Skocz do zawartości

Kuchnia IKEA


Majkiel

Rekomendowane odpowiedzi

Równolegle do łazienki, ocieplenia i kilku innych spraw idzie temat kuchni. Z desek i styropianu zbudowaliśmy model, teraz trzeba go przerobić na szafki IKEA ;)

 

Możecie powiedzieć coś więcej o frontach? Jakie macie, czy palcują się, czy są wrażliwe na uszkodzenia?

 

Jak wygląda sprawa montażu AGD innego niż ich (Whirpool) ? Czy jakiś Bosch czy Szajsung wchodzi plug&play czy trzeba rzeźbić?

 

Planowałem okap podszafkowy, wato interesować się ich rozwiązaniem, czy lepiej poszukać innego?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równolegle do łazienki, ocieplenia i kilku innych spraw idzie temat kuchni. Z desek i styropianu zbudowaliśmy model, teraz trzeba go przerobić na szafki IKEA ;)

 

Możecie powiedzieć coś więcej o frontach? Jakie macie, czy palcują się, czy są wrażliwe na uszkodzenia?

 

Jak wygląda sprawa montażu AGD innego niż ich (Whirpool) ? Czy jakiś Bosch czy Szajsung wchodzi plug&play czy trzeba rzeźbić?

 

Planowałem okap podszafkowy, wato interesować się ich rozwiązaniem, czy lepiej poszukać innego?

Każde AGD jest ustandaryzowane i wchodzi bez problemu.

Co do okapu to już kwestia czy wolisz "normalny" (czyli najczęściej zwykły teleskopowy podszafkowy) czy ozdobny.

Po kilku kuchniach mam obserwacje, że dużo większe znaczenie ma osprzęt (zawiasy, mocowania, podnośniki) niż obudowy czy fronty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IKEA jest OK ale trochę utrudniają z blatem. Tak samo z brakiem pustki za szafkami dolnymi czy specjalnymi tylko od nich prowadnicami do frontów AGD.

Niemniej jakościowo dobry poziom.

Z drugiej strony Delina z Leroy równie dobra, wszystko standardowe i kosztuje 25-30% taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kuchnię IKEA równe 10 lat. Rodzina 2+2.

Przez te 10 lat nie musiałem dotykać żadnych okuć, żadnych śribek, działa jak nowem jak zostało (przeze mnie nie chwaląc się) pomontowane i wyregulowane 10 lat temu tak jest do dzisiaj.

Zawiasy, hamulce szuflad - cała mechanika super.

Wówczas (10 lat temu) hamulce drzwiczek nie były w zawiasach, lecz takie pneumatyczne dokręcane do szafki - te musiałem wymienić.

Okucia w IKEI są zdaje się firmy BLUM

Pamiętam, że za to wszystko daliśmy nieduże pieniądze, ale chyba potem kuchnie IKEA trochę podrożały.

Fronty wybraliśmy takie "gładkie" nie pamiętam modelu. Po prostu leciutko zaoblone i lakierowane po całości.

Nad kuchnią są na rantach purchelki. Pewnie od pary. Reszta OK.

AGD nie mam z IKEI, ale to tylko kuchnia gazowa z piekarnikiem elektrycznym i okap.

Nie może nie pasować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała kuchnia z ikea, kupowana w kwietniu 2016. Wszystko OK, jakość bardzo dobra, a w porównaniu z firmami typu "studio/salon mebli kuchennych" wyszło 2x albo nawet 2.5x taniej za identyczną lub lepszą jakość. (wybrane najdroższe fronty lakierowane na górę i nielakierowane na dół). Fajne szuflady, zamykacze, zawiasy, firmy blum. Kreator internetowy też nie jest zły tylko trochę wolno chodzi no i przy zakupie najlepiej i tak skonsultować się z pracownikiem, bo w ich systemie można pousuwać zbędne rzeczy z listy materiałów zaproponowanej w konfiguratorze (u mnie za dużo dał elementów do oświetlenia, zawiasów itp). Montaż bardzo prosty, wszystko pasuje. Jak ktoś ma odrobinę czasu i umie posługiwać się śrubokrętem to dopłacanie dwukrotności za meble "na wymiar" jest bez sensu.

