Skocz do zawartości

SUV 4x4 - test na rolkach - napęd i kontrola trakcji


vavoom

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jeśli ktoś ma ochotę wybrać się do Rzeszowa, to zapraszam na test napędu i kontroli trakcji.

Test na rolkach, który co prawda nie odzwierciedla warunków rzeczywistych, ale daje pewien obraz działania w/w systemów.

 

Na pierwszy ogień Mitsubishi ASX:

1. Przednią osią:


 

2. Po przekątnej:


 

3. Jedną stroną:

 

4. W rzeczywistych warunkach wygląda to trochę inaczej:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 miesiące później...

Witam,

 

Jeśli ktoś ma ochotę wybrać się do Rzeszowa, to zapraszam na test napędu i kontroli trakcji.

Test na rolkach, który co prawda nie odzwierciedla warunków rzeczywistych, ale daje pewien obraz działania w/w systemów.

 

Kurcze sprawdziłbym swojego zabytka CRV 98. BTW jaki $$$ takiej przyjemności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda na nagranie i publikację na YT wystarczy ;)

 

 

Kolejny test - Suzuki Grand Vitara:

 

UUUUUU panie to wymaga przynajmniej umycia fury, a w takich warunkach to mały problem ;] , a serio to z kim się kontaktować i ile wcześniej trzeba się ..... zaanonsować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ciekawe.

Fajnie , że tu umieszczasz :ok:

 

Z ciakawostek - mój Y60 powienien zjechać z 3 rolek :phi:

Przy zablokowanych trzech dyfrach ;)

Wszystkie testowane do tej pory auta przy pomocy kontroli trakcji powinny zjechać z trzech rolek, niestety mam tylko dwie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
3 minuty temu, vavoom napisał:

Czasami Kraków, ale w najbliższym czasie się nie wybieram niestety :/

 

 

 

to daj znać jakbyś wybierał się do Krk w weekend, możemy przetestować x3 (1gen)

zima się kończy a mnie nie udało się pojeździć po śliskim żeby sprawdzić xdrive w realnych warunkach

 

aha dla porównania możemy zrobić też vitarę 1gen, choć tam będzie porażka bo nie ma ESP i blokad 

 

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, vavoom napisał:

:oki:

 

Kiedyś to się wnerwie na weekendzie i pojadę specjalnie do Ciebie - bo już kilka razy mi sienie udało. Ja tylko modę dodać ze do testów przeznaczona jest to co poniżej nie dało rady oblodzonemu podjazdowi ( 90% lodu na całej szerokości) była tez druga na zimówkach i nie dała rady.

 

Spoiler

 

 

 

Edytowane przez AxiT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AxiT napisał:

 

Kiedyś to się wnerwie na weekendzie i pojadę specjalnie do Ciebie - bo już kilka razy mi sienie udało.

 

Zapraszam :) W tygodniu też da radę, tylko muszę wiedzieć kilka dni wcześniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
Dnia 17.02.2017 o 20:18, AxiT napisał:

 

Kiedyś to się wnerwie na weekendzie i pojadę specjalnie do Ciebie - bo już kilka razy mi sienie udało. Ja tylko modę dodać ze do testów przeznaczona jest to co poniżej nie dało rady oblodzonemu podjazdowi ( 90% lodu na całej szerokości) była tez druga na zimówkach i nie dała rady.

 

  Pokaż ukrytą zawartość

 

 

 

ale tu winny jest szofer - stara zasada mówi - lepiej 10 razy zdusić silnik niż raz pozwolić obracać się kołami. Takie podjazdy o swoją starą cromą (teraz miała by 27 lat) w pięć osób pokonywałem bez kłopotów będąc tylko nieco starszym g*****rzem.

 

W sylwester 2005(pamiętny atak zimy) roku dojechałem do samych drzwi kwatery w Krzyżowej obok Korbielowa.
Na samym podjeździe do domku był bardzo duży pochył (z dwa razy większy niż na głównej drodze).

Do czego zmierzam - szoferem wybitnym nie jestem ale podstawowe prawa fizyki na lodzie w miarę ogarniam, a w szczególności jedną rzecz - przy ślizganiu kół mamy jedynie 80% tego mamy przy tarciu tocznym - czyli niepoślizgowym.


