Skocz do zawartości

komputer do 1.4 16v


jmichal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was,

 

proszę o propozycje jakiego komputera użyć do obsługi standardowego 843A1.000 na osprzęcie z P1 zamiast IAW 18FD (wzbogaconego o DET3 FI oraz sondę szerokopasmową). Wiązka silnikowa przerobiona z 1.1 MPI.

Tego lata chciałem porządnie, od początku, wykonać customową wiązkę silnikową i tym samym zrezygnować z 18FD aby pozbyć się cyrków z opóźnianiem przez niego zapłonów oraz, co najważniejsze, zyskać bezpieczeństwo w sprawie spalania detonacyjnego - nowy komputer musi analizować sygnał z czujnika spalania stukowego i na jego podstawie korygować wyprzedzenie zapłonu. Chciałbym zacząć się bawić wyprzedzeniem zapłonu w DET3, ale bez czujnika to jest trochę ryzykowne. Myślałem nad zastosowaniem ori komputera z 1.1 MPI - IAW 4AM.M9 . Niestety, o ile problem z dwiema sondami lambda jakoś uda mi się obejść, to jednak problem czujnika wałka rozrządu nie przeskoczę. Jakie są wasze propozycje?

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za odpowiedź. Wiem, że to trochę takie łażenie wokół problemu a nie jego porządne rozwiązanie. Niestety póki co nie ma szans na EMU - względy finansowe. Wiązkę tak czy siak muszę przejrzeć, parę starych baboli wyeliminować - sygnały z czujników mam troszkę zaszumione, ponadto pojawiają piki z TPS, CLT i IAT. Te z TPS chcę szczególnie wyeliminować aby det mi chwilowo nie wzbogacał mieszanki (nie chcę go jeszcze bardziej odczulać - i tak próg dTPS w decie mam już na poziomie 6%). Autko do typowo codziennej jazdy tak więc nie wiem na ile tak profesjonalne (standalone) rozwiązania są konieczne. Na pewno jak zacznę zabawy w t-jetowanie to bez EMU się nie obejdzie. Teraz jednak to, czego mi najbardziej brakuje to ta korekcja wyprzedzenia zapłonu ze względu na spalanie stukowe.

Gdzieś na tym forum ktoś kiedyś pisał o ciekawym komputerze (chyba z 8v), na jedną sondę lambda, bez czujnika wałka i nie wykazującego podobnych przypałów z wyprzedzaniem zapłonu co IAW18FD - niestety nie mogę odnaleźć tego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie masz kasy na emu to kup: http://ottomotive.pl/joomla3/index.php/sklep/komputery-standalone/easyecumicro-detail tylko do tego musisz dolozyc zawor wolnych obrotow zamiast krokowego lub http://ottomotive.pl/joomla3/index.php/sklep/komputery-standalone/easyecu-2-plus-detail na oryginalnym osprzecie. 

Edytowane przez Wojtala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


niestety byla to porazka

 

...ze względu na zestrojenie ee2+ z silnikiem, czy samych niedoskonałości ee2+? Pytam, bo z nalazłem info na forum vw golfa od użytkownika GMS (projekt >400KM w 2.0 MK3), który to własnie był bardzo zadowolony po przejściu z serii ecu + det2 na ee2+. U nas chyba głównym, jedynym problemem (już na szczęście nieaktualnym) był ten trigger. Teraz powinno być praktycznie PnP, tak jak z det3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupilem nowke, podlaczylem aby sprawdzic czy wsio ok i z kompa polecial wymek. Poszedl na gwarancje i juz komp nie sterowal w ogole silniczkiem krokowym ani zaworem wolnych obrotow. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem problemu z czujnikiem wałka przy zastosowaniu nowszego kompa bazowego, przecież wszystkie nowsze 16V mają otwór w deklu i ząb na wałku? Czy się mylę?

Mógłbyś zastosować 4AF, i w sumie nawet chyba mógłbyś olać ten czujnik wałka, z moich doświadczeń wynika, że komp będzie działał (wceluje się z fazą wałka), tylko zapisze błąd. Ale tak, drugą lambdę trzeba oszukać i niestety to po co chcesz tego kompa mieć, czujnik stukowego, nie zadziała dobrze, bo 1.4 16V ma zupełnie inną charakterystykę, do której ECU musi być skalibrowane (różnice są nawet między 1.1 i 1.2 8V).

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtala, czyli nie przywrócili pełnej funkcjonalności komputera po wizycie w serwisie? Mówili co mogło być przyczyną uwalenia kompa?

 

Woj76, pierwotnie miałem nadzieję wykorzystać kompa z 1.1MPI, jednak w tamtym silniku inaczej rozwiązany jest czujnik wałka. Nie mam innego komputera do 16v poza 18FD, stąd czepiłem się tego 4AM. Trochę mnie zdziwiłeś informacją co do czujnika stukowego. Rozumiem, że w różnych silnikach dźwięk się inaczej rozchodzi, ale jak w takim razie takie standalone wiedzą kiedy wystąpi spalanie detonacyjne? To też trzeba osobno "wystrajać" - doprowadzać do spalania stukowego i ręcznie wystrajać pod to komputer? W intercarsie znalazłem pierwszy lepszy czujnik spalania stukowego do seja 1.1 i wywaliło mi informacje, że stosuje się również w całej flocie innych samochodów: 1.2 8v, 1.4 8v, 1.6 16v, 1.8 16v - fiat, lancia, alfa itd..., czyli czujnik jest jeden, ale niededykowany komputer do danego silnika może nie wychwycić stuku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik wałka jest tylko pozornie inaczej rozwiązany. Tak na prawdę to dodatkowe zęby na kole w 1.1 MPI są dla wyważenia koła, a ząb sterujący jest długi tylko do wykrywania błędnego ustawienia rozrządu. Przy krótkim jednym zębie będzie działać (mi działał w każdym razie).

A co do stukowego to tak, czujnik jest tylko do generowania napięcia w czasie drgań, ale trzeba je zinterpretować dla danego silnika i punktu umieszczenia czujnika. I SA też się odpowiednio konfiguruje, ale nie metodą prób o błędów, raczej kreatorami i znanymi parametrami dla danych wielkości cylindrów i ich układów.

Sent from my SM-A500FU using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki wielkie Woj76 za wyjaśnienie wielu kwestii, będę dalej myślał co z tym fantem zrobić. Szczerze to spodobał mi się ten ee3+ pod względem tego co on oferuje (oczywiście jedynie na papierze)/cena - miałbym wszystko załatwione bez dodatkowych kombinacji na dwa komputery (jak jest teraz). Zawsze można próbować szukać używki EMU, ale chyba i tak nie uda mi się zbliżyć do ceny nowego ee3+. 

 

Pozdr!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.