Skocz do zawartości

czyżbym miał perpetum mobile? Czyli jak komputery liczą zasięg na baku?


Herbatnik

Rekomendowane odpowiedzi

W weekend wybrałem się na działkę jakieś 80km od Wawy. Po drodze zatankowałem autko. Przed tankowaniem średnie spalanie w cyklu mieszanym miałem na poziomie 6,9l/100km. Wlałem pod korek, komputer pokazał mi zasięg 914km. Zrobiłem jakieś 120km jadąc spokojnie około 100km/h na tempomacie i po powrocie do Warszawy komputer pokazywał zasięg 916km. Średnie spalanie spadło z 6,9 na 6,8, więc różnica praktycznie żadna.

W moich poprzednich autach (Nissan P12, Toyota Solara i Avensis) liczyło chyba na podstawie średniego spalania i chyba takich sytuacji nie było, żeby po przejechaniu ponad 100km pokazywał większy zasięg niż przed tankowaniem :hmm:. Tu wygląda, że liczy na podstawie spalania chwilowego. Auto to Mazda 5.

Jak jest u Was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to wyświetlane średnie spalanie liczone jest z ilu tys. km? Kiedy resetowałeś?

Zasięg może liczyć na podstawie innej średniej, np. z ostatnich 100 km ;]

Ja przez takie perpetum w superbie zasuwałem z buta na A2 pod Poznaniem po paliwo. Pokazywał dużo a w baku pusto :ogien:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to wyświetlane średnie spalanie liczone jest z ilu tys. km? Kiedy resetowałeś?

 

 

Z tysiaka temu :hmm:

 

Ja przez takie perpetum w superbie zasuwałem z buta na A2 pod Poznaniem po paliwo. Pokazywał dużo a w baku pusto :ogien:

 

A lampki rezerwy nie masz? Miałem kiedyś Rovera 214 i w nim nie było, komputera zresztą też nie. :panic:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tysiaka temu :hmm:

A lampki rezerwy nie masz? Miałem kiedyś Rovera 214 i w nim nie było, komputera zresztą też nie. anic:

Mam lampkę która uruchamia się przy ok 50 km do końca paliwa. Miałem 10km do stacji i nie dojechałem. Po 2 km zgasł silnik

Ja tego nie napisałem! Samo się napisało przez TapTalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weekend wybrałem się na działkę jakieś 80km od Wawy. Po drodze zatankowałem autko. Przed tankowaniem średnie spalanie w cyklu mieszanym miałem na poziomie 6,9l/100km. Wlałem pod korek, komputer pokazał mi zasięg 914km. Zrobiłem jakieś 120km jadąc spokojnie około 100km/h na tempomacie i po powrocie do Warszawy komputer pokazywał zasięg 916km. Średnie spalanie spadło z 6,9 na 6,8, więc różnica praktycznie żadna.

W moich poprzednich autach (Nissan P12, Toyota Solara i Avensis) liczyło chyba na podstawie średniego spalania i chyba takich sytuacji nie było, żeby po przejechaniu ponad 100km pokazywał większy zasięg niż przed tankowaniem :hmm:. Tu wygląda, że liczy na podstawie spalania chwilowego. Auto to Mazda 5.

Jak jest u Was?

Miałem tak samo w elantrze.zatankowalem do pełną i pojechalem do rodziny.przy wyjeździe zasięg wynosił ok.600km,po dojechaniu na miejsce(215km) zasięg wzrósł do 620 km

Wysłane z mojego XT1032

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weekend wybrałem się jakieś 80km od Wawy. zatankowałem autko. Przed tankowaniem średnie spalanie na poziomie 6,9l/100km. komputer pokazał mi zasięg 914km. Zrobiłem jakieś 120km jadąc spokojnie około 100km/h na tempomacie i po powrocie do Warszawy komputer pokazywał zasięg 916km. Średnie spalanie spadło z 6,9 na 6,8, więc różnica praktycznie żadna.

W moich poprzednich autach (Nissan P12, Toyota Solara i Avensis) liczyło chyba na podstawie średniego spalania i chyba takich sytuacji nie było, żeby po przejechaniu ponad 100km pokazywał większy zasięg niż przed tankowaniem :hmm:. Tu wygląda, że liczy na podstawie spalania chwilowego. Auto to Mazda 5.

Jak jest u Was?

1. W moim poprzednim bolidzie komp nie pokazywał ani średniego spalania, chwilowego też nie, ani teoretycznego zasięgu - bo kompa nie było (stare poczciwe Uno 1.4 :phi: ).