 

Z AGD mam zmywarkę (ikeowy whirlpool). Cicha, ładnie zmywa, prosta w obsłudze. Jedyne o czym należy pamiętać to front do zmywarki - wraz z nowym systemem mebli ikea praktycznie uniemożliwiła zakup zmywarek innych producentów. (można coś tam kombinować ale mi się nie chciało, a dodatkowo sprzęt z ikei ma 5 lat gwarancji).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kuchnie z Ikei z 2012, czyli ostatnia seria Faktum, fronty proste, lakierowane. Nic się nie dzieje ani z okuciami, ani frontami, ani skrzyniami.

W porównaniu do mebli na wymiar z okolicy są lepsze fronty, okucia i wyposażenie wew. w tej samej cenie.

Nie licząc wnoszenia to w zasadzie fajna rozrywka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz zmywarki z niczym więcej nie powinno być problemu.

A zmywarka pasuje tylko ichniejsza.

 

 

 

mar00ha

 

Czym te ikeowskie zmywarki różnią się od ogólnodostępnych Wirpooli? 

Według danych IKEA inne powinny pasować "W przypadku, gdy posiadasz zmywarkę zakupioną poza IKEA i chcesz zabudować ją wraz z systemem mebli kuchennych METOD, w zależności od modelu zmywarki, potrzebujesz dodatkowy element montażowy". BEHJÄLPLIG za 100 zł, albo ERSÄTTARE za 80. Czyli przewidują opcję wstawienia produktów konkurencji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja montowałem już system METOD na początku 2015r. Zasadniczo, to jak Lego - wszystko pasuje, ot klocki.

Okap teleskopowy mam z Amici. Spokojnie zamontowany po lekkiej przeróbce szafki (przesunięcie dna do góry). Płyta gazowa spoza Ikei - pasuje bez problemu. Pod nią piekarnik - Ikeowy Rafinerrad (akurat była przecena z racji zmiany całej serii piekarników -  no żal było nie wziąć, skoro obniżona cena + 5 lat gw. w standardzie, wykosiła praktycznie całą konkurencję z MediaMarktów, Saturnów i innych takich).

Zabudowany także półtorakomorowy zlew Franke (czyli spoza Ikei).

Warto od razu dopłacić i wziąć lepszy osprzęt - szuflady Maximera (BLUM z pełnym wysuwem i cichym domykaniem) zamiast tańszych Forvara. Fronty mam zwykłe, szare Veddinge. Plan był na foliowane/lakierowane, ale róznica w cenie przy mojej kuchni, wyniosła koło 12% oidp. Za to będzie kiedyś argument do "zmiany kuchni" poprzez wymianę właśnie frontów.

Blaty Ikeowe też uważam za dobre. Mam jeden z tańszych - Saljan (czarny nakrapiany). Po 1,5 roku użytkowania brak śladów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu skręciłem kuchnię IKEA z blatem dębowym zamawianym osobno. Jakość mebli dobra, fajny montaż, dobre rozwiązania.

Jak już pisano to trzeba uważać na:

1. brak przestrzeni za szafkami, jakbyś miał tam rury, chyba że sobie odsuniesz

2. Szafki są trochę głębsze i standardowa szerokość blatu dla IKEA to chyba 62cm a nie 60cm i grubość 40mm (to ponoć może być problem przy osadzeniu płyty i piekarnika przy mniejszej grubości.

3. Wszystkie inne sprzęty pasują bez problemu oprócz zmywarki (jak kupowałem nie było ślizgów do frontu a z poprzedniej serii były zawodne) ale i tak nie jest dużym problemem zamontować inną tylko będzie dziura pomiędzy zmywarką a blatem, którą lepiej zaślepić.

