Skocz do zawartości

Znaki - obszar zabudowany i niezabudowany


przemty

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio pomiędzy znajomymi wynikła mała wymiana zdań i poglądów na temat znaków o obszarze zabudowanym i niezabudowanym.

Tyczyło się to m.in. jakiejś wioski z jednym pasem ruchu w dana stronę.

Ale głównie chodziło o znaki.

Ten znak wszyscy interpretują tak samo, czyli obszar zabudowany a więc jazda 50 km/h - chyba, że na tym samym słupku jest znak określający inną prędkość.

full.gif

Natomiast burzę wywołał ten znak

znak_drogowy_E-17a.gif

 

Jeżeli wjeżdżamy do miejscowości oznaczonej tylko takim znakiem (droga jednopasmowa w danym kierunku), to dopuszczalna prędkość po jego minięciu ile wynosi 50 km/h czy 90 km/h ?

Po tej wymianie zdań w której każdy wyciągał takie argumenty, że trudno jest się z nimi nie zgodzić to już niczego nie jestem pewien. Tzn.jestem pewien tego co mnie uczono ale chcę zweryfikować swoją wiedzę...

 

 

A tak swoją drogą, już kilka razy spotkałem się z sytuacją: jadąć z jednej strony to na początku wioski jest biała tablica obszaru zabudowanego natomiast wjeżdżając od drugiej strony jest zielona tablica.

Ile wówczas właściwie wynosi dopuszczalna prędkość ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli biała 50 km/h to zielona tyle, ile pozwalają znaki dorgowe w danym momencie (może być wcześniej znak np. 70 km/h).

dziś spotkałem się w okolicach Rewala z jednym znakiem na którym umieszczono białą tablicę, zieloną oraz ograniczenie do 50 km/h.

trzyznaki na jednym słupku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Jeżeli wjeżdżamy do miejscowości oznaczonej tylko takim znakiem (droga jednopasmowa w danym kierunku), to dopuszczalna prędkość po jego minięciu ile wynosi 50 km/h czy 90 km/h ?

 

Taka jak przed znakiem, tzn nie zmienia się


A tak swoją drogą, już kilka razy spotkałem się z sytuacją: jadąć z jednej strony to na początku wioski jest biała tablica obszaru zabudowanego natomiast wjeżdżając od drugiej strony jest zielona tablica.

 

Nie spotkałem się, może ktoś białą tablicę rąbnął :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka jak przed znakiem, tzn nie zmienia się

Nie spotkałem się, może ktoś białą tablicę rąbnął :)

Czyli dobrze zawsze rozumowałem, że znak nic nie zmienia co do predkosci. Jeżeli przed znakiem było 90 to po wjechaniu do miejscowości oznaczonej tylko tym znakiem dalej 90 obowiązuje przez całą miejscowość - chyba, że są inne znaki ograniczające...

Jest to po prostu tylko znak informujący o nazwie miejscowości bez żadnej mocy prawnej...

A co do tego oznaczenia to tak jest odkad ustawiono nowe oznaczenie. Jezdze przez te miejscowości co jakiś czas i zawsze był tam taki paradoks. Więc zawsze mnie to zastanawia jak się tłumaczyć w razie kontroli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Czyli dobrze zawsze rozumowałem, że znak nic nie zmienia co do predkosci. Jeżeli przed znakiem było 90 to po wjechaniu do miejscowości oznaczonej tylko tym znakiem dalej 90 obowiązuje przez całą miejscowość - chyba, że są inne znaki ograniczające..

 

To uważaj jeszcze na takie oznakowanie:

 

0003GPN54XHJ8MD1-C116-F4.jpg

 

40 km/h obowiązuje aż do takiej samej zielonej tablicy końca miejscowości, nawet jeśli wcześniej był znak końca obszaru zabudowanego.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze jedna sytuacja.

Wioska ( z prosta drogą bez skrzyzowań z drogą utwardzoną), na wjeździe zielona tablica, za 200 metrów ograniczenie do 40 km/h . Po 2 kilometrach znak koniec obszaru zabudowanego. Czy ten znak koniec...nalezy traktowac jako odwołanie 40km/h ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wioska ( z prosta drogą bez skrzyzowań z drogą utwardzoną), na wjeździe zielona tablica, za 200 metrów ograniczenie do 40 km/h . Po 2 kilometrach znak koniec obszaru zabudowanego. Czy ten znak koniec...nalezy traktowac jako odwołanie 40km/h ?

 

Koniec obszaru zabudowanego odwołuje "zwykłe" ograniczenie prędkości znakiem bez tabliczki z nazwą miejscowości.

 

Przykład wspomnianego wcześniej współdziałania zielonej tablicy z ograniczeniem prędkości:

400zl.jpg

 

 

A co do sytuacji, gdy na początku miejscowości mamy białą tablicę, że teren zabudowany a na jej końcu zieloną, że koniec miejscowości, to dosyć częsta sytuacja - dalej jest teren zabudowany. Często następna miejscowość. Ograniczenia nakładane białą tablicą odwołuje dopiero biała przekreślona.

