Skocz do zawartości

Będzie dom


bielaPL

Rekomendowane odpowiedzi

No a jak utrzyma temperaturę zadaną dla pomieszczenia? Nie interesuje mnie, ile jest przy kaloryferze - chcę rządzić temperaturą w pomieszczeniu. Zazwyczaj najbardziej mnie interesuje z dala od kaloryfera.

Zapewniam, że pięknie utrzymuje, np. 23 *C - mam w domu właśnie takie ogrzewanie i kominek. W kominku nie zawsze grzeję.

Przykład z Allegro: http://allegro.pl/grzejnik-panelowy-olejowy-elektryczny-1500w-eko-gw-i5714852509.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie tylko że wtedy nie ma w miarę bezproblemowej opcji zmiany metody grzania w przyszłości. A przy rurkach z wodą dalej można wpiąć gaz czy pompę w przyszłości np kiedy pompy mocnej stanieją albo elektryka zdrożeje o x%. Tak sobie gdybam :)

 

Zgadza się.

Za to cena jest wtedy konkurencyjna. Bo jak musisz zrobić całe orurowanie, pompy, mieszacze to jaką zaletą ma kocioł elektryczny względem PC?

Jest kilka tysięcy różnicy. Owszem. Ale w 2-3 lata zwraca się coś takiego względem kotła elektrycznego:

http://allegro.pl/pompa-ciepla-meeting-12kw-powietrze-woda-1n-i6254998799.html

 

Ja jeszcze się zastanawiam, czy czymś takim nie dałoby się opędzić wspomagając w mrozy kominkiem i od czasu do czasu grzałką elektryczną.

http://allegro.pl/pompa-ciepla-compact-230l-do-cwu-wody-uzytkowej-i6262606426.html

Dokładniej to tą z wężownicą i 300l zasobnikiem z opisu (za 5999zł) albo jakąś podobną.

Moc grzewcza PC 1800W + 1800W grzałka w dobrze ocieplonym domu powinno dać radę. Czyli w 3 miesiące zimy pracując 24/24 wyprodukowałaby prawie 3900kWh ciepła samą PC (przy COP>2 i tak bardziej opłaci się grzać PC w droższej strefie, niż w tańszej odpalić grzałki).

To więcej, niż wg projektowanej charakterystyki cieplnej mój dom potrzebuje na ogrzanie przez cały rok. Tak obrazowo, to zostają jeszcze grzałki na nagrzanie CWU - a wystarczy pewnie tego ze cztery godziny.. A jeszcze kominek w zapasie.... Zamierzam przetestować takie rozwiązanie w praktyce. Ale chyba poszukam jeszcze mocniejszej PC tego typu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie kombinowałem i nie szedłem w skomplikowane rozwiązania.

Rury do centralnego położyłem, ale zostałem przy kominku z DGP i grzejnikach elektrycznych, olejowych, panelowych ze sterowaniem elektronicznym - każdy grzejnik ma swój termostat. Takie ogrzewanie domu sprawdza się u mnie.

Aby dogrzać dom używam kominka. Gdy mi się nie chce palić, chodzą same elektryczne - dobrane w zależności od wielkości pomieszczeń od 300 W do 1500 W :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pozwolę sobie odświeżyć temat.

Mamy projekt Z241 GP2. Po burzy mózgów mamy coś takiego:

post-146079-0-01178100-1467911427_thumb.png

 

Warunki dodatkowe:

Ogrzewanie podłogowe.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem.

Płyta fundamentowa.

Kominek z dgp.

Garaż nieogrzewany.

 

I takie wątpliwości:

Czy jest opcja wejścia na poddasze z garażu i ewentualnie przejścia na poddasze nad częścią mieszkalną z poddasza garażu (brak wejścia na poddasze z części mieszkalnej)?

Czy zasobnik do pompy ciepła może być od niej oddalony (pompa w garażu, zasobnik w pomieszczeniu przy kuchni)?

Czy ewentualnie lepiej pompa w pomieszczeniu obok kuchni?

 

Co koledzy na to? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odświeżyć temat.

Mamy projekt Z241 GP2. Po burzy mózgów mamy coś takiego:

attachicon.gifz241 gp2.png

 

Warunki dodatkowe:

Ogrzewanie podłogowe.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem.

Płyta fundamentowa.

Kominek z dgp.

Garaż nieogrzewany.

 

I takie wątpliwości:

Czy jest opcja wejścia na poddasze z garażu i ewentualnie przejścia na poddasze nad częścią mieszkalną z poddasza garażu (brak wejścia na poddasze z części mieszkalnej)?

Czy zasobnik do pompy ciepła może być od niej oddalony (pompa w garażu, zasobnik w pomieszczeniu przy kuchni)?

Czy ewentualnie lepiej pompa w pomieszczeniu obok kuchni?

 

Co koledzy na to? :)

 

OT - samochody dali w skali 1:2? ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


OT - samochody dali w skali 1:2? ;]

 

:)

To pomieszczenie przy garażu ma mieć 1.2m żeby Grand Espace na długość mi wszedł (na styk ale wchodzi). Z tego patrzyłem reszta wymiarów raczej ok ale i tak będę na bieżąco monitorował żeby się nie zdziwić ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej łazienki nie dałoby się zrobić ciut większej ? Mam na dole podobnych rozmiarów i dla mnie jest za mała (oczywiście do wszystkiego można się przyzwyczaić, ale...)

U góry teraz robię ponad 2x  większą  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu mają służyć drzwi 6?