2. W obecnym bolidzie (SX4) zauważyłem to samo, o czym piszesz, czyli teoretycznie większy zasięg mimo tego, że jakiś dystans przejechałem i zużyłem paliwo... 8]  wygląda więc na to, że liczy to z jakiegoś ostatniego dystansu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po drodze zatankowałem autko.

Zapewne zatankowałeś "pod korek", albo prawie. I przez kilkadziesiąt km zużywałeś paliwo z rury wlewowej. Dla czujnika poziomu paliwa jego ilość się przez ten czas nie zmieniała.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik czujnikiem ale spalanie chwilowe pokazuje cały czas. W jeździe miejskiej wskazania kompa tez zmieniają sie zaraz po zatankowaniu. No i w rurce dolotowej do baku raczej 6-7l nie wejdzie ;] A tyle mniej więcej na 100 mi Madzia pali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W weekend wybrałem się na działkę jakieś 80km od Wawy. Po drodze zatankowałem autko. Przed tankowaniem średnie spalanie w cyklu mieszanym miałem na poziomie 6,9l/100km. Wlałem pod korek, komputer pokazał mi zasięg 914km. Zrobiłem jakieś 120km jadąc spokojnie około 100km/h na tempomacie i po powrocie do Warszawy komputer pokazywał zasięg 916km. Średnie spalanie spadło z 6,9 na 6,8, więc różnica praktycznie żadna.

W moich poprzednich autach (Nissan P12, Toyota Solara i Avensis) liczyło chyba na podstawie średniego spalania i chyba takich sytuacji nie było, żeby po przejechaniu ponad 100km pokazywał większy zasięg niż przed tankowaniem :hmm:. Tu wygląda, że liczy na podstawie spalania chwilowego. Auto to Mazda 5.

Jak jest u Was?

 

Czesto jest tak, ze zasieg jest liczony na podstawie zuzycia z ostatnich xx km.

Jak jezdze po miescie to pokazuje po zalaniu do pelna np 560 km.

Wystarczy zrobic z 50km poza miastem z predkosciami 100-110km/h i zasieg systematycznie rosnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalane pod korek, więc pływak gdzieś tam sobie "utknął" pod sufitem baku i na pewno wskazówka w aucie też nie pokazywała faktycznego ubywania paliwa. Do tego zasięg liczony tylko z ostatnich XX km i zagadka rozwiązana.

Jak u siebie zatankuję pod korek (80l), to wskazówka wizualnie drgnie dopiero, w zależności od jazdy, po 150-200km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to avene już pogoniłeś? Co tak szybko?

 

A to takie tam rodzinne akcje były :) Była Avenka i ni ma :( . Jest Mazda. ;]

Siostra szukała jakiegoś fajnego, sprawdzonego, dużego w miarę młodego kombi. Zamiast kombi trafił się minivan - Mazda 5. Nieco starszy od Toyoty ale z mniejszym przebiegiem, z w pełni znaną historią, dodatkowo potwierdzoną przez ASO Mazdy. Generalnie fajne, oszczędne, rodzinne autko. 

No ale siostrze jakoś Madzia nie przypadła do gustu. Stanęło na tym, że my wzięliśmy Madzię, a siostra wzięła od nas Toyotę. Siorka zadowolona, my również. Wpadło trochę kasy, autko mocniejsze od Avena, pali mniej, wygoda porównywalna, wyższy bagażnik, co przy dwóch psiakach ma znaczenie. Zobaczymy jak będzie się sprawowała.

 

WP_20150717_005.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Astrze G bodajże nawet w instrukcji było napisane, że zasięg podawany przez komputer jest szacowany na podstawie spalania z ostatnich 30 km. Średnie spalanie to zupełnie co innego, jest liczone od ostatniego resetu do jakiegoś tam limitu km. W Twoim przypadku pewnie jest podobnie, jeśli dawno nie resetowałeś kompa to średnie niewiele spadło, ale zasięg wzrósł po kilkuset km oszczędnej jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto to Mazda 5.

Jak jest u Was?

 

MIałemmazdę 6 i było tak samo, czyli po jeździe w mieście, gdzie spalanie jest wyższe i wyjechaniu na trasę i spokojnej jeździe zasięg komputer pokazywał corar wyższy zasięg do pewnego momentu. Jedynym autem, w którym jeździłem do tej pory i takie zjawisko nie zachodzi, to lexus gs, którym obecnie jeżdżę-ty nie można zdesetować kompa pokazującego średnie spalanie i zasięg, resetuje się sam po zatankowaniu i w wyżej opisanej sytuacji zasięg po prostu zmniejsza się bardzo powoli, ale nigdy nie rośnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.