Skocz do zawartości

Paliwo ,gdzie tankujecie


arek_m

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście nie podważam autorytetów "wszechwiedzących na forum" ale swego czasu kolega miał stację paliw i przywozili ON gatunek III. Skoro jest III gatunek to musi być także II i I. 

A to jak miał stacje to na pewno się zna, ja się nie znam, nic nie wiem, nic nie widziałem...... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu miałem starego diesla a że akurat ceny ON były w szczytowej formie to ucieszyła mnie propozycja panów z pobliskiej budowy, że odstąpią mi trochę paliwa. Pierwszy baniak 40L zalewałem nieufnie, ale od razu wyczułem że auto lepiej idzie a i spalanie jakby mniejsze. Okazało się, że na tej budowie ON był potrzebny do zasilania pomp i generatorów. Paliwo dostarczane było cysterną z logo Orlenu. Pytałem panów czy nie kombinują z paliwem dolewając czegoś do zbiornika. Stwierdzili że przy tych generatorach nie bardzo jest możliwość bo są zbyt nowoczesne i bardzo wrażliwe na jakość paliwa.

 

Dlaczego nigdy nie udało mi się zalać tak dobrego ON na stacji skoro to Orlen i to Orlen? Może problem w tym jak długo paliwo jest przechowywane. Na stacji z całą pewnością nowa dostawa miesza się z tym co zostało z poprzednich w zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześc.Od zawsze tankuje na orlenie (4,09).Karte na punkty mam 1l/6pkt .Dodatkowo drukuje kupon promocyjny ze strony vitay 200pkt promocyjnych za kazde 30l zatankowanego paliwa.(900pkt /miesięcznie) Obok siebie mam neste (3,79) i dalej Makro ( 3,67). 

Zastanawiam sie czy warto dalej tankowac na orlenie ,skoro na rabat(80zł) na paliwo zbieram 2 lata .

Zawsze tam gdzie akceptują DKV lub KEYFUELS czyli cała EU i UK oraz IRL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie najtaniej i gdzie jest największy ruch czyli przeważnie Auchan ponieważ paliwo i tak jest z jednego ze składów więc nie widzę sensu przepłacania.

Ponieważ na "moim" oszołomie nie ma gazu więc przeważnie tankuję na takich dwóch małych stacjach gazowych gdzie gaz jest tańszy od "markowych" o cirka 20gr. i nigdy nie miałem kłopotów.

 

Niestety jeśli chodzi o Auchan to paliwo dostarcza "prywatna" firma posiadająca własne "składy". Wystarczy odczytać nazwę z cysterny i sprawdzić w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jeśli chodzi o Auchan to paliwo dostarcza "prywatna" firma posiadająca własne "składy". Wystarczy odczytać nazwę z cysterny i sprawdzić w necie.

 

W "moim" auchan cysterny są bez napisów, Tylko gazowe mają znaczki BP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety jeśli chodzi o Auchan to paliwo dostarcza "prywatna" firma posiadająca własne "składy". Wystarczy odczytać nazwę z cysterny i sprawdzić w necie.

żadna to reklama, więc podaj nazwę tej firmy, bo mam wątpliwości co do tekstu który popełniłeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja się za bardzo nie znam, ale...

Przez półtora roku pokonywałem tę sama trasę dwa razy w tygodniu, raz w "tę", raz "wewtę", (niecałe 400 km). Tankowałem na Auchanie, na Orlenie i na Lotosie.

Przez te półtora roku jeździłem w różnych warunkach atmosferycznych, czyli mogłem wyeliminować jakieś dodatkowe zmienne, typu jazda pod wiatr, w deszcz, śnieg, szybciej, wolniej, z klimą, bez klimy, na letnich oponach, na zimówkach, w dni świąteczne, w dni robocze, rano, wieczorem... rożnie bywało. Ale generalnie spalanie gazu z Auchana (czy jak my na niego mówimy "Ruchana" :hehe: ) wynosiło ZAWSZE ok 1 - 1,5 litra na 100 km więcej niż gazu z Orlenu czy Lotosu.

Powtarzam: nie znam się, może faktycznie leją z tej samej cysterny wszystkim. Piszę, jak było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja się za bardzo nie znam, ale...

Przez półtora roku pokonywałem tę sama trasę dwa razy w tygodniu, raz w "tę", raz "wewtę", (niecałe 400 km). Tankowałem na Auchanie, na Orlenie i na Lotosie.

