Skocz do zawartości

Komin i jego ciąg


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Spotkał się ktoś z problem zbyt dużego ciągu w kominie ?

 

Mam kominek z PW podpięty do komina 200mm, h=8,6m i niestety wychodzi mi strasznie kiepska sprawność kominka. Po sprawdzeniu wszystkich możliwych przyczyn ostatnia rzecz to komin. Bardzo możliwe, że to przez niego ucieka większość ciepła.

 

Są regulatory ciągu ale nigdzie nie mogę znaleźć opinii :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są regulatory ciągu ale nigdzie nie mogę znaleźć opinii :(

 

Nie masz przepustnicy ani szybra? Czyli kominek robi Ci za niekontrolowaną wentylację?

 

Masz doprowadzone do niego powietrze z zewnątrz, czy zasysa ogrzane z wnętrza pomieszczenia i w jego miejsce wentylacja zasysa zimne z zewnątrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Spotkał się ktoś z problem zbyt dużego ciągu w kominie ?

Tak, normalka szczególnie w wietrzne dni. Wysysa całe ciepło.

Dlatego potrzebna jest przepustnica powietrza a nawet dwie bo zwykle ta na wkładzie jest za mało szczelna i montuje się druga na doprowadzeniu powietrza.

Dopiero po zamknięciu powietrza ciepło zostaje a spalanie można regulować nawet do kilkudziesięciu godzin.

Wymaga wprawy i nauczenia się w zależności od warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkał się ktoś z problem zbyt dużego ciągu w kominie ?

 

Mam kominek z PW podpięty do komina 200mm, h=8,6m i niestety wychodzi mi strasznie kiepska sprawność kominka. Po sprawdzeniu wszystkich możliwych przyczyn ostatnia rzecz to komin. Bardzo możliwe, że to przez niego ucieka większość ciepła.

 

Są regulatory ciągu ale nigdzie nie mogę znaleźć opinii :(

 

Mam ci ja taki regulator ciągu

 

http://allegro.pl/regulator-ciagu-kominowego-darco-rcp-14x14-turek-i5801327463.html

 

w kotle c.o.

Szukaj w necie firmy DARCO.Produkują różne typy w zależności od potrzeb.

Poczytaj o zaletach w pełni się z nimi zgadzam.Wad po 4 latach nie wymyśliłem .Działa mechanicznie bardzo dobrze i spełnia swoje zadanie w zależności od potrzeb.

Mój komin to 27x14 cm ok 8 - 9  mb długi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz przepustnicy ani szybra? Czyli kominek robi Ci za niekontrolowaną wentylację?

 

Masz doprowadzone do niego powietrze z zewnątrz, czy zasysa ogrzane z wnętrza pomieszczenia i w jego miejsce wentylacja zasysa zimne z zewnątrz?

 

Mam jedno i drugie. Przepustnica musi być choć trochę otwarta, aby się paliło. Szybra nie powinno się używać w kominkach z PW. Jego przymykanie powoduje szybkie zbieranie się sadzy na szybie.

 

Powietrze jest oczywiście z zewn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, normalka szczególnie w wietrzne dni. Wysysa całe ciepło.

Dlatego potrzebna jest przepustnica powietrza a nawet dwie bo zwykle ta na wkładzie jest za mało szczelna i montuje się druga na doprowadzeniu powietrza.

Dopiero po zamknięciu powietrza ciepło zostaje a spalanie można regulować nawet do kilkudziesięciu godzin.

Wymaga wprawy i nauczenia się w zależności od warunków.

 

Nie to nie normalne i tak być nie powinno. nie powinno ciepło uciekać.

Przepustnice mam dwie: jedna we wkładzie; zamykająca/ kierująca pow na szybę/ na palenisko(rozpalanie), druga jest w dolocie i jest elektrycznie sterowana.

Wkład jest niby szczelny i spełnia wymogi dla WM, ale to i tak ma się nijak do za dużego ciągu. Podejrzewam, że śr jest za duża i ciepło ucieka, jego ilość m.in przez duża średnice powoduje duży ciąg i dalsze wysysanie ciepła. Podmuchy wiatru to inna sprawa, ale nie odczuwam ich na ogniu / kominku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ci ja taki regulator ciągu

 

http://allegro.pl/regulator-ciagu-kominowego-darco-rcp-14x14-turek-i5801327463.html

 

w kotle c.o.