Chociaż tak bez dokładnych wymiarów i czemu mają służyć poszczególne pomysły trudno ocenić. Widziałeś organizację garażu w realizacjach? IMO lepiej - ale zależy, czemu ma służyć to pomieszczenie.

 

Reszta pomysłów OK, tylko musisz zweryfikować z architektem i szczegółami w projekcie.

 


Ogrzewanie podłogowe.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem.

Płyta fundamentowa.

 

Porównywałeś koszty? Mi tak bardzo z grubsza wyszło, że płyta byłaby o jakieś 20K zł droższa (sam materiał przy opcji szalunków z Izodom2000).

Grzać chcesz płytę, czy robić jeszcze na niej wylewkę z ogrzewaniem?

 

 


Kominek z dgp.

Garaż nieogrzewany.


I takie wątpliwości:

Czy jest opcja wejścia na poddasze z garażu i ewentualnie przejścia na poddasze nad częścią mieszkalną z poddasza garażu (brak wejścia na poddasze z części mieszkalnej)?

Czy zasobnik do pompy ciepła może być od niej oddalony (pompa w garażu, zasobnik w pomieszczeniu przy kuchni)?

Czy ewentualnie lepiej pompa w pomieszczeniu obok kuchni?


Co koledzy na to? :)

 

Jak dasz pompę w pomieszczeniu nieogrzewanym, to jednostka wewnętrzna zniesie takie warunki? Czy ogrzeje na tyle, że garaż praktycznie będzie ogrzewany?

IMO lepiej wszystko dać w części ogrzewanej. Do tego będzie bliżej środka domu, więc lepiej będzie poprowadzić rury do ogrzewania (IMO najlepiej poprowadzić do pomieszczeń pod łazienką, żeby było cieplej, a powrót korytarzem i w pomieszczeniach w meandry, żeby wracała jak najzimniejsza woda co zwiększy sprawność PC).

 

Wejście pewnie da się zrobić z garażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Czemu mają służyć drzwi 6?

 

Mam plan na jednej ścianie tego pomieszczenia zrobić płytką szafę na szpargały, buty, itp. Dom dość mały więc staram się każdy kąt zagospodarować. Bez tych drzwi zostaje niewykorzystany korytarz. Dodatkowo wydaje mi się że samo pomieszczenie będzie robiło za rodzaj bufora między nieogrzewanym garażem a domem. Tak gdybam ale nie wiem czy dobrze dlatego pytam :)

 


Reszta pomysłów OK, tylko musisz zweryfikować z architektem i szczegółami w projekcie.

 

Taki jest plan. Na razie staram się nie zrobić jakiegoś babola użytkowego.

 


Porównywałeś koszty? Mi tak bardzo z grubsza wyszło, że płyta byłaby o jakieś 20K zł droższa (sam materiał przy opcji szalunków z Izodom2000).
Grzać chcesz płytę, czy robić jeszcze na niej wylewkę z ogrzewaniem?

 

Jeszcze nie, płyta bo woda jest wysoko, coś koło 1,5m. Ale cały czas jestem otwarty na propozycje. Nie ukrywam że koszt ma znaczenie, ale z drugiej strony ma być dobrze.

 


Jak dasz pompę w pomieszczeniu nieogrzewanym, to jednostka wewnętrzna zniesie takie warunki? Czy ogrzeje na tyle, że garaż praktycznie będzie ogrzewany?
IMO lepiej wszystko dać w części ogrzewanej. Do tego będzie bliżej środka domu, więc lepiej będzie poprowadzić rury do ogrzewania (IMO najlepiej poprowadzić do pomieszczeń pod łazienką, żeby było cieplej, a powrót korytarzem i w pomieszczeniach w meandry, żeby wracała jak najzimniejsza woda co zwiększy sprawność PC).

 

Tak myślałem, tylko z spiżarce trochę tłoczno się zrobi.

 


Wejście pewnie da się zrobić z garażu.

 

I to jest dobra wiadomość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie odświeżyć temat.

Mamy projekt Z241 GP2. Po burzy mózgów mamy coś takiego:

attachicon.gifz241 gp2.png

 

Warunki dodatkowe:

Ogrzewanie podłogowe.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem.

Płyta fundamentowa.

Kominek z dgp.

Garaż nieogrzewany.

 

I takie wątpliwości:

Czy jest opcja wejścia na poddasze z garażu i ewentualnie przejścia na poddasze nad częścią mieszkalną z poddasza garażu (brak wejścia na poddasze z części mieszkalnej)?

Czy zasobnik do pompy ciepła może być od niej oddalony (pompa w garażu, zasobnik w pomieszczeniu przy kuchni)?

Czy ewentualnie lepiej pompa w pomieszczeniu obok kuchni?

 

Co koledzy na to? :)

 

ja na to, że jak widzę w projekcie garaż 30m kw, narysowane dwa auta i jeszcze sporo miejsca, to mi się trochę śmiać chce. Ja zrobiłem garaż około 31m kw. na jeden samochód, który wchodzi tak, że można normalnie wsiąść i wysiąść, do tego jest miejsce na graty, narzędzia, opony, rower, ale też nie za wiele. Albo bym to zrobił jako garaż na jedno auto, dał węższą bramę, albo bym poszerzył z 1,5 metra.

