Skocz do zawartości

Elektrozamek


sherif

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Mam tylną furtkę, montowaną w ogrodzeniu panelowym.
Tak to wygląda:
post-131109-0-10060100-1460153927_thumb.jpg

post-131109-0-52258600-1460153943_thumb.jpg

Do słupka 6x6 jest dokręcona wyprofilowana blacha, która nie z jednej strony nie pozwala furtce się otworzyć na druga stronę (szerszy rant), z drugiej pozwala zatrzasnąć język klamki + ewentualnie zamek. chciałbym to przerobić aby furtka zamykała się np o danej porze. W słupku mam kabel i moge go odpowiednio wysterować (np o zadanej godzinie podać napięcie).
Jak mechanicznie przerobić taką furtkę +słupek ? Czy trzeba wyciąć dziurę i obsadzić inną blachę z elektrozamkiem ?
Czy jest inny sposób na zamykanie niż elektrozamek domofonowy np jakiś rygiel elektryczny?

 

Jeżeli tylko eletrozamek to który najlepiej kupić i jak nim sterować ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są elektrozamki rewersyjne,które trzymają po podaniu napięcia, popatrz jeszcze pod hasłem "zwora elektromagnetyczna".

Do domykania furtki można założyć samodomykacz.

 

Tak wiem, że są rewersyjne/ NO, ale wtedy np przez całą noc musiałbym zasilać elektrozamek, żeby była zamknięta.

Z zamykaniem nie ma problemu, bo jak się wchodzi /wychodzi to się furtkę zamyka. Chodzi mi jedynie o zdalne blokowanie furtki na noc i jak się wyjeżdza.

Zwory nie mam za bardzo jak zamontować i cena.

Jakiś ruchomy rygiel byłby najlepszy :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy klamce to jak ma to działać? Że można otworzyć z buta, bez naciskania klamki a po zablokowaniu tylko naciskając klamkę?

 

Może coś takiego?

 

http://www.herz.waw.pl/sklep/index.php?p=productsMore&iProduct=10

 

Klamkę dosyć łatwo podważyć.

 

Wszystko jedno jak, idealnie gdyby w dzień furtka działała normalnie tzn wciskamy klamkę od wew lub zew i otweiramy a na noc jest to blokowane, coś ala rygiel, czy elektrozamek.

Zwora nie podejdzie bo nie ma framugi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli masz system alarmowy to pokombinowalbym z podlaczeniem do ktoregos z wyjsc, "zazbrajasz" strefe zamka i trzma, "rozbrajasz" i napiecie jest zabierane z zaczepu. Inny sposob to podlaczenie domofonu i zastosowanie elektrozaczepu z blokada, ale to wymaga pamietania o przestawianiu jezyczka w elektrozaczepie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli masz system alarmowy to pokombinowalbym z podlaczeniem do ktoregos z wyjsc, "zazbrajasz" strefe zamka i trzma, "rozbrajasz" i napiecie jest zabierane z zaczepu. Inny sposob to podlaczenie domofonu i zastosowanie elektrozaczepu z blokada, ale to wymaga pamietania o przestawianiu jezyczka w elektrozaczepie

 

Ze sterowaniem nie ma problemu, nie mogę znaleźć elementu wykonawczego, który by podpasował. Elektrozamki te co widziałem, mają max czas przez który można podawać na nie napięcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rygiel elektromagnetyczny, trzpieniowy. Zwykle mają nieograniczony czas zasilania. Są też rewersyjne. Minusem jest cena i zużycie prądu.

Można pokombinować z ryglowaniem za pomocą siłownika centralnego zamka z samochodu, albo siłownikiem do obracania zaworu kulowego.

Trzeba pamiętać, co się stanie jak zabraknie prądu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rygiel elektromagnetyczny, trzpieniowy. Zwykle mają nieograniczony czas zasilania. Są też rewersyjne. Minusem jest cena i zużycie prądu.

Można pokombinować z ryglowaniem za pomocą siłownika centralnego zamka z samochodu, albo siłownikiem do obracania zaworu kulowego.

