Skocz do zawartości

Ujemne kąty wyprzedzenia zapłonu


michalpiotr

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 1.04.2017 o 17:19, michalpiotr napisał:

Mam soft bez egr. Może ten soft to jakaś lipa i wrócić do softu z egr? 

 

A samego egra masz zaslepionego? Jaka rzeczywista wartosc napiecia egr wyswietlana jest w programie dianostycznym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W załączeniu filmik:

 

https://drive.google.com/file/d/0BzSc6Ucz1hFcdWx2NW5kMjJjSWc/view?usp=sharing

 

MAP
B1S1 O2 Sensor
Dec. fuel cutoff
injector time
 

Jest coś nie tak bo cut off „active” a paliwo się leje. Skoro cut off „active” po zdjęciu nogi z gazu to znaczy że prawidłowo działa TPS, obroty i MAP (znaczy że są prawidłowe sygnały wysyłane do sterownika z tych elementów). Nie ma prawa się lać paliwo jak cut off jest „active” – tak mi się wydaje. Bo co to za odcięcie paliwa skoro się leje. Na myśl mi przychodzi zacinanie się wtryskiwaczy, jednak dzieje się to wg. określonego schematu (wspominałem o tym kilka postów wyżej) więc tak jakby zaplanowane to było a nie przypadkowe. 

Co jeszcze zauważyłem - w pewnym momencie filmiku STFT spada do -100. Nie wiem czy to jakiś błąd w programie diagnostycznym, czy jednak jakiś sygnał jest zakłócany że ECU mocno odejmuje paliwa.
Dodatkowo kiedy leje się paliwo podczas hamowania silnikiem to cyka zawór odpowietrzania baku, czyli jest wpuszczane powietrze z baku a podczas hamowania silnikiem nie powinno. Jak hamuję silnikiem i odcina paliwo to zawór nie cyka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku nie dolewa, potem dolewa, a na końcu znowu pełna odcinka.

I czasami to jest 1,6-2ms. To sporo. Na chwilę obecną skłonny jestem powiedzieć, że ten typ tak ma. Może to taka strategia, zapobiegająca np: wychładzaniu katalizatora :hmm:. Akurat ten silnik mi się nie trafił, ale na pewno będę o tym pamiętał. Nie ma na to wpływu ciśnienie w dolocie.

Co do cykania zaworka evap, to zobacz, czy ecu nakazuje mu wtedy otwarcie.

A korektą -100% się nie przejmuj, to jakiś błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm, bardzo to dziwne wszystko. Według wszelakiej literatury podczas hamowania silnikiem samochód z układem wtryskowym nie zużywa w ogóle paliwa, a przecież każdy dzisiejszy samochód ma katalizator.

Podczas kiedy paliwo nie jest odcinane w czasie hamowania silnikiem zaworek EVAP jest uchylony, czyli powietrze z baku jest dostarczane także podczas hamowania silnikiem. To jakiś absurd :) - powietrze z baku, powietrze przez uchyloną nieco bardziej przepustnicę…zewsząd powietrze podczas hamowania silnikiem :)

A może to EVAP coś miesza?. Z tym że po jego odpięciu i zaślepieniu otworu w przepustnicy nadal bez zmian, czyli może ECU „widzi” że on jest otwarty, stąd dolewa paliwa i trzyma uchyloną przepustnicę, a w rzeczywistości nawet nie jest on wpięty. Z tym że to raczej ECU nim steruje a nie on ECU, chyba że coś tam w nim padło i ECU źle go widzi.

Podczas gdy paliwo jest odcinane – powietrze z baku nie jest wtłaczane do dolotu – i to jest ok.

Generalnie zaworek EVAP działa tak że wystarczy że dodaję gazu i już się otwiera – im bardziej dodaję gazu tym bardziej się otwiera – tak przynajmniej pokazuje OS. Co mnie zaskoczyło nie działa on na zasadzie 0 – 1, czyli otwórz – zamknij a na zasadzie zaworu regulacyjnego – im bardziej wciskam gaz, tym więcej powietrza z baku jest wtłaczane. Do tej pory żyłem w przekonaniu że powietrze z baku jest wtłaczane raz na jakiś czas w określonych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór evap otwiera się powyżej pewnego otwarcia przepustnicy i podciśnienia, więc tu jest wszystko ok. Powietrze jest zasysane, a nie wtłaczane, a to silnikowi nie szkodzi.

