Skocz do zawartości

Ogrzewanie domu- dobowe zużycie gazu?


grzes25

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem podpytać osoby ogrzewające dom gazem o dobowe zużycie gazu? Mam wątpliwości co do mojej instalacji co/cwu lub działania licznika gazu. W moim przypadku dom 130m, porotherm 30 + 10cm styropian, kocioł dwu funkcyjny z zasobnikiem po czyszczeniu i przeglądzie, temperatura ustawiona na 20-21 C, 4 osoby, przez ostatnie 2 dni (temp. na zewnątrz w okolicach 0) wychodzi mi 10m3,doba!

 

Poprawiłem literówkę w temacie.

[Orochimaru]

Edytowane przez Orochimaru
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem podpytać osoby ogrzewające dom gazem o dobowe zużycie gazu? Mam wątpliwości co do mojej instalacji co/cwu lub działania licznika gazu. W moim przypadku dom 130m, porotherm 30 + 10cm styropian, kocioł dwu funkcyjny z zasobnikiem, temperatura ustawiona na 20-21 C, 4 osoby, przez ostatnie 2 dni (temp. na zewnątrz w okolicach 0) wychodzi mi 10m3,doba!

 

IMO sporo

na 160m2 starego docieplonego budynku (2xpustak alfa, 15cm styro, 3szybowe okna), temp 20.5' dzien, 19' noc, kocioł kondensacyjny,

wychodzi 3-5m3 w listopadzie - średnia do 28 to 3,8m3, za październik 3.0m3

CWU mam z pompy więc możesz doliczyć 1m3  :hmm:

 

 

też jestem ciekaw jak będzie dalej, bo to pierwszy sezon z gazem od wielu lat

wcześniej kocioł potrafił wciągnąć 500m3 miesięcznie, teraz wychodzi połowę z tego 

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem podpytać osoby ogrzewające dom gazem o dobowe zużycie gazu? Mam wątpliwości co do mojej instalacji co/cwu lub działania licznika gazu. W moim przypadku dom 130m, porotherm 30 + 10cm styropian, kocioł dwu funkcyjny z zasobnikiem po czyszczeniu i przeglądzie, temperatura ustawiona na 20-21 C, 4 osoby, przez ostatnie 2 dni (temp. na zewnątrz w okolicach 0) wychodzi mi 10m3,doba!

 

U mnie zeszły sezon ok 5m3/dobę w nowym budynku (ok 180m2 grzanych, 980m3, 5 osobób CWU, gotowanie i to sporo :) )

Ostatnie dni 2 -2.7 m3/dobę przy temp do -4C.

Edytowane przez Sherif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem podpytać osoby ogrzewające dom gazem o dobowe zużycie gazu? Mam wątpliwości co do mojej instalacji co/cwu lub działania licznika gazu. W moim przypadku dom 130m, porotherm 30 + 10cm styropian, kocioł dwu funkcyjny z zasobnikiem po czyszczeniu i przeglądzie, temperatura ustawiona na 20-21 C, 4 osoby, przez ostatnie 2 dni (temp. na zewnątrz w okolicach 0) wychodzi mi 10m3,doba!

 

U mnie teraz idzie 5,8 gazu, dom 140 m + lekko ogrzewany garaż. W domu 22-23 stopnie, bo lubimy chodzić w krótkim rękawku.

Z czego 2,8 m na CWU dla 5 osób - bo tyle idzie w lato gazu.

Edytowane przez maras77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5.6m³/dobę - średnia z ostatnich 11 dni. 216m², 4 osoby (ok. 1.3m³/dobę idzie na CWU), ok. 21.5°C. Średnia dobowa za okres październik 2015-kwiecień 2016 to 5.15m³.

Edytowane przez Olleo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to wgląda tak CO+CUW dom 180m z porothermu +15 styro zużycie średnie dobowe za okres:

październik - listopad 2016: 4,67m3

grudzień - styczeń 2015: 7,8m3

luty - marzec 2015: 7,44m3

 

Od kwietnia do końca września zużycie jest tylko na CUW i wychodzi średnio 0,89 m3 na dobę.