Przez te półtora roku jeździłem w różnych warunkach atmosferycznych, czyli mogłem wyeliminować jakieś dodatkowe zmienne, typu jazda pod wiatr, w deszcz, śnieg, szybciej, wolniej, z klimą, bez klimy, na letnich oponach, na zimówkach, w dni świąteczne, w dni robocze, rano, wieczorem... rożnie bywało. Ale generalnie spalanie gazu z Auchana (czy jak my na niego mówimy "Ruchana" :hehe: ) wynosiło ZAWSZE ok 1 - 1,5 litra na 100 km więcej niż gazu z Orlenu czy Lotosu.

Powtarzam: nie znam się, może faktycznie leją z tej samej cysterny wszystkim. Piszę, jak było.

 

z gazem moja byla tez narzekala, ze jak tankuje na Auchan to wczesniej jej sie konczy paliwo. 

Na ropie i benzynie nie zauwazylem zmian Aucha, Tesco, BP, Lukoil czy inne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja się za bardzo nie znam, ale...

Przez półtora roku pokonywałem tę sama trasę dwa razy w tygodniu, raz w "tę", raz "wewtę", (niecałe 400 km). Tankowałem na Auchanie, na Orlenie i na Lotosie.

Przez te półtora roku jeździłem w różnych warunkach atmosferycznych, czyli mogłem wyeliminować jakieś dodatkowe zmienne, typu jazda pod wiatr, w deszcz, śnieg, szybciej, wolniej, z klimą, bez klimy, na letnich oponach, na zimówkach, w dni świąteczne, w dni robocze, rano, wieczorem... rożnie bywało. Ale generalnie spalanie gazu z Auchana (czy jak my na niego mówimy "Ruchana" :hehe: ) wynosiło ZAWSZE ok 1 - 1,5 litra na 100 km więcej niż gazu z Orlenu czy Lotosu.

Powtarzam: nie znam się, może faktycznie leją z tej samej cysterny wszystkim. Piszę, jak było.

 

Ale o ile benzyna i ropa mają określoną normę i jest jedno wiadro z którego leją, to chyba w przypadku LPG można sobie zamówić tańszy lu droższy gaz w zależności jaki ma być stosunek propanu do butanu. Tutaj faktycznie stacje typu Auchan to mniej przejechanych kilometrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Weźcie pod uwagę, że gaz zmienia swoją objętość w zależności od temperatury. Dlatego zimą lepiej tankować ze zbiorników naziemnych a latem z podziemnych (mało takich w PL) lub przynajmniej zacienionych.

 

A ma to jakieś wymierne znaczenie w praktyce? Do zbiornika w samochodzie trafia zmrożony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Cześc.Od zawsze tankuje na orlenie (4,09).Karte na punkty mam 1l/6pkt .Dodatkowo drukuje kupon promocyjny ze strony vitay 200pkt promocyjnych za kazde 30l zatankowanego paliwa.(900pkt /miesięcznie) Obok siebie mam neste (3,79) i dalej Makro ( 3,67). 

Zastanawiam sie czy warto dalej tankowac na orlenie ,skoro na rabat(80zł) na paliwo zbieram 2 lata .

 

:O

ja tankuje tam gdzie mi akurat wygodniej, nie patrzę na cenę paliwa ani na punkty lojalnościowe. Tankuje na markowych stacjach. Raz zatankowałem w auchan i od razu auto spaliło 1l więcej.

Edytowane przez bielaPL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tankujac praktycznie tylko na marketówkach (juz pisalem w tym watku, ze to moje dwie najblizsze stacje) nie widze spadku spalania po zatankowaniu na BP, Shellu czy innym Orlenie.

Za to widze duze roznice na tej samej trasie w zaleznosci od pogody, wiatku, pory dnia itp. Srednia predkosc zblizona, wiekszosc trasy to drogi dwupasmowe a wyniki spalania potrafia sie roznic nawet o litr. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześc.Od zawsze tankuje na orlenie (4,09).Karte na punkty mam 1l/6pkt .Dodatkowo drukuje kupon promocyjny ze strony vitay 200pkt promocyjnych za kazde 30l zatankowanego paliwa.(900pkt /miesięcznie) Obok siebie mam neste (3,79) i dalej Makro ( 3,67). 

Zastanawiam sie czy warto dalej tankowac na orlenie ,skoro na rabat(80zł) na paliwo zbieram 2 lata .