A co do ogrzewania tego garażu, to podłogówkę zawsze możesz położyć, najwyżej zakręcisz żeby nie grzało garażu, a czasem może się przydać, jak np. będą jakieś wielkie mrozy, albo okaże się, że przy tej pompie to jest wskazane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


ja na to, że jak widzę w projekcie garaż 30m kw, narysowane dwa auta i jeszcze sporo miejsca, to mi się trochę śmiać chce. Ja zrobiłem garaż około 31m kw. na jeden samochód, który wchodzi tak, że można normalnie wsiąść i wysiąść, do tego jest miejsce na graty, narzędzia, opony, rower, ale też nie za wiele. Albo bym to zrobił jako garaż na jedno auto, dał węższą bramę, albo bym poszerzył z 1,5 metra.

 

Jak to mówią jest to garaż na miarę naszych możliwości ;] A tak na serio to jest trochę ciasnawy ale w porównaniu z tym co jest teraz i tak będzie dobrze. Zobaczę jeszcze jak kosztowo wyjdzie trochę większy. Jeśli nie zabije mnie to, to będzie większy.

 


A co do ogrzewania tego garażu, to podłogówkę zawsze możesz położyć, najwyżej zakręcisz żeby nie grzało garażu, a czasem może się przydać, jak np. będą jakieś wielkie mrozy, albo okaże się, że przy tej pompie to jest wskazane

 

I znów kwestia kosztów. Co do pompy to nie wiem czy ostatecznie nie wyląduje obok kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Mam plan na jednej ścianie tego pomieszczenia zrobić płytką szafę na szpargały, buty, itp. Dom dość mały więc staram się każdy kąt zagospodarować. Bez tych drzwi zostaje niewykorzystany korytarz. Dodatkowo wydaje mi się że samo pomieszczenie będzie robiło za rodzaj bufora między nieogrzewanym garażem a domem.

 

To ściany do korytarza będziesz ocieplał? Ile tam dokładnie wygospodarujesz na tę szafkę szerokości? I co będzie przeszkadzało, jak nie będzie drzwi?

 

 


Tak myślałem, tylko z spiżarce trochę tłoczno się zrobi.

 

Jak dasz PC w tym pomieszczeniu w garażu, to IMO lepiej tam zrobić spiżarkę dla wielu produktów (nie tylko z ogródka). W sumie, to trudno zgadywać, jaka temperatura tam będzie nawet bez PC. Co jakiś czas w końcu wprowadzisz tam kilkaset kilo żelastwa i płynów rozgrzanych do ok. 90*. Ale to też zależy, jak ocieplone. W sumie parametry słabe ma ten budynek, więc pewnie ocieplenie słabe jak na dzisiejsze standardy.

 

No i policz, ile będziesz miał miejsca w szafkach w kuchni i co tam się zmieści, a co chciałbyś trzymać w spiżarce - ale to trzeba popatrzeć na rzuty z wymiarami i zastanowić się, czy chcesz szafki wiszące. A może lepiej zrezygnować z tych drzwi w kuchni do "spiżarki" i postawić na trzech ścianach szafki? A w "spiżarce" zrobić garderobę czy inaczej wykorzystać?

Ja nie planuję spiżarki - szafek w kuchni będę miał ze 2x więcej, niż teraz. A że nie lubię robić zakupów, to kupuję zgrzewkami co się da i mi się mieści. Jedyne, czego mi brakuje to chłodnego i wilgotnego pomieszczanie na niektóre rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mówią jest to garaż na miarę naszych możliwości ;] A tak na serio to jest trochę ciasnawy ale w porównaniu z tym co jest teraz i tak będzie dobrze. Zobaczę jeszcze jak kosztowo wyjdzie trochę większy. Jeśli nie zabije mnie to, to będzie większy.

 

Przemyśl, do czego Ci będzie pomieszczenie przy garażu. Czy musi być takie duże? Czy może tak, jak w realizacjach ktoś przerobił?

 

MB_Z241_1564_62829_1600_0_tl_normal.jpg

 

A może w ogóle go nie wydzielać z garażu i zostawić niepodzieloną całą powierzchnię?

Ile miałbyś tam miejsca na długość? 5m to niejeden troszkę większy samochód na styk wchodzi. Żeby nie płakać, to tu IMO nie ma co wydzielać z długości - albo będziesz musiał utrzymywać idealny porządek i nie zmieścisz żadnego stołu ani nawet roweru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


To ściany do korytarza będziesz ocieplał? Ile tam dokładnie wygospodarujesz na tę szafkę szerokości? I co będzie przeszkadzało, jak nie będzie drzwi?

 

Nie nic nie chcę ocieplać. Bardziej mi chodziło o wymianę powietrza przy przechodzeniu z/do garażu. Myślę że jakieś 30 cm głębokości da radę zmieścić bez zbytniego zwężenia przejścia. Co do drzwi to już tylko kwestia estetyki, bardziej mi się widzi odcięcie ewentualnego burdelnika niż wystawianie go na widok.

 


Przemyśl, do czego Ci będzie pomieszczenie przy garażu. Czy musi być takie duże? Czy może tak, jak w realizacjach ktoś przerobił?

 

Widziałem tą przeróbkę, ale u mnie się nie sprawdzi. Chcę w tym pomieszczeniu wstawić m.in. jakiś stolik do majsterkowania. A przy majsterkowaniu przydało by się mieć jakąś rozsądna temp. Podgrzanie tego pomieszczenia będzie o niebo prostsze i tańsze niż całego garażu. Sam garaż musi być na dwa samochody, to nie podlega dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

To pomieszczenie przy garażu ma mieć 1.2m żeby Grand Espace na długość mi wszedł (na styk ale wchodzi). Z tego patrzyłem reszta wymiarów raczej ok ale i tak będę na bieżąco monitorował żeby się nie zdziwić ;]

 

Z mojej perspektywy - garaż ~50 m2, a wchodzi jedno auto. ;l ;l ;l

Ale ja mam czym zagracać. :oki:;]

 

Oceń sam, co jeszcze bedziesz trzymał w garażu - czy będziesz miał inne pomieszczenie na graciarnię typu kosiarka, grill, wertykulator, zimowe opony, rowery, itd., itp. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Bardziej mi chodziło o wymianę powietrza przy przechodzeniu z/do garażu.