Szukaj w necie firmy DARCO.Produkują różne typy w zależności od potrzeb.

Poczytaj o zaletach w pełni się z nimi zgadzam.Wad po 4 latach nie wymyśliłem .Działa mechanicznie bardzo dobrze i spełnia swoje zadanie w zależności od potrzeb.

Mój komin to 27x14 cm ok 8 - 9  mb długi.

 

To ma wadę podstawową taka, że nie nadaje się do pomieszczeń z wen mech. Jest to niedozwolone. Poza tym nie miałbym tego gdzie zamontować, bo mam zabudowany kominek. Aczkolwiek idea zasady działania jest prosta i z tego co ludzie piszą działa.

W moim przypadku wchodzi w grę tylko regulator montowany na kominie. Produkuje go firma Polmar.

 

Problem w tym, żę raz że jest drogi (650zł) dwa, że w sumie ma podobną zasadę do szybra bo też ogranicza przepust, ale na górze. Nie wiem właśnie czy ta różnica gdzie się przymyka przepływ ma odbicie na zbieraniu się sadzy i brudzeniu szyby w kominku.

Ten twój jest o tyle lepszy, że nie ogranicza przepływu a zmniejsza ciśnienie poprzez dopływ zimniejszego pow.

O tym Polmaru niestety brak opinii :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo rybki albo akwarium.

Masz otwarty szyber, to wywiewa.

Ja na początku otwieram szyber. Gdy się dobrze rozpali stopniowo przymykam. 

Dalej pali się na zamkniętym szybsze. Tempo spalania reguluję zasuwką w popielniku.

Szyber w pozycji zamkniętej nie jest do końca zamknięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo rybki albo akwarium.

Masz otwarty szyber, to wywiewa.

Ja na początku otwieram szyber. Gdy się dobrze rozpali stopniowo przymykam. 

Dalej pali się na zamkniętym szybsze. Tempo spalania reguluję zasuwką w popielniku.

Szyber w pozycji zamkniętej nie jest do końca zamknięty.

 

W kominkach z PW tak nie powinno się palić. Reguluje się tylko dopływem. Natomiast już od komina oraz temp zależy ciąg. Producent podaje w jakich granicach powinien mieścić się ciąg, u mnie jestem pewien że jest kilka razy większy. Kominiarz ma to sprawdzić, ale chcę mieć już wypracowane rozwiązanie.

Teraz wiem, że zbyt duży i szeroki komin to tez źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie Polmar, o nich pisałem ...

 

Moim zdaniem to ma sens. W kominie musi panować jakieś określone ciśnienie. Jeżeli będzie za niskie, komin będzie "za luźny" to ciężko będzie się paliło. Wtedy albo dmuchawa albo zwiększenie ciśnienia w kominie zwężając jego średnicę (jeżeli okrągły) albo bok (jeżeli wielokąt) albo blokując nieco jego wylot...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to ma sens. W kominie musi panować jakieś określone ciśnienie. Jeżeli będzie za niskie, komin będzie "za luźny" to ciężko będzie się paliło. Wtedy albo dmuchawa albo zwiększenie ciśnienia w kominie zwężając jego średnicę (jeżeli okrągły) albo bok (jeżeli wielokąt) albo blokując nieco jego wylot...

 

Chyba nie rozumiem, co masz na myśli. Niskie ciśnienie w kominie znaczy "ssanie" i dmuchawa nie ma sensu. Bo to znaczy, ze komin (za) dużo powietrza zasysa. Co najwyżej trzeba przymknąć wtedy szyber. Za wysokie ciśnienie w kominie to brak cugu - ale ten temat nie o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to ma sens. W kominie musi panować jakieś określone ciśnienie. Jeżeli będzie za niskie, komin będzie "za luźny" to ciężko będzie się paliło. Wtedy albo dmuchawa albo zwiększenie ciśnienia w kominie zwężając jego średnicę (jeżeli okrągły) albo bok (jeżeli wielokąt) albo blokując nieco jego wylot...

