i skupie sie na termie ok.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Kospel tak ma i polecam.

Miałem Kospela i dziękuję - nigdy więcej. Wiecznie coś z nim nie halo. Zespół grzejny był wymieniany chyba z 5 razy.

Od kilku lat założony jest podgrzewacz Ufesa (to samo co Siemens tylko 20-30% tańszy) i nie ma z nim żadnych akcji. Działa super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Gonziu, jak chcesz to mogę poszperać na strychu bo mam chyba taki podgrzewacz z zasobnikiem co w mieszkaniu miałem. Można było prysznic strzelić i jeszcze na umycie ząbków starczało ;) jest na 230V oddam za nieduży pieniądz bo zalega niepotrzebnie; )

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gonziu, jak chcesz to mogę poszperać na strychu bo mam chyba taki podgrzewacz z zasobnikiem co w mieszkaniu miałem. Można było prysznic strzelić i jeszcze na umycie ząbków starczało ;) jest na 230V oddam za nieduży pieniądz bo zalega niepotrzebnie; )

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka

 

Tommi juz ogarnięty temat... Stanęło na termie 80l ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.