Skocz do zawartości

Gniazdka sieciowe - układ kabelków


Fidel71

Rekomendowane odpowiedzi

Taka sytuacja. Blok z 1994r., instalacja miedziana (to akurat nie wiem czy ma znaczenie).

 

Wymieniam kontakty.  W każdym 4 kable - 2 brązowe i 2 niebieskie. Dotychczasowo były połączone dość logicznie nawet jak dla mnie jako laika - 2 brązowe w jedną dziurkę gniazdka, a 2 niebieskie w drugą.

 

Ale jest i trzeci. Jako, że kontakty były dotychczas również z bolcem (teraz też takie kupiłem) to kawałek kabla (tzw. mostek) miedzianego (z 4 cm) był połączony z tymi niebieskimi i dokręcony do wejścia na bolec zerujący.

 

Z nowymi zrobiłem tak samo ale teraz zastanawiam się czy to jest za patent?

 

U mnie w domu ze ściany wychodzą 3 kable - brązowy, niebieski i żółto-zielony (zero) i tak podłączam każdy do odpowiedniej dziurki w kontakcie.

 

Czy zatem takim mostek pomiędzy niebieskim (minus), a bolcem zerującym jest tym samym co trzeci kabel wystający ze ściany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W każdym 4 kable - 2 brązowe i 2 niebieskie. Dotychczasowo były połączone dość logicznie nawet jak dla mnie jako laika - 2 brązowe w jedną dziurkę gniazdka, a 2 niebieskie w drugą.

Ale jest i trzeci.

 

IMHO bez doktoryzowania się, co ktoś kiedyś tam nawywijał (biorąc pod lupę całą instalację w mieszkaniu), nie ma skutecznej odpowiedzi na to pytanie.

Edytowane przez kiziuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zwane zerowanie, które jest stosowane w instalacjach bez osobnego PE. Jak pojawi się przebicie na urządzeniu to wybija bezpiecznik.

 

 

 

Dzięki za odpowiedź.

 

 

Pytanie dodatkowe: czy to oznacza, że gniazdko bez takiego mostka nie wybije bezpiecznika w przypadku przebicia na urządzeniu doń podłączonego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka sytuacja. Blok z 1994r., instalacja miedziana (to akurat nie wiem czy ma znaczenie).

 

Wymieniam kontakty.  W każdym 4 kable - 2 brązowe i 2 niebieskie. Dotychczasowo były połączone dość logicznie nawet jak dla mnie jako laika - 2 brązowe w jedną dziurkę gniazdka, a 2 niebieskie w drugą.

 

Ale jest i trzeci. Jako, że kontakty były dotychczas również z bolcem (teraz też takie kupiłem) to kawałek kabla (tzw. mostek) miedzianego (z 4 cm) był połączony z tymi niebieskimi i dokręcony do wejścia na bolec zerujący.

 

Z nowymi zrobiłem tak samo ale teraz zastanawiam się czy to jest za patent?

 

U mnie w domu ze ściany wychodzą 3 kable - brązowy, niebieski i żółto-zielony (zero) i tak podłączam każdy do odpowiedniej dziurki w kontakcie.

 

Czy zatem takim mostek pomiędzy niebieskim (minus), a bolcem zerującym jest tym samym co trzeci kabel wystający ze ściany?

Ważna jest kolejność przyłączania - kabel niebieski ma iść do bolca, a dopiero potem mostek do terminala N.

 

68_1248179975.jpg

Edytowane przez grogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważna jest kolejność przyłączania - kabel niebieski ma iść do bolca, a dopiero potem mostek do terminala N.

68_1248179975.jpg

Fachowcem nie jestem ale na logikę jakie ma znaczenie czy kabel niebieski pójdzie do bolca,a potem zmostkowany będzie do swojego gniazda czy dokładnie na odwrót? Przecież wszystko jest skręcone na sztywno mostkiem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebieski nie jest "minusem", bo takowy  nie występuje w prądzie przemiennym, żółto-zielony, to przewód ochronny, a nie zero. Zero, to ten niebieski.

 

W gniazdach masz zrobione zerowanie, to normalna sprawa w starych instalacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowcem nie jestem ale na logikę jakie ma znaczenie czy kabel niebieski pójdzie do bolca,a potem zmostkowany będzie do swojego gniazda czy dokładnie na odwrót? Przecież wszystko jest skręcone na sztywno mostkiem?

 

Prosta zasada: najpierw zabezpieczamy, potem zasilamy...

 

Sztywny mostek to kolejny element który może być wadliwy... Jakby wszystkie elementy zawsze działały prawidłowo, to nie byłoby potrzeby zabezpieczania instalacji...

Edytowane przez grogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak apropo podłączenia z rys 3.

spróbuj podłączyć wg tego rysunku takie gniazdko: https://www.youtube.com/watch?v=OMibKC83SU4

 

Nie wiem, czy jest jakaś PN które reguluje jak mają byc w gniazdku typu E podłączone L i N  wobec bolaca ochronnego. Mało tego, gniazdko typu F czy wtyczka typu C są symetryczne - więc dla wszystkich urządzeń elektrycznych sprzedawanych w Europie musi to być zupełnie obojętne...

 

Ważne jest to, żeby przy instalacji z przewodem PEN do przewodu podłączać bolec uziemiający, a terminal N podłączać mostkiem. Nie odwrotnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W PL to przejdzie. Ale w Niemczech niekoniecznie.

 

W Niemczech masz CEE 7/4 - które są przecież symetryczne. 

 

CEE_7_4_(F)_socket.png

 

Z tego co wiem z tego powodu Hager (Berker) nie ma w ofercie gniazd podwojnych do ramek, bo nie byloby w nich miejsca na takie wygibasy.

A WL1320 ?

 

WL1320.jpg

Edytowane przez grogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.