Skocz do zawartości

Ścięte opony od środka bieżnika - o co chodzi ?


gwiazdorek88

Rekomendowane odpowiedzi

Mam bardzo dziwny przypadek i nie potrafię sobie go logicznie wytłumaczyć dlatego może ktoś powie mi co mogło być jego przyczyną ?

 

Początkiem roku zakupiłem Scenica I ph II 1.8 16V, którego ściągało na jedną stronę ale opony miał tak zajechane, że się wcale nie dziwiłem. Zakupiłem nowe opony Uniroyal Rain Expert 3 i od razu pojechałem na zbieżność pomimo że autka nie ściągało lecz profilaktycznie to zrobiłem, bo szkoda było by mi nowych opon, a że na stacji pracuje znajomy to usługa była za free. Okazało się, że zbieżność jest OK i nie ma co tam poprawiać.

 

Kolejnym etapem było to, że oponki biły pomimo wyważenia przy prędkości około 120-130km/h ale nie przejmowałem się tym, i tak w trasy jeżdżę rzadko więc zapomniałem o problemie. 

W zeszłym tygodniu pojechałem zmienić opony na nowo zakupione zimówki, które zakładałem na nowo zakupione felgi. Poprosiłem chłopaków, żeby mi sprawdzili te letnie opony bo od początku jak mi wyważyli to mi drgało kierownicą między 120-130km/h. Okazało się, że tylne były prawie idealnie nie miały prawa bić ale na jednej z przednich już brakowało 20g co mogło powodować bicie.  Wulkanizator poprosił mnie do maszyny bym się przyjrzał oponie jak kręciła się na maszynie - było wrażenie jakby falowała na feldze, bujała się - nie wiedział dlaczego tak może być ale powiedział, że tak być na pewno nie powinno.

 

Zaniepokoiłem się ale do soboty zostawiłem sprawę na chłodno, dopiero przy zmianie opon w drugim samochodzie przyglądając się tej oponie dostałem szoku jak spojrzałem na tylno a na przednią...

 

Opony przednie na środku bieżnika są zjechane prawie 2mm - nie wierzyłem bo nigdy czegoś takiego nie widziałem, żeby opona ścięła się na środku !  Po bokach gdzie jest ok. 7,60-,7,70mm na środku jest 6,10-6,20mm.   Na oponach przejechałem około 8-9 tys. Nie jeżdżę daleko są to wyjazdy rzędu 30km sporadycznie do 150km było jeżdżone tym samochodem.

Ciśnienie w oponach pompowałem na 2.2 psi.  w drugim autku Corolli daje nawet 2.1 psi mam ją 3 lata i nic się takiego nie dzieje, zresztą w Renault producent zaleca ciśnienie 2,2-2,3 psi jak mnie pamięć nie myli.  Oponki to 195/60 R15 chyba 91H

 

Doradźcie o co chodzi, bo nie wiem kogo za to winić... a może to wadliwa opona ? Jak to zdiagnozować ?   Najgorsze, że boję się o świeżo założone zimówki...

Z góry wielkie dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli środek bieżnika jest bardziej zużyty, odpowiada za to wysokie ciśnienie.

 

 

Tak tylko, że ciśnienie tak jak napisałem nie było za wysokie, dlatego nie potrafię tego zrozumieć... Tym bardziej, że co jakiś czas staram się sprawdzać ciśnienie w oponach, może nie systematycznie ale sprawdzam.  Na wulkanizacji nabili mi teraz 2.4 do zimówek, specjalnie sprawdziłem swoim kompresorem ile u mnie będzie pokazywać i też pokazywało 2.4 czyli kompresor jest w porządku nie przekłamuje.

 

Gdzie jeszcze mogę szukać przyczyny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę chaotycznie. Ścięło jedną przednią, czy dwie, bo piszesz "przyglądając się tej oponie" ...

Ciśnienie podajemy w bar, nie w psi, sprecyzuj ile miałeś napompowane. Jeśli pompowałeś 2,2 bar, to nie jest to wina ciśnienia. Ja jeżdżę przeważnie sam i standardowo mam nabite 3,0 bar i pomimo szerokiej opony, zużywa się równo.

Zrób zdjęcie bieżnika i wrzuć tutaj.

Edytowane przez kaczorek79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie opony przednie są identycznie ścięte, tylne są OK równomierne zużycie.  Napompowane miałem 2,2 bar.  Na podobnych rozmiarowo oponach w innych samochodach od lat pompuje 2,1/ 2,2 /2,3 bar i nigdy nie miałem takiego problemu a trochę tych opon przewaliłem już.  

 

Postaram się jutro zrobić zdjęcie tych opon i wrzucę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.