Skocz do zawartości

Długi temat o tujach - pytania, pytania, pytania:)


bizz

Rekomendowane odpowiedzi

Zbudowałem dom, mieszkam już czwarty rok, do tej pory olewałem ogródek, jakoś wolę kasę wydawać na turystykę, ale...

zaczęło mnie parę rzeczy wkurzać i muszę je doprowadzić do porządku:

 

1. Mam tuje kórnik, inaczej żywotnik olbrzymi. Posadzone co ok. 75 cm, na długości łącznie 64 metry (21 szerokość, 42 długość działki). Pierwszym założeniem było to, że miały zarastać od dołu, a nie zarastają. Pewnie dlatego, że haczyłem o nie kosiarką. Powstał plan, żeby oddzielić tuje od trawnika. Wstępnie wymyśliłem:

 

- oblać dookoła tujek roundupem

- położyć agrowłókninę

- obrzeża takie plastikowe z rolki

- na to wysypać korę

 

Ma być tanio - dobrze kombinuję?

 

2. Niektóre tuje zaczęły robić się lekko brązowe, niektóre całkiem zbrązowiały, co im dolega? Wywalać, leczyć, jak to robić?

 

3. Czy tuje się nawozi żeby lepiej rosły? Jakim preparatem to zrobić, w jaki sposób, kiedy?

 

4. Sam trawnik - da się go spryskać czymś co wyeliminuje wszystkie liściaste badziewia a zostawi czystą trawkę? Czym to robić?

 

Wrzucam zdjęcia trawniczka i tujek, pomóżcie proszę :)

post-130229-0-86240200-1463041939_thumb.jpg

post-130229-0-64809500-1463042050_thumb.jpg

post-130229-0-41466100-1463042288_thumb.jpg

post-130229-0-17921200-1463042314_thumb.jpg

post-130229-0-96384800-1463042369_thumb.jpg

post-130229-0-66508400-1463042398_thumb.jpg

post-130229-0-94744000-1463042413_thumb.jpg

post-130229-0-39225500-1463042444_thumb.jpg

post-130229-0-54431900-1463042474_thumb.jpg

post-130229-0-94289100-1463042541_thumb.jpg

post-130229-0-96623800-1463042556_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roundup podlany pod drzewko może "załatwić" także drzewko, Trucizna niekoniecznie odróżni swoich od obcych :) Tam bym jednak dość manualnie podszedł do tematu - na kolanka i zasuwamy.

Agrowłóknina zapobiegnie większemu rozwojowi tego co zostanie po grzebaniu ręcznym.

 

Obrzeża plastikowe też nie są tanie - ok. 40pln w moim regionie za 2,7m. Policz to sobie na 64m długości i masz około 1000pln.

Do tego łatwo pękają przy montażu.

 

Ad 3 - ja podsypuję normalnie azofoską.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Obrzeża plastikowe też nie są tanie - ok. 40pln w moim regionie za 2,7m. Policz to sobie na 64m długości i masz około 1000pln.

Do tego łatwo pękają przy montażu.

 

 

 

Chodziło mi takie coś:

 

https://www.przydomu.pl/brzegi-trawnika/obrzeze-trawnikowe-15cm9m-zielone.html?refid=pla&gclid=COauzsqe1MwCFWricgod5MsCzg

 

max tanie to jest

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanie tak, ale:

po pierwsze  - wygląda jak ... (lepiej nie dokończę)

po drugie - szybko pęka - cienki plastik

po trzecie - montaż tego aby w miarę przyzwoicie wyglądało też nie jest zbyt prosty.

 

Żona nie pozwoliła mi tego zamontować w ogródku :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

Pudrowanie syfa gównem za przeproszeniem. Jak chcesz dobrze to weź się do roboty i ułóż obrzeże z pojedynczej kostki brukowej. Oczywiście trzeba wykopać rowek, wrzucić trochę betonu i położyć kostkę, ale jest to najlepsze rozwiązanie. Nie będzie problemu z koszeniem bo pojedziesz kółkiem kosiarki po kostce i gotowe. Ja niestety chciałem przyoszczędzić w paru miejscach i mam ekobordy. Syf kiła i mogiła, kosić przy tym trzeba ręcznie bo kosiarką nie ma za bardzo jak. Po za tym się wzięło i pofalowało. Kiedyś tam pewnie wymienię na kostkę tak jak mam w reszcie ogrodu.