Trzeba pamiętać, co się stanie jak zabraknie prądu

 

Widziałem te rygle, ale nigdzie nie mogę znaleść gdzie je się wstawia. Pierwszy lepszy link:

https://i-dom24.pl/Rygiel-elektromagnetyczny-trzpieniowy-JEB-220-rewe%283,6909,4650%29.aspx

sugeruje, że jakby w furtkę w miejsce zamka :hmm:

 

Z centralnym tez myślałem, ale to rzeźba i siłowniki są długie a słupek ma 6x6.

Prądu docelowo nie zabraknie, najwyżej się nie zamknie na noc.

 

Niby prosty temat a nie chyba nie ma łatwego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z centralnym tez myślałem, ale to rzeźba i siłowniki są długie a słupek ma 6x6..

Cięciu słupka by to by nie zapobiegło, natomiast siłownik mozna w nim dać pionowo a rygiel wysuwany poziomo, zmieniając kierunek ruchu obrotową dźwigienką.

Druga opcja to elektromagnes trzymajacy furtkę gdy jest zasilany, jak w drzwiach pożarowych w budynkach.

Można też domontować rygiel powierzchniowo do słupka, ale to też wymaga lekkiego masakrowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bramy garażowe w opcji miały elektryczne regulowanie -może tam poszukaj.

Może takie coś dałoby radę dostosować:

http://allegro.pl/zamek-elektryczny-z-silnikiem-urmet-ze-es2088d-i6060828340.html

Albo poczytaj o elektrycznych ryglach np taki o wdzięcznej nazwie JEB-220 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Elektrozamki te co widziałem, mają max czas przez który można podawać na nie napięcie.

Przeciez w trybie napiecie non stop pracuja systemy ontroli dostepu lub tez zabezpieczenie drzwi ewakuacyjnych i nic sie nie dzieje

Pracują, ale w standby są bez napięcia i NC.

Napięcie się pojawia kiedy takie drzwi muszą być otwarte.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektryczne rygle by się nadawały, ale podobnie jak elektrozamek potrzebują napięcia cały czas jak mają być zamknięte / otwarte.

W niektórych elektrozamkach widziałem ograniczenie czasu zasilania.

Taki rewersyjny, wg producenta może być zasilany cały czas:

 

http://www.scotsecurity.pl/es-s12dc-r

 

Chyba taki zakupie, bo ma całkiem mały prąd pracy.

Pytanie jak do niego dobrać blachę, każda będzie pasować, czy dobiera się to pod szyld ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja bym to spróbował zrobić na sterowniku centralnego zamka samochodowego na 12V - podając chwilowy sygnał na zamykanie wypchnie jakiś bolec i zamknie bramkę. po podaniu impulsu na drugi przewód otworzy. w stanie "zamknięty" i "otwarty" nie trzeba podawać napięcia - tylko wtedy gdy siłownik ma wykonać ruch - tak jak w centralnym zamku w aucie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może takie coś?

http://www.scotsecurity.pl/el-350ws

 

mamy takie coś w firmie, wygląda i działa ok...

 

Myślałem na tym tylko, że zwora pobiera prąd nawet większy niż elektrozamek. To jest dobre rozwiązanie do drzwi wew, ale przy furtce i słupku (pytanie czy można stosować na zew) to trochę rzeźba bo trzeba to dokręcać do słupka i do furtki.

 

a ja bym to spróbował zrobić na sterowniku centralnego zamka samochodowego na 12V - podając chwilowy sygnał na zamykanie wypchnie jakiś bolec i zamknie bramkę. po podaniu impulsu na drugi przewód otworzy. w stanie "zamknięty" i "otwarty" nie trzeba podawać napięcia - tylko wtedy gdy siłownik ma wykonać ruch - tak jak w centralnym zamku w aucie

 

Siłownik raczej nie zmieści się w słupku 6x6 wraz z bolcem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem na tym tylko, że zwora pobiera prąd nawet większy niż elektrozamek.

 

Ale zrozum, że elektrozamek nie ma tu sensu. Bo pozwoli albo wejść z buta (bez naciskania klamki) albo trzeba będzie nacisnąć klamkę. Więc w tym przypadku różnica żadna.

