Skocz do zawartości

Szybko mrugające kierunki


misiu

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

Zauważyłem w swojej Siennie (nie mylić ze Sieną  ;] ), że czasami kierunkowskazy lewe mrugają z częstotliwością jakby się spaliła któraś z żarówek. Niestety albo stety żarówki są OK. I teraz zastanawiam się nad potencjalnymi przyczynami, jedną z nich może być fakt, że zastosowane żarówki są ledowe. Może coś się dziać z żaróweczką, w której chyba jest jakiś rezystor albo coś co symuluje obciążenie układu jak przy tradycyjnej żarówce? Może macie jakieś inne pomysły? Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli sa zarowki LED ma prawo przerywacz sygnalizowac spalona zarowke poniewaz ma mniejszy pobir pradu, druga sprawa jezeli LEDy sa seryjne to posprawdzaj mase na lampach moze sie gubi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli sa zarowki LED ma prawo przerywacz sygnalizowac spalona zarowke poniewaz ma mniejszy pobir pradu, druga sprawa jezeli LEDy sa seryjne to posprawdzaj mase na lampach moze sie gubi...

przecież pisze:

 

@@misiek009

 

Nic nie wymieniałem, auto już z takimi żarówkami kupiłem, a problem pojawił się kilka tygodni temu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LEDy raczej nie są seryjne. A o ten rezystor mi się rozchodzi bo tak jak pisałem to szybsze mruganie nie zawsze występuje. Podmienię żarówkę, w którejś z lamp, i zobaczę jaki będzie efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@skodan

 

nie wiem jaka instalację masz u siebie ale w jednym z aut przekaźnik miałem uszkodzony, czasami nic się nie działo, innym razem po dwóch normalnych przerwach dostawał jakiegoś amoku i cykał jak głupi. Jedyny plus tego był taki, że wszystkie żarówki w lampach wymieniłem na nowe, wszystkie połączenia elektryczne poczyszczone, w końcu sie poddałem i do elektryka oddałem auto, a on w 5 minut problem rozwiązał :oki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LEDy raczej nie są seryjne. A o ten rezystor mi się rozchodzi bo tak jak pisałem to szybsze mruganie nie zawsze występuje. Podmienię żarówkę, w którejś z lamp, i zobaczę jaki będzie efekt.

No i sprawa się wyjaśniła.

Dzisiaj jak napisałem tak chciałem podmienić żarówkę w tylnej lewej lampie. Po odkręceniu lampy ukazał mi się taki oto widok

 

post-130196-0-31153200-1464038145_thumb.jpg

 

Jak widać druciarstwo pierwszej klasy, aczkolwiek powody jego były dosyć "wzniosłe"  ;] . Jako, że Sienna to auto amerykańskie trzeba było dorobić światła przeciwmgielne i aby nie psuć wyglądu auta ktoś pomyślał, że te światła zrobi ze świateł stopu dodając diodę tak aby w momencie podania napięcia na "przeciwmgielne" nie załączać obydwu świateł stopu. Do tego jakiś rezystor, który się rozleciał, trochę poksipolu celem wklejenia ledowej żarówki kierunkowskazów. Jak widać efekt jest taki, że po paru latach wygląda to dramatycznie, a wykonawstwo jest poniżej krytyki. Dobrze, że auto z dymem nie poszło  :facepalm: .

Muszę teraz kupić rezystor i wpiąć go w obwód kierunków, a tak w ogóle to zastanawiam się czy nie kupić nowych lamp celem wywalenia tych diodowych żarówek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli te rezystory są włączone równolegle do żarówki to nic dziwnego a ten 2,3ohma będzie się grzał jeszcze bardziej :ogien:

Połącz szeregowo ten 3,3 oraz 2,3 to może coś z tego będzie ale ja bym założył zwykłe żarówki, w kierunkach to one są wieczne :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie wstawiłbym zwykłe ale jak widać na zdjęciu to gniazda są poklajstrowane jakimś poksipolem i raczej słabo widzę usunięcie tego. Co do rezystora to faktycznie wpiąłem go równolegle tak jak w drugiej lampie. Elektryk ze mnie słaby dlaczego wg Ciebie rezystor o mniejszej rezystancji ma się bardziej grzać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo większy prąd przez niego popłynie, prąd liczymy tak I=U/R a moc P=I2xR

Jak policzysz to wyjdzie, że moc wydzielana na rezystorze to kilkadziesiąt wat a rezystor masz tylko 5-watowy.

Jak te rezystory połączysz szeregowo to po pierwsze trochę mniej mocy się na nich wydzieli a po drugie rezystor z nich będzie w przybliżeniu 10-watowy. 

Pytanie tylko czy ten prąd nie będzie zbyt mały by oszukać przerywacz ale to wyjdzie w "praniu" ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale nawet jakby był 30 ohm to moc wyjdzie taka sama jak przy 3 ohm

Chyba żartujesz, przy 30 ohm masz jakieś 5W a przy 3 masz 10 razy tyle :skromny: (ta 2 przy I w drugim wzorze to kwadrat, czyli prąd podnosimy to potęgi 2 ;) )

Jak zmierzyć-najlepiej odlutować kabelki z jednej strony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.