Skocz do zawartości

Szybko uruchamiające się ESP


Lukass186

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Założyłem na tą chwilę koła letnie 17-ki jedynie na przednią oś, a na tyle są zimówki 16-ki. Na wiaduktach przy zjeżdżaniu z autostrady przy prędkości 50km/h i pokonywaniu ostrzej zakrętów uruchamia się ESP. Czy różne rozmiary i rodzaje opon mogą mieć jakiś wpływ na takie zachowanie? Opony letnie i zimowe są fabrycznych rozmiarów. Zimówki nówki a letnie są z 2008r i wystarczą na ostatni sezon.Być może pytam za wcześnie bo jeszcze na tyle nie ma letnich ale muszę robić to na raty ze względu wymianę klocków a czasu wolnego mam bardzo mało. Dodam, że na komplecie zimówek czy letnich problem się nie pojawiał. Ostatnio wywalało mi w deszczowe dni  ABS i ESP na desce, dodatkowo na biegu jałowym i postoju prędkościomierz szalał po skali. Podpiąłem kompa i wyskoczył błąd związany z przerwą przy lewym przednim kole. Teraz jest sucho wyczyściłem styki i kontrolki się nie pojawiły od tygodnia. Gdzie szukalibyście problemu? W astrze czujnik ABS i łożysko występuje w komplecie a nie chciałbym wchodzić w koszty.

Z góry dziękuję za podpowiedzi, 

Auto Astra H 2008r. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W różnych rozmiarach opon.

W różnych średnicach kół (zakładam, że tak jest bo z postu dokładnie to nie wynika).

ESP bierze sygnały m.in z czujników ABS - różne średnice to różne prędkości kół i stąd reakcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W różnych średnicach kół (zakładam, że tak jest bo z postu dokładnie to nie wynika).

ESP bierze sygnały m.in z czujników ABS - różne średnice to różne prędkości kół i stąd reakcja.

 

Oby tak było. Rozmiary opon są fabryczne i odpowiadają sobie rozmiarami.Lato 225/45 r17 a zima 205/55 r16.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeździłem dwa dni na oponach z przodu 195/65R15, z tyłu 215/50R17. Różnica w średnicy ponad 12 mm i esp nie świrowało.

Teoretyczna roznica to jedno, praktyczna mogla byc zupelnie inna. Opona oponie nierowna, zwlaszcza u roznych producentow, do tego zuzycie bieznika i faktyczna roznica mogla byc pare mm.

 

Rowniez oprogramowanie ESP u roznych producentow moze miec rozne tolerancje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretyczna roznica to jedno, praktyczna mogla byc zupelnie inna. Opona oponie nierowna, zwlaszcza u roznych producentow, do tego zuzycie bieznika i faktyczna roznica mogla byc pare mm.

 

Rowniez oprogramowanie ESP u roznych producentow moze miec rozne tolerancje.

Praktyczna różnica była jeszcze większa, bo balon na 15" był w połowie zużyty i dochodzi ugięcie opony, a na 17" miałem Potenzy re050a z prawie nowym bieżnikiem, w dodatku opony twarde, jak skała, a szerokość większa, niż u niektórych w rozmiarze 225/45. Koło postawione przy kole uwidaczniało sporą różnicę. Tak, jak mówisz, sam program esp może być różny, ale nie wydaje mi się, by u autora wątku różnica w 205/55R16 i 225/45R17 mogła wywoływać samoistne włączanie esp. Tam jest teoretycznie około 2 mm różnicy, sam bieżnik ma 8 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Astrze H po zmianie kół na inny rozmiar pamiętam, że dosyć częste było zapalanie kontrolki ABS i kod błędu P0500, po zmianie obwodu koła problem znikał, być może tutaj jest podobnie, tylko dochodzą akcje z ESP skoro jest na wyposażeniu :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Astrze H po zmianie kół na inny rozmiar pamiętam, że dosyć częste było zapalanie kontrolki ABS i kod błędu P0500, po zmianie obwodu koła problem znikał, być może tutaj jest podobnie, tylko dochodzą akcje z ESP skoro jest na wyposażeniu :hmm:

 

Takie trochę offtopicowe pytanie, czy w Astrze H da się wyłączyć ESP - miałem taką zastępczą i nie udało mi się znaleźć takiego przycisku/opcji. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.