Skocz do zawartości

Głowice do kaloryferów używa ktoś jakiś cyfrowych ?


Lysy1980

Rekomendowane odpowiedzi

mam zwykłe ręczne , podejrzewam że dwie muszą być uszkodzone bo na 3 nie włączają się a już na 3,5 grzeją na maxa. 
Zastanawiam się na jakie je wymienić , może ktoś używa i poleci jakieś ? widziałem takie które mają cyfrowe wyświetlacze i wykrywają otwarte okno . Ktoś to testował ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam zwykłe ręczne , podejrzewam że dwie muszą być uszkodzone bo na 3 nie włączają się a już na 3,5 grzeją na maxa. 

 

 

Ale to, co napisałeś jest całkowicie normalne.

Jest pewien moment załączenia grzania i w miarę wzrostu temperatury otoczenia przepływ się zmniejsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to, co napisałeś jest całkowicie normalne.

Jest pewien moment załączenia grzania i w miarę wzrostu temperatury otoczenia przepływ się zmniejsza.

no niestety u mnie normalnie nie działają bo czasami ustawisz na 3 i kosta taka że nie da się wytrzymać , rozwiniesz temat o dalsze moje pytania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam zwykłe ręczne , podejrzewam że dwie muszą być uszkodzone bo na 3 nie włączają się a już na 3,5 grzeją na maxa. 

Zastanawiam się na jakie je wymienić , może ktoś używa i poleci jakieś ? widziałem takie które mają cyfrowe wyświetlacze i wykrywają otwarte okno . Ktoś to testował ?

 

Kilka lat temu na czterech spośród ponad 20 grzejników założyłem takie głowice Honeywella. Ponieważ stopniowo zaczynają się psuć, znowu kolejno je zastępuję zwykłymi, w moim wypadku to nie był udany eksperyment.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no niestety u mnie normalnie nie działają bo czasami ustawisz na 3 i kosta taka że nie da się wytrzymać , rozwiniesz temat o dalsze moje pytania ?

 

Jak mieszkałem w mieszkaniu to używałem Technoline.

f-technoline-glowica-termostatyczna-3020

 

Pilota nie miałem, ale mogłem doparować, tak jak i czujnik otwarcia okna.

 

Bardzo dobrze działały.

 

 

Teraz jak mieszkam w domu, to są bezużyteczne, bo ogrzewanie działa na centralny termostat.

Edytowane przez maras77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Czyli używasz zwykłych ?

 

Tak. Mam jakieś dziwne zawory danfosa które z niczym nie działają. Próbowałem dwa razy, chyba dziesięciu różnych przejściówek, nie mam czasu tego rozkminiać dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam zwykłe ręczne , podejrzewam że dwie muszą być uszkodzone bo na 3 nie włączają się a już na 3,5 grzeją na maxa. 

Zastanawiam się na jakie je wymienić , może ktoś używa i poleci jakieś ? widziałem takie które mają cyfrowe wyświetlacze i wykrywają otwarte okno . Ktoś to testował ?

Mogę polecić głowice firmy eQ-3, mam w mieszkaniu, montowane zeszłej jesieni, sprawdzają się więc drugi sezon bardzo dobrze.

Konkretnie ten model: https://www.conrad.pl/G%C5%82owica-termostatyczna-programowalna-%2f-termostat-grzejnikowy-eQ-3-model-N,-5-do-29%2e5-%b0C.htm?websale8=conradπ=1168832&Action=GLOWICE_EVENT_1168832&Placement=GLOWICE_TOP_1&Action1=GLOWICE_EVENT_1168832&Placement1=GLOWICE_TOP_1

Mam też jedną głowicę kupowaną w Lidlu (wcale nie taniej) i w zasadzie też działa, ale funkcjonalnie i mechanicznie to już nie to samo (tylko 2 temperatury a przekładnia silnika o wiele mniej precyzyjna).

Wszystkie chyba, nawet najtańsze głowice mają funkcję wykrywania otwartego okna, ale jeśli chcesz mieć takie zabezpieczenie pewne na 100%, musisz zastosować osobne czujniki otwarcia okna i droższe głowice, które z takimi czujnikami współpracują bezprzewodowo: https://www.conrad.pl/G%C5%82owica-termostatyczna,-termostat-grzejnikowy-eQ-3-MAX%21-Basic.htm?websale8=conradπ=1378424&ci=SHOP_AREA_17200_0812043

Czujnik okienny: https://www.conrad.pl/?websale8=conradπ=560914&rdeocl=1&rdetpl=desktop_productpage&rdebox=box1

Bo standardowe wykrywanie otwartego okna polega tylko na tym, że głowica wykrywa nagły spadek temperatury i wyłącza grzanie na jakiś czas, np. 15 minut- w praktyce, gdy np. na zewnątrz jest zbyt ciepło lub okno jest daleko od głowicy, to ta funkcja może nie zadziałać. U mnie akurat działa, bo są idealne warunki a głowice eQ-3 mają dla tej funkcji programowalny próg temperatury jak i czas blokady.