4. Okapy podszafkowe/szafkowe pasują tylko w przypadku mniejszej glębokości okapu trzeba użyć części dna szafki jako wypełnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam starą serię FAKTUM kupowaną kilka miesięcy przed wymianą całego systemu na METOD. Nic innego bym obecnie nie wybrał. Fronty mam "mieszane"- część w okleinie lakierowanej na połysk a część w matowej drewnopodobnej, blat w okleinie. Nie mam problemów z jakością płyt ani mechanizmów. AGD mam spoza Ikea i bez problemów z montażem. Ogólnie meble naprawdę dobrej jakości a przede wszystkim własnoręcznie konfigurowalne i rozwojowe, gdy komuś coś się znudzi lub opatrzy. Osprzęt firmy BLUM. Niektóre elementy BLUM można kupić sporo taniej poza Ikea (hamulce zawiasów kupowałem ok. 3x taniej).

Jedyna moja uwaga dotyczy dolnej, narożnej "karuzeli" a konkretnie dolnego mocowania pionowej rury, na której obracają się półki- zaplanowali plastikowy kołnierz przykręcany do dna szafki na dwa cieniutkie wkręty 16mm i oczywiście toto się zaraz powyrywało z dna a rura obracała się razem z półkami (nie wiem czy nowe karuzele mają inne mocowanie). Przewierciłem dno szafki na wylot, dałem przelotowe śruby z nakrętkami od spodu i dalej służy bez problemów.

Tak jak już wyżej napisano- w nowej serii METOD są dostępne elementy umożliwiające montaż frontów na innych zmywarkach niż te z IKEA- rzeczywiście na początku nie były one dostępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równolegle do łazienki, ocieplenia i kilku innych spraw idzie temat kuchni. Z desek i styropianu zbudowaliśmy model, teraz trzeba go przerobić na szafki IKEA ;)

 

Możecie powiedzieć coś więcej o frontach? Jakie macie, czy palcują się, czy są wrażliwe na uszkodzenia?

 

Jak wygląda sprawa montażu AGD innego niż ich (Whirpool) ? Czy jakiś Bosch czy Szajsung wchodzi plug&play czy trzeba rzeźbić?

 

Planowałem okap podszafkowy, wato interesować się ich rozwiązaniem, czy lepiej poszukać innego?

 

Dwa lata z okładem użytkuję kuchnię IKEA wraz z ich AGD. Jedynie blaty zamawiałem drewniane lakierowane (zdjęcie masz w wątku o oświetleniu blatu).

Składałem sam włącznie z montażem AGD. Generalnie łatwizna.

Z uwag:

1. Było już wcześniej - IKEA stosuje głębsze blaty więc jak własny, to na zamówienie. Z "lepszymi" blatami z IKEA masz ciekawą opcję - czeka się na nie długo, ale dostajesz na początek zwykły cienki blat a potem ekipa wpada Ci go za free zamienić na docelowy (wraz z montażem zlewu, płyty itp. - przynajmniej tak było 2 lata temu. Nie skorzystałem, ale rozważałem).

2. Uważam, że fatalny mają system montażu szafek wiszących. Musisz IDEALNIE zamontować szynę nośną - potem nie ma już możliwości regulacji na samych wieszakach szafek. Robiąc to po raz drugi rozważał bym zastosowanie jakiegoś dostępnego na rynku systemu.

3. Zmywarkę, płytę i piekarnik brałem z IKEA. Lodówki nie mieli tej, która mnie interesowała. Kupiłem w necie z Electroluxa model o identycznych wymiarach. zamontowana bez problemu, choć konieczne było oczywiście odejście nieco od instrukcji.

4. Zlew - to mam pewne zastrzeżenia co do jakości. Mam metalowy jednokomorowy - uważam, żę jest cieniutki i baardzo łatwo się rysuje. Za to rozwiązanie z odpływem/syfonem jest rewelacyjne.