 

Dom masz nowy? To pierwszy sezon?

 

Krawiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom prawie 10 lat, tylko grzaliśmy wcześniej sporo kominkiem, teraz tylko gaz ze względu na alergię córki i takie wyniki gazu. A jak macie ustawioną temperaturę tj. jest stała dzień/noc, czy robicie jakieś korekty?

Stała temperatura z histerezą 0,2 stopnia.

Jest komfort cieplny i kocioł się załącza dość regularnie na krótko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 11 października do 13 listopada wyszlo 2 dm3 na dobe, cwu+co - ale tutaj dlatego ze jest kominek n dgp.

Dom jakieś 135m2, mieszkamy od roku.

2 litry na dobę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem podpytać osoby ogrzewające dom gazem o dobowe zużycie gazu? Mam wątpliwości co do mojej instalacji co/cwu lub działania licznika gazu. W moim przypadku dom 130m, porotherm 30 + 10cm styropian, kocioł dwu funkcyjny z zasobnikiem po czyszczeniu i przeglądzie, temperatura ustawiona na 20-21 C, 4 osoby, przez ostatnie 2 dni (temp. na zewnątrz w okolicach 0) wychodzi mi 10m3,doba!

 

Poprawiłem literówkę w temacie.

[Orochimaru]

Dla porównania napiszę Ci jak wygląda ogrzewanie klocka z lat 80-tych nieocieplonego.

 

Mamy dwa oddzielne kotły gazowe termet unico (nie kondensat) i instalację na cienkich rurkach PEX i miedź. U siebie ogrzewam 50 m2 (połowa podłogowe) dobowo bierze przy obecnych temperaturach około 8 m3 razem z zagrzaniem 150 L CWU. Temp w domu u mnie to 21-23 stopnie.

 

Dolne piętro też około 50 m2 + czasami garaż i wiatrołap, zbiornik CWU 100 L, temp. jakieś 20 stopni + gotowanie na gazie i wychodzi około 7 m3. 

 

Reasumując na dobę, 250 L CWU + ogrzewanie powiedzmy 110 m2 = 15 m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem dzisiaj do serwisanta, który robi mi przeglądy tego pieca i stwierdził, że takie zużycie gazu jest w normie (piec Saunier Duval Ecosy F28E AS, moc 5,8-29, sprawność 107), skonsultowałem to ze znajomym, który pracuje w branży instalatorskiej i też stwierdził, że to możliwe przy 10-cio letnim piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dom 180m2 grzane okolo 160m2, bez podłogówki, jedynie grzejniki. Kocioł Viessmann 111w bez pogodówki jedynie sterownik pokojowy. Temperatura 21,4-21,8. 

 

Przy temp koło 0 na dworze zużycie dobowe mam miedzy 6 a 8m3 włącznie z CWU. 

 

Właśnie kombinuje jak tu zejść jeszcze ze zużyciem i aktualnie obniżyłem moc palnika do minimum - będzie chodził dłużej ale z niższą mocą. Temp wody w kotle ustawione max 45-50 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem dzisiaj do serwisanta, który robi mi przeglądy tego pieca i stwierdził, że takie zużycie gazu jest w normie (piec Saunier Duval Ecosy F28E AS, moc 5,8-29, sprawność 107), skonsultowałem to ze znajomym, który pracuje w branży instalatorskiej i też stwierdził, że to możliwe przy 10-cio letnim piecu.

 

Z piecem za dużo nie wykombinujesz, możesz co najwyżej wezwać serwisanta/gościa od kotła żeby go wyczyścił i wyregulował (sprawdzają skład spalin i regulują ilość mieszanki).Z tego co słysze można to zrobić raz na wiele lat i dalej piec powinien trzymać parametry. Reszta to termika twojego domu i rodzaj instalacji. Chesz być pewny na 95% to zrób dobry audyt (lub samemu OZC) + kamera termowizyjna i będzie jasne jakie powinno być zużycie.