Edytowane przez Wasylek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Mam jakieś dziwne zawory danfosa które z niczym nie działają. Próbowałem dwa razy, chyba dziesięciu różnych przejściówek, nie mam czasu tego rozkminiać dłużej.

 

Do typowych zaworów Danfossa na ogół nie ma przejściówek w komplecie z głowicami, nie wiedzieć dlaczego. Ja u siebie w celu instalacji głowic Honeywella po prostu zmieniłem całe zawory przy grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przymierzam się do Danfoss Living Eco. Mają dobre opinie, ponoć są ciche (sypialnia) i mają w zestawie przejsciówkę do mojego grzejnika. Druga opcja podawana na forum to Elgato Evo Thermo (kompatybilne z iOS) ale cena powala. Mam 2 głowice Danfossa w cenie jednej. Zastanawiałem się i nad eQ-3 ale stawiam na doświadczenie Danfoss. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Zastanawiam się na jakie je wymienić

 

Ja zdecydowałem się na cały system eq-3.

Zależało mi na współpracy z czujnikiem okiennym oraz wygodnym sterowaniu termostatem ściennym.

Centralka on-line jest dla mnie dodatkowym bajerem, ale może kiedyś ją wykorzystam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam zwykłe ręczne , podejrzewam że dwie muszą być uszkodzone bo na 3 nie włączają się a już na 3,5 grzeją na maxa. 

Zastanawiam się na jakie je wymienić , może ktoś używa i poleci jakieś ? widziałem takie które mają cyfrowe wyświetlacze i wykrywają otwarte okno . Ktoś to testował ?

Od paru lat używam elektronicznych... wszystkie z Lidla, dwa rodzaje. Ich odpowiedniki https://www.conrad.pl/Energooszcz%C4%99dna-g%C5%82owica-termostatyczna-%2f-termostat-grzejnikowy-eQ-3-model-L.htm?websale8=conradπ=559559&ci=SHOP_AREA_37360_0812040

 

Super łatwo i wygodnie się programują, trochę słychać pracę silników.

 

Drugie to https://www.conrad.pl/G%C5%82owica-termostatyczna-programowalna-%2f-Termostat-grzejnikowy-Sparmatic-Comet.htm?websale8=conradπ=561601&ci=SHOP_AREA_37360_0812040

 

Dużo gorsze w programowaniu ale za to bardzo ciche.

 

Ogólnie bardzo jestem zadowolony choć teraz wybrał bym już rozwiązanie z czujnikiem i sterownikiem ściennym. Działa najlepiej, zapominasz o korektach temperatur gdzie w głowicach z pomiarem przy grzejniku są konieczne ze względu na różne temperatury czynnika grzejnego, który zależy od temp. zewnetrznej ( sieć miejska )

 

Z tej stronki: https://www.conrad.pl/System-bezprzewodowego-sterowania-ogrzewaniem-eq-3-MAX%21.htm?websale8=conrad&ci=SHOP_AREA_17200_0812043

 

Głowica termostatyczna/Termostat grzejnikowy eQ-3 MAX!+,05936  - w razie awarii sterownika można samą głowice zaprogramować

 

Głowica termostatyczna/Termostat grzejnikowy eQ-3 MAX!, 99017 -  ta działa tylko ze sterownikiem ściennym ale jest tańsza.

 

Termostat pokojowy eQ-3 MAX!, 99107

Jak chcesz można dokupić czujnik otwarcia okien, bramkę lan do sterowania ogrzewaniem z dowolnego miejsca na świecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się na jakie je wymienić , może ktoś używa i poleci jakieś ? widziałem takie które mają cyfrowe wyświetlacze i wykrywają otwarte okno . Ktoś to testował ?

 

Testowałem, ze 3 modele, nie pamiętam już jakie.

U mnie się nie sprawdziły:

- wyraźnie słychać pracę silników, dla mnie do zaakceptowania

- wcale nie działały lepiej niż mechaniczne

- w przeciągu 3 lat się popsuły. Wszystkie. Na szczęście.

 

Jak ktoś pisał, jeśli zakładać to tylko z czujnikiem z dala od kaloryfera, a więc i zaworu. I muszą być super ciche. Tylko wtedy to ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem, ze 3 modele, nie pamiętam już jakie.

