Skocz do zawartości

Leasing - kilka pytan


Maciej__

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Zona od stycznia przechodzi na DG, w zwiazku z czym pojawia sie okazja wziecia auta w leasing.

Jako, ze nie mialem z tym dotychczas doswiadczenia to nasuwa sie kilka pytan:

 

1. Po jakim czasie od rozpoczecia DG mozna wnioskowac o leasing?
Wplata wlasna na poziomie 20-30% nie jest problemem. A moze warto odczekac kilka miesiecy, zeby calkowity koszt byl nizszy?

2. Jaka opcja bedzie korzystniejsza pod katem podatkowym? Wyzsze raty i niski wykup, czy moze odwrotnie?

Przy zalozeniu, ze auto po leasingu bedzie uzyktowane prywatnie przez kolejne 2-3 lata.

3. Czy wykupujac auto z leasingu i uzywajac je dalej prywatnie ponosi sie jakies dodatkowe koszty?

Trzeba odprowadzic VAT, zaplacic dochodowy lub cos w podobie?

 

Z gory dzieki rowniez za inne przydatne uwagi odnosnie leasingu :ok:

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad. 2 Niski wykup, bo....

ad. 3 ...jak chcesz dalej jeździć prywatnie, to wykupu nie wrzucisz w KUP.

 

Można później (jeżeli FV wykupowej nie wrzuci się w koszty) z tego auta korzystać jako z prywatnego do celów firmowych i odliczać 50% VAT i kosztów ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można później (jeżeli FV wykupowej nie wrzuci się w koszty) z tego auta korzystać jako z prywatnego do celów firmowych i odliczać 50% VAT i kosztów ?

Tak, ale rozliczasz wydatki jako tzw kilometrówkę, musisz wtedy prowadzić ewidencję wyjazdów służbowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Zona od stycznia przechodzi na DG, w zwiazku z czym pojawia sie okazja wziecia auta w leasing.

Jako, ze nie mialem z tym dotychczas doswiadczenia to nasuwa sie kilka pytan:

 

1. Po jakim czasie od rozpoczecia DG mozna wnioskowac o leasing?

Wplata wlasna na poziomie 20-30% nie jest problemem. A moze warto odczekac kilka miesiecy, zeby calkowity koszt byl nizszy?

2. Jaka opcja bedzie korzystniejsza pod katem podatkowym? Wyzsze raty i niski wykup, czy moze odwrotnie?

Przy zalozeniu, ze auto po leasingu bedzie uzyktowane prywatnie przez kolejne 2-3 lata.

3. Czy wykupujac auto z leasingu i uzywajac je dalej prywatnie ponosi sie jakies dodatkowe koszty?

Trzeba odprowadzic VAT, zaplacic dochodowy lub cos w podobie?

 

Z gory dzieki rowniez za inne przydatne uwagi odnosnie leasingu :ok:

 

Maciej

Jeśli masz już auto, które kupiłeś jako (prawie) nowe, to może warto te auto wprowadzić do ewidencji (wprowadza się wg. kosztu zakupu...) ?!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz już auto, które kupiłeś jako (prawie) nowe, to może warto te auto wprowadzić do ewidencji (wprowadza się wg. kosztu zakupu...) ?!

A potem przy sprzedaży dodaj do jego wartości 23% VAT.

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A potem przy sprzedaży dodaj do jego wartości 23% VAT.

Wysłane z mojego PLK-L01 przy użyciu Tapatalka

Auto wprowadzasz do ewidencji wg kwoty na fakturze zakupu - może być z X lat temu.

Więc warto policzyć, czy się opłaca - może, nawet z VATem przy sprzedaży wg. ceny rynkowej dzisiaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auto wprowadzasz do ewidencji wg kwoty na fakturze zakupu - może być z X lat temu.

Więc warto policzyć, czy się opłaca - może, nawet z VATem przy sprzedaży wg. ceny rynkowej dzisiaj.