Wygląda na to, że jedynym, czego można się czepić to uchylona przepustnica przy braku pełnej odcinki.

Niektóre samochody nie odcinają paliwa przy lekkim hamowaniu, tylko zubażają mieszankę, a pełny cut off jest dopiero przy hamowaniu z wysokich obrotów.
U Ciebie jest jakby odwrotnie :hmm:.

To, że evap otwiera się przy niepełnym odcięciu to za pewne skutek. Nie ma sensu otwierać go przy cut off, jeśli ew. opary paliwa nie będą miały szansy się spalić. Gdy ecu podaje paliwo, otwiera zaworek, żeby przy okazji odessać opary z pochłaniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u mnie właśnie najgorzej jest przy schodzeniu z bardzo wysokich obrotów - prawie nigdy wtedy nie odcina paliwa. Jedyne co pozostaje to sprawdzić jak to jest w samochodzie z silnikiem Z16XE który pracuje prawidłowo i nie ma gazu (gaz zawsze coś może mieszać). Napisałeś że zawór EVAP otwiera się powyżej pewnego otwarcia przepustnicy. U mnie otwarty jest przy schodzeniu z obrotów podczas hamowania silnikiem kiedy to nie odcina paliwa, nawet przy obrotach 1500 - kiedy nie odcina paliwa jest otwarty cały czas.

Jakbym odpiął wtyczkę od EVAP dla testów to jakie będą skutki poza błędem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Dlaczego u mnie przy odpaleniu zimnego silnika obroty skaczą na prawie 2000 gdzie w innych Z16XE na ok. 1200?

2. Dlaczego gdy dojeżdżam do skrzyżowania, wrzucam na luz i się zatrzymuję (stoję) a spalanie chwilowe rośnie przez chwile w górę – 4,2 – 5,3 – 6,8 (stoję, gaz puszczony), (w tym czasie czas wtrysku, przepustnica też delikatnie w górę) po czym nagły spadek na 0,8 i wahanie się na wolnych obrotach 0,8 – 0,9 l/h. Nie jest to normalne.

3. Dlaczego gdy jadę, obroty wysokie, puszczam gaz, hamuję silnikiem, przepustnica spada na np. 15, czas wtrysku na 1.3 po czym przepustnica podnosi się samoczynnie na 21, czas wtrysku na 2 (gaz puszczony, hamuję silnikiem) i delikatnie i powoli spada zarówno otwarcie przepustnicy jak i czas wtrysku?

 

To wygląda tak jakby wtryskiwacze siłą rozpędu jeszcze przez chwilę lały paliwo zanim sterownik się zorientuje i zacznie korygować.

 

Punkt 3 widać w filmiku, ok. 15:35: https://drive.google.com/open?id=0BzSc6Ucz1hFcMDlHLVVrNW5USmc

Edytowane przez michalpiotr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem że 3 z 4 wtryskiwaczy są lekko wilgotne na całej długości od zewnątrz. Nie wiem czy to benzyna czy olej. Wokół wtryskiwaczy sucho. Co to może oznaczać? Uszczelnienie dolne czy górne przepuszcza? Jeżeli dolne to może zasysać tamtędy lewe powietrze. Ew. czy to możliwe żeby sam wtryskiwacz się pocił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Powodów może być kilka, w tym nieszczelny wtrysk, przepustnica itp.

2 i 3. są pewnie ze sobą powiązane. W logu widać, że uchyla przepustnicę praktycznie za każdym razem, gdy dolewa paliwa.

Wtryskiwacz może przeciekać w każdym z miejsc, które podałeś. Korekty wskazują na to, że raczej nie cieknie w miejscu wejścia do kolektora, ale - jak mówiłem - przy dużym podciśnieniu silnik znajdzie każdą nieszczelność. Siknij na nie zmywaczem do hamulców. To zmyje plamy i łatwiej będzie Ci stwierdzić skąd cieknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, sorki ze sie wtracam w temat, pisalem juz wczesniej-mam inny samochod ale bardzo podobne objawy-zwlaszcza pkty 1, 2 i 3. Tez obstawiam wtryskiwacze-po zastosowaniu srodkow typu stp nastepowala krotkoterminowa poprawa-samochodem nie szarpalo, od razu inaczej szedl.poprawa nastepowala po zalaniu srodka do czyszczenia wtryskow, a o dziwo pogarsza sie po zalaniu srodka do czyszczenia calego systemu paliwowego. Byc moze mam tez jakis syf w baku...pozdrawiam i zycze powodzenia w rozwiklaniu problemu!:)

Wysłane z mojego myPhone_AXE_LTE przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, michalpiotr napisał:

Czy problemy 1,2,3 mogą być przez te zapocone wtryskiwacze?

