Skocz do zawartości

Puk puk - kto tam? - panewka! Czy aby na pewno?


jachu93

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie przepraszam, że pisze tutaj, ale mój temat w dziale Alfa/Lancia nie cieszy się zainteresowaniem i niestety nie otrzymałem żadnej sensownej odpowiedzi (Podobnie zresztą jak na forum Lancii). Pacjent to Lybra 2.0 20v z 2001 roku. Przebieg około 114 000 km.

 

W skrócie opiszę swój problem:

 

Ostatnio zaczęły do mnie dochodzić niepokojące dźwięki z silnika. Jest to delikatne postukiwanie, słyszalne tylko wtedy kiedy silnik jest gorący i ma spore obciążenie. Na biegu jałowym w momencie dodawania gazu nic nie słychać. Najgłośniej jest jak jadę 5-10 km/h i przyspieszam z 2 biegu. Nieco ciszej jest przy większych prędkościach. Puka tylko do około 2 krpm, potem albo dźwięk zanika, albo jest zagłuszony przez silnik.

Braku mocy nie zauważyłem. 

Pomoże ktoś? Obawiam się panewek, jednak czy może to być coś innego? Podkreślam - jak auto stoi NIC nie puka - od najniższych obrotów po odcinkę pracuje normalnie.


Ostatnio robiłem test: Zaciągnąłem ręczny i próbowałem ruszyć z 2. Stukanie się pojawiło w momencie wysprzęglania, kiedy silnik był bliski zdławienia. Jednak przy normalnej jeździe na parkingu też to czasem słychać. Może to nie silnik, a coś w sprzęgle? Albo skrzyni biegów?

 

Z góry dzięki za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba oczywiste, że panewka.

Skoro we WSZYSTKICH padają to czemu Ty miałbyś być inny?

 

Zastanawia mnie tylko brak stukania podczas postoju. Stuka tylko podczas dużego obciążenia. Da się to jakoś stwierdzić czy trzeba od razu silnik rozbierać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie tylko brak stukania podczas postoju. Stuka tylko podczas dużego obciążenia. Da się to jakoś stwierdzić czy trzeba od razu silnik rozbierać?

 

No przecież to typowy objaw padających panewek, że stuka na obciążeniu przy dosyć niskich obrotach.

Taki metaliczny dźwięk, jakbyś młotkiem w kowadło nawalał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przecież to typowy objaw padających panewek, że stuka na obciążeniu przy dosyć niskich obrotach.

Taki metaliczny dźwięk, jakbyś młotkiem w kowadło nawalał.

Metaliczne stuki na rozgrzanym silniku, pod duzym obciążeniem to efekt spalania stukowego (sworznia tłokowego). Panewki, proszę Pana brzmią głucho. Najprościej na biegu jałowym silnik wprowadzić na 2-2,5 tyś obrotów i zdjąć nogę z pedału gazu. Podczas gwałtownego "schodzenia" z obrotów usłyszysz chwilowy, wyraźny głuchy dźwięk panewek. O ile są uszkodzone.

 

pozdr. Barbi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metaliczne stuki na rozgrzanym silniku, pod duzym obciążeniem to efekt spalania stukowego

 

 

No ale czy w miarę nowoczesne silniki spalają stukowo? Pamiętam, że nawet mój poczciwy fiat uno 1.4 miał czujnik spalania stukowego chyba właśnie po to, by takowemu spalaniu zapobiegać... :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale czy w miarę nowoczesne silniki spalają stukowo? Pamiętam, że nawet mój poczciwy fiat uno 1.4 miał czujnik spalania stukowego chyba właśnie po to, by takowemu spalaniu zapobiegać... :hmm:

 

To silnik z połowy lat 90tych. Trudno powiedzieć czy tam jest czujnik czy nie.

W Lanosie o ile pamiętam w 1.6 miałem taki czujnik, ale jak przełożyłem silnik na 2.0 z Opla to ten czujnika nie miał (moge mieć sklerozę i się mylić).

A odgłos panewek znam, bo właśnie ten 2.0 z Opla po jakimś czasie zaczął stukać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metaliczne stuki na rozgrzanym silniku, pod duzym obciążeniem to efekt spalania stukowego (sworznia tłokowego). Panewki, proszę Pana brzmią głucho. Najprościej na biegu jałowym silnik wprowadzić na 2-2,5 tyś obrotów i zdjąć nogę z pedału gazu. Podczas gwałtownego "schodzenia" z obrotów usłyszysz chwilowy, wyraźny głuchy dźwięk panewek. O ile są uszkodzone.

 

pozdr. Barbi.

 

Sprawdzone - nic nie słychac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.