Skocz do zawartości

Naczynie przeponowe?


grzes25

Rekomendowane odpowiedzi

Jeszcze podpytam odnośnie tego naczynia. Sprawa wygląda, tak że przy włączeniu pieca skoczyło mi ciśnie na instalacji z nominalnych 1,5 do 2,3 (piec automatycznie się wyłączył i nadmiar ciśnienia wyrzucił zawór bezpieczeństwa), myślałem, że zeszło powietrze z "balona" w naczyniu pieca, ale przy podpięciu ciśnieniomierza zamiast powietrza zaczęła lecieć woda- diagnoza dziura w "balonie" (po 8 latach grzania- piec kondesat dwu funkcyjny). Zostało założone nowe naczynie poza piecem, tak jak w oryginale o pojemności 8 litrów i teraz moje pytanie jakie mogą być skoki ciśnieni jak piec chodzi???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze podpytam odnośnie tego naczynia. Sprawa wygląda, tak że przy włączeniu pieca skoczyło mi ciśnie na instalacji z nominalnych 1,5 do 2,3 (piec automatycznie się wyłączył i nadmiar ciśnienia wyrzucił zawór bezpieczeństwa), myślałem, że zeszło powietrze z "balona" w naczyniu pieca, ale przy podpięciu ciśnieniomierza zamiast powietrza zaczęła lecieć woda- diagnoza dziura w "balonie" (po 8 latach grzania- piec kondesat dwu funkcyjny). Zostało założone nowe naczynie poza piecem, tak jak w oryginale o pojemności 8 litrów i teraz moje pytanie jakie mogą być skoki ciśnieni jak piec chodzi???

Pamiętaj że w naczyniu powinno być odpowiednie ciśnienie powietrza dostosowane do parametrów instalacji i pieca, inaczej nie będzie działać poprawnie. Ciśnienie zawsze sprawdza i ustawia się na niepodłączonym naczyniu do instalacji lub spuszczonej wodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedziano mi w sklepie, że naczynie jest fabrycznie napompowane! Ale fakt przed montażem nie było sprawdzane.

Każde jest fabrycznie napompowane ale nie oznacza to że posiada odpowiednie ciśnienie do pracy w instalacji. Praktycznie w każdym naczyniu które montuje muszę zmieniać ciśnienie, tyle że są ogólnie większe od Twojego...najczęściej  od 100 do 500l.  

 

Jak ciśnienie jest za duże to naczynie w ogóle się nie napełni, jak jest za małe to napełni się całe. W obu przypadkach instalacja będzie się zachowywała jakby naczynia w układzie w ogóle nie było. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co doczytałem to 1,5 bara.

Spróbowałbym dać 1,3 na balon i napełnić do 1,5 wodą. Mogą być małe korekty, gdyż manometr którym sprawdzisz naczynie może niestety być inaczej wyskalowany niż ten na piecu. Dlatego podczas napełniania instalacji wodą patrząc na manometr pieca powinieneś wyczuć moment w którym naczynie zaczyna się napełniać. Odpowietrz układ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontrolnie sprawdziłem ciśnienie w naczyniu- przed uruchomieniem pieca i po ok. 1h grzania ciśnienie bez zmian 2,0 bar , na piecu pokazywało 1,4 na starcie, a po ok. 1h pracy  1,9 bar. W tych zbiornikach jest powietrze, czy też azot bo coś takiego wyczytalem?!

Edytowane przez grzes25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontrolnie sprawdziłem ciśnienie w naczyniu- przed uruchomieniem pieca i po ok. 1h grzania ciśnienie bez zmian 2,0 bar , na piecu pokazywało 1,4 na starcie, a po ok. 1h pracy  1,9 bar. W tych zbiornikach jest powietrze, czy też azot bo coś takiego wyczytalem?!

Jak 2 bar masz na naczyniu to będzie się ono napełniało dopiero po przekroczeniu  tej wartości, dlatego ciśnienie podskoczyło Ci w okolice 2 bar ( 1,9 ). Czym jest pompowane to nie wiem, ja zawsze używam kompresora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontrolnie sprawdziłem ciśnienie w naczyniu- przed uruchomieniem pieca i po ok. 1h grzania ciśnienie bez zmian 2,0 bar , na piecu pokazywało 1,4 na starcie, a po ok. 1h pracy  1,9 bar. W tych zbiornikach jest powietrze, czy też azot bo coś takiego wyczytalem?!

 

Dokładnie jak kolega powyżej napisał - masz ciśnienie wstępne w naczyniu nabite do 2 bar. Spuść na 1.3 i dobij instalację do 1.5. Powinno ograniczyć skoki ciśnienia. Ładuj powietrzem, azot używa się w instalacjach hydrauliki siłowej ze względu na bezpieczeństwo pożarowe. Przy tak małych ciśnieniach i objętościach nie ma co cudować. Wpływ na ciśnienie jest żaden. 

Ja mam w instalacji naczynie 8 litrów, instalacja to ok. 300 m podłogówki + z 7 niewielkich kaloryferów. Wahania ciśnienia są rzędu 0.2 bara przy temperaturze 65 stopni na instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.