Raczej nie.

Problem nr 1 może teoretycznie występować przy starych (twardych) oringach na wtryskach w miejscu kontaktu z kolektorem, ale masz za dobre korekty paliwa, żeby to było możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam raczej sceptycznie podchodzę do różnego rodzaju specyfików i "cudownych" uzdrawiaczy. Jak coś jest zepsute to wymieniam. Gdybym był pewien to wymieniam wtryskiwacze natychmiast bez dwóch zdań. Niestety w tym przypadku nie mam przekonania że to wtryskiwacze, ponieważ wymieniałem je już dwukrotnie w poszukiwaniu przyczyny szarpania, w tym na nowe. Pewnie puszczają oringi bo tyle razy wyciągnąłem i zakładałem wtryski że już nie zliczę. Raz tylko dałem nowe oringi. 
W każdym razie zajmę się tym, dam nowe uszczelnienia i spróbuję z powrotem założyć oryginalne wtryski które leżą w szafie kilka lat. Mam nadzieję że się nie zapiekły od leżenia. Zobaczę czy jest jakakolwiek różnica w pracy silnika na starych wtryskach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy możliwe jest taki scenariusz:

Załóżmy że wtryskiwacz leje/zacina się. Po puszczeniu gazu i hamowaniu silnikiem zamiast pełnego zamknięcia wtryskiwacza, zacina się on i nie zamyka do końca. Leje się paliwo. Sterownik dostaje informację od sondy, więc uchyla przepustnicę aby dostarczyć powietrze do spalania. W związku z tym że dostarczane jest paliwo, sterownik otwiera także evap i wpuszcza opary do spalenia (tak jakby była to jazda z wciśniętym pedałem gazu). Podsumowując: otwarcie przepustnicy i wpuszczanie oparów paliwa to skutki a nie przyczyny (skutki podawania/lania paliwa przez niesprawny wtryskiwacz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

Problem nadal nie rozwiązany. Zdobyłem logi z innego z16xe. Jedyną rzeczą którą zauważyłem w logach porównując je, to że w tych samych warunkach (silnik rozgrzany do temperatury roboczej, wolne obroty) u mnie przepustnica jest uchylona ok. 6-7, a w tym drugim 4. Ponadto nic innego niepokojącego nie zauważyłem. I co najważniejsze - odcina mu paliwo w każdym zakresie obrotów, dawkuje dopiero od 1200 obrotów - tak jak być powinno. Tak więc można obalić mity o wychładzaniu katalizatora itp. Ostatnio nawet podmieniłem sterownik abs i nadal nic, bez zmian. Dlaczego u mnie trzyma tą przepustnicę tak uchyloną? Gdzie jeszcze szukać? Ewentualnie jaka usterka mechaniczna może powodować takie zachowanie? Skoro nie elektryka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeszcze taki fakt coś pomoże:

 

03.05.2017 zapaliła mi się kontrolka ABS. Odczytałem błędy zapisane w sterowniku ABS i był to błąd dokładnie o takiej treści:

 

C0035 Front Left Wheel Sensor Incorrect Signal – Not Present

 

czyli nieprawidłowy sygnał z czujnika, lewe przednie koło, nieobecny.

 

Wprawdzie nie występuje, ale coś musi być na rzeczy, skoro się pojawił.