 A tan naprawdę - wyciągamy bezpiecznik z ABS i patrzymy co auta faktycznie potrafią - tu się może okazać że jakieś 2wd z viskiem między kołami pojedzie lepiej niż 4wd. Do tego dodam że prawdziwy torsen na prostych zębach daje 100% blokady przy poślizgu i 100% luzu na zakrętach. Ale jest też drogi....

pozdrawiam



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, pawel_78 napisał:

ale tu winny jest szofer - stara zasada mówi - lepiej 10 razy zdusić silnik niż raz pozwolić obracać się kołami. 

 

 

To zależy. W nowych autach może być dokładnie na odwrót. Np. w Mitsubishi Outlander i ASX kontrola trakcji Ci pomoże dopiero jak różnica prędkości obrotu kół będzie dość znaczna. Tutaj to dobrze widać, kontrola trakcji pomaga podjechać dopiero jak koła się trochę pokręcą. Gdyby kierowca od razu dodał więcej gazu auto pojechałoby płynniej.

 

Tu dla odmiany kierowca robi to źle i ten sam układ napędowy nie pozwala mu podjechać. Gdyby dodał więcej gazu auto by pojechało.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryb: spróbuj pomielić kołami na śniegu - w parę sekund pod kołem wytworzy się warstwa lodu o przyczepności sporo mniejszej niż wcześniej.


vavoom: tak - bo tam jest przekładnia ślimakowa. Przy zębach prostych ślimak może napędzać ślimacznicę , a na odwrót nie. 

Półosie są zakończone właśnie ślimakami.
To koło kręcące się szybciej powoduje że mechanizm zaczyna pracować - czyli np na łuku drogi zewnętrzne koło "napędza" mechanizm.

Nie ma możliwości by tylko jedno koło mieliło przy za dużej sile napędowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pawel_78, nie znam szczegółów budowy torsena, ale z tego co pamiętam, to przy zerowej trakcji jednej strony, zachowuje się on jak otwarty dyfer. Z tego powodu były wersje z jakimiś tarczami, które miały wytworzyć opór, aby uniknąć takiej sytuacji, obecnie robią to hamulce. 100% blokadę to bardziej VCU, choć też tylko tymczasowo,

Wkrótce będę testował na rolkach Audi Q5 z torsenem, może jakieś sugestie odnośnie takiego testu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.03.2017 o 09:01, mati1.6dohc napisał:

Także jestem zaskoczony dodawaniem gazu .. Po co ?  Ciekawe czy wyszłoby inaczej na wolnych obrotach.

 

co tak klekocze? Diesel ?? 

A o który film pytasz, Jimny czy CRV? :)

Na filmie z Jimnym klekocze jakiś agregat w pobliżu. W trybie 4WD uzyskanie wyższych obrotów (wystarczających, aby hamulce zadziałały odpowiednio mocno) przy włączonej elektronice wymaga dodawania i puszczania gazu, aby na moment "oszukać" komputer. Przy niskich obrotach elektronika nie ingeruje tak mocno, aby symulować blokady dyfrów. 

W przypadku CRV mamy do czynienia z układem w 100% reakcyjnym, trzeba się mocno ślizgać, żeby tylna oś ciągnęła, nie ma tu możliwości "delikatnej" jazdy 4x4.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, pawel_78 napisał:

Ryb: spróbuj pomielić kołami na śniegu - w parę sekund pod kołem wytworzy się warstwa lodu o przyczepności sporo mniejszej niż wcześniej.

 

 

Owszem, tylko że wtedy napęd dostanie inne koło, będące być może na przyczepnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, vavoom napisał:

 

W przypadku CRV mamy do czynienia z układem w 100% reakcyjnym, trzeba się mocno ślizgać, żeby tylna oś ciągnęła, nie ma tu możliwości "delikatnej" jazdy 4x4.

 

 

Dokładnie, tam jest pompa ciśnieniowa i dopóki przód się konkretnie nie kręci i nie wytworzy odpowiedniego ciśnienia to tył będzie stał w miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Ryb napisał:

 

Dokładnie, tam jest pompa ciśnieniowa i dopóki przód się konkretnie nie kręci i nie wytworzy odpowiedniego ciśnienia to tył będzie stał w miejscu.

