Skocz do zawartości

1.2 8v nie równa praca silnika


dawidp1984

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowne grono pedagogiczne. Pacjent co prawda Fiat Siena ale dobrze Wam znanym silnikiem 1.2 8v z LPG. Problem polega na tym, że na wolnych obrotach pyrka:

 

Na PB mocniej na LPG słabiej. Ostatnio ścięło mi klin na wale i wierzyłem że to będzie to tak przy okazji ale nie. Zauważyłem, że jak naciskam palcem na pasek od alternatora to patrząc na czujnik położenia wału, te koło się porusza. Czy to może być przyczyną nie równej pracy silnika? Że to koło bije? Co może być tego przyczyną? Co by trzeba było wymienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Ostatnio ścięło mi klin na wale i wierzyłem że to będzie to tak przy okazji ale nie. Zauważyłem, że jak naciskam palcem na pasek od alternatora to patrząc na czujnik położenia wału, te koło się porusza. Czy to może być przyczyną nie równej pracy silnika? Że to koło bije? Co może być tego przyczyną? Co by trzeba było wymienić?

 

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale z tego co napisałeś "się porusza" wynika, że koło pasowe ma luz i od tego bije? To czemu lata luzem? Próbowałeś dokręcić? Ono jest na mocowane do kółka rozrządu za pomocą trzech śrub i nie powinno mieć żadnych luzów jeśli jest normalnie przykręcone. Wydaje mi się, że takie bicie może mieć wpływ na odczyty czujnika położenia wału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość od czujnika do koła powinna wynosić 1mm +/-0.5mm i najlepiej jak jest prostopadle do zębów i po środku szerokości koła. Jeżeli bije to może się odczyt kaszanić ale mnie bardziej zastanawia, że się rusza jak naciśniesz - tak jak @@barkor pisze wygląda na niedokręcone a to zdecydowanie niefajne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tam jest to dwu czesciowe kolo i nie moze sie ono ruszac, skoro po nacisnieniu paska od altka kolo to sie rusza wiec i wieniec sie rusza i komputer nie widzi dokladnie gdzie jest wal (tzw. on mysli ze widzi ale jest inaczej). Jeszcze podpial bym go pod kompa i sprawdzil jak MAP pokazuje podcisnienie, bo mialem podobne obroty jalowe gdy zatkal sie filterek na wezyku do mapsensora i nie bylo podcisnienia. Kolo pasowe wymien najlepiej na takie z sc 1.1 SPI bo jest jednoczesciowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak naciskam palcem to mam wrazenie ze sie porusza bo widze delikaty ruch podczas obserwacji czujnika polozenia walu. Dokrecone jest na pewno bo zanim scial sie klin na wale to tez to zauwazylem. Czy jest cos jeszcze co moze powodowac takie zachowanie? Bo co do tego pyrkania to juz pol komory wymienilem i nic .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak jak @ napisał, wymień najpierw to koło jeśli faktycznie ma luz, bo tak czy inaczej wymaga wymiany nawet jeśli to nie jest powodem takiej a nie innej pracy silnika.

Faktycznie koło w sienie może być takie dwuczęściowe gdzie wieniec jest osadzony chyba na jakiejś gumie (i mogło na tym złapać luzu), pewnie to jakiś patent przeciw drganiom, sam mam takie koło w garażu, ale że jest dosyć ciężkie to wymieniłem na zwykłe z 1.1spi.

Czy ma luz czy jednak to złudzenie to przecież można sprawdzić poruszając bezpośrednio kołem chwytając za nie, dla lepszego dostępu skręcić maksymalnie koła w prawo i powinno być je nawet widać (przynajmniej tak jest w cc/sc choć w sienie może być zabudowane jakimiś plastikami). W każdym razie luz na tym kole nie powinien występować i to bym ogarnął w pierwszej kolejności a później można się zastanawiać dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.