 

Następnego dnia zmierzyłem rezystancję czujnika ABS w lewym przednim kole, wynosiła 1490 omów (czyli prawidłowa). Pojeździłem tak jeszcze 2 tygodnie, oczywiście żadnych błędów, paliwa nadal nie odcina. Mimo wszystko wymieniłem lewą przednią piastę (SKF). Rezystancja czujnika w nowej piaście 1490 omów (identyczna). Po wymianie mija tydzień, jeżdżę, nadal nie odcina paliwa, błędów brak. Skoro rezystancje obu czujników były identyczne, a błąd się pojawił na tym starym czujniku, to znaczy że coś jest na rzeczy, ale to nie czujnik.
Pojechałem na szrot. Kupiłem za 10 zł pompę ABS w komplecie ze sterownikiem. Za tą cenę wziąłem od razu 2 (w razie czego). Wymieniłem samą elektronikę na pompie, bez odczepiana przewodów hamulcowych. Nic się nie zmieniło. Nadal nie odcina paliwa. Oznacza to że coś jest na rzeczy (skoro błąd się raz pojawił) ale to nie sterownik ABS. W związku z tym moje pytania:

1. Jaka jest droga sygnału prędkości poczynając od lewego przedniego koła a kończąc ..... no właśnie, co jest ostatnim elementem na tej drodze (licznik?)
2. Co jeszcze może zakłócać po drodze sygnał prędkości? Skoro błąd się pojawił na chwilę to coś musi być na rzeczy. Może to wszystko pracuje na granicy błędu, a zakłócany sygnał prędkości pojazdu ma przecież wpływ na pracę silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie, abs nie ma nic do tego. U Ciebie "problem" jest cały czas. Gdyby coś było nie tak z prędkością, to miałbyś stały, albo częsty błąd od absu i ew. włączanie się systemu przy lekkim hamowaniu.

1. Droga wygląda tak, że czujniki są podłączone do sterownik abs, a sterownik dalej przekazuje info o prędkości silnikowi i zegarom.

2. Żeby dogodzić sterownikowi absu, trzeba sprawnego czujnika, przewodów, czystego złącza, koronki na przegubie bez pęknięć i obcych ciał między zębami i odpowiedniej szczeliny między czujnikiem i koronką (ok 1mm).

A jeszcze żeby trochę namotać, to powiem, że niedawno miałem na chwilę wspomnianą wcześniej Vectrę z Z18XE na regulację gazu i... jest tak jak u Ciebie. Zwykle nie odcina, tylko zmniejsza czas wtrysku do ok. 1,2-1,4 ms.

Podczas kilku hamowań ze średnich i większych prędkości, nie odcięła ani razu. Jedno zrobiliśmy całkiem długie, od ok. 180, do ok. 60-80 km/h cały czas sztywno 1,2 ms. I na gazie i na benzynie.

Odcina za to przy hamowaniu z mniejszych prędkości i z mniejszych obciążeń.

Niestety reszty parametrów nie miałem czym podejrzeć, więc przy następnej okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ABS jako taki pewnie nie ma nic do tego, ale sygnał prędkości który wysyła sterownik ABS do sterownika silnika może być zakłócony (słaby). Kojarzę że podczas moich testów kilkukrotnie miałem piki obrotów w dół na kilka tysięcy na minus. Może przypadek, a może nie. To że sygnał prędkości dochodzi wszędzie to jest jasne (działają zegary, pokazuje kilometry itp.). Pytanie tylko czy da się sprawdzić jakość sygnału i ewentualne zakłócenia? Elektryk pewnie sprawdzał czy sygnał jest, a nie jaka jest jego jakość. Ciekawe jest że w tym Z16XE z którego miałem logi odcina za każdym razem, z każdej prędkości. Też posiada gaz. Odcina zarówno benzynę jak i gaz. Prosiłem aby potestował jakiś dłuższy czas. U mnie losowo – raz odcina raz nie, więc na normalne to nie wygląda. Może ta Vectra jest też dziabnięta ;) Spotkałem się też z jedną opinią że nie odcina właśnie w Vectrze. Może jakieś wadliwe oprogramowanie sterownika wypuszczono? Żeby być pewnym, trzeba by sprawdzić dokładnie na takiej samej astrze G, Z16XE. Czy zwróciłeś uwagę czy w tej Vectrze, wtedy gdy nie odcina, cut-off jest active czy nie? U mnie gdy nie odcina, cut-off jest „active”, co jest dla mnie absurdem.