 

Musi być zwora elektromagnetyczna albo rzeźba z jakimś rozwiązaniem autorskim.

Przerabiane we wspólnocie, gdzie jedną bramę rozwierną na siłownikach ktoś ręcznie ciągle rozwierał (brute force - wyginał mocowania i trzeba było bulić za naprawę) i furtce gdzie co chwila padał elektrozamek albo toś sobie wchodził bo podważał zapadkę (klamki nie było - tylko gałka do pociągnięcia i otwieranie domofonem a od wewnątrz przyciskiem). W obydwu miejscach dopiero zwory rozwiązały problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeźba i tak cię czeka.

 

Ja proponuje taki elektrozamek http://www.napad.pl/produkty-906-5233-elektrozaczep-rewersyjny-1711.htm

Do tego trzeba kupić blachę czołową - masz modele na dole strony którą podałem.

 

Dodatkowo musisz zablokować klamkę.

 

Zwory nie polecam, bo w sytuacji awaryjnej, nie otworzysz furtki kluczem, dopóki nie wyłączysz napięcia ze zwory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem na tym tylko, że zwora pobiera prąd nawet większy niż elektrozamek. To jest dobre rozwiązanie do drzwi wew, ale przy furtce i słupku (pytanie czy można stosować na zew) to trochę rzeźba bo trzeba to dokręcać do słupka i do furtki.

 

 

Zwore sobie odpusc, przerost formy nad trescia. W furtce jaka masz zachlastasz sie przy montazu, zeby dobrze dziala taki uklad, blacha do zwory musi idealnie przylegac do elementu samej zwory, mocno klopotliwe przy furtce. Dodatkowo zwory wymagaja dla sensownego montazu dedykowanych plaskownikow i/lub katownikow, dojdzie Ci kolejna 100 do wydania. Zastosuj doradzane elektrozaczepy i dobierz do tego okucia. Dziala taki system w dziesiatkach tysiecy przejsc i sie sprawdza. Musisz tez oczywiscie zmienic klamki na galki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zrozum, że elektrozamek nie ma tu sensu. Bo pozwoli albo wejść z buta (bez naciskania klamki) albo trzeba będzie nacisnąć klamkę. Więc w tym przypadku różnica żadna.

 

Musi być zwora elektromagnetyczna albo rzeźba z jakimś rozwiązaniem autorskim.

Przerabiane we wspólnocie, gdzie jedną bramę rozwierną na siłownikach ktoś ręcznie ciągle rozwierał (brute force - wyginał mocowania i trzeba było bulić za naprawę) i furtce gdzie co chwila padał elektrozamek albo toś sobie wchodził bo podważał zapadkę (klamki nie było - tylko gałka do pociągnięcia i otwieranie domofonem a od wewnątrz przyciskiem). W obydwu miejscach dopiero zwory rozwiązały problem.

 

Klamka będzie zastąpiona gałką. Także popchnięcie jej pozwoli otworzyć furtkę, dlaczego to nie ma sensu ?

Obecnie trzeba nacisnąć klamkę aby wejśc to taka różnica ?

Na noc zamek będzie blokowany i git. Zawsze tez będzie można cofnąć języczek kluczem lub zamknąć zamek.

 

Wspólnota to co innego, u mnie nie ma takiego ruchu, jest to tylnie wyjście do lasu, używane 2-3razy /dzień a czasem i to nie. Z jednej strony nie chce mi się pilnować aby kazdy z domowników zamykał ją na klucz z drugiej nie chcę aby była cały czas otwarta.

Instalacje wydaje się być prosta, wycinam prostokat w słupku, obsadzam nową blachę z wkręconym elektrozamkiem i gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klamka będzie zastąpiona gałką. Także popchnięcie jej pozwoli otworzyć furtkę, dlaczego to nie ma sensu ?