 

A skąd tam wymiana powietrza ma się zrobić? Przecież sam garaż robi za wiatrołap. Ile razy to otworzysz na dobę?

 

 


Myślę że jakieś 30 cm głębokości da radę zmieścić

 

Wg rysunku masz po 20 cm po obydwu stronach. 30 cm nie pozwoli otworzyć drzwi od garażu. Szafka na buty może i wejdzie. Ale jaki jej sens w takim miejscu?

 


Co do drzwi to już tylko kwestia estetyki, bardziej mi się widzi odcięcie ewentualnego burdelnika niż wystawianie go na widok

 

Tam nie masz miejsca na zrobienie bałaganu, bo nie przejdziesz.


A przy majsterkowaniu przydało by się mieć jakąś rozsądna temp. Podgrzanie tego pomieszczenia będzie o niebo prostsze i tańsze niż całego garażu.

 

IMO myślenie bez sensu. Jak chcesz warsztacik ogrzewany, to zrób go w "spiżarce". Nie ma sensu próbować ogrzewać powierzchni, której planujesz nie ogrzewać (a więc i nie ocieplać sensownie). A jeżeli ocieplisz, to wprowadzając 2 ogrzane samochody na dobę ogrzeją Ci za darmo garaż na tyle, że będzie temperatura dodatnia w największe mrozy.

IMO jak zrobisz tak, jak planujesz to skończy się parkowaniem jednego auta na zewnątrz i zagraceniem jednego stanowiska rowerami i sprzętami do ogrodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Jak to mówią jest to garaż na miarę naszych możliwości ;] A tak na serio to jest trochę ciasnawy ale w porównaniu z tym co jest teraz i tak będzie dobrze. Zobaczę jeszcze jak kosztowo wyjdzie trochę większy. Jeśli nie zabije mnie to, to będzie większy.

 

wielkość garażu to wbrew pozorom ważna sprawa, bo zazwyczaj jest to również pomieszczenie na składowanie wszystkiego, czego nie chcesz składować w domu: opon, narzędzi, gratów do auta( typu oleje, kosmetyki) kosiarek, rowerów, ubrania roboczego, motocykla jeśli posiadasz, żarcia dla kota (które zamawiamy hurtowo bo wychodzi taniej ;] ),. Trzymam tam też przez zimę trampolinę syna, którą składam na jesieni. Zobaczysz, że od razu znajdziesz rzeczy, żeby zapchać ten garaż. Mnie znajomy uratował przed błędem zbudowania za małego garażu. To znaczy obejrzałem jego garaż, gdzie Toyota Avensis stała tak, że trudno było drzwi otworzyć, wymyślał przedziwne konstrukcje podwieszane do sufitu, nawet nad prowadnicami bramy garażowej, żeby trzymać tam rzeczy wykorzystując każdą przestrzeń. Wtedy zadzwoniłem do architekta i powiedziałem: poszerzamy garaż ;]

Wiadomo że jest to koszt, ja też się bardzo liczyłem z kasą, ale lepiej dołożyć w tym miejscu do czegoś, czego później już sobie nie poprawisz, a zaoszczędzić na wykończeniu tego domu, na czymś, co za kilka lat możesz sobie zmienić. Ja np. poszerzyłem ten garaż, ale meble do kuchni kupiliśmy najtańsze w Leroy Merlin, gdzie z blatami cena nie przekroczyła 2,5 tys. pln. ;]  A ludzie robią kuchnie i za 50 tys. O dziwo po prawie trzech latach wszystko dalej działa, szafki się otwierają - zamykają, a garnki w nich stoją tak samo jak w takich za 50 tys ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkość garażu to wbrew pozorom ważna sprawa, bo zazwyczaj jest to również pomieszczenie na składowanie wszystkiego, czego nie chcesz składować w domu: opon, narzędzi, gratów do auta( typu oleje, kosmetyki) kosiarek, rowerów, ubrania roboczego, motocykla jeśli posiadasz, żarcia dla kota (które zamawiamy hurtowo bo wychodzi taniej ;] ),. Trzymam tam też przez zimę trampolinę syna, którą składam na jesieni. Zobaczysz, że od razu znajdziesz rzeczy, żeby zapchać ten garaż. Mnie znajomy uratował przed błędem zbudowania za małego garażu. To znaczy obejrzałem jego garaż, gdzie Toyota Avensis stała tak, że trudno było drzwi otworzyć, wymyślał przedziwne konstrukcje podwieszane do sufitu, nawet nad prowadnicami bramy garażowej, żeby trzymać tam rzeczy wykorzystując każdą przestrzeń. Wtedy zadzwoniłem do architekta i powiedziałem: poszerzamy garaż ;]

Wiadomo że jest to koszt, ja też się bardzo liczyłem z kasą, ale lepiej dołożyć w tym miejscu do czegoś, czego później już sobie nie poprawisz, a zaoszczędzić na wykończeniu tego domu, na czymś, co za kilka lat możesz sobie zmienić. Ja np. poszerzyłem ten garaż, ale meble do kuchni kupiliśmy najtańsze w Leroy Merlin, gdzie z blatami cena nie przekroczyła 2,5 tys. pln. ;]  A ludzie robią kuchnie i za 50 tys. O dziwo po prawie trzech latach wszystko dalej działa, szafki się otwierają - zamykają, a garnki w nich stoją tak samo jak w takich za 50 tys ;]

 

Pełna zogda. U mnie był garaż 5,6m x 5,6m, czyli ok 31m2. Powiększyłem na długość o 0,5m (do34m2), bo więcej nie mogłem. W garażu stoją dwa auta + rowery i trochę gratów po budowie. Z szafką czy regałem raczej trudno. Wsiadać /wysiadać się da ale jakoś dużo miejsca nie ma. Nie wyobrażam sobie gdybym miał garaż o te o.5m krótszy, musiałbym na cm podjeżdzać do ściany i kombinować jak przejść czy otworzyć bagażnik.