 

No dobra, ale jak to sie moze oplacac w porownaniu z leasingiem?

Masz wtedy mozliwosc odliczac 50% VAT od amortyzacji, czy co tam wtedy wrzucasz w koszty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze jak duzego wykupu nie wrzucisz w koszty?

 

Jak fakturę wykupu wrzucasz w koszty, to wciągasz tym samym auto jako środek trwały do firmy, i przy sprzedaży musisz zapłacić pełny VAT. 

 

Więc lepiej, żeby ta faktura była jak najniższa - bo zapominając o niej przy ewidencji kosztów tracisz mniejszy koszt. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra auto np 100 tys. Wykup za 20 . w przypakdu nie zaksiegowania tej faktury moge sprzedac auto nastepnego dnia i nie zaplace vatu i podatku?

 

Vatu nie zapłacisz. Podatek dochodowy tak od różnicy wykupu i ceny sprzedaży.

Musisz odczekać przynajmniej 6 miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro auto mozna bez kosztow sprzedac po 6 miesiacach, to z czego wynikaja te powszechne "zale", ze trzeba oddac 100% VAT ?

 

Bo po zakończeniu leasingu nie możesz wciągnąć auta na stan środków trwałych.

Czyli nie odliczysz nic od faktury wykupu, oraz nie będziesz mógł odliczać kosztów paliwa i napraw, w przypadku korzystania z auta do celów DG po zakończeniu leasingu.

 

Z kolei można wziąść dłuższy leasing np 5 lat, ale wtedy rośnie koszt tego leasingu.

Np. teraz miałem takie oferty na auto za około 100 kzł:

 

1) 1 wpłata 45 %, wykup 19%, 23 raty - koszt 101,00%

2) 1 wpłata 45 %, wykup 1%, 35 rat - koszt 105,55%

3) 1 wpłata 45 %, wykup 1%, 59 rat - koszt 107,76%

 

Jeśli wciągniesz  auto na stan środków trwałych, to wtedy żeby nie płacić podatków możesz:

- po 5 latach od dnia przyjęcia na stan - żeby nie płacić VATu

- po 6 latach od dnia wycofania - żeby nie płacić dochodowego

 

Czyli musisz poczekać aż 11 lat od momentu wprowadzenia na stan środków trwałych, żeby nie płacić podatków przy sprzedaży auta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale przy kilometrówce odliczasz tylko podatek dochodowy, VATu tam nigdzie nie ma.

Taptaraptap.

Skrót myślowy - kilometrówka do odliczania pit a vat z ustawy.

Moja księgowa twierdzi że będę mógł odliczyć 50% vat od poniesionych kosztów paliwa i napraw nawet gdy auto nie jest środkiem trwałym, co umożliwia obecna ustawa o vat która dopuszcza używanie samochodu osobowego do celów prywatnych i służbowych.

Tak na szybko znalazłem taki art

https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.autowfirmie.pl/artykul,1804,10202,vat-z-faktur-za-wydatki-zwiazane-z-autem-limitowane.html&ved=0ahUKEwivq_66laHQAhXFlCwKHffwA0QQFgghMAM&usg=AFQjCNHL33GU1fYamLUNDAHq3GeIrAp12g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo po zakończeniu leasingu nie możesz wciągnąć auta na stan środków trwałych.

Czyli nie odliczysz nic od faktury wykupu, oraz nie będziesz mógł odliczać kosztów paliwa i napraw, w przypadku korzystania z auta do celów DG po zakończeniu leasingu.

 

 

Sorry za trywialne pytanie...

Ale w takiej sytuacji to nie lepiej wziac nowy leasing a dotychczasowe auto sprzedac po 6 miesiacach?  :nie_wiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za trywialne pytanie...

Ale w takiej sytuacji to nie lepiej wziac nowy leasing a dotychczasowe auto sprzedac po 6 miesiacach? :nie_wiem:

Zależy ile km robisz w celach dg-jak dużo to można ćwiczyć kilometrówkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest trywialne pytanie... Ołówek, kalkulator i liczysz...