U mnie wyliczenia pokazały ok 50kWh/m2, termowizja potwierdziła poprawne wykonanie. Praktyka pokazała, że zużyłem 41kWh/m2, różnica wynika ze spalenia 3mp drewna w kominku. Także w moim przypadku projekt i założenia pokryły się z praktyką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Właśnie kombinuje jak tu zejść jeszcze ze zużyciem i aktualnie obniżyłem moc palnika do minimum - będzie chodził dłużej ale z niższą mocą. Temp wody w kotle ustawione max 45-50 stopni

U mnie 40'c na kotle, temp powrotu 30'c, kondensat ładnie kapie, prawie wiaderko na dobe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Właśnie kombinuje jak tu zejść jeszcze ze zużyciem i aktualnie obniżyłem moc palnika do minimum - będzie chodził dłużej ale z niższą mocą. Temp wody w kotle ustawione max 45-50 stopni

Pomysł raczej średni. Zwykle sprawność spada wraz z mocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla porównania stare ale ocieplone trochę 180m2 temperatura 22.5 zużycie 3 wiadra węgla.

 

 

Metraż podobny, dobrze ocieplony, temperatura 22*C zużycie węgla:

 

ok 16kg/doba (przy paleniu "ciągłym", bez wygaszania)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się upierał. Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. Nie wiem tylko skąd w artykułach na ten temat tłumaczenia, że nie osiąga się maksymalnej, deklarowanej sprawności kotłów kondensacyjnych przez przewymiarowanie kotłów i pracę z niską mocą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę się upierał. Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie. Nie wiem tylko skąd w artykułach na ten temat tłumaczenia, że nie osiąga się maksymalnej, deklarowanej sprawności kotłów kondensacyjnych przez przewymiarowanie kotłów i pracę z niską mocą?

 

Czytasz, a nie rozumiesz. Kocioł kondensacyjny dobiera się tak, aby miał jak najniższą temperaturę powrotu, co powoduje, że zwykle przewymiarowane powinny być grzejniki a minimalna moc ciągła kotła jak najmniejsza.

Dodatkowo przydaje się pompa obiegowa o zmiennej wydajności.

Moc maksymalna kotła kondensacyjnego jest używana tylko przy grzaniu CWU, ale wtedy zwykle kocioł nie pracuje w zakresie kondensacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Olleo

Wykres fajny. Ale czytałeś instrukcję obsługi swojego kotła (Victrix X24)? Zanim go kupiłem zwróciłem uwagę, że w instrukcji podają wyższą sprawność przy mocy znamionowej niż minimalnej. Co ciekawe - podobny kocioł 20 X TT (czy jakoś tak) mający wymiennik aluminiowo-krzemowo miał podane w instrukcji dokładnie odwrotnie.
Pisałem nawet do Immergasa pytanie, czy się gdzieś nie walnęli w instrukcjach ale oczywiście nikt nie raczył odpowiedzieć...  :no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metraż podobny, dobrze ocieplony, temperatura 22*C zużycie węgla:

 

ok 16kg/doba (przy paleniu "ciągłym", bez wygaszania)

 

a na jakiej temperaturze piec ustawiony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie 45C na piecu, też palenie ciągłe

IMO za nisko, może się wykraplac woda i kocioł będzie korodowal

Paliliśmy 15lat miałem i groszkiem, kocioł wew jak nowy, zero korozji

ale pracował w temp 50-55'c a temp regulowało się zaworem czterodrogowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO za nisko, może się wykraplac woda i kocioł będzie korodowal

Paliliśmy 15lat miałem i groszkiem, kocioł wew jak nowy, zero korozji

ale pracował w temp 50-55'c a temp regulowało się zaworem czterodrogowym

 

Spoczko, on ma PIEC, więc nic mu nie skoroduje. W piecach ani ich osprzęcie nie ma zaworów czterodrogowych.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO za nisko, może się wykraplac woda i kocioł będzie korodowal

Paliliśmy 15lat miałem i groszkiem, kocioł wew jak nowy, zero korozji

ale pracował w temp 50-55'c a temp regulowało się zaworem czterodrogowym

 

 

Nie teoretyzuj. Taki śmieciuch dobrze pali i przy 40^C     :skromny: Grunt  to suchy opał.