5. Dozownik płynu montowany w blacie - wystarczył na około rok użytkowania. Potem skorodował od wewnątrz a następnie oderwał się gwint zbiornika na płyn.

6. Fronty mebli, zawiasy, mechanizmy, domykacze itp - rewelacja. To jest regularny Blum tylko bez brandu. Btw - amortyzatory montowane w zawiasy polecam kupić poza IKEA. Normalne Bluma. Wychodzą o połowę taniej. Do tego śmiało można stosować spowalniacz tylko na jednym zawiasie.

7. Okap kuchenny - mamy jakiś prosty model teleskopowy z IKEA. Głoooooośny przeraźliwie. Własnie myślę jak dziada wyciszyć a przynajmniej nieco złagodzić dźwięki jakie generuje.

 

No i zostało mi po montażu sporo wkrętów i różnej maści łączników :P Przydają się czasem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Górne szafki reguluje się oczywiście tylko w dosyć chamski sposób.

Otwór w uchu montażowym jest większy niż potrzeba. Używając siły trzeba szafkę ustawić i dokręcić przez podkładkę z ząbkami wpadającymi w wyfrezowane zapadki.

Regulacja jest około 1,5cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Górne szafki reguluje się oczywiście tylko w dosyć chamski sposób.

Otwór w uchu montażowym jest większy niż potrzeba. Używając siły trzeba szafkę ustawić i dokręcić przez podkładkę z ząbkami wpadającymi w wyfrezowane zapadki.

Regulacja jest około 1,5cm.

Ale to chyba dotyczy tylko starych szafek FAKTUM...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to chyba dotyczy tylko starych szafek FAKTUM...

Nie - w nowych jest tak samo. Ale ten patent jest tak prosty w obsłudze, że można się pochlastać robiąc to np. samemu. Do tego skok masz co około milimetr z tego co pamiętam.

Aaa - i jeszcze - IKEA standardowo przewiduje mocowanie dolnych szafek do ściany - tak jak górnych. Tu nieco podczas montażu modyfikowałem system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - w nowych jest tak samo. Ale ten patent jest tak prosty w obsłudze, że można się pochlastać robiąc to np. samemu. Do tego skok masz co około milimetr z tego co pamiętam.

Patrzę w instrukcję METOD i widzę 2 sposoby montażu:

- na szynie, bez możliwości regulacji (bo i po co);

- zwykły (każda szafka na własnych kołkach) z systemem regulacji jak dawniej, czyli właśnie podkładką wpadającą w rowki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - w nowych jest tak samo. Ale ten patent jest tak prosty w obsłudze, że można się pochlastać robiąc to np. samemu. Do tego skok masz co około milimetr z tego co pamiętam.

Aaa - i jeszcze - IKEA standardowo przewiduje mocowanie dolnych szafek do ściany - tak jak górnych. Tu nieco podczas montażu modyfikowałem system.

To mocowanie dolnych nawet się sprawdza. Wystarczy złapać co kilka szafek i dół jest pięknie usztywniony.

Ale i tak wolę Delinę z Leroy. Wszystko łatwiej, prościej i taniej. Wszystko standardowo. No i dostępność znacznie lepsza.

Zamontowałem w tym roku dwie kuchnie Ikea i pięć z Leroy. Przy Ikea zawsze psioczyłem na te ich rozwiązania. Chociaż np. Niższy cokół i głębsza dzięki temu szuflada pod piekarnikiem jest bardzo fajna. Użytkowo Ikea ma pewne plusy. Montażowe ma minusy. Nawet te ich hamulce, które trzeba osobno montować, gdzie inni dawno mają zintegrowane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa lata z okładem użytkuję kuchnię IKEA wraz z ich AGD. Jedynie blaty zamawiałem drewniane lakierowane (zdjęcie masz w wątku o oświetleniu blatu).