Zgadza się

 

Ile osób, tyle rozwiązań.

 

Jednym będzie się opłacało zmieniać co 2, 3 lata auto, ale za to cały czas płacić leasing,

 

Inni chcą spłacić i potem tylko używać auto w DG ponosząc koszty tylko bieżącej eksploatacji

 

A jeszcze inni po spłacie leasingu od razu przeznaczają auto na prywatne potrzeby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce wynajmu dlugoterminowego, bo auto docelowo ma byc do uzytku prywatnego po okresie leasing.

 

Jako, że zawsze potrzebuję dwa auta (ja i żona) to robię tak:

1. Leasing na 4 lata (~10kPLN pierwsza wpłata, 1% wykup).

2. Po 4 latach przechodzi jako prywatne i biorę następny leasing a to następne 4 lata jeździ prywatnie.

3. Po 4 latach sprzedaję ośmiolatka (~10kPLN) i idzie na pierwszą wpłatę na następny leasing. To z leasingu idzie prywatnie.

4. I tak w kółko.

 

Plusy: zawsze mam autko max ośmioletnie (i od I właściciela ;] ), zawsze mam na pierwszą wpłatę, na raz mam w leasingu tylko jedno auto (jednoosobowa DG).

Minusy: na początku masz jedno auto mniej ;]

 

Zastanów się co zrobisz jak Ci się leasing skończy. Żeby móc robić (dalej) koszty z paliwa, napraw, opon itp to musisz mieć następne auto w leasingu. Nie opłaca się ze względów podatkowych wrzucać jakiekolwiek auto w swoje środki trwałe.

 

Poza tym jak radzili, kartka, ołówek i liczysz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako, że zawsze potrzebuję dwa auta (ja i żona) to robię tak:

1. Leasing na 4 lata (~10kPLN pierwsza wpłata, 1% wykup).

2. Po 4 latach przechodzi jako prywatne i biorę następny leasing a to następne 4 lata jeździ prywatnie.

3. Po 4 latach sprzedaję ośmiolatka (~10kPLN) i idzie na pierwszą wpłatę na następny leasing. To z leasingu idzie prywatnie.

4. I tak w kółko.

 

Plusy: zawsze mam autko max ośmioletnie (i od I właściciela ;] ), zawsze mam na pierwszą wpłatę, na raz mam w leasingu tylko jedno auto (jednoosobowa DG).

Minusy: na początku masz jedno auto mniej ;]

 

Zastanów się co zrobisz jak Ci się leasing skończy. Żeby móc robić (dalej) koszty z paliwa, napraw, opon itp to musisz mieć następne auto w leasingu. Nie opłaca się ze względów podatkowych wrzucać jakiekolwiek auto w swoje środki trwałe.

 

Poza tym jak radzili, kartka, ołówek i liczysz.

 

Dzieki, w tej chwili mamy 2 auta, wiec jedno pojdzie na wymiane ;)

Auto po leasing na pewno przejdzie do uzytku prywatnego, a na chwile obecna nie wiem nawet czy dzialalnosc bedzie dalej kontynuowana.

Sporo zalezy od tego co wymysli obecna ekipa rzadzaca ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się co zrobisz jak Ci się leasing skończy. Żeby móc robić (dalej) koszty z paliwa, napraw, opon itp to musisz mieć następne auto w leasingu. Nie opłaca się ze względów podatkowych wrzucać jakiekolwiek auto w swoje środki trwałe.

 

Poza tym jak radzili, kartka, ołówek i liczysz.

 

Ja się napaliłem na leasing dwuletni za 101% wartości auta z wykupem 20%, ale jak sobie policzyłem na spokojnie, to wyszło że bardziej mi się opłaca leasing 3 letni za 105% z wykupem 1%. Więcej podatków będę mógł odliczyć przed przeniesieniem auta na prywatne cele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.