Kolejna sprawa – radio. W którym miejscu w łańcuchu wędrówki sygnału prędkości jest radio? Po sterowniku ABS a przed sterownikiem silnika? Czy do radia idzie sygnał prędkości bezpośrednio ze sterownika ABS, czy przechodzi przez sterownika silnika i dopiero idzie do radia? A może przechodzi przez radio i dopiero idzie do sterownika silnika? Oryginalne radio ma funkcję zwiększania głośności w zależności od prędkości. Jest 5 poziomów. Ustawiłem sobie 5 poziom i mam wrażenie że radio albo nie robi się głośniej podczas zwiększania prędkości, albo jest to nieznaczne zwiększenie. Na 5 poziomie powinno ryknąć wyraźnie (tak było kiedyś na 100%).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Orochimaru czy wiadomo coś więcej w temacie?

 

Jedną rzecz zaobserwowałem jeszcze. Podpinam się OS pod ABS, sprawdzam prędkości kół, wszędzie 0 km/h. Odpalam silnik, nadal 0 km/h. Ruszam. Obserwuję prędkości z kół, wszystkie równe. Zatrzymuję się i stoję, patrzę na prędkości z kół a tam 2-3 km/h (a stoję). Czy to wina OS czy sterownik faktycznie dostaje informację że jadę, mimo że stoję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ecu widzi poziom paliwa?

Czy check się świeci i gaśnie po skasowaniu błędów?

Kabelki od checka, pływaka i immo, idą do dolnej wtyczki ecu. Piny - odpowiednio - 32, 53 i 54.

Obserwuj np: wskazanie pływaka w OSie (albo wbij się szpilką od tyłu wtyczki i podłącz woltomierz) i delikatnie poruszaj wiązką od wtyczki ecu, do złącza przy akumulatorze, do którego idzie ta wiązka. Pomasuj wiązkę i złącza. Zobacz jak wyglądają same piny. Dalej kable idą do złącza w ścianie grodziowej i do zegarów.

Odnośnie absu, to - jeśli pokazuje 2-3km/h na wszystkich kołach, to nie ma się co martwić. Czujniki indukcyjne nie radzą sobie dobrze przy małych prędkościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Check się nie świecił. Zaniepokoiło mnie że nie gaśnie „auto z kluczem” po przekręceniu kluczyka w pozycję zapłon. Podpiąłem pod kompa i były powyższe błędy. Po skasowaniu na razie nie wracają, czyli coś się dzieje, ale jeszcze nie ma to charakteru stałego.

Co do checka, to zapala się po przekręceniu kluczyka w pozycję zapłon i gaśnie po odpaleniu samochodu. Jednak to zapalenie się nie jest takie od razu, tylko najpierw jakby żarzy się przez sekundę i dopiero zapala.

Ecu widzi poziom paliwa. Jest on także wyświetlany na desce rozdzielczej.

I jeszcze jedno może istotne: Raz jak jechałem zaczęło mi strasznie narywać budą przy hamowaniu silnikiem (to już nie było szarpanie, tylko narywanie). Po tym właśnie zauważyłem to niegasnące „auto z kluczem”.

 

Pytania:

1. Czy powyższe błędy mogą oznaczać że zaczyna „sypać się” dolne złączeX71?

2. Czy da się rozebrać to złączę X71 i jak to bezpiecznie zrobić?

3. Czy błąd związany z immo może być przyczyną moich problemów z dawkowaniem paliwa i szarpaniem?

Edytowane przez michalpiotr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Wolne obroty, silnik rozgrzany do temperatury roboczej, pompuję trochę hamulcem, obroty wzrastają do 900, przestaję pompować spadają do ok. 630, po czym wracają na wolne obroty i lekko falują. Serwo, przewód, zaworek szczelne, zaworek puszcza w jedną stronę. Lewego powietrza nie ma ani grama. Jeśli to normalne że tak się zubaża mieszanka podczas pompowania hamulcem że prawie gaśnie to ok, a jeśli nie to o czym to może świadczyć? Podobne zjawisko występuje podczas odpalania goracego silnika. Obroty wyskakują na ok.1500, spadają poniżej wolnych, po czym wracają na wolne i lekko falują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zrobiłem rozeznanie wśród kilkunastu użytkowników Astr G z silnikiem Z16XE i nikomu nie dawkuje paliwa podczas hamowania silnikiem przy schodzeniu z wysokich obrotów. To co się u mnie dzieje nie jest normalne. 

