Skocz do zawartości

Komputer seicento z 2 mapami?


Astyn

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, z tego co pamiętam to zrobił huba dwa gniazdka w kompie na dwie kości plus pstryczek. Nie wiem tylko czy działało to też w biegu.

Da się też zmodzić program, żeby reagował zmianą mapy na guzik od klimy (albo też niektóre 18F mają dodatkowy pin wejściowy który można tak samo wykorzystać). Miałem tak zrobione dwie mapy boostu w swoim turbolocie.

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kumpel w rajdowym sc 1.2 8v miał dwie mapy i podczas jazdy normalnie zmieniał i auto zasuwało, na jednej kręcił się bez odcinki a na drugiej łapał odcinkę przy 6800 ;]

no fajnie, ale skąd miał ten wynalazek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje, Huba ma je pod opieką. Chociaż słowo istnieje jest mocno na wyrost. Dogorywa byłoby bardziej odpowiednie. W końcu 20 lat minęło od czasu jego budowy, a co do dla cc oznacza nie trzeba chyba tłumaczyć. Na razie udało się skontaktować Yanka z Hubą, bo kontakt parę lt temu im się urwał po wyjeździe Yanka na Jersey, i teraz mają ustalić co się da jeszcze uratować i co dalej z tym robić. Cienki jest w dalszym ciągu właśnością Yanka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś foto znalezione w necie:

30iz7z4.jpg

 

Dorzucę swoje 3 grosze.

Widzimy tu przykład klasycznego rozwiązania na sprzętowe przełączanie pamięci. Działa to tak, że obie pamięci EPROM (lub EEPROM względnie flash kompatybilny nóżkowo w nowszych odsłonach) są podpięte równolegle zarówno na liniach danych jak i adresu i linii output enable (/OE). Linię chip enable (/CE)  przełącza się - wybrana pamięć jest sterowana z procka a "uśpiona" ma tę linię podciągniętą do góry (do +5V). W ten sposób można wybrać z której pamięci korzysta procek i to nie tylko między dwoma ale wieloma kośćmi pamięci.

Sposób jest prosty i do zastosowania w większości ECU z pamięcią równoległą. Jest i wada - ponieważ w jednej pamięci przechowywane są zarówno dane (np. mapy) jak i program dla procka trudno przewidzieć w jakim momencie przełączymy pamięci i jeżeli różnią się programy, to procek może się pogubić i w konsekwencji zresetować. Nawet jeżeli programy się nie różnią a różne są jedynie mapy to może być problem z za długim czasem przełączania, przełączeniem w trakcie operacji odczytu lub zakłóceniami na linii /CE szczególnie jeżeli będzie ona sterowana bezpośrednio z przełącznika bez dodatkowych obwodów filtrujących. Rozbudowując nieco układ dałoby się temu częściowo zaradzić.

 

Inną odmianą tego pomysłu jest zastosowanie kości pamięci o dwa razy większej pojemności (jeżeli taka występuje). Wtedy możemy mieć ją wsadzoną w oryginalne gniazdo i jedynie sterować jedną dodatkową linią adresu. Jest to najwyższy bit adresu przez co wystarczy pamięć zaprogramować w taki sposób, że od adresu 0 zaczyna się program1 a od adresu odpowiadającego połowie pojemności pamięci program 2. Procek dalej adresuje pamięć tak samo a użytkownik jedynie przesuwa tę adresację przełącznikiem dużo dalej do połowy zakresu adresów lub pozostawia bez zmian tak jak w oryginale. Wada jest taka sama jak w pierwszym przypadku.

 

Aby bez problemu przełączać mapy w locie możliwe są jeszcze inne dwie drogi. Albo modyfikujemy program i programowo przełączamy adresy wybranych map korzystając z dodatkowego pinu procka jak wspominał Woj76 albo pomiędzy pamięć i procka wsadzamy układ FPGA, który na bieżąco modyfikuje adresy i pobiera dane dla wybranej mapy skąd indziej niż życzy sobie procek. Ale to już naprawdę skomplikowany sposób ;) Niemniej widuje się różne emulatory do ECU na FPGA, w których program/dane mogą być przechowywane nie w pamięci stałej (jak EPROM itp.) a w RAMie i dzięki temu można w trakcie pracy ECU podmieniać co dusza zapragnie na żywo np. z laptopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.