Co do trawy to rundup odstaw jak najdalej od tych drzewek. Kup cos na rośliny jednoliścienne. jak już chcesz chemią traktować. 

Na chwasty w trawie polecam oprysk z mieszanki Chwastoxa i Starane.  Teraz jeszcze będę testował Puma Universal 069 EW aby wykończyć syfa zwanego chwastnicą bo mi się rozsiał. Tyle że z Pumą trzeba uważać i popatrzyć jaką masz mieszankę trawy bo ona część traw wykończy. 

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pudrowanie syfa gównem za przeproszeniem. Jak chcesz dobrze to weź się do roboty i ułóż obrzeże z pojedynczej kostki brukowej. Oczywiście trzeba wykopać rowek, wrzucić trochę betonu i położyć kostkę, ale jest to najlepsze rozwiązanie. Nie będzie problemu z koszeniem bo pojedziesz kółkiem kosiarki po kostce i gotowe. Ja niestety chciałem przyoszczędzić w paru miejscach i mam ekobordy. Syf kiła i mogiła, kosić przy tym trzeba ręcznie bo kosiarką nie ma za bardzo jak. Po za tym się wzięło i pofalowało. Kiedyś tam pewnie wymienię na kostkę tak jak mam w reszcie ogrodu.

Co do trawy to rundup odstaw jak najdalej od tych drzewek. Kup cos na rośliny jednoliścienne. jak już chcesz chemią traktować. 

Na chwasty w trawie polecam oprysk z mieszanki Chwastoxa i Starane.  Teraz jeszcze będę testował Puma Universal 069 EW aby wykończyć syfa zwanego chwastnicą bo mi się rozsiał. Tyle że z Pumą trzeba uważać i popatrzyć jaką masz mieszankę trawy bo ona część traw wykończy. 

 

Krawiec

 

OK, zrobię kostkę betonową, mam tak dookoła domu zrobione. 

Pod tuje kłaść agrowłókninę, agrotkaninę czy nic?

Kora po jakimś czasie ulega biodegradacji? Co ile trzeba uzupełniać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roundup podlany pod drzewko może "załatwić" także drzewko, Trucizna niekoniecznie odróżni swoich od obcych :) Tam bym jednak dość manualnie podszedł do tematu - na kolanka i zasuwamy.

Agrowłóknina zapobiegnie większemu rozwojowi tego co zostanie po grzebaniu ręcznym.

 

Obrzeża plastikowe też nie są tanie - ok. 40pln w moim regionie za 2,7m. Policz to sobie na 64m długości i masz około 1000pln.

Do tego łatwo pękają przy montażu.

 

Ad 3 - ja podsypuję normalnie azofoską.

 

Ręczne grzebanie oznacza wywalenie jakiej warstwy? Jestem kompletnym laikiem, ale chwilowo mam więcej czasu więc chciałbym sam to zrobić. Usunąć całą trawę aż do ziemi? Może głupie pytanie, ale czym to robić? Nie mam żadnych narzędzi ogrodowych oprócz łopaty i kosiarki:)

 

Tuje które już coś łapie usunąć czy podsypać i poczekać co się wydarzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całą trawę usunąć plus to co się da z korzeni. W zamian wsypać ziemię.

Łopata wystarczy, grabie też chyba znajdziesz, a przede wszystkim rękawice :-)

Co do drzew to się nie wypowiem bo się nie znam :-)

Wysłane z mojego SM-G800F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest max badziew  ;]

Weż już lepiej coś takiego - to jest sztywne, ale jak przetniesz spód, to można z tego robić łuki. Ma zamki, do łączenia wielu elementów. Przy lampach ogrodowych założyłem coś takiego - długość 1m a po rozcięciu bocznych listewek uformowało się w idealny okrąg :ok:

http://allegro.pl/obrzeza-trawnikowe-geo-eko-border-1m-4-kotwy-24h-i6179529376.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Krawiec

OK, zrobię kostkę betonową, mam tak dookoła domu zrobione. 

