Skocz do zawartości

Samochód z przyczepą.


fred77

Rekomendowane odpowiedzi

Podobno coś się od jakiegoś czasu pozmieniało.

 

Czy ktoś może podpowiedzieć, tak na chłopski rozum, czego dotyczy kategoria B, kategoria B96, kategoria B+E?

 

Znalazłem taki obrazek i niby wszystko wiadomo ale nie bardzo wiem o co chodzi z tym B96.

Jak Wy to interpretujecie?

 

Czy ja to dobrze rozumiem?

Kategoria B uprawnia do kierowania samochodem 3,5t wraz z przyczepą 0,75t czyli łączne DMC 4,25t.

 

Kategoria B uprawnia do kierowania zespołem pojazdów, którego łączne DMC nie przekracza 3,5t.

 

Jeżeli DMC zespołu pojazdów przekracza 3,5t, a nie przekracza 4,25t to trzeba mieć kod 96.

 

Jeżeli DMC zespołu pojazdów przekracza 4,25t to trzeba już mieć kategorię E.

 

Holowanie-przyczepy.jpg

Edytowane przez fred77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozchodzi sie o przyczepke lekka do 750kg, z przyczepka lekka mozesz przekroczyc 3.5t jesli przyczepka jest ciezsza niz 750kg bez hamulca to musisz miec b+e nawet jesli przekroczysz 3.5t o 1kg

No to popatrz na obrazek środkowy po lewej stronie.

 

Według mnie z kategorią B można ciągnąć bez problemu przyczepę powyżej 750kg. Warunkiem jest to by przyczepa nie była oczywiście cięższa od pojazdu, a cały zestaw nie przekraczał 3500kg.

 

Jeżeli zestaw przekracza 3500kg, a nie przekracza 4250 to trzeba mieć tylko kod 96 w prawie jazdy. Jeżeli zestaw przekracza 4250kg trzeba mieć kategorię E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


edług mnie z kategorią B można ciągnąć bez problemu przyczepę powyżej 750kg. Warunkiem jest to by przyczepa nie była oczywiście cięższa od pojazdu, a cały zestaw nie przekraczał 3500kg.
 

 

A skad ten warunek, zeby przyczepa nie byla ciezsza od pojazdu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Czy ja to dobrze rozumiem?
1. Kategoria B uprawnia do kierowania samochodem 3,5t wraz z przyczepą 0,75t czyli łączne DMC 4,25t.
 
2. Kategoria B uprawnia do kierowania zespołem pojazdów, którego łączne DMC nie przekracza 3,5t.
 
3. Jeżeli DMC zespołu pojazdów przekracza 3,5t, a nie przekracza 4,25t to trzeba mieć kod 96.
 
4. Jeżeli DMC zespołu pojazdów przekracza 4,25t to trzeba już mieć kategorię E.

 

Dobrze rozumiesz. Oczywiście 2 z wyjątkiem 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Według mnie z kategorią B można ciągnąć bez problemu przyczepę powyżej 750kg. Warunkiem jest to by przyczepa nie była oczywiście cięższa od pojazdu, a cały zestaw nie przekraczał 3500kg.

Oraz na podstawie art. 62 PoRD - RMC przyczepy < RMC samochodu oraz z homologacji pojazdu RMC przyczepy < MMC z rubryki O1 lub O2 w zależności od tego czy przyczepa z hamulcem czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź mi Żuraw wytłumacz łopatologicznie. Czy mogę pociągnąć osobówką (na haku ma 1200 kg) pustą lawetę z hamulcem o masie własnej 500kg i DMC 2000Kg.

 

Wg PoRD nie. ale on ma własną interpretację...  :pomysl: Wszystko do momentu, jak trafi na rzetelnego policjanta :milicja: , a nie takiego, co machnie ręką na domorosłego prawnika...  :wazniak: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź mi Żuraw wytłumacz łopatologicznie. Czy mogę pociągnąć osobówką (na haku ma 1200 kg) pustą lawetę z hamulcem o masie własnej 500kg i DMC 2000Kg.

w Polsce - nie

jezeli masz na haku /O1/ 1200kg to przyczepa nie moze miec MMC wiecej niz 1200kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja zadam też pytanie, jaką przyczepę mogę ciągnać:

 

Masa własna auta 1220kg

DMC samochodu 1770kg

 

O.1 1500kg

 

Jakie DMC może mieć przyczepa?

Dodam, ze mam prako B + E, jesli ma to miec znaczenie

a co to jest O1 w dowodzie rejestracyjnym samochodu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co to jest O1 w dowodzie rejestracyjnym samochodu?

 

Maksymalna masa przyczepy z hamulcem, ale... według jednych przepisów jak pamiętam DMC przyczepy nie może przekraczać masy auta. Inne przepisy mówią o stosunku DMC pojazdu ciągnącego do przyczepy, z reszta jak kolega wyżej napisał...

 

Ale z drugiej jesli producent pozwolił na 1500kg... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochody terenowe (i chyba busy) mają do 150% DMC jesli chodzi o przyczepe.

nie ma juz samochodow terenowych

albo osobowy albo ciezarowy

hehehe

 

polskie prawo :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.