Składałem sam włącznie z montażem AGD. Generalnie łatwizna.

Z uwag:

1. Było już wcześniej - IKEA stosuje głębsze blaty więc jak własny, to na zamówienie. Z "lepszymi" blatami z IKEA masz ciekawą opcję - czeka się na nie długo, ale dostajesz na początek zwykły cienki blat a potem ekipa wpada Ci go za free zamienić na docelowy (wraz z montażem zlewu, płyty itp. - przynajmniej tak było 2 lata temu. Nie skorzystałem, ale rozważałem).

 
Jak rozeznawałeś temat blatów, jest problem z takimi ponad 60cm? Jeśli iny niż z IKEI, to myślałem to takim ciut głębszym (65-66), żeby od ściany zostało ciut miejsca na jakiś kabel, wąż, wtyczkę.
 

2. Uważam, że fatalny mają system montażu szafek wiszących. Musisz IDEALNIE zamontować szynę nośną - potem nie ma już możliwości regulacji na samych wieszakach szafek. Robiąc to po raz drugi rozważał bym zastosowanie jakiegoś dostępnego na rynku systemu.

3. Zmywarkę, płytę i piekarnik brałem z IKEA. Lodówki nie mieli tej, która mnie interesowała. Kupiłem w necie z Electroluxa model o identycznych wymiarach. zamontowana bez problemu, choć konieczne było oczywiście odejście nieco od instrukcji.

4. Zlew - to mam pewne zastrzeżenia co do jakości. Mam metalowy jednokomorowy - uważam, żę jest cieniutki i baardzo łatwo się rysuje. Za to rozwiązanie z odpływem/syfonem jest rewelacyjne.

5. Dozownik płynu montowany w blacie - wystarczył na około rok użytkowania. Potem skorodował od wewnątrz a następnie oderwał się gwint zbiornika na płyn.

 
Szafki będą w ciągu na jednej ścianie, jak długa jest ta listwa montażowa? Idealnie by było gdyby dało się wszystkie powiesić na jednej - dłuższą łatwiej wypoziomować.
Z ich AGD najmniej przekonany jestem do zmywarki, chciałem taką z dodatkową szufladą na sztućce - w Ikei jest tylko najdroższy model za 2300, a innych firm można kupić dobrych kilkaset zł taniej. Ale AGD to się dokładniej jeszcze przyjrzę. Zlew będzie z innej firmy, a czy z dozownikiem, to już w ogóle pieść przyszłości ;)
 

6. Fronty mebli, zawiasy, mechanizmy, domykacze itp - rewelacja. To jest regularny Blum tylko bez brandu. Btw - amortyzatory montowane w zawiasy polecam kupić poza IKEA. Normalne Bluma. Wychodzą o połowę taniej. Do tego śmiało można stosować spowalniacz tylko na jednym zawiasie.

7. Okap kuchenny - mamy jakiś prosty model teleskopowy z IKEA. Głoooooośny przeraźliwie. Własnie myślę jak dziada wyciszyć a przynajmniej nieco złagodzić dźwięki jakie generuje.

 

No i zostało mi po montażu sporo wkrętów i różnej maści łączników :P Przydają się czasem :)

 

Czy drzwi i korpusy mają nawiercone otwory na zawiasy?

Okap pracuje u Ciebie w trybie pochłaniacza czy masz podłączony do komina/rekuperatora/przez ścianę na zewnątrz? Do szafki nadokapowej można zamontować jakiś inny okap? 

 

Aaa - i jeszcze - IKEA standardowo przewiduje mocowanie dolnych szafek do ściany - tak jak górnych. Tu nieco podczas montażu modyfikowałem system.