 

Tankuje 42 grosze na litrze drożej bo punkciki zbiera    ;l   I jeszcze się zastanawia czy to dalej robić    :facepalm:   Tankuj na Orlenie dalej frajerzy na świecie też są potrzebni, żeby inni mogli tankować taniej.  :hehe:

Edytowane przez spad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie smieszą takie teksty, typu raz zatankowałem na auchan i auto spaliło litr więcej. A może ktoś akurat troche mocniej depnął na gaz, jechał pod wiatr, stał wiecej jak zazwyczaj w korku i już to mogło wpłynąć na ogólny wynik. Litr to nie jest jakaś kosmiczna wartość.

Jak nie kosmiczna, zamiast 5 jak spali 6 to masz 20% różnicy, to bardzo dużo. Nie chce już liczyć procentów przy tej koparce, która rzekomo spaliła 10 litrów zamiast 6-to dopiero kosmos ;l

Niestety, ja tam żadnych różnic nie zauważam, może i jakieś są ale to mogą być pojedyncze procenty a nie ich dziesiątki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tankuje 42 grosze na litrze drożej bo punkciki zbiera    ;l   I jeszcze się zastanawia czy to dalej robić    :facepalm:   Tankuj na Orlenie dalej frajerzy na świecie też są potrzebni, żeby inni mogli tankować taniej.  :hehe:

 

ja nie tankuje na marketach bo koło mnie akurat są dwie takie stacje ale kolejki na nich są na conajmniej 15 minut oczekiwania do dystrybutora...od dystrybutora do płacenia kolejne kilka minut...

fakt, że tankuje lpg gdzie różnica nie jest taka jak przy noPB ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko Orlen lub Bliska:

1. Moi starzy tam całe życie przepracowali (jeszcze od czasów CPN), a i ja wakacje w ich ośrodku nad jeziorem co roku spędzałem. Mam sentyment i tyle.

2. Mam BiznesTank z klubu fiesty, więc jeszcze -8 lub -5 gr/l taniej

3. Zbieram punkty, choć wiem, że w przeliczeniu są warte jakieś pół grosza za pkt.

4. Nigdy się nie naciąłem / jestem pewny jakości.

 

Na Tesco tylko kiedyś sporadycznie LPG brałem.

Edytowane przez tomeq77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie smieszą takie teksty, typu raz zatankowałem na auchan i auto spaliło litr więcej. A może ktoś akurat troche mocniej depnął na gaz, jechał pod wiatr, stał wiecej jak zazwyczaj w korku i już to mogło wpłynąć na ogólny wynik. Litr to nie jest jakaś kosmiczna wartość.

Zatankowałem raz na Auchanie LPG do VW Polo z prostym silnikiem benzynowym - auto miało problem, żeby odjechać spod dystrybutora bo tak kiepskiej jakości było paliwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Wiem, że paliwo podawane w marketowych cpn jest kiepskiej jakości, ale jakoś zawsze mi tam po drodze i tankuje auchan. Tankując za 100 zł focusem w diesel starcza mi tak na 3xx km, z czego 200 poza miastem.

 

Tak, wodą rozcieńczają żeby pogorszyć jakość, bo przecież nie można sprzedawać taniej takiej samej benzyny...

Hipermarkety kupują paliwo przeważnie w Orlenie, jest to dokładnie to samo co sam Orlen ale i np. BP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wodą rozcieńczają żeby pogorszyć jakość, bo przecież nie można sprzedawać taniej takiej samej benzyny...

Hipermarkety kupują paliwo przeważnie w Orlenie, jest to dokładnie to samo co sam Orlen ale i np. BP.

Prawie masz racje. _baza_ paliwa jest ta sama ale dodatki już nie. Czyli leja z jednego wielkiego zbiornika w Orlenie ale potem dolewają (a raczej nie) inne dodatki uzdatniające paliwo. To samo jest jak popatrzysz na różnice miedzy 95 zwykłym a premiom. Baza paliwa jest ta sama tylko rożne dodatki myjące, mordujące bakterie czy wytrącające osady.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Prawie masz racje. _baza_ paliwa jest ta sama ale dodatki już nie. Czyli leja z jednego wielkiego zbiornika w Orlenie ale potem dolewają (a raczej nie) inne dodatki uzdatniające paliwo. To samo jest jak popatrzysz na różnice miedzy 95 zwykłym a premiom. Baza paliwa jest ta sama tylko rożne dodatki myjące, mordujące bakterie czy wytrącające osady.