Też uważam, że warto jednak zrobić większy garaż niż 30m2, bo będzie się potem tego mocno żałować, albo finalnie skończy się na tym że będzie garaż na 1 auto + graciarnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Wg rysunku masz po 20 cm po obydwu stronach. 30 cm nie pozwoli otworzyć drzwi od garażu. Szafka na buty może i wejdzie. Ale jaki jej sens w takim miejscu?

 

Dzisiaj jadę obejrzeć ten projekt w prawie gotowym domu to zobaczę na żywo jak z tym miejscem.

 


IMO myślenie bez sensu. Jak chcesz warsztacik ogrzewany, to zrób go w "spiżarce". Nie ma sensu próbować ogrzewać powierzchni, której planujesz nie ogrzewać (a więc i nie ocieplać sensownie).

 

Nie wiem czy się dobrze rozumiemy, nie zamierzam tam grzać stale, tylko w razie potrzeby odpalić farelkę i popracować.

 


IMO jak zrobisz tak, jak planujesz to skończy się parkowaniem jednego auta na zewnątrz i zagraceniem jednego stanowiska rowerami i sprzętami do ogrodu.

 

Ze sprzętami ogrodowymi, rowerami nie będzie problemu, w tej chwili na działce stoi kanciapa która po lekkim tuningu zostanie jako składzik. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, pozostaje zatem pogadać z architektem co do kosztów powiększenia. Zastanawiam się tylko czy go poszerzyć, czy wydłużyć (wyrównać do ściany domu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, pozostaje zatem pogadać z architektem co do kosztów powiększenia. Zastanawiam się tylko czy go poszerzyć, czy wydłużyć (wyrównać do ściany domu).

 

U nas żeby było łatwo i bez przeliczania całej więźby, poszerzyliśmy dom w części garażowej o jedną krokiew. Rozstaw pomiędzy krokwiami dachy jest coś około 90 cm i tyle szerszy jest garaż. Obecnie jest ok. 6,5m szerokości. Długość garażu też jest ważna. U mojej mamy garaż jest trochę krótki - o ile jak stoi tam auto do 4m jest super, to jak brat wjechał Astrą kombi z przodu prawie dotknął stojących tam opon i innych rzeczy, a z tyłu żeby otworzyć bagażnik musiał otwierać garaż. O zajrzeniu pod maskę nawet nie mówię.

 

Pomieszczenie-kotłownia o szerokości 1.2m może być trochę wąskie - zastanów się czy nie lepiej zrobić jej mniej więcej tak, jak na rzucie przedstawionym przez Kaizen'a. Możesz zrobić np. tak, żeby poszerzyć garaż i ową kotłownię wydzielić w rogu. Będzie wówczas miejsce na dłuższy i krótszy samochód, kotłownia będzie bardziej ustawna. Zastanowiłbym się, czy drzwi do kotłowni nie otwierać do jej wnętrza.

 

W załączniku mój parter :)

Rzut parteru.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


U nas żeby było łatwo i bez przeliczania całej więźby, poszerzyliśmy dom w części garażowej o jedną krokiew. Rozstaw pomiędzy krokwiami dachy jest coś około 90 cm i tyle szerszy jest garaż. Obecnie jest ok. 6,5m szerokości. Długość garażu też jest ważna.

 

Po wizytacji na budowie takiego projektu szerokość garażu jest ok, problemem jest długość. Na razie zapytałem architekta co powie na wydłużenie garażu o metr, albo zrównanie go z częścią mieszkalną (wtedy dojdzie coś w okolicy 2m).

 


Pomieszczenie-kotłownia o szerokości 1.2m może być trochę wąskie

 

Zobaczę co wyjdzie z wydłużenia garażu, wtedy nie będzie z tym problemu. Nie wiem jak długo zagrzeje u mnie miejsce krótki, mały samochód. Po dzisiejszej jeździe w ulewie i koleinach to jest jakaś masakra 8] Dlatego ewentualnie muszę mieć miejsce na dwa duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 projekty

http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zielistkach-2-m4fdefe2d892f9

http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zielistkach-ver-2-m6e11f727d39c5

 

Na kosztorysach różnica w cenie gospodarczy 10tys, zlecony 15 tys. Za to 1 więcej pokój.

 

To realna różnica? Bo jeśli tak to się nie zastanawiam i biorę 1 pokój więcej.

 

 

Jest jeszcze 3 wersja z garażem ale cena skacze o 30 (gosp) / 55 tys (zlecony) do droższego projektu. Za cenę garażu , mam blaszaka na 3 auta i ogrodzoną działkę i jeszcze może coś zostanie...