U mnie się nie sprawdziły:

- wyraźnie słychać pracę silników, dla mnie do zaakceptowania

- wcale nie działały lepiej niż mechaniczne

- w przeciągu 3 lat się popsuły. Wszystkie. Na szczęście.

 

Jak ktoś pisał, jeśli zakładać to tylko z czujnikiem z dala od kaloryfera, a więc i zaworu. I muszą być super ciche. Tylko wtedy to ma sens.

 

Ale tą pracę silników słychać cały czas, czy tylko przy zmianie parametru temperatury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tą pracę silników słychać cały czas, czy tylko przy zmianie parametru temperatury?

Słychać bardzo często - nawet jeśli ustalisz stałą temperaturę. Głowica mierzy temperaturę i zależnie od warunków - mniej lub bardziej otwiera/zamyka zawór. Najgorzej jest oczywiście gdy przy otwartym na maksa zaworze uznaje, że trzeba go już zupełnie zamknąć - wtedy masz te 30 sekund pracy silnika.

Kiedyś potrafiły mnie w nocy budzić, teraz chyba się przyzwyczaiłem.

Mam kilka Technoline TM3030 oraz kilka eq-3 n - te drugie są chyba trochę cichsze. W sumie chyba 7 od co najmniej 2 lat - nie zepsuła się jeszcze żadna.

Edytowane przez open
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam zwykłe ręczne , podejrzewam że dwie muszą być uszkodzone bo na 3 nie włączają się a już na 3,5 grzeją na maxa.

Zastanawiam się na jakie je wymienić , może ktoś używa i poleci jakieś ? widziałem takie które mają cyfrowe wyświetlacze i wykrywają otwarte okno . Ktoś to testował ?

Mam 2 takie z Lidla i są ok. Chyba cyfrowe, bo mają wyświetlacz z cyferkami.

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słychać bardzo często - nawet jeśli ustalisz stałą temperaturę. Głowica mierzy temperaturę i zależnie od warunków - mniej lub bardziej otwiera/zamyka zawór. Najgorzej jest oczywiście gdy przy otwartym na maksa zaworze uznaje, że trzeba go już zupełnie zamknąć - wtedy masz te 30 sekund pracy silnika.

Kiedyś potrafiły mnie w nocy budzić, teraz chyba się przyzwyczaiłem.

 

Dokładnie tak.

Może nie jest to jakiś głośny dźwięk, w dzień go się raczej rzadko zauważa, ale w sypialni jak dla mnie jest nie do przyjęcia.

 

Dodam tylko że niezamontowana głowica pracuje cichutko, dopiero założenie na zawór (na kaloryfer) powoduje że praca silniczków przenosi się na cały grzejnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od paru lat używam elektronicznych... wszystkie z Lidla, dwa rodzaje. Ich odpowiedniki https://www.conrad.p...A_37360_0812040

Super łatwo i wygodnie się programują, trochę słychać pracę silników.

Drugie to https://www.conrad.p...A_37360_0812040

Dużo gorsze w programowaniu ale za to bardzo ciche.

 

No właśnie w Lidlu bywały różne głowice różnych producentów, więc rzeczywiście nie można uogólniać.

Te gorsze może dlatego wydają się cichsze, bo mają mniej precyzyjne przekładnie- przestawienie zaworu ze skrajnych pozycji trwa po prostu krócej. Te "głośniejsze", np. eQ-3 mają precyzyjne przełożenie i wymagają większej liczby obrotów silnika aby zamknąć zawór- może stąd to wrażenie. No i pewnie z powodu innego obciążenia silnika trwałość baterii w eQ-3 szacowana jest na 3 lata a w tych drugich 1 rok.

W e-Q3 możemy ustawić bodajże 7 okresów czasowych na dobę a w każdym z nich ustawić inną temperaturę, natomiast te drugie mają tylko 2 temperatury- jakby dzienną i nocną, można tylko programować chyba 4 okresy w których ma obowiązywać ta dzienna. Znacznie gorsze rozwiązanie.

W sumie nie wiem jak może przeszkadzać praca tych silniczków? Pracują właściwie tylko wtedy, gdy zmienia się strefa nastawionej temperatury, w dzień słychać je tylko wtedy gdy się chce je usłyszeć- normalnie dźwięk ginie całkowicie w tle innych "odgłosów życia domu".

W nocy też mam znacznie głośniejsze dźwięki np. lodówka no-frost, żona, kot. Może jak ktoś ma w mieszkaniu absolutną ciszę i jest wyjątkowo wrażliwy... ;)

Edytowane przez Wasylek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowałem, ze 3 modele, nie pamiętam już jakie.

U mnie się nie sprawdziły:

- wyraźnie słychać pracę silników, dla mnie do zaakceptowania

- wcale nie działały lepiej niż mechaniczne

- w przeciągu 3 lat się popsuły. Wszystkie. Na szczęście.

