Skocz do zawartości

WAŻNE luka prawna , obrona przed zabraniem prawka


KRROL

Rekomendowane odpowiedzi

Policja przekazuje zatrzymany dokument do właściwego starosty, który to starosta wydaje decyzję o wstrzymaniu uprawnień, zaś od tej decyzji służy nam odwołanie do SKO. Błąd policji i wszystkich polega na tym że dopóki decyzja starosty nie będzie prawomocna (czyli dopóki SKO jej nie zatwierdzi lub nie cofnie) nasze uprawnienia nie są wstrzymane – zatem jazda do tego czasu nie powoduje żadnych skutków poza mandatem – 50 zł za brak dokumentu w czasie kontroli.

 

 

Wymóg „zatrzymania za pokwitowaniem” przesądza natomiast, że zgodnie z prawem zatrzymać prawo jazdy na 3 miesiące może policjant tylko podczas kontroli na gorącym uczynku i gdy kierowca posiada blankiet prawa jazdy przy sobie. Brak blankietu wyklucza bowiem zatrzymanie i pokwitowanie. [...] kłamstwem jest że w przypadku braku blankietu prawa jazdy przy sobie Policjant wprowadzi zatrzymanie do systemu, przekaze dane do starosty a starosta zwróci się do kierowcy o oddanie blankietu.

NIE MA TAKIEJ MOŻLIWOŚCI na gruncie nowego przepisu. TO NIE JEST BOWIEM ZATRZYMANIE ZA PUNKTY KTÓRE SIĘ WCZEŚNIEJ UPRAWOMOCNIŁY W POSTEPOWANIU MANDATOWYM LUB NA MOCY ORZECZEŃ SĄDOWYCH !!!

Policjant nie ma prawa wprowadzić do systemu zatrzymania, które nie nastąpiło, bo w ten sposób z miejsca popełniałby przestępstwa przekroczenia uprawnień (art. 231 kk) oraz poświadczenia nieprawdy przez funkcjonariusza państwowego (art. 271 kk) i wrobienia w wykroczenie (art. 235 kk) a my w takim przypadku, jako praworządni obywatele zgodnie z art. 304 kpk powinniśmy natychmiast zawiadomić prokuraturę o podejrzeniu popełnienia tych przestępstw przez nadgorliwego, niedouczonego lub złośliwego Policjanta

[...]

Zatem Policjant ma obowiązek przekazać prawo jazdy do Sądu Rejonowego właściwego dla miejsca zdarzenia, który to Sąd w terminie 14 dni zobowiązany jest wydać postanowienie w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy. Od postanowienia takiego służy zażalenie (zasadne gdy pomiar nie jest wiarygodny bo Iskra, bo laser UltraLyte, bo wideorejestrator w nieoznakowanym samochodzie). Dopiero prawomocne postanowienie jest podstawą do zawiadomienia starosty o zatrzymaniu prawa jazdy na podstawie którego starosta winien wydać decyzje administracyjną od której służy odwołanie do SKO.

Zatem biorąc pod uwagę że policjant ma 7 dni na przekazanie do Sądu naszego prawa jazdy, Sąd ma 14 dni na wydanie postanowienia o zatrzymaniu, my mamy 7 dni na zażalenie od momentu odbioru przesyłki z postanowieniem, i gdy zażalimy Sąd będzie w niejasnym terminie to weryfikował (nie ma określonego terminu – ale załóżmy że zrobi to szybko w 7 dni) i gdy nasze zażalenie nie przyniesie skutku dopiero starosta powiadomiony przez Sąd może wydać decyzję (też nie wiemy kiedy to zrobi też załóżmy że w 7 dni) – wówczas możemy się w ciągu 14 dni od doręczenia odwołać od decyzji. Następuje rozpoznanie sprawy przez SKO (i tu także termin jest nie znany – też należy założyć minimum 7 dni). Po rozpoznaniu jeśli się nam nie powiodło decyzja staje się prawomocna i mamy zawieszone uprawnienia z datą wsteczną tj. z dniem wykroczenia na 3 miesiące. Ale ale do tego czasu cały czas mogliśmy poruszać się pojazdem narażając się jedynie na mandat 50 zł bez punktów karnych za brak dokumentu w czasie kontroli bo nasze uprawnienie nie było zawieszone. Zatem ile trwała droga odwoławcza?  Minimum 63 dni nie licząc czasu przesyłania korespondencji pomiędzy urzędami Sądem policją i nami – z tego co mi wiadomo 3 miesiące mają około 90 dni – zatem okazuje się że nawet że przy nieskutecznej drodze odwoławczej możemy poruszać się pojazdem przez  minimum 2/3 „kary” – prawda jest też taka że zarówno w przypadku SKO Sądu i Starosty terminy mogą ulec wydłużeniu a zatem poruszanie się będzie możliwe przez cały czas.