 

http://archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zielistkach-gt-mc69207805754c

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wizytacji na budowie takiego projektu szerokość garażu jest ok, problemem jest długość. Na razie zapytałem architekta co powie na wydłużenie garażu o metr, albo zrównanie go z częścią mieszkalną (wtedy dojdzie coś w okolicy 2m).

 

 

 

 

Zobaczę co wyjdzie z wydłużenia garażu, wtedy nie będzie z tym problemu. Nie wiem jak długo zagrzeje u mnie miejsce krótki, mały samochód. Po dzisiejszej jeździe w ulewie i koleinach to jest jakaś masakra 8] Dlatego ewentualnie muszę mieć miejsce na dwa duże.

 

Wydłużyć garaż zawsze można, pytanie ile z tym będzie roboty, czy dom nie wyjdzie koślawy, no i czy projekt umożliwia taką zmianę (w niektórych wyraźnie piszą że można dowolnie zmieniać, a w innych że np. tylko wielkość okien, ścianki działowe itp.)

Jak się nie uda, to nie oddzielaj "kotłowni" od garażu, ewentualnie jak już wszystko będzie zabudowane, podłączone i przód zaparkowanego samochodu nie będzie pod bojlerem, to zrób jakąś ściankę z kartongipsu czy cienkiego Ytonga żeby oddzielić pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


2 projekty

http://archon.pl/pro...-m4fdefe2d892f9

http://archon.pl/pro...-m6e11f727d39c5



Na kosztorysach różnica w cenie gospodarczy 10tys, zlecony 15 tys. Za to 1 więcej pokój.



To realna różnica? Bo jeśli tak to się nie zastanawiam i biorę 1 pokój więcej.

 

 

To jest żadna różnica. Te kosztorysy przecież i tak są zazwyczaj niedoszacowane. Pierwszy projekt masz mniejszy, mniej materiałów, mniej roboty, zawsze wyjdzie taniej. Realnie patrząc, robiąc wszystko systemem zleconym, w jednym i drugim przypadku stan deweloperski trzeba liczyć 250 tys. z jakimś odpowiednim marginesem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zobaczę co wyjdzie z wydłużenia garażu, wtedy nie będzie z tym problemu. Nie wiem jak długo zagrzeje u mnie miejsce krótki, mały samochód. Po dzisiejszej jeździe w ulewie i koleinach to jest jakaś masakra 8] Dlatego ewentualnie muszę mieć miejsce na dwa duże.

 

 

 

Jak wydłużysz garaż do szerokości domu, to i dach się zleje i będziesz miał jeden długi wagon IMO paskudnie wyglądający.

Ciągle podoba mi się pomysł z rezygnacją z dodatkowego pomieszczenia. A jak się upierasz, że muszą być dwa miejsca na długie samochody, to bym garaż poszerzył o trzecie stanowisko, a dalej pomieszczenie wydzielił jak na obrazku z realizacji. Albo pomyśl o parkowaniu jednego auta na zewnątrz (jakieś zadaszenie na podjeździe czy wiata).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 projekty

 

Niby ładnie. I w miarę sensownie.

Wady:

- EP minimum dopuszczalne prawem

- 1,8m x 1,8m łazienka - dla mnie nieakceptowalne.

- salon + kuchnia + jadalnia < 30m2 też strasznie małe

 

Co do kosztów - tu jest jakaś niespójność. Niby po taniości, a dachówka ceramiczna (najdroższe pokrycie dachu). Trudno oszacować ich realność bez dokładniejszego opisu technicznego.

Instalacje, jak to zwykle bywa, bardzo szacunkowo i paliwo stałe (jak tradycyjny kocioł do szuflowania węgla to pewnie nikt tego nie stosuje - więc trzeba dopłacić za jakąś automatykę, a to już niewiele drożej powietrzna pompa ciepła jak zrezygnujesz z komina). Wymyślisz takie czy inne udogodnienia po kilka złotych i zrobi się też różnica.

Nawet jak tylko te dachówki są kwiatkiem, na którym można przyoszczędzić to przyjąłbym przynajmniej 30% zapasu. I pamiętaj, że to kosztorys samego domu - do tego koszty formalności, przyłącza, podjazd, ogrodzenie itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące później...

Będzie jednak z garażem...

 

jak się dowiedziałem że znajomemu wolnostojący garaż prosty 5x5 z cegły z tynkiem dachem, z drzwiami, bez okien, stawiają za 12 tys to chyba warto dorzucić te 30 tys...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Dobra Panowie

Finalnie stanęło na 2 projektach

1. http://archeton.pl/projekt-domu-skarbekneo_1407_opisogolny- faworyt, do usunięcia okna dachowe (prócz jednego na schodach), skrócony dach od części ogrodowej bez tych słupów, reszta zostaje jak jest, to moja wizja

2. https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zielistkach-g-m511a17f08861c- rezerwowy, okna dachowe wylecą, garaż trochę bym poszerzył, być może z garderoby na górze powstałaby pralnia

 

Czemu jeszcze się nie zdecydowałem na 1? Koszta. Czy ktoś może mi rzetelnie spojrzeć na 2 projekty i powiedzieć, że koszta są podobne, czy że dom nr 1 wyjdzie minimum 40-50 tys więcej bo ... coś tam? Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra Panowie

Finalnie stanęło na 2 projektach

1. http://archeton.pl/projekt-domu-skarbekneo_1407_opisogolny- faworyt, do usunięcia okna dachowe (prócz jednego na schodach), skrócony dach od części ogrodowej bez tych słupów, reszta zostaje jak jest, to moja wizja