 

Jak ktoś pisał, jeśli zakładać to tylko z czujnikiem z dala od kaloryfera, a więc i zaworu. I muszą być super ciche. Tylko wtedy to ma sens.

 

U mnie jeden poległ w ten sposób, że przy otwartym latem oknie napadało na niego kilka kropel deszczu i jeden z przycisków klawiatury przestał działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie dwa plusy:

1. oszczędność poprzez ograniczanie ogrzewania w pewnych okresach czasu.

2. precyzyjność ustawienia temperatury jaką chcesz mieć w pomieszczeniu.

 

W praktyce:

Ad 1. pojemność cieplna powietrza jest niewielka, jeśli zbyt mocno wychłodzisz pomieszczenie, to później musisz je nagrzać. W przypadku dobrze izolowanych mieszkań/domów oszczędności będą małe, a w źle izolowanych komfort będzie niższy (różnice temperatury, np zimne łóżko mimo ciepłego powietrza). U mnie oszczędności nie było (albo niezauważalne).

Ad 2. jeśli czujnik jest w głowicy a głowica na kaloryferze, a dodatkowo masz firany/zasłony, to jest straszna lipa. Mechanicznym "na czuja" ustawisz tak samo, albo i łatwiej niż cyferkami. Ale to tylko moje zdanie ;)

Edytowane przez Marcin L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy wreszcie znalazłem chwilę aby zamontować nowe głowice cyfrowe na grzejnikach, okazało się że mam zawory typu Danfoss RTD-N.

zawor_grzejnikowy_danfoss_trd.jpg

Więc teraz szukam adaptera M30x1,5 - może wiecie gdzie mógłbym takowy nabyć (jakieś markety, lokalne sklepiki hydrauliczne itp) ?

RTD-white-allegro-360.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy wreszcie znalazłem chwilę aby zamontować nowe głowice cyfrowe na grzejnikach, okazało się że mam zawory typu Danfoss RTD-N.

 

Więc teraz szukam adaptera M30x1,5 - może wiecie gdzie mógłbym takowy nabyć (jakieś markety, lokalne sklepiki hydrauliczne itp) ?

 

 

Chyba będzie ciężko znaleźć taki adapter w sklepie stacjonarnym, na allegro widzę że są   :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co myślicie o zestawie z rozłączonym termostatem od napędu? Np Danfoss WT-P + Danfoss TWA-K NC 

To są termostaty do podłogówki, ewentualnie odcinania całych "gałęzi" rur. Do pojedynczych kaloryferów to nie bardzo, bo one mają tylko funkcję "on/off" - nie przymkną trochę zaworu, tylko mogą go całkiem otworzyć lub całkiem zamknąć.

Ja mam coś podobnego do odcinania całego piętra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

centralne z miasta, podzielniki na kaloryferach

Bo ten zwrot sam w sobie ciężko jakoś porównać jak nic w instalacji nie zmieniłeś, pobrali od Ciebie więcej zaliczki na CO, zima była kiepska i zwrot duży. Jak będę się kiedyś nudził to pozakładam stare termostaty i zrobię porównanie przy podobnych warunkach pogodowych. Licznik CO mam na klatce więc dokładność będzie. 

Moje zapiski comiesięcznego zużycia ( prowadzę od 2011 roku ) pokazują naprawdę dużą oszczędność  w stosunku do tradycyjnych termostatów. 

Wnioskuję tym że zamiast 697 zwrotu, przy dobrej konfiguracji elektroników mógłbyś mieć sporo więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostalem rozliczenie za poprzedni rok, 697 zwrotu, dalej nie widze potrzeby instalowania elektronicznych

Ja dostalem w tym roku 1000 zwrotu, w zeszłym 700, mam elektroniczne. Na analogowych miałem 2 lata temu 1000 dopłaty.

Ale zeby byc precyzyjnym- w przypadku kiedy miałem dopłatę- była mroźna zima i otwieranie okien bez zakręcania kaloryferów.

Potem się opamiętałem i zacząłem na to zwracać uwagę, kupiłem głowice elektroniczne, zacząłem palić w biokominku a rano jak wychodzę do pracy to na tą godzinkę wystarczy mi farelka. Elektroniczne głowice hajcują kaloryferami od 15 do 22. W pozostałych godzinach jest ustawione 18 stopni. I dzieje się to automatycznie. W weekendy całymi dniami jest 21, w nocy 18.

Myślę, że kiedy korzystamy z mieszkania regularnie, a kaloryferów mamy sporo, to zdecydowanie warto instalować głowice elektroniczne i temperatury wcześniej zaprogramować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.