 

A dlatego, że przez dziurawą furtkę i ogrodzenie łatwo przełożyć narzędzie do podważania i otworzyć. Stąd czasami widoczne dziwne oblachowania okolicy zamka. A i z drugiej strony trzeba dobrze zabezpieczyć. Do tego jakoś często to rozwiązanie, przynajmniej w tej wspólnocie w której znam to od podszewki, psuło się i wystarczyło pchnąć furtkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dlatego, że przez dziurawą furtkę i ogrodzenie łatwo przełożyć narzędzie do podważania i otworzyć. Stąd czasami widoczne dziwne oblachowania okolicy zamka. A i z drugiej strony trzeba dobrze zabezpieczyć. Do tego jakoś często to rozwiązanie, przynajmniej w tej wspólnocie w której znam to od podszewki, psuło się i wystarczyło pchnąć furtkę.

 

Zawiasy są zabezpieczone przed wyważeniem, poza tym to tylko płot a nie barykada, jak ktoś się zaweźmie to cały słupek z przęsłem wykopie :)

Szyld jest zakryty.

Zepsuć wszystko się może także i taka zwora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie elektrozaczepy rewersyjne są przystosowane do zasilania na stałe, bo taka jest ich zasada pracy- zamknięty przy podaniu napięcia czyli większość czasu.

Wyszukać taki mały rewersyjny o niskim poborze prądu i na noc załączać napięcie. Nic prostszego nie wykombinujesz. Pomysł z normalnym elektrozaczepem otwierającym i ogólnodostępnym przyciskiem na słupku też jest niezły- na noc odłączamy zasilanie i tyle. Ale w dzień taki obwód musi być pod napięciem cały czas.

Dodatkowo jak masz tam wielożyłowy kabel, to można dać wersję z czujnikiem- wtedy w domu można zrobić dodatkowo sygnalizację otwarcia furtki. ;)

U siebie na osiedlu mam furtkę też w takim ogrodzeniu panelowym- muszę zwrócić uwagę czy identyczne i jak tam elektrozaczep w słupek wmontowali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie elektrozaczepy rewersyjne są przystosowane do zasilania na stałe, bo taka jest ich zasada pracy- zamknięty przy podaniu napięcia czyli większość czasu.

Wyszukać taki mały rewersyjny o niskim poborze prądu i na noc załączać napięcie. Nic prostszego nie wykombinujesz. Pomysł z normalnym elektrozaczepem otwierającym i ogólnodostępnym przyciskiem na słupku też jest niezły- na noc odłączamy zasilanie i tyle. Ale w dzień taki obwód musi być pod napięciem cały czas.

Dodatkowo jak masz tam wielożyłowy kabel, to można dać wersję z czujnikiem- wtedy w domu można zrobić dodatkowo sygnalizację otwarcia furtki. ;)

U siebie na osiedlu mam furtkę też w takim ogrodzeniu panelowym- muszę zwrócić uwagę czy identyczne i jak tam elektrozaczep w słupek wmontowali.

 

Tak, już w sumie wybrałem:

http://www.scotsecurity.pl/es-s12dc-r

Musze tylko dobrac blachę.

 

Producent potwierdził, że może być zasilany cały czas. Mam tam kabel 5x2x0.5 + arot :phi:

Będę tym sterował moim sterowaniem, będzie to sprzęgnięte z porami dnia i roku (grile :phi: ) oraz z info nt zapięcia alarmu w domu. To mi na razie wystarczy, dodam też opcję odblokowywania "manualnego" przez telefon.

Czujnik jest zbędny bo mam duże przeszklenia na stronę furtki więc widać wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, już w sumie wybrałem:

Musze tylko dobrac blachę.

 

Producent potwierdził, że może być zasilany cały czas. Mam tam kabel 5x2x0.5 + arot :phi:

Będę tym sterował moim sterowaniem, będzie to sprzęgnięte z porami dnia i roku (grile :phi: ) oraz z info nt zapięcia alarmu w domu. To mi na razie wystarczy, dodam też opcję odblokowywania "manualnego" przez telefon.

Czujnik jest zbędny bo mam duże przeszklenia na stronę furtki więc widać wszystko.

