Skocz do zawartości

Koniec leasingu, co dalej?


lepo78

Rekomendowane odpowiedzi

Jest sobie auto, na które skończył się leasing, wypadałoby go teraz sprzedać - czy sprzedaż auta poleasingowego różni się czymś od sprzedaży cywila? Wiem, że w DR mam wbitą własność banku, ale wszystkie dokumenty potwierdzające całkowitą spłatę mam również. Powinienem coś gdzieś zgłosić, może przerejestrować na siebie czy nie muszę?

 

Dajcie znać, gugle nic konkretnego nie mówią, dam nogę uciąć że ktoś z was ma taką procedurę za sobą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest opcja, żeby sprzedać komuś innemu na firmę i wtedy nie płacić tego vatu? Ewenti jak to szczegółowo ugryźć?

 

a chyba darowizna auta w najblizszej rodzinie uchroni cie od wszystkich podatkow.

no tylko 6 miesiecy nowy wlasciciej nie moze sprzedac fury.

do sprawdzenia obie te zaslyszane rewelacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


A jest opcja, żeby sprzedać komuś innemu na firmę i wtedy nie płacić tego vatu? Ewenti jak to szczegółowo ugryźć?

 

Po pół roku sprzedać na umowę k-s firmie/przedsiębiorcy.

Wtedy będzie bez vat'u, a kupujący "wciągnie" autko do ŚT na podstawie umowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a chyba darowizna auta w najblizszej rodzinie uchroni cie od wszystkich podatkow.

no tylko 6 miesiecy nowy wlasciciej nie moze sprzedac fury.

do sprawdzenia obie te zaslyszane rewelacje.

 

Sprawdzone w praktyce, IMO jedyny bezpieczny tryb postępowania :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jakieś informacje:

 

http://www.infakt.pl/blog/wykup-samochodu-z-leasingu/

 

Oczywiście - to należy potwierdzić. Może w jakimś biurze rachunkowym? A potem może iść do innego biura po skonfronowanie uzyskanej wiedzy :D

Bo przepisy nie mogą być jasne i przejrzyste tylko trzeba tak zamotać, żeby była szansa na pomyłki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informacje są z kwietnia 2014. W dużej części błędne i dla podatnika bezwartościowe.

W marcu tego roku opublikowano stanowisko MF dot. podatku dochodowego. Info zamieściłem w 5 poście.

 

Ok, ale załóżmy że zamierzam teoretycznie sprzedać teraz, leasing się skończył miesiąc temu, wykup na firmę. Cena powiedzmy 50kpln, vat do zaplacenia 23% czyli 11.5kpln, czyli realnie biorę 38.5kpln - czyli duuuużo poniżej wartości. Czy np. w co jest mi ciężko uwierzyć sprzedając komuś na firmę cena 50kpln może być ceną netto, kupujący zapłaci więcej o podatek - wiadomo, ale jakoś to sobie odbije. Naprawdę nie wiem jak to połapać, przepisy są mocno nieścisłe, jak coś wiecie to piszcie śmiało, każda porada na wagę złota ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale załóżmy że zamierzam teoretycznie sprzedać teraz, leasing się skończył miesiąc temu, wykup na firmę. Cena powiedzmy 50kpln, vat do zaplacenia 23% czyli 11.5kpln, czyli realnie biorę 38.5kpln - czyli duuuużo poniżej wartości. Czy np. w co jest mi ciężko uwierzyć sprzedając komuś na firmę cena 50kpln może być ceną netto, kupujący zapłaci więcej o podatek - wiadomo, ale jakoś to sobie odbije. Naprawdę nie wiem jak to połapać, przepisy są mocno nieścisłe, jak coś wiecie to piszcie śmiało, każda porada na wagę złota ;)

 

Ale po co odkrywać koło na nowo, skoro wykup był miesiąc temu to wywal fakturę z kosztów i idź drogą proponowaną przez Kalkstein'a.

 

Co do Twojego wyliczenia - zapomniałeś o podatku dochodowym, więc weźmiesz jeszcze mniej niż sobie policzyłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co odkrywać koło na nowo, skoro wykup był miesiąc temu to wywal fakturę z kosztów i idź drogą proponowaną przez Kalkstein'a.

 

Co do Twojego wyliczenia - zapomniałeś o podatku dochodowym, więc weźmiesz jeszcze mniej niż sobie policzyłeś.

 

Czyli uściślając: za auto warte rynkowo 50kpln wezmę powiedzmy 30? Gdzie sens i logika?

Aaa jeśli wykup był na firmę to już na amen czy można to w jakiś sposób zmienić żeby był na osobę fizyczną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli uściślając: za auto warte rynkowo 50kpln wezmę powiedzmy 30? Gdzie sens i logika?

Aaa jeśli wykup był na firmę to już na amen czy można to w jakiś sposób zmienić żeby był na osobę fizyczną?

 

Ale raty leasingu to fajnie było wrzucać w koszty, co nie? Muka jest jedynie z podatkiem VAT - pewnie nie odliczałeś go w ogóle a teraz trzeba zapłacić pełną stawkę.

 

Co do Twojego pytania to zależy co to za "firma", jeśli masz DG to po prostu nie księgujesz faktury, jeśli sp z o.o. to chyba już pozamiatane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, ale załóżmy że zamierzam teoretycznie sprzedać teraz, leasing się skończył miesiąc temu, wykup na firmę...

 

Pech albo zły doradca.

 

 

 przepisy są mocno nieścisłe...

 

W tym przypadku przepisy są bardzo spójne i jasne. Wdepnąłeś w VAT, chyba że jesteś podmiotowo zwolniony.

Wtedy sprzedaż środka trwałego nie podlega ewidencjonowaniu na kasie fiskalnej tylko wystawiasz fakturę brutto. Zmiana od tego roku.

 

 

skoro wykup był miesiąc temu to wywal fakturę z kosztów ...

 

Z takimi radami byłbym ostrożny  :skromny: 

Ale jeżeli to DG to pogadaj z księgową/księgowym. W końcu płacisz im za coś ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli uściślając: za auto warte rynkowo 50kpln wezmę powiedzmy 30? Gdzie sens i logika?

Aaa jeśli wykup był na firmę to już na amen czy można to w jakiś sposób zmienić żeby był na osobę fizyczną?

 

Sprzedaj auto za 50k brutto i wpłać te 50k brutto na nowe. Będziesz do tyłu tylko na połowę VATu. Tu jest sens i logika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Cena powiedzmy 50kpln, vat do zaplacenia 23% czyli 11.5kpln, czyli realnie biorę 38.5kpln - czyli duuuużo poniżej wartości.

Ale VAT powinieneś policzyć od ceny netto, a nie brutto. Wyjdzie że zapłacisz go ok. 9.5 tys., czyli nadal całkiem dużo, ale jednak trochę mniej niż myślałeś.

Sam mam dylemat, co teraz robić, bo ponieważ mam auto 2-letnie, to mogę jeszcze odliczyć część niewykorzystanego VAT-u przy zakupie - w ten sposób utrata coroczna wartości auta po 2-latach jest praktycznie taka sama jak po 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.