 

Inne podejście oznaczałoby, że oto ustawodawca wprowadził przepis, który pomijając wszelkie procedury administracyjne i wykroczeniowe nagle uczynił Policjanta jednoosobowym organem orzekającym natychmiast jednoinstancyjnie i w sposób prawomocny o zatrzymaniu prawa jazdy na 3 miesiące bez względu na okoliczności, bez żadnego odwołania i kontroli sądowej. Co czyniłoby funkcjonariusza policji nadorganem w stylu Gestapo w III Rzeszy, który mógłby dowolnie fabrykować dowody albo nawet mierzyć prędkość na oko bez urządzeń pomiarowych, bo przecież nie podlegałby kontroli – co byłoby wszak rażącym złamaniem konstytucyjnego prawa do sądu, przysługującego każdemu Polskiemu Obywatelowi:

Art. 77 ust. 2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej stanowi:

Ustawa nie może nikomu zamykać drogi sądowej dochodzenia naruszonych wolności lub praw

Przy tym Policjant nie może udawać sądu bo:

Art. 45 ust. Konstytucji RP:

Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.

 

 

Poczytaj:

https://anuluj-mandat.pl/blog/post/jak-sie-bronic-skutecznie-przed-zatrzymaniem-prawa-jazdy-na-3-miesiace

 

 

A jeśli zamiast prawka mam notarialny odpis?

To czy dostanę mandat za brak prawka?

A jeśli policjant zabierze mi odpis, to może mi starosta cofnąć uprawnienia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeśli zamiast prawka mam notarialny odpis?

To czy dostanę mandat za brak prawka?

A jeśli policjant zabierze mi odpis, to może mi starosta cofnąć uprawnienia?

Mieszasz zabranie uprawnień z zatrzymaniem dokumentu. Uprawnienia można zabrać za przekroczenie np 24 punktów.

W przypadku przekroczenia ponad 100 masz zatrzymany DOKUMENT na 3 miesiące a nie cofnięte uprawnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszasz zabranie uprawnień z zatrzymaniem dokumentu. Uprawnienia można zabrać za przekroczenie np 24 punktów.

W przypadku przekroczenia ponad 100 masz zatrzymany DOKUMENT na 3 miesiące a nie cofnięte uprawnienia.

 

Ale to w takim przypadku nie oznaczałoby tego, że gdy zatrzymają mi prawko na 3 miesiące i w tym czasie mnie złapią to powinienem dostać mandat za brak dokumentu (50 zł)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to w takim przypadku nie oznaczałoby tego, że gdy zatrzymają mi prawko na 3 miesiące i w tym czasie mnie złapią to powinienem dostać mandat za brak dokumentu (50 zł)?

a pewnie że dołoży- do tego może zabronić Ci jazdy i jeszcze....

art. 102 ust 1d ustawy o kierującyh pojazdami - Jeżeli osoba kierowała pojazdem pomimo wydania decyzji administracyjnej o zatrzymaniu jej prawa jazdy na podstawie ust. 1 pkt 4 lub 5 albo zatrzymania prawa jazdy na podstawie art. 135 ust 1 pkt 1a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym, starosta wydaje decyzję administracyjną o przedłużeniu okresu, na który zatrzymano prawo jazdy, do 6 miesięcy. Jeżeli decyzja, o której mowa w ust. 1c, nie została jeszcze wydana, starosta wydaje tę decyzję na okres 6 miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Błąd policji i wszystkich polega na tym że dopóki decyzja starosty nie będzie prawomocna (czyli dopóki SKO jej nie zatwierdzi lub nie cofnie) nasze uprawnienia nie są wstrzymane – zatem jazda do tego czasu nie powoduje żadnych skutków poza mandatem – 50 zł za brak dokumentu w czasie kontroli.