 

Podoba mi się ten fragment opisu:

 

"W przypadku typowych modeli, klient przy wyborze elektrozamka musi określić kierunek otwierania sterowanych nim drzwi (lewy-prawy)."

 

A ja naiwny myślałem, że taki elektrozaczep jest "symetryczny" i wystarczy go obrócić... :phi::hehe:  no ale nic, widocznie mam jakiś "niezwykły" elektrozaczep.

Co do przedmiotu rozprawy - można by wykorzystać zwykły, klasyczny, konwencjonalny elektrozaczep, do sterowania nim wykorzystać zaś kontroler dostępu, np. "z pastylką". Furtka była by cały czas zamknięta, od środka otworzysz klamką, a od zewnątrz można też wejść "na palec" :phi: (kontroler z czujnikiem biometrycznym, pastylka dla gości). Dodatkowo funkcja dzwonka ;]

Przykład:

http://pl.aliexpress.com/item/Free-shipping-Newset-Set-up-the-installation-is-simple-X660-small-fingerprint-RFID-card-access-control/32222798299.html?spm=2114.56010208.4.1.zxQm0w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się ten fragment opisu:

 

"W przypadku typowych modeli, klient przy wyborze elektrozamka musi określić kierunek otwierania sterowanych nim drzwi (lewy-prawy)."

 

A ja naiwny myślałem, że taki elektrozaczep jest "symetryczny" i wystarczy go obrócić... :phi::hehe:  no ale nic, widocznie mam jakiś "niezwykły" elektrozaczep.

Co do przedmiotu rozprawy - można by wykorzystać zwykły, klasyczny, konwencjonalny elektrozaczep, do sterowania nim wykorzystać zaś kontroler dostępu, np. "z pastylką". Furtka była by cały czas zamknięta, od środka otworzysz klamką, a od zewnątrz można też wejść "na palec" :phi: (kontroler z czujnikiem biometrycznym, pastylka dla gości). Dodatkowo funkcja dzwonka ;]

Przykład:

http://pl.aliexpress.com/item/Free-shipping-Newset-Set-up-the-installation-is-simple-X660-small-fingerprint-RFID-card-access-control/32222798299.html?spm=2114.56010208.4.1.zxQm0w

 

Bo symetryczność to feature :skromny: a że większość to ma to inna inszość.

Biometrykę chciałem zainstalować przy drzwiach wejściowych ale wszyscy instalatorzy mi odradzali, bo normalnej jakości jest mega droga (powyżej 1kzł 2 lata temu) a chiński szajs zazwyczaj nie wytrzymuje nawet jednej zimy.

Przy głównej bramie mam klawiaturę kodową + czytnik pastylek (jest wbudowany a pastylkę dostałem gratis). Efekt, pastylka gdzieś wala się w  domu, nikt tego nie chce używać :phi: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ocenie kolegi pracujacego przy systemach SSWiN w AU, w Polsce domy pozabezpieczane sa jak bunkry. Sam niedawno wizytowalem dom zabezpieczony czujkami zewnetrznymi, na ramach kontaktrony, na glifach kurtyny, pomieszczenia czyjki szerokokatne. Calosc uzupelniona 16 kamerami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ocenie kolegi pracujacego przy systemach SSWiN w AU, w Polsce domy pozabezpieczane sa jak bunkry. Sam niedawno wizytowalem dom zabezpieczony czujkami zewnetrznymi, na ramach kontaktrony, na glifach kurtyny, pomieszczenia czyjki szerokokatne. Calosc uzupelniona 16 kamerami

 

Proste. Porównaj sprawność policji w AU i w Polsce ;]

 

Zapytaj OZiego (albo MarkaF) w ile czasu po zadzwonieniu na policję, ze pod domem kręci Ci się podejrzane towarzystwo, będzie miał pod nim patrol. Bo u mnie w osiedlu od wczoraj wciąż jadą. Nie mówię o czasie odebrania telefonu alarmowego. Nie wiem, jak tam, ale u mnie sąsiadka kilka razy telefonowała zarówno na 112 jak i na lokalny miejski numer komendy powiatowej i dodzwoniła się za entą próbą po kilkunastu minutach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.