 

Niestety nie ma już oblodzenia i śniegu więc w tym roku nie sprawdzę - no chyba że taki efekt da spotkanie z kolega na rolkach - wtedy delikatnie pusze sprzęgło bez gazu i zobaczymy. Ale to pod górę musimy się ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, AxiT napisał:

 

Niestety nie ma już oblodzenia i śniegu więc w tym roku nie sprawdzę - no chyba że taki efekt da spotkanie z kolega na rolkach - wtedy delikatnie pusze sprzęgło bez gazu i zobaczymy. Ale to pod górę musimy się ustawić.

 

Niestety mało które SUVy mają możliwość ruszenia z miejsca obiema osiami. Większość ma napęd dołączany, więc bez uślizgu przodu nic z tego nie będzie. Więc rady kolegi żeby delikatnie ruszać się nie sprawdzą, bo auta wtedy są FWD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Ryb napisał:

 

Niestety mało które SUVy mają możliwość ruszenia z miejsca obiema osiami. Większość ma napęd dołączany, więc bez uślizgu przodu nic z tego nie będzie. Więc rady kolegi żeby delikatnie ruszać się nie sprawdzą, bo auta wtedy są FWD.

 

Wszystkie chyba można zablokować? W Kile działa tak do 40 km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, marcindzieg napisał:

 

Wszystkie chyba można zablokować? W Kile działa tak do 40 km/h.

 

Haldexy nie mają blokad, a teraz wiele aut na haldexach. Ale te nowsze są chyba w kilku % inicjalnie spięte. Tyle że to i tak za mało w większości sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Ryb napisał:

Niestety mało które SUVy mają możliwość ruszenia z miejsca obiema osiami. Większość ma napęd dołączany, więc bez uślizgu przodu nic z tego nie będzie.

W zasadzie to większość nowych SUV/Crossover rusza obiema osiami, tyle, że nie jest to 50/50.

Nie potrzeba też żadnego uślizgu, aby napęd był przenoszony na wszystkie koła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Ryb napisał:

 

Haldexy nie mają blokad, a teraz wiele aut na haldexach. Ale te nowsze są chyba w kilku % inicjalnie spięte. Tyle że to i tak za mało w większości sytuacji.

 

Nie wiem jak to działa ale robi to całkiem dobrze. Jak wciśniesz przycisk blokady to tył jest dołączony. Na tyle mocno że ze sporego błota wyjechałem. Tyle że powyżej 40 km/h się rozłącza. I najlepiej jechać prosto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, marcindzieg napisał:

 

Nie wiem jak to działa ale robi to całkiem dobrze. Jak wciśniesz przycisk blokady to tył jest dołączony. Na tyle mocno że ze sporego błota wyjechałem. Tyle że powyżej 40 km/h się rozłącza. I najlepiej jechać prosto.

 

Tyle że Kia nie ma chyba Haldexa a własny wynalazek. Tymczasem w takich Hondach, Mazdach, VW, Skodach, Fordach, Oplach etc. to o przycisku blokady możesz sobie tylko pomarzyć. Tam jest bezobsługowo i nic nie zrobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Ryb napisał:

 

Tyle że Kia nie ma chyba Haldexa a własny wynalazek. Tymczasem w takich Hondach, Mazdach, VW, Skodach, Fordach, Oplach etc. to o przycisku blokady możesz sobie tylko pomarzyć. Tam jest bezobsługowo i nic nie zrobisz.

A jak się sprawdzają te nowe haldexy zimą np. przy 120-130 ?

Mam chęć kupić alhabmrę/sharana z 4motion, warto dopłacić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MarcG napisał:

A jak się sprawdzają te nowe haldexy zimą np. przy 120-130 ?

Mam chęć kupić alhabmrę/sharana z 4motion, warto dopłacić ?

 

A to nie mam zielonego pojęcia, nie dane było mi tak jeździć. A u mnie jest własny wynalazek Mitsubishi. Jechałem swoim co prawda 130 po śniegu ale wydaje mi się, że napęd ma tu już niewielkie znaczenie, bardziej opony. Inna rzecz że to mądre nie było.

;)

Edytowane przez Ryb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Ryb napisał:

 

Tyle że Kia nie ma chyba Haldexa a własny wynalazek. Tymczasem w takich Hondach, Mazdach, VW, Skodach, Fordach, Oplach etc. to o przycisku blokady możesz sobie tylko pomarzyć. Tam jest bezobsługowo i nic nie zrobisz.

 

No chyba że tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.