 

W jednym zdaniu dwie bzdury. Cytowałem przepis, że decyzja starosty ma klauzulę natychmiastowej wykonalności. SKO nic nie musi zatwierdzać. Może teoretycznie wstrzymać wykonalność, ale do czasu takiego wstrzymania decyzja jest wykonalna. A druga bzdura, że uprawnienia nie są w żadnej chwili zatrzymywane (bo nie można zatrzymać uprawnień). W tym trybie też kierowca w żadnym momencie nie jest pozbawiany uprawnień. Jest "tylko" zatrzymywane prawo jazdy.

 

Dalej nie chciało mi się czytać, bo to stek bzdur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Władza zajęta jest wsadzaniem swoich dupowłazów na stołki i nocnymi zaprzysiężeniami swoich "sędziów" TK, a nie poprawkami do nieżyciowych ustaw. Także idioci pędzący ponad 100 w zabudowanym mogą spać spokojnie i stosować powyższe uniki.

Z tymi idiotami to może spokojnie.

Koło mnie jest droga dwujezdniowa, pomiędzy nią tory tramwajowe z barierkami, po bokach zero zabudowań i ograniczenie do 40k/km, a na końcu prostej za wiaduktem kto????

A Panowie z lizakami. I kto tu jest idiotą??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi idiotami to może spokojnie.

Koło mnie jest droga dwujezdniowa, pomiędzy nią tory tramwajowe z barierkami, po bokach zero zabudowań i ograniczenie do 40k/km, a na końcu prostej za wiaduktem kto????

A Panowie z lizakami. I kto tu jest idiotą??

Odpowiedz jest prosta. Skoro tam jest 40 to idiotą jest ktoś kto jedzie tam ponad 90, skoro wie ze można za to stracić prawko...

Tapniete z klapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz jest prosta. Skoro tam jest 40 to idiotą jest ktoś kto jedzie tam ponad 90, skoro wie ze można za to stracić prawko...

Tapniete z klapatalka

Tylko dlaczego tam jest 40? Sam wiesz ze jak jestes mlody i malo jezdzisz to wierzysz jeszcze w przepisy. Ze ktos kto tam postawil 40 wiedzial co robi. A potem sie okazuje ze to znak po niedawnej budowie czy remoncie drogi albo specjalnie tak postawili bo kase trzepia. I jak jedziesz w polske i widzisz 40 to wiesz ze na 100% to bzdura. Bo nawet przed zakretem jak to stoi to wiesz ze znak byl stawiany dla Syren i Tarpanow 50 lat temi i nawet teraz przejedziesz go 70 czy nawet szybciej. I nie jest tak jak w jakims zachodnim kraju ze na prawde jak masz 40 to masz jechac 40 bo inaczej zakret cie szybko wyprostuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Ja już wiem

Policja Cię zatrzymuje a Ty nie oddajesz PJ. Oni wysyłają wniosek do starosty, on wydaje decyzje o zatrzymaniu blankietu Ty go nie oddajesz, informacja i tak idzie do CEPIK a 3 miechy liczą od dnia zdania prawka do depozytu..

Następna kontrola i idzie wniosek o kolejne 3 miesiące a Ty dostajesz kolejne 50 za brak blankietu. Nie wiem czy jeśli pokażesz PJ to Co je zatrzymają, IMO nie mają podstaw, ale jak sprawdzą w CEPIK to tak jak pisałem wcześnie będzie kolejny wniosek.

Kolejna kontrola i kolejny wniosek, ale starosta nie wydaje decyzji o zatrzymaniu blankietu a o cofnięciu uprawnienień i skierowaniu na egzamin. Ty nadal nie oddajesz blankietu, ale w systemie widnieje info, że nie masz uprawnień do kierowania a za to kary już są dużo poważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro było 70 to dlaczego jechał 103?

 

Ja tez sie zgadzam z kolega. Dla mnie przekroczenie powyzej 50 km/h powinno byc przestepstwem i karane wiezieniem. Taki nawet bogacz czy pseudorajdowiec, jakby raz posiedzial w pierdlu 2-4 tygodnie, mydlo zbieral pod prysznicem, stracil prace i potem musial wszystko od nowa ukladac .... to by juz drugi raz nie przekraczal predkosci pewnie nawet o 20 km/h. W szczegolnosci prawnicy ......

 

Inna sprawa, ze za nieprawidlowe postawienie znakow powinni byc karani urzednicy/policja tak jak urzednicy US za swoje bledy. Nastepnym razem usuwaliby znaki w mgnieniu oka po skonczeniu robot drogowych, czy po kazdym zgloszeniu o terenie zabudowanym gdzie domy sa kilkaset metrow dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.