U mnie jest w drugą stronę, czyli zbyt wysokie ciśnienie, ale .. jak przymykamy dyfer, czyli wylot spalin za czopychem to szyba robi się czarna, pytanie jak to się zmienie, jak na dole będzie full wylot a na górze przydławione. Ciśnienie spadnie, ale co się stanie z sadzą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie rozumiem, co masz na myśli. Niskie ciśnienie w kominie znaczy "ssanie" i dmuchawa nie ma sensu. Bo to znaczy, ze komin (za) dużo powietrza zasysa. Co najwyżej trzeba przymknąć wtedy szyber. Za wysokie ciśnienie w kominie to brak cugu - ale ten temat nie o tym.

 

Masz rację, pomyliłem się, miało być że jeżeli nie ma ssania to można pomóc dmuchawą. U autora wątku ciśnienie jest zbyt niskie i dlatego wysysa opał z kominka (tu nie ma sensu dmuchawy). Trzeba by go przyblokować jakoś (w sensie wyrównania ciśnienia)...najlepszy byłby RCK montowany na dole czyli coś takiego:

, ale nie zawsze jest możliwość zamontowania takiego czegoś, bo to by musiało się znaleźć pod czopuchem więc można zdławić od góry...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.najlepszy byłby RCK montowany na dole

 

To działa w ten sposób, że wysysa ciepłe powietrze z pomieszczenia i wypuszcza kominem? To chyba nie należy do rozwiązań energooszczędnych? Do tego w miejsce powietrza wywianego tak trzeba zassać wentylacją zimne powietrze z zewnątrz a przy wentylacji mechanicznej pewnie całkiem nie wchodzi w grę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To działa w ten sposób, że wysysa ciepłe powietrze z pomieszczenia i wypuszcza kominem? To chyba nie należy do rozwiązań energooszczędnych? Do tego w miejsce powietrza wywianego tak trzeba zassać wentylacją zimne powietrze z zewnątrz a przy wentylacji mechanicznej pewnie całkiem nie wchodzi w grę.

Tak. Tzn w sensie komina i pieca to zasysa zimne powietrze :) Jest to niegłupie i proste urządzenia ale nadaje się wyłącznie do kotłowni. W domach niskoenergetycznych raz, że powoduje ucieczkę ciepła dwa przy WM jest niedozwolone !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok., ale w tej sytuacji coś trzeba by zadziałać... :hmm:

 

Właśnie zupełnie nie wiem .. kominek pracuje ze sprawnością rzędu 25-30%, wszystko kilka razy posprawdzane, konsultowane wielokrotnie  i zostały dwie rzeczy albo komin albo aż tak kiepski jest wkład kominkowy.

Z drugiej strony jak zainwestuje 700zeta i nic to nie da to wyrzucę tylko pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Tzn w sensie komina i pieca to zasysa zimne powietrze :) Jest to niegłupie i proste urządzenia ale nadaje się wyłącznie do kotłowni. W domach niskoenergetycznych raz, że powoduje ucieczkę ciepła dwa przy WM jest niedozwolone !

 

I to jest prawidłowa odpowiedz.

Nie posiadam kominka.Nie znam tematu brudnej szyby i prawdę mówiąc nie zastanawiałem się nad tym.

RCK w kotłowni się sprawdza.Zmniejsza ciąg komina a co za tym idzie można więcej ciepła "wydobyć" z porcji opału.

Raczej na mój chłopski rozum na pewno nie zamontował bym tego przy jakiej kolwiek wentylacji mechanicznej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zupełnie nie wiem .. kominek pracuje ze sprawnością rzędu 25-30%, wszystko kilka razy posprawdzane, konsultowane wielokrotnie  i zostały dwie rzeczy albo komin albo aż tak kiepski jest wkład kominkowy.

Z drugiej strony jak zainwestuje 700zeta i nic to nie da to wyrzucę tylko pieniądze.