2. https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zielistkach-g-m511a17f08861c- rezerwowy, okna dachowe wylecą, garaż trochę bym poszerzył, być może z garderoby na górze powstałaby pralnia

 

Czemu jeszcze się nie zdecydowałem na 1? Koszta. Czy ktoś może mi rzetelnie spojrzeć na 2 projekty i powiedzieć, że koszta są podobne, czy że dom nr 1 wyjdzie minimum 40-50 tys więcej bo ... coś tam? Z góry dzięki za pomoc

 

mnie się bardziej podoba drugi, ale to dlatego, że jest bardziej podobny do mojego domu. Za to pierwszy jest podobny do domu sąsiadów. ;] Ale na poważnie:

- zanim zaczniesz usuwać okna dachowe skonsultuj to z architektem, niech Ci przeliczy naświetlenie pomieszczeń, czy nie będzie za ciemno. Ewentualnie może da się powiększyć okna w ścianach. Ja też nie lubię dachowych, w projekcie miałem jedno, które wywaliłem.

- w drugim projekcie masz mniejsze pomieszczenia na górze, bo nie jest zagospodarowana powierzchnia nad garażem. (ja mam tak samo). Za to nie masz wychładzania domu od garażu, niższy koszt zbudowania i możliwość łatwego poszerzenia garażu bez poszerzania powierzchni nad nim (na co namawiam, bo garaże typu 20 mkw. to straszna ciasnota. Ja mam 30 m kw na jeden samochód i jest w miarę ok, tak że się parkuje wygodnie, mieszczą się rowery, opony itd i nawet drążek (zdjęcia w wątku obok) sobie ostatnio zamontowałem.

- na moje niefachowe oko pierwszy projekt będzie trochę droższy w budowie, ale może ja się nie znam

 

W zasadzie to wybór masz taki czy zrobić trochę taniej, ale mieć mniejszą górę, czy drożej z większą górą. Ja Ci powiem tyle, że 90% czasu w domu spędzamy na dole, w salonie i w kuchni. Na górze w zasadzie tylko śpimy i ja słucham muzyki czasami ;] . Nawet dzieciak w swoim pokoju głównie śpi, a zabawki typu lego czy jakieś gry znosi sobie na dół do zabawy. (zobaczymy co będzie jak będzie większy i zacznie sobie cenić swoją własną przestrzeń, ale to najwyżej zamienimy naszą sypialnię z jego pokojem, bo jest większa) Także powierzchnie pokoi typu 10-15 metrów są dla nas wystarczające, ale niektórzy twierdzą, że to klitki. A dzięki temu, że mam garaż taki przyklejony do budynku mogłem go niewielkim kosztem poszerzyć.

Nie jeździsz gdzieś czasem przez Kraków? Byś zobaczył u mnie jak w rzeczywistości wygląda domek podobny do drugiego projektu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mnie się bardziej podoba drugi, ale to dlatego, że jest bardziej podobny do mojego

Nie jeździsz gdzieś czasem przez Kraków? Byś zobaczył u mnie jak w rzeczywistości wygląda domek podobny do drugiego projektu ;)

Twój projekt też jest brany pod uwagę http://lk-projekt.pl/lkand726-produkt-808.html tylko nie ma info o wt2017 . Te EP podane an stronie jest obecnie za duże. Czekam na kontakt od nich czy coś będą zmieniać. Nr 1 faworyt że względu na 25 w salonie i duża kuchnie oraz oddzielona górna strefa rodzice dzieci. Minus to mały garaż ale nie można mieć wszystkiego;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. fajny, tylko rozważ czy w łazience na górze nie zrobić jednak okna dachowego - będziesz miał wtedy choć jedno okno, by wyjrzeć z poddasza na tę stronę budynku i na wejście. Z tyłu można zrobić fajny taras - można pomyśleć o słupach, ale np. drewnianych i bardziej odsuniętych od budynku. Sprawdź ile ma ścian kolankowa - zrób przynajmniej 3 pustaki, an to wieniec i murłata i będzie przyzwoicie wysoko wewnątrz przy ścianie :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem.

Płyta fundamentow.

Kominek z dgp.

Garaż nieogrzewany.

 

I takie wątpliwości:

Czy jest opcja wejścia na poddasze z garażu i ewentualnie przejścia na poddasze nad częścią mieszkalną z poddasza garażu (brak wejścia na poddasze z części mieszkalnej)?

Czy zasobnik do pompy ciepła może być od niej oddalony (pompa w garażu, zasobnik w pomieszczeniu przy kuchni)?

Czy ewentualnie lepiej pompa w pomieszczeniu obok kuchni?

 

Co koledzy na to? :)

 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem + Kominek z dgp. -------- na taki tandem podobno trzeba uważać. To nie sprawdza się zbyt dobrze. Poczytaj o tym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Już na 99% wybrany projekt

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zielistkach-g-m511a17f08861c

 

I zaplanowane przeróbki (piszcie uwagi co wam się nie podoba itd)

parter

rzut-parteru-projekt-dom-w-zielistkach-g__706.gif

 

pięterko

rzut-poddasza-projekt-dom-w-zielistkach-g__707.gif

 

dach nad garażem w stylu maro_t :) dwuspadowy

DSCN4299.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz ustawienie tego domu na strony świata?