 

pełna zgoda tylko jest jedno ALE

właściciel stacji/ajent musi na siebie zarobić, stacja przy markecie ma tylko nie przynieść strat, a to jest potężna różnica w kosztach - dlatego prędzej benzynę oszuka stacja pod szyldem niż market.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nr rejestracyjny na fv nie jest nikomu potrzebny wiec nie wiem w czym problem 

 

Teoretycznie, do momentu aż nie trafisz nadgorliwego, upierdliwego urzędasa i to Ty będziesz mu musiał udowadniać, że nie nalałeś do innego (albo np.: masz w firmie kilka aut i w jednym odliczasz 100% a w drugim 50%)...dla własnego "komfortu" lepiej dmuchać na zimne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie smieszą takie teksty, typu raz zatankowałem na auchan i auto spaliło litr więcej. A może ktoś akurat troche mocniej depnął na gaz, jechał pod wiatr, stał wiecej jak zazwyczaj w korku i już to mogło wpłynąć na ogólny wynik. Litr to nie jest jakaś kosmiczna wartość.

 

to jedyny raz w życiu w mieście gdzie zużycie na kompie pokazało mi ponad 10l, a jeździłem w dużo większych korkach i na pewno nie to miało wpływ. Może mój Auchan jest gorszy od Twojego? Ale każdy ma swoją teorię 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześc.Od zawsze tankuje na orlenie (4,09).Karte na punkty mam 1l/6pkt .Dodatkowo drukuje kupon promocyjny ze strony vitay 200pkt promocyjnych za kazde 30l zatankowanego paliwa.(900pkt /miesięcznie) Obok siebie mam neste (3,79) i dalej Makro ( 3,67). 

Zastanawiam sie czy warto dalej tankowac na orlenie ,skoro na rabat(80zł) na paliwo zbieram 2 lata .

Tankuję zasadniczo tam gdzie mi po drodze, po czasie i po wygodzie.

Czyli 60% LOTOS, 39% Statoil, Orlen, Artus i BP, reszta 1%

Kartę mam tylko do LOTOS-a - ale sam nie wiem po co. Jakieś tysiące punktów na tym mam ale co z tym zrobić to nie wiem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedys znajomi mówili, że oni swojw auto tankuja tylko na BP bo paliwo marketowe to syf. Jak mi wysłałem to zdjęcie z Auchana to mieli niewyraźne miny ;)

d2772493497297f793a0e21982ed721d.jpg

sent from mobile

 

Jak chcesz mogę Ci rano strzelić fotkę spod bazy paliwowej Orlenu we Wrocławiu z cysterną oklejoną pod dowolny brand jaki wybierzesz: Statoil, BP, Łukoil i co tam sobie jeszcze zażyczysz.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz mogę Ci rano strzelić fotkę spod bazy paliwowej Orlenu we Wrocławiu z cysterną oklejoną pod dowolny brand jaki wybierzesz: Statoil, BP, Łukoil i co tam sobie jeszcze zażyczysz.

 

Ale ja to doskonale wiem. W zaleznosci od paliwa udzial krajowej produkcji w sprzedazy wynosi w okolicy 80% wiec od dwoch producentow. Dawno nie sprawdzalem, ale kiedys Orlen mial miazdzaca przewage w tym wolumenie nad Lotosem. Reszta jest z importu.

Ale dalej sa ludzie twierdzacy, ze paliwo na stacji z logo X jest lepsze od tego ze stacji z logo Y. A wplyw na problemy z paliwem ma wiele czynnikow i w wiekszym stopniu zalezy to od konkretnej stacji niz od miejsca produkcji - np model funkcjonowania danej stacji czy jakosc infrastruktury i jej utrzymania.

Edytowane przez Filipfm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pełna zgoda tylko jest jedno ALE

właściciel stacji/ajent musi na siebie zarobić, stacja przy markecie ma tylko nie przynieść strat, a to jest potężna różnica w kosztach - dlatego prędzej benzynę oszuka stacja pod szyldem niż market.

;l  ;l ;l  ;l  ;l  :facepalm:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pełna zgoda tylko jest jedno ALE

właściciel stacji/ajent musi na siebie zarobić, stacja przy markecie ma tylko nie przynieść strat, a to jest potężna różnica w kosztach - dlatego prędzej benzynę oszuka stacja pod szyldem niż market.

Pod szyldem Orlenu tez nie nakombinowuje za dużo bo wszystko jest opomiarowane i naprawdę cieżko coś namiksowac. Kiedyś pracowałem w serwisie stacji paliw i instalowałem sprzęt petrovend. Generalnie chyba największy problem to czyszczenie zbiorników. Jest drogie i można na tym niby oszczędzić. Tylko potem ludzie piszą ze im wtryski padły albo auto nie chciało jechać ;). Oczywiście teoria mówi ze brand dba o to żeby wszystko było wg norm ale właśnie na takich elementach można oszczędzić.