Orochimaru czy masz może jeszcze jakieś pomysły co sprawdzić?

Usterka mechaniczna raczej nie wchodzi w grę bo tu ewidentnie sterownik podaje paliwo, przepustnica się otwiera. Żadna usterka mechaniczna tego nie zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie wygląda na to, że Vectra, którą testowałem też jest popsuta ;). A idzie jak burza. Jak będę miał chwilę, to sprawdzę też J-kę z 16XER-em.
Na razie nie mam pomysłu co może być przyczyną, poza tym, że to normalny objaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spotkałem się z opiniami że właśnie w Vectrach to normalny objaw z tym że tam czasy otwarcia są rzędu 1,5 i dawkuje cały czas od wysokich obrotów aż do wolnych. U mnie raz dawkuje, raz nie. Jak już dawkuje to są to czasy nawet rzędu 2.0. Nie dawkuje wcale w zakresie 2000-3000 obrotów. Z kolei jak już dawkuje to wystarczy że lekko dotknę pedału gazu i przestaje dawkować. Nic już z tego nie rozumiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 16.10.2017 o 22:49, michalpiotr napisał:

Spotkałem się z opiniami że właśnie w Vectrach to normalny objaw z tym że tam czasy otwarcia są rzędu 1,5 i dawkuje cały czas od wysokich obrotów aż do wolnych. U mnie raz dawkuje, raz nie. Jak już dawkuje to są to czasy nawet rzędu 2.0. Nie dawkuje wcale w zakresie 2000-3000 obrotów. Z kolei jak już dawkuje to wystarczy że lekko dotknę pedału gazu i przestaje dawkować. Nic już z tego nie rozumiem. 

A rozbierałeś przepustnice? Może nie jest się ona w stanie domknąć bo się klinuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podmieniałem przepustnice na inną używaną i jest to samo. Ona się raczej nie zacina, to wygląda tak że przy puszczeniu gazu podczas hamowania silnikiem jej otwarcie spada do jakiejś wartości a następnie lekko wzrasta i dawkowane jest paliwo. Wygląda tak jakby sterownik celowo ją otwierał i dawkował paliwo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna obserwacja: Na zimnym silniku przez pierwsze kilkaset metrów jazdy kiedy to sonda lambda jeszcze nie pracuje, mocno szarpie podczas hamowania silnikiem w okolicach 1500 obrotów. Generalnie hamowanie silnikiem od 2000 do 1500 to albo mocne szarpanie, albo przyspieszanie (wolniej, szybciej, tak samoczynnie). To nie jest normalne. Kiedy sonda lambda "wchodzi do gry" nie ma już tego zjawiska. Ona koryguje mieszankę i jest dużo lepiej, choć nie idealnie oczywiście. Zaobserwowałem że podczas właśnie tego hamowania silnikiem z szarpaniem dość mocno dawkowane jest paliwo. Czyli te "żabki", skoki, szarpnięcia to właśnie jakby to nazwać "lewe dawkowanie paliwa". Lambda to później łagodzi (jak już działa) i jest trochę lepiej. Co to może być? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być tak, że któryś z czujników wysyła jakieś śmieci. Te śmieci (piki napięcia) są na tyle krótkie, że nie są pokazywane w danych z diagnoskopu i nie są wyłapywane przez miernik, ale są rejestrowane przez przetworniki ecu.

Sterownik może reagować na dane z czujników w czasie poniżej milisekundy, ale komunikacja z diagnoskopem jest o wiele wolniejsza i nie widać tego w strumieniu danych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako że wszystkie czujniki wymienione, zostaje okablowanie ale takie szukanie igły w stogu siana może być kosztowne. Pozostaje czekać na jakiś błąd. 

 

Przez myśl przechodzi mi jeszcze pompa paliwa lub regulator ciśnienia paliwa. Tylko czy wtedy ciśnienie na listwie byłoby idealne? Ze szkoły pamiętam że pompa musi mieć odpowiedni punkt pracy, czyli że przy odpowiednim ciśnieniu musi być odpowiednia wydajność. Tylko czy w tym wypadku odpowiednie ciśnienie gwarantuje prawidłową wydajność? Może ciśnienie jest ok a wydajność nieprawidłowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.