 

To chyba ma znaczenie tylko w przypadku wąskich, wolnostojących szafek. Mam taką (nie ikea) koło kuchenki i jak wysunę środkową szufladę, pełną słoików z mąką, cukrem, kaszą, makaronem, to szafka się czasem przechyla. Ale jak stoi ileś szafek połączonych blatem w ciągu, jeszcze do tego z narożną, to jest to chyba przerost formy nad treścią ;)

Właśnie, jak tam się mocuje blat? Śruby od dołu od wewnętrznej strony szafek?

 

To mocowanie dolnych nawet się sprawdza. Wystarczy złapać co kilka szafek i dół jest pięknie usztywniony.

Ale i tak wolę Delinę z Leroy. Wszystko łatwiej, prościej i taniej. Wszystko standardowo. No i dostępność znacznie lepsza.

Zamontowałem w tym roku dwie kuchnie Ikea i pięć z Leroy. Przy Ikea zawsze psioczyłem na te ich rozwiązania. Chociaż np. Niższy cokół i głębsza dzięki temu szuflada pod piekarnikiem jest bardzo fajna. Użytkowo Ikea ma pewne plusy. Montażowe ma minusy. Nawet te ich hamulce, które trzeba osobno montować, gdzie inni dawno mają zintegrowane...

 

Mnie jakoś to mocowanie do ściany nie przekonuje, ale nie mam, więc może jak sobie przykręcę to mnie przekona ;)

Skoro montowałeś ikeę i delinę, czy zauważasz jakieś różnice w postaci grubości płyty, trwałości i dokładności połączeń, jakości okuć, okleiny? Jak z szafkami pod AGD? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szafki będą w ciągu na jednej ścianie, jak długa jest ta listwa montażowa? Idealnie by było gdyby dało się wszystkie powiesić na jednej - dłuższą łatwiej wypoziomować.
...

Czy drzwi i korpusy mają nawiercone otwory na zawiasy?

Okap pracuje u Ciebie w trybie pochłaniacza czy masz podłączony do komina/rekuperatora/przez ścianę na zewnątrz? Do szafki nadokapowej można zamontować jakiś inny okap? 

...

Właśnie, jak tam się mocuje blat? Śruby od dołu od wewnętrznej strony szafek?

Majkiel- na stronie IKEA każdy element ma dostępną szczegółową instrukcję montażu a AGD również instrukcję obsługi- wszystko możesz dobrze poznać przed zakupem.

Listwa montażowa szafek ma 2m, zalecane jest mocowanie co maksymalnie 30cm.

Wszelkie otwory w płytach oczywiście są. Generalnie w Ikea trudno znaleźć mebel, który wymaga gdzieś wiercenia czy wkręcania a punkt nie jest fabrycznie przygotowany.

Okap można sobie zamontować dowolny i nie musi to być wcale specjalna szafka nadokapowa. Ja mam Ikeowy, teleskopowy podłączony do wentylacji. Oczywiście hałas jest, ale nie jest to cecha Ikea. Co byś nie założył małego podszafkowego, to hałas będzie.

Blaty przykręcane są od dołu poprzez elementy szafek- blat to właśnie jeden z elementów, który nie ma przygotowanych otworów :skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość jest porównywalna. Oprócz wymiarów standard/niestandard są drobne różnice konstrukcyjne. Ikea daje listwy metalowe na gorze szafek AGD i zlewozmywaka. Delina normalnie pasek płyty. Jedno i drugie ma zady i walety.

Płyta 16mm. w obu.

Zawiasy i prowadnice porównywalne. Tyle, że Delina ma zintegrowane hamulce.

Blaty 65cm. są dostępne od ręki w Leroy ale tylko z litego drewna. Za to długie. Nawet 4,2m. Ikea 2,6m. a dłuższe na zamówienie i zdzierają jak za zboże.