 

 

23 minuty temu, bielaMatiz napisał:

Już na 99% wybrany projekt

https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-zielistkach-g-m511a17f08861c

 

I zaplanowane przeróbki (piszcie uwagi co wam się nie podoba itd)

parter

 

pięterko

 

 

dach nad garażem w stylu maro_t :) dwuspadowy

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, bielaMatiz napisał:


Salon południe mniej więcej

 

Już Ci niedawno pisałem, że dom który zbudowałem nauczył mnie, że warto wykorzystać słońce tak jak się da. Na Twoim miejscu bym się zastanowił, czy nie poszerzyć okna tarasowego w salonie od południa np o jeszcze jeden segment, zrobić potrójne, zamiast podwójnego, a za to zrobić jedno pojedyncze okno od zachodu zamiast dwóch jak w projekcie, albo jednego podwójnego jak na Twoich zmianach. Światła powinno być tyle samo, ale lepiej wykorzystane.

Drzwi zewnętrzne w garażu: mnie też doradzali żebym zrobił, ale nie zrobiłem i ani razu nie żałowałem. Ich brak nie jest żadnym problemem, a zawsze to jakiś koszt. Zamiast tych drzwi, okno w garażu bym zrobił na ścianie od południa.

Ogólnie podoba mi się ten projekt, może poza schodami nad telewizorem, ale ja jestem trochę zwichnięty na tym punkcie ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Już Ci niedawno pisałem, że dom który zbudowałem nauczył mnie, że warto wykorzystać słońce tak jak się da. Na Twoim miejscu bym się zastanowił, czy nie poszerzyć okna tarasowego w salonie od południa np o jeszcze jeden segment, zrobić potrójne, zamiast podwójnego, a za to zrobić jedno pojedyncze okno od zachodu zamiast dwóch jak w projekcie, albo jednego podwójnego jak na Twoich zmianach. Światła powinno być tyle samo, ale lepiej wykorzystane.
Drzwi zewnętrzne w garażu: mnie też doradzali żebym zrobił, ale nie zrobiłem i ani razu nie żałowałem. Ich brak nie jest żadnym problemem, a zawsze to jakiś koszt. Zamiast tych drzwi, okno w garażu bym zrobił na ścianie od południa.
Ogólnie podoba mi się ten projekt, może poza schodami nad telewizorem, ale ja jestem trochę zwichnięty na tym punkcie ;]

Z garażem może tak zrobię jak piszesz bo bramę robię większą więc mniejszy problem coś wyjąć.
Okna daruje. Pasuje mi to miejsce na narożnik.
Z tv to pewnie są lepsze miejsca ale jakoś przeżyję ;) aż tak bardzo mnie to nie męczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doświetlenie schodów jak najbardziej właściwe ale żona Cię za to nie pokocha bardziej jak przyjdzie myć to okno. Od spocznika będzie pewnie 3-3,2m albo i więcej do tego okna.

Poza tym widzę, że cześć kanałów wentylacyjnych przy kominach będzie zaczynała się od stropu. Jeżeli układ mebli - kuchnia gazowa - będzie taki jak na rzucie to rozważ zrobienie w stropie przepustu żeby można było okap podłączyć do kanału wentylacyjnego i wywalić na zewnątrz smrody.

Jeżeli masz możliwość to powiększ taras - 2m głębokości to trochę płytko żeby postawić stół i jakąś bibe zrobić - też popełniłem ten mały błąd nie zwracając uwagi na wielkość tarasu i z 2x6 powiększyłem po 2 latach do 5x6 i teraz jest ok.

A gdzie kominek będzie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak może zauważyliście moja działka to zorane pole, droga do niej ta na przód działki też jest zorana. Pytanie jak to ogarnąć teraz żeby na lato mogły wjeżdżać jakieś ciężarówki itp? Z rolnikiem mam kontakt i mogę go poprosić o jakieś przysługi tylko nie wiem o co żeby było dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie rolnik pozostawił rżysko, więc nic nie musiałem robić.

Szkoda, że zaorane. Można było na jesieni to wyrównać ...

Na wiosnę będziesz zaczynał? To chyba dopiero późną, bo po roztopach może być grząsko.

A potem i tak będziesz musiał wziąć kogoś z koparko-ładowarką, więc przy okazji podrówna trochę teren przed przyszłym budynkiem i dojazd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, rwIcIk napisał:

U mnie rolnik pozostawił rżysko, więc nic nie musiałem robić.

Na wiosnę będziesz zaczynał? To chyba dopiero późną, bo po roztopach może być grząsko.

A potem i tak będziesz musiał wziąć kogoś z koparko-ładowarką, więc przy okazji podrówna trochę teren przed przyszłym budynkiem i dojazd.

 

 

nawet później, jak ogarnę wszystko to pewnie w lato start, fakt koparką może gość co będzie humus zdejmował, trochę przyklepie i może będzie git

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie obeschnie Ci do początku prac to popytaj u lokalnych kierowców, co biorą udział przy remontach chodników lub ulic. Czasem idzie w dobrej cenie JOMBy lub płyty drogowe z rozbiórki kupić (nowa JOMB kosztuje 40-50 PLN/szt).

 

Układasz dwa pasy równolegle z JOMBów lub jeden z płyt drogowych  i może po tym ciężki sprzęt jeździć bez obawy, że się utopi.

 

Ja takie JOMBY w przyzwoitym stanie (niepołamane, niepokruszone) kupiłem po 12-15 PLN/szt - łącznie 4 transporty po ok 25 szt.

 

Po budowie odsprzedasz to po tej samej cenie i ktoś sobie zabierze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi płytami dam spokój, to droga gminna będzie lada moment więc nie będę tam kładł tego

 

Poniżej szkic rzutu na mojej działce jak to będzie wyglądać i słońce w godzinach 18 w lato, będzie ciepło w chałupie... ale od czego jest działka ;)

 

Przechwytywanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.