Co do stacji przy marketach to tam jest kilka rzeczy - muszą tylko wyjsć na zero, maja ogromny obrót i mogą brać słabiej uzdatniona bazę paliwa a to wszystko składa się na niska cenę która mogą zaoferować. A im taniej tym większy obrót i niższa cena zakupu i tak to się kręci.

PS paliwo nie miesza się z woda nijak ;) możecie sami spróbować. W zbiornikach dzięki temu poziom wody można zmierzyć ;) a pojawia się głownie z wykraplania wilgoci. Natomiast woda miesza się z niektórymi dodatkami do paliwa ;) i np z alkoholem itp i dlatego w zimie kiedyś ludzie dolewali denaturatu żeby związał wodę i nie zrobił się lodowy korek gdzieś w układzie ;)

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak juz bylo mowione, paliwa w kraju mamy z Orlenu lub Lotosa, wiec na jakosc paliw na konkretnej stacji ma uczciwosc ajenta. Skoro paliwo z jednej cysterny spuszczane powiedzmy na stacji Tesco jest ok, a spuszczone na stacji dajmy na to Auchan juz jest lipne, to o czym to swiadczy ? Przeciez po drodze kierowca cysterny nie dolal wody do cysterny :)

 

Kwestia konserwacji i czyszczenia zbiorników. 

Edytowane przez wladmar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie smieszą takie teksty, typu raz zatankowałem na auchan i auto spaliło litr więcej. 

Mnie nie śmieszą. Od lat tankuję tylko na stacjach BP (zbieram punkty  :phi: ). Zawsze tankuję do pełna i prowadzę dokładną ewidencję w aplikacji telefonu. Różnice w spalaniu między stacjami dochodzą do pół litra na 100km, czyli 10% i są powtarzalne. Nie wiem, od czego to zależy. Przypuszczam tylko że od ukształtowania terenu i momentu odbicia pistoletu ;]  :phi: . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Nie wiem, od czego to zależy...

Też nie wiedziałem jak to się dzieje, że na paliwie z Auchan mam większe zużycie aż zauważyłem, że do zbiornika 32l. wchodzi 35l. I to już w momencie zapalenia się rezerwy.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie wiedziałem jak to się dzieje, że na paliwie z Auchan mam większe zużycie aż zauważyłem, że do zbiornika 32l. wchodzi 35l. I to już w momencie zapalenia się rezerwy.

;)

 

Nie wiem, na ile dokładnie jest podawana pojemność zbiornika w konkretnym bolidzie, ale właśnie na auchan-ie wlałem 50l do zbiornika 50l 8]

Co prawda przyjechałem z włączoną "szantażystką", lecz nigdy, jak długo jeżdżę, nie udała mi się podobna sztuka... :hmm: a z reguły leję do 25. odbicia, kiedy paliwo jest już widoczne w gardzieli zbiornika... :phi:

Edytowane przez romano11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ok 14 lat prawie wyłącznie Orlen. Tankuję głównie lpg, nigdy nie miałem problemów z paliwem. Raz na rok z punktów tankuję za free.

 

Moj gaziarz narzeka na Orlen, zeby to potwierdzic lub zaprzeczyc tankowalem dluzszy czas tylko na Orlenach (roznych, ale ich wlasnych, nie franczyzowych) i u polecanego Mietka.

Faktycznie filtry duzo brudniejsze po Orlenie byly, ale czy to wyznacznik jakosci to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie wiedziałem jak to się dzieje, że na paliwie z Auchan mam większe zużycie aż zauważyłem, że do zbiornika 32l. wchodzi 35l. I to już w momencie zapalenia się rezerwy.

;)

Mam taką jedną stację BP - jak tam zatankuję i wpiszę dane do aplikacji wychodzi mi zużycie 4,8 (normalnie z innych stacji 5,3). Wychodzi na to, że powinienem tam tankować zawsze  :hehe:  :facepalm: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką jedną stację BP - jak tam zatankuję i wpiszę dane do aplikacji wychodzi mi zużycie 4,8 (normalnie z innych stacji 5,3). Wychodzi na to, że powinienem tam tankować zawsze :hehe::facepalm: .

Z tego powodu w ogóle zacząłem się przyglądać w czym rzecz. Na normalnych stacjach spalanie z całego zbiornika na tej samej trasie 6-6,5l. Z Auchan 7-7,5l.

No i wyszło, że tylko tam wchodzi więcej niż to możliwe.

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.