Do zwykłych blatów przybijałem od tyłu listwę 3cm. To jednak nadaje się tylko jeśli są płytki i listwa maskująca w narożniku. Jeśli ma być na ostro i np. szkło to odpada i trzeba bulić za blat Ikea lub drewno z Leroy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Z AGD mam zmywarkę (ikeowy whirlpool). Cicha, ładnie zmywa, prosta w obsłudze. Jedyne o czym należy pamiętać to front do zmywarki - wraz z nowym systemem mebli ikea praktycznie uniemożliwiła zakup zmywarek innych producentów. (można coś tam kombinować ale mi się nie chciało, a dodatkowo sprzęt z ikei ma 5 lat gwarancji).

Według danych IKEA inne powinny pasować "W przypadku, gdy posiadasz zmywarkę zakupioną poza IKEA i chcesz zabudować ją wraz z systemem mebli kuchennych METOD, w zależności od modelu zmywarki, potrzebujesz dodatkowy element montażowy". BEHJÄLPLIG za 100 zł, albo ERSÄTTARE za 80. Czyli przewidują opcję wstawienia produktów konkurencji. 

 

Masz rację, jest to nowość, dostępna od kilku miesięcy. Jeszcze na początku roku tego nie było. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieszaki w Delinie są standardowe ma listwę i regulowane śrubką. Tak jak powinno być. W komplecie krótkie listwy jeśli nie trzeba po całości.

W Delinie w standardzie siłowniki do ponoszonych drzwiczek. Ikea specjalne zawiasy. Całkiem dobre ale cena kosmos.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mocowanie dolnych nawet się sprawdza. Wystarczy złapać co kilka szafek i dół jest pięknie usztywniony.

Ale i tak wolę Delinę z Leroy. Wszystko łatwiej, prościej i taniej. Wszystko standardowo. No i dostępność znacznie lepsza.

Zamontowałem w tym roku dwie kuchnie Ikea i pięć z Leroy. Przy Ikea zawsze psioczyłem na te ich rozwiązania. Chociaż np. Niższy cokół i głębsza dzięki temu szuflada pod piekarnikiem jest bardzo fajna. Użytkowo Ikea ma pewne plusy. Montażowe ma minusy. Nawet te ich hamulce, które trzeba osobno montować, gdzie inni dawno mają zintegrowane...

Co masz na myśli mówiąc o lepszym dostępie w LM i problemach montażowych w IKEA?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli ta dostępność to tylko i wyłącznie lokalizacja, czyli argument na minus tylko dla niektórych osób z niekorzystnych terenów :) (Do niedawna miałem pieszo 10 minut do IKEA, do LM dalej)

 


Za to rozwiązanie z odpływem/syfonem jest rewelacyjne.

 

Jakie to rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli ta dostępność to tylko i wyłącznie lokalizacja, czyli argument na minus tylko dla niektórych osób z niekorzystnych terenów :) (Do niedawna miałem pieszo 10 minut do IKEA, do LM dalej)

 

 

 

 

Jakie to rozwiązanie?

 

Od otworów w zlewie idzie rurka do tyłu szafki. Dość płytka. Sam syfon jest praktycznie na ścianie. Dzięki temu, można spokojnie tuż pod zlewem dać dodatkową wewn. szufladę na szpargały. Duuuża oszczędność miejsca w porównaniu z normalnym syfonem.

Obejrzyj sobie instrukcję montażu syfonu na stronie Ikei.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Mam jeszcze jeden dylemat - żonie podobają się górne szafki otwierane do góry- macie takie, sprawdzają się, jaka jest ich wyższość nad tradycyjnymi ?

Fajnie wyglądają, ale raz że są droższe, a dwa jeśli będzie oświetlenie w suficie, to elegancko zasłaniają ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koleżanka ma. Rozwiązanie działa dobrze.

