Skocz do zawartości

Włącznik wentylatora


Grzechu46

Rekomendowane odpowiedzi

Siema,

 

Ponieważ mój Sej wykorzystywany jest do KJS, a po zmianie na 1.2 16v płyn trochę się gotuje po przejechaniu odcinka, muszę w końcu dorobić włącznik wentylatora w kabinie. Oryginalnie w aucie było 1.1 SPI. Ktoś może mi jakoś logicznie wytłumaczyć lub zarzucić schematem jak to połączyć wszystko ze sobą? ;) Jedni mówią żeby podłączyć po prostu włącznik o większej obciążalności styków prosto pod wentylator, inni żeby dać przez przekaźnik...

 

Włącznik mam taki, 20A:

 

DSC_9647_resize-400x400.jpg

Pozdro

Edytowane przez Grzechu46
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten włącznik ma obciążalność 20A? Coś mi się wierzyć nie chce ;) W każdym razie ja na szybko niedawno u siebie robiłem bo uwalony był włącznik termiczny w chłodnicy. Żeby nie musieć szukać wielkiego wyłącznika i dawać grubych kabli dodałem przekaźnik na kablu tuż przy wtyczce wyłącznika termicznego. Wystarczy, że przekaźnik będzie zwierał te dwa przewody. Do cewki trzeba z jednej strony podpiąć 12V najlepiej z jakimś małym bezpiecznikiem a z drugiej masę przez praktycznie dowolny włącznik.

 

Trzeba pamiętać, że wentylator 10A może wsysać lekko a są i takie, które wezmą sporo więcej więc przekaźnik zalecałbym na minimum 20A, ja mam 30A bo taki akurat dostałem w sklepie. Druga sprawa to przewody - przy bezpośrednim podpięciu pod wyłącznik muszą być odpowiednio grube po pierwsze ze względu na ich grzanie a po drugie i może przede wszystkim, żeby uniknąć znaczących spadków napięcia a co za tym idzie gorszej sprawności wentylatora. Tak super bezpiecznie jest przyjąć 3A na mm^2 ale do 6A na mm^2 przekroju przewodu jest jeszcze jako tako. Oryginalne przewody nie są zbyt grube (na oko coś w okolicy 1.52mm^2) bo wiadomo, że Włosi lubią na tym oszczędzać ale pamiętajmy, że do kabiny przewód będzie dość długi i będzie to dodatkowa rezystancja. Dlatego zdecydowanie zalecam przekaźnik, ja miałem pod ręką przewody 0.5mm^2 a można dać i dużo cieńsze do zasilania cewki przekaźnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.