 

Jeszcze jedna sytuacja mi się przypomniała, albo urban legend. Czy ograniczenie z nr drogi działa jak zwykłe ograniczenie. W przepisach nie mogę znaleźć, żeby działało inaczej, a albo pamięć mnie zawodzi, albo kiedyś działało inaczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To uważaj jeszcze na takie oznakowanie:

 

0003GPN54XHJ8MD1-C116-F4.jpg

 

40 km/h obowiązuje aż do takiej samej zielonej tablicy końca miejscowości, nawet jeśli wcześniej był znak końca obszaru zabudowanego.

 

A jezeli na takiej zieloneju tablicy jest ograniczenie do 90 km/h to biała tablica coś zmienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ trzeba uważać bo np biała tablica mogła być dużo wcześniej i wydaje się nam, że O-zielona, wciskamy gaz, a dalej obowiązuje biała. Znam taki przypadek, gdzie po 1 stronie ulicy jest tak jak być powinno czyli biała na wjeździe i na wyjeździe odwołanie a z drugiej strony zielona ograniczenie do 70, następnie biała, skrzyżowanie zielona-koniec, potem ok 1,5km nic, zabudowań też nie ma, każdy się rozpędza i dopiero stoi znak przekreślonej białej. Ci jeżdżący "na pamięć" chyba nie zdają sobie sprawy, że łamią przepis, przez pewien czas sam łamałem nieświadomie, bo oznakowanie jest chaotyczne w tym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To uważaj jeszcze na takie oznakowanie:

 

0003GPN54XHJ8MD1-C116-F4.jpg

 

40 km/h obowiązuje aż do takiej samej zielonej tablicy końca miejscowości, nawet jeśli wcześniej był znak końca obszaru zabudowanego.

 

A czy na znaku z przekreśloną nazwą miejscowości musi być również znak z odwołaniem ograniczenia?

Czy Sam znak koniec miejscowości już odwołuje ograniczenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.07.2015 o 07:57, kiziuk napisał:

To uważaj jeszcze na takie oznakowanie:

 

0003GPN54XHJ8MD1-C116-F4.jpg

 

40 km/h obowiązuje aż do takiej samej zielonej tablicy końca miejscowości, nawet jeśli wcześniej był znak końca obszaru zabudowanego.

 

Kiedyś na wjeździe do Częstochowy od północy wisiała tablica z nazwą miasta oraz znak ograniczenia do 90km/h (chyba nawet nadal wisi). Zgodnie z prawem mogłeś więc po całej Częstochowie dziewięćdziesiątką jeździć.

;l

 

EDIT: 80, nie 90. 

 

https://goo.gl/maps/DTUv8kS1RnWax4bY6

 

Edytowane przez Dark_Knight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Taka sytuacja:
Wjezdzam do miejscowości oznaczonej zieloną tablicą( 90), dalej 50 m jest D-42 (50), do tego miejsca nie ma wątpliwości, ale po kilomerze mijam zieloną tablice odwołująca miejscowośc i wjeżdzam w następna miejscowość znowu zielona tablica. (Zgodnie z ustawą zacytuje "Jeśli obszar zabudowany obejmuje sąsiadujące miejscowości, to na ich granicy nie umieszcza się znaku D-43, a w odległości do 50m za znakiem E-17a wskazującym wjazd do następnej miejscowości umieszcza się znak stanowiący potwierdzenie kontynuacji obszaru zabudowanego). Czy w zwiazku z brakiem D-42 w tej drugiej miejscowości obowiązuje 90 km ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straże gminne kiedy używały fotoradarów, biznes kręciły na następującym układzie: na wjedzie znak terenu zabudowanego ze znakiem ograniczenia prędkości do 40 km/h, na wyjeździe znak końca terenu zabudowanego a za kilkaset metrów znak odwołania ograniczenia prędkości do 40 km/h. Między ostatnimi dwoma znakami stawiali fotoradar😁

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.07.2015 o 07:57, kiziuk napisał:

 

To uważaj jeszcze na takie oznakowanie:

 

http://i.iplsc.com/te-ograniczenia-obowiazuja-odpowiednio-az-do-tablicy-koniec-/0003GPN54XHJ8MD1-C116-F4.jpg

 

40 km/h obowiązuje aż do takiej samej zielonej tablicy końca miejscowości, nawet jeśli wcześniej był znak końca obszaru zabudowanego.

 

Przy wjeździe od północy do Częstochowy jest taki układ, tyle że na znaku 90. Czy to znaczy, że w całej Częstochowie można jeździć 90 zamiast 50?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, Dark_Knight said:

 

Przy wjeździe od północy do Częstochowy jest taki układ, tyle że na znaku 90. Czy to znaczy, że w całej Częstochowie można jeździć 90 zamiast 50?

 

 

Kiedyś jak się wjeżdżało do Warszawy przez Szeligi, nie było tablicy terenu zabudowanego, więc można było legalnie :phi: ;)

 

A na Jerozolimskich jest tablica terenu zabudowanego ze znakiem 70 tyle, że nad tablicą, a to jest zupełnie co innego, niż pod. Wszędzie te zagadki :]

;]

 

Fajnie tak poczytać stare wątki :phi:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.