Wyższości nad tradycyjnymi nie zauważyłam. Niższości jakiejś specjalne też.
Dla mnie minusem jest podział. U mnie w tradycyjnych w szafce o wysokości mam 3 poziomy (2 włożone półki) http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/S69144398/#/S09144344Mogę sobie to ustawić jak mi pasuje, w zależności co tam w szafce chcę trzymać. Ona ma dwie takie jedna nad drugą http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/S99158925/#/S89917818 i albo bez dodatkowej półki, albo z półką, ale wtedy niewiele postawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szafki "poziome" z drzwiczkami otwieranymi do góry o wysokości 40cm wyglądają najlepiej i sprawdzają się, gdy taka szafka wisi sobie jedna na wygodnej wysokości. Czyli rozwiązanie bardziej estetyczne niż praktyczne, do kuchni w których priorytetem nie jest uzyskanie jak najwięcej miejsca do przechowywania. Piętrowanie takich szafek albo wyższe szafki tego typu (wtedy jest 2 czy 3 pary takich drzwiczek nad sobą) nie wygląda już dobrze i jest niepraktyczne. Ciężko sięgnąć do wyższych drzwiczek.

Poza tym nawet szafki o wysokości 80cm mają stałą półkę, która dzieli wnętrze na pół. Mamy więc tylko 40cm i można tam wstawić jedną dodatkową półkę i mamy podział np. na 20cm- nie wiem co tam trzymać- jakieś talerze, niskie naczynia? Ja ze względów praktycznych dałem jak najwyższe szafki 92cm (Faktum) z pojedynczymi drzwiami i kilkoma bardzo swobodnie ustawianymi półkami. Wyższe półki obowiązkowo szklane, żeby patrząc od dołu od razu było widać co tam stoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Mam jeszcze jeden dylemat - żonie podobają się górne szafki otwierane do góry- macie takie, sprawdzają się, jaka jest ich wyższość nad tradycyjnymi ?

 

Ja mam takie pod samym sufitem, zamontowane dla estetyki. Ze względu na utrudniony dostęp są tam naprawdę baaaardzo rzadko używane graty i dość lekkie, aby nie ryzykować przypadkowe upadku z 2,5m na głowę albo podłogę.

Specjalnie też poluzowałem sprężynę do samego minimum, aby drzwiczki przy otwieraniu nie uderzały z impetem w sufit :) Ale generalnie cena zawiasów boli - 100zł za komplet bodajże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Z płytą czy piekarnikiem problemu nie ma, zmywarki innych firm wymagają dokupienia w ikei mocowania BEHJÄLPLIG w cenie 100 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: czy podcinał ktoś kuchenne szafki IKEA? U mnie przy ścianie na wysokości od 6 do 12 cm biegną rurki od ogrzewania (odstają od ściany na mak. 4 cm, tzn. zewnętrze rurki jest w takiej odległości od ściany.

Co prawda mogę szafki odsunąć od ściany o te 4 cm, ale powoduje to problem z blatem (musi być na zamówienie, głębszy o te 4 cm) i odległością na szafki na ścianie prostopadłej (zostaje wtedy równe 80 cm, a trzeba chociaż kilka milimetrów dystansu, żeby zapewnić swobodę ruchów drzwiczek prostopadłych szafek).

I tak sobie myślę, co lepsze... :hmm: ;]

 

dranio

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się nie pierdzieliłem w podcinanie, tylko poszedłem grubo w głębszy blat, a że różnicy w cenie między blatem 65 a 90cm nie ma, to zamówiłem 80cm i za szafkami pełno miejsca na instalacje :)

 

Te podcięcie między 6-12, to akurat wypada na spód szafki, więc w najgorszym wypadku musisz wycinać w obu ścianach bocznych i w dnie i jest szansa, że akurat trafisz na łączenia konfirmat:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem kuchnię ikea jakieś 7-8 miesięcy temu i jestem zadowolony

Przy zakupie nie zapomnijcie o szablonie do wiercenia:

http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/90323393/

;]

 

Zmywarkę innej firmy (ja mam De Dietrich) można zamontować również bez tych ich szyn mocujących, a jak by je ktoś chciał to mogę oddać za polowe ceny:phi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.