Pod tuje kłaść agrowłókninę, agrotkaninę czy nic?

Kora po jakimś czasie ulega biodegradacji? Co ile trzeba uzupełniać?

Pod tuje położyć coś grubego, bardzo grubego bo wszelkiego rodzaju śmiecie przerastają.

Kora jest słabym pomysłem bo po jakimś czasie na niej rośnie trawa, mniszek i inne badziewia. Ma tez jedną zasadniczą wade - ulega wiatrodegradacji. Solidny wiatr i kora zmienia miejsce "zamieszkania". Do tego jak masz spadek do przy obfitych opadach kora potrafi popłynąć z folii. 

Proponuje grys... ale to tanie nie jest.

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbudowałem dom, mieszkam już czwarty rok, do tej pory olewałem ogródek, jakoś wolę kasę wydawać na turystykę, ale...

zaczęło mnie parę rzeczy wkurzać i muszę je doprowadzić do porządku:

 

1. Mam tuje kórnik, inaczej żywotnik olbrzymi. Posadzone co ok. 75 cm, na długości łącznie 64 metry (21 szerokość, 42 długość działki). Pierwszym założeniem było to, że miały zarastać od dołu, a nie zarastają. Pewnie dlatego, że haczyłem o nie kosiarką. Powstał plan, żeby oddzielić tuje od trawnika. Wstępnie wymyśliłem:

 

- oblać dookoła tujek roundupem

- położyć agrowłókninę

- obrzeża takie plastikowe z rolki

- na to wysypać korę

 

Ma być tanio - dobrze kombinuję?

 

2. Niektóre tuje zaczęły robić się lekko brązowe, niektóre całkiem zbrązowiały, co im dolega? Wywalać, leczyć, jak to robić?

 

3. Czy tuje się nawozi żeby lepiej rosły? Jakim preparatem to zrobić, w jaki sposób, kiedy?

 

4. Sam trawnik - da się go spryskać czymś co wyeliminuje wszystkie liściaste badziewia a zostawi czystą trawkę? Czym to robić?

 

Wrzucam zdjęcia trawniczka i tujek, pomóżcie proszę :)

attachicon.gif20160505_1838111.jpg

attachicon.gif20160505_1837161.jpg

attachicon.gif20160505_183749.jpg

attachicon.gif20160505_183735.jpg

attachicon.gif20160505_183739.jpg

attachicon.gif20160505_183759.jpg

attachicon.gif20160505_183802.jpg

attachicon.gif20160505_183816.jpg

attachicon.gif20160505_183822.jpg

attachicon.gif20160505_183851.jpg

attachicon.gif20160505_183858.jpg

 

Tylko nie dawaj tych cienkich plastików, bo to szajs straszny i po roku-dwóch będziesz je wstawiał na nowo !!

Jak chcesz plastik to daj ekoboard, koszt większy ale zrobisz raz a dobrze.

 

Do thuji oczywiście daje się nawozy, są z preparatami przeciw brązowieniu. Lubią też wode i trzeba o tym pamiętać, zeby je podlewać. Są też takie odżywki w żelu ale zastrzyki, moja mama stosowała to niektóre iglaki urosły większe niż ich max wzrost wg danych :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

4. Sam trawnik - da się go spryskać czymś co wyeliminuje wszystkie liściaste badziewia a zostawi czystą trawkę? Czym to robić?

 

 

Ja polecam coś innego niż kolega wyżej tzn. aminopielik jest to "rolniczy" środek na rośliny nie jednoliścienne. Litr ok 26 zł. Ja nanoszę go za pomocą opryskiwacza ręcznego z założona dyszą od opryskiwacza polowego (niebieską) po całym trawniku tylko wypadało by uważać na wszystko inne dookoła bo później się mozna zdziwić że winogron skręciło :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.