 

Głośno myślę...a gdyby tak jakiś wkład kominowy zwężający światło... :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem dzisiaj do tej firmy i pan trochę mętnie tłumaczył, ale sens podał. Generalnie zapobiega to dostawaniu się deszczu i chroni przed podmuchami - ok. Poprzez zmniejszenie średnicy wylotu tworzy się mniejsze i stałe ciśnienie. Niby różnica szyber a RCK jest taka, że gdy przymkniemy szyber to komin traci temp i ciąg nie ejst równomiernie zachowany, przy przyblokowaniu wylotu spaliny równomiernie unosza się, nie powodując wychładzania a co za tym osadzania sadzy na szybie.

Plus jest taki, że można do pół roku zwrócić produkt  jak się nie spodoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkał się ktoś z problem zbyt dużego ciągu w kominie ?

 

Mam kominek z PW podpięty do komina 200mm, h=8,6m i niestety wychodzi mi strasznie kiepska sprawność kominka. Po sprawdzeniu wszystkich możliwych przyczyn ostatnia rzecz to komin. Bardzo możliwe, że to przez niego ucieka większość ciepła.

 

Są regulatory ciągu ale nigdzie nie mogę znaleźć opinii :(

Zaczol bym od zmiany drewna opalowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drewno nic do tego nie ma (dwa różne źródłam wilg <16%, brykiet)

 

Jak dla mnie brykiet to brykiet.Może być bardzo mało ale zawsze czymś muszą te trociny związać.

Piszę o dodatku "kleju".

Może wrzuć  na próbę do kominka inny opał.Na pewno nie iglaste.Ważne aby bylo w miarę suche i liściaste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie brykiet to brykiet.Może być bardzo mało ale zawsze czymś muszą te trociny związać.

Piszę o dodatku "kleju".

Może wrzuć  na próbę do kominka inny opał.Na pewno nie iglaste.Ważne aby bylo w miarę suche i liściaste.

 

Szwagierka pracuje w nadleśnictwie, z racji dużej działki, mają zapas drzewa na kilka lat. Szwagier przywiózł mi kilka mp 3-letniego czystego, ładnego drzewa (brzoza, grab), paliło się super. Dokupowałem sezonowane drzewo loklanie, było deko gorzeja, el bez dramatu, póżniej jeszcze z innego miejsca. Zawsze sezonowane i z wilgotnością ok 14% (mierzyłem). Efekt zawsze ten sam, 25-30% sprawności.

Brykiet jest bez dodatków, jest prasowany pod bardzo wysokim ciśnieniem, pali się dłużej, spaliny mają większą temp i zostawia bardzo mało sypkiego popiołu. Kupuje brykiet jako dodatek do drewna, z pewnego źródła, marketowy się nie sprawdził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@volf6

 

Sprawność liczę tak, że warze drewno, laduje zgodnie z instrukcja wg zużycia przy max mocy, potem przeliczam to na energię.

NAstepnie sprawdzam ile w tym czasie wzrosła temp w buforze przy wyłączonym CO, wiedząc, że mam stałą liczbę litrów wody, obliczam zużytą energię. Mnożę przez współczynnik oddawania mocy PW /szyba i patrzę ile mi wyszło. Powinno ok 75% a wychodzi 25% :(

Metoda jest ok, bo dyskutowałem na forum muratora wielokrotnie, producent wkłada tak samo liczy zresztą.

 

Podpalanie nie ma tu nic do rzeczy, bo w tym nie problem, zresztą i tak mogę dobić do 500C - temp spalin. To oczywiście ekstremum, ale kiedyś sprawdzałem ile kW wyciągnę z kominka. Robiłem ok 5 prób 3-6h z dokładnymi wyliczeniami i z róznymi parametrami - głównie chodzi o temp spalin w funkcji ilosci dostarczania O2. Czy paliło się na 180C czy na 300C sprawdnośc wychodziła podobnie.

Praktyka też pokazuje, że coś nie tak jest z paleniskiem, bo 16kW kominkiem przy 0C ledwo nadążę grzać chatę, która potrzebuje 5kW (przy -20C)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.