Skocz do zawartości

Szerokopasmowa sonda lambda DIY


Siremak

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

gdyby ktoś potrzebował kupić szerokopasmową sondę lambda to można trochę zejść z kosztami w stosunku do markowych produktów typu Innovate Motorsports. Ja sobie kontroler sam polutowałem a sondę kupiłem nową ale zamiennik a nie oryginał Boscha. Ale po kolei. W kanadzie jest firma która produkuje kontrolery do szerokopasmówek. Zestaw do samodzielnego polutowania kosztuje u nich 45$(SLC Free C)+30$(przesyłka). Do mnie przesyłka dotarła po 3 tygodniach od zamówienia i na szczęście nie doliczyli cła ani vatu. Cały koszt wyszedł ok 300zł (wiadomo zależy od kursu).

Zawartość przesyłki (była jeszcze wtyczka do sondy, jakieś bezpieczniki do wiązki i inne pierdoły):

 

33nxgko.jpg

 

Polutowanie tego zajmuje 2-3 godziny. Naprawdę nie trzeba mieć wielkich umiejętności lutowniczych. Wszystko jest jasno opisane gdzie i co przylutować. Efekt lutowania wyglądają tak:

 

2je3f49.jpg

 

A całość z przewodami wygląda tak:

 

2n9z50p.jpg

 

Co do samej sondy to musi być zgodna z Bosch LSU 4.2. Nr katalogowy Boscha 0258007057. Na aukcjach można kupić używaną sondę za 100-150zł, nowy zamiennik 250zł, nowy oryginał za 400zł.

W weekend podłączyłem sondę do Sejaka i po krótkiej jedzie testowej takie miałem odczyty na DET3 w trybie świni:

 

i55iee.png

 

Gdy komórki mapy były odwiedzane wielokrotnie to widać, że sonda dawała taki sam AFR lub czasami inny o 1-2 dziesiąte, więc chyba jest dość dokładna w odczytach. Jak potestuje więcej do podzielę się spostrzeżeniami :-)

Tak na marginesie, można też kupić kontroler do sondy LSU 4.9 jest nawet o 10$ tańszy ale za to sondy są mniej dostępne i droższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajna sprawa, głównie z tego powodu, że można sobie to zintegrować w dowolny sposób z innymi gratami w samochodzie. Pytania bardzo istotne natomiast:

 

1. (Skoro do DET-a podłączyłeś to zapewne tak) Wyjście liniowe 0-5V jest?

 

2. Czy jest emulacja sygnału wąskopasmowego 0-1V? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie to wzwyczajałem 2 dni temu z ich strony a właściwie kodu, który udostępniają do jednej z wersji. To nie jest mikroklocek tylko SOC (System On Chip) czyli poza w sumie dość ubogim rdzeniem procka ma konfigurowalne obwody analogowe takie jak np. filtry i dzięki temu jest to takie małe. Oczywiście na ciut mocniejszym procku można większość tych funkcji zrobić także cyfrowo lub można te obwody zrobić na zewnątrz.

 

Jakbym znalazł jakoś najwcześniej w czerwcu czas to chodzi mi po głowie wyrzeźbienie takiego kontrolera wzorując się na ich kodzie trochę bo najtrudniejsze w tym wszystkim jest w sumie znalezienie odpowiednich współczynników do dwóch kontrolerów PID sterujących grzałką i prądem "ogniwa" pomiarowego. W sumie już grubo ponad rok leży mi prototyp dużo większego układu, który zawiera w sobie między innymi wszystkie niezbędne obwody dla sterownika lambdy szerokopasmowej więc platformę sprzętową do testów już niby nawet mam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.