Edytowane przez rg15
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO za nisko, może się wykraplac woda i kocioł będzie korodowal

Paliliśmy 15lat miałem i groszkiem, kocioł wew jak nowy, zero korozji

ale pracował w temp 50-55'c a temp regulowało się zaworem czterodrogowym

słyszałem o tym wykraplaniu, ale teściu jest uparty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile płacicie za 1 m3 gazu? :hmm:  

 

Płaci się za kWh, która kosztuje obecnie z opłatami ok 0.25pln, żeby mieć cenę za m3 to trzeba x11.3, czyli wychodzi 2,825pln /m3.

W moim przypadku za ostatnie dni daje to ok 8zł /dobę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płaci się za kWh, która kosztuje obecnie z opłatami ok 0.25pln, żeby mieć cenę za m3 to trzeba x11.3, czyli wychodzi 2,825pln /m3.

W moim przypadku za ostatnie dni daje to ok 8zł /dobę.

 

A np Ci co ogrzewają się gazem ale z tych zbiorników na posesji (zakopane lub wolnostojące) cena podobna czy sporo drożej?

Tak jak patrzę to spore rozbieżności ludziska mają...8zł per doba to tanio, dogrzewasz kominkiem?W tamtym roku bodajże maro_t podawał koszty miesięczne ogrzewania, wychodziło mi że ekogrochem było taniej niż gazem, Ty podajesz 8zł/doba to tanio, mi obecnie piec spala 14kg/dobę 630 zł za tonę, czyli niespełna 9zł/doba, przy grzaniu gazem taniej na bank by nie było. Wujas miał ogrzewany dom gazem (ocieplony 12 styro jak u mnie) i wychodziło mu dużo drożej niż węglem, obecnie ogrzewa prądem, bo ma panele fotowoltaiczne na garażu i prąd za free.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@AkuQ ten gaz w zbiornikach to przecież LPG, no może trochę lepszy, bo powinien być sam propan a nie mieszanina propan-butan a cena pewnie trochę niższa niż na stacji LPG. Tak czy owak to jest chyba najdroższe ogrzewanie, z kalkulatorów wychodzi więcej niż olej opałowy :)

 


obecnie ogrzewa prądem, bo ma panele fotowoltaiczne na garażu i prąd za free.

A w nocy albo przy pochmurnym dniu :hmm: Musi mieć duży ten garaż 8]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


A w nocy albo przy pochmurnym dniu  Musi mieć duży ten garaż

 

Wiesz co, raz że garaż duży, a dwa, że on szykował to do sprzedaży prądu, jako inwestycję, ale PiS zablokował ustawę i do sieci sprzedawać nie może, natomiast może przechowywać u nich, tylko oczywiście większą część kosztuje przechowanie. Sterowniki ma albo 12kW albo 2x12kW nie pamiętam dokładnie, bo oglądałem całość kilka mies temu. Także teraz ma spore naddatki proądu i od tego roku przyinwestował jeszcze w kociołek elektryczny, którym ogrzewa wodę w układzie. Jak jesteś mocno ciekaw to śr-czw będę się z nim widział mogę dopytać dokładnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A np Ci co ogrzewają się gazem ale z tych zbiorników na posesji (zakopane lub wolnostojące) cena podobna czy sporo drożej?

Tak jak patrzę to spore rozbieżności ludziska mają...8zł per doba to tanio, dogrzewasz kominkiem?W tamtym roku bodajże maro_t podawał koszty miesięczne ogrzewania, wychodziło mi że ekogrochem było taniej niż gazem, Ty podajesz 8zł/doba to tanio, mi obecnie piec spala 14kg/dobę 630 zł za tonę, czyli niespełna 9zł/doba, przy grzaniu gazem taniej na bank by nie było. Wujas miał ogrzewany dom gazem (ocieplony 12 styro jak u mnie) i wychodziło mu dużo drożej niż węglem, obecnie ogrzewa prądem, bo ma panele fotowoltaiczne na garażu i prąd za free.

 

LPG jest duuużo droższe. Przez jeden sezon miałem gaz z butli 33kg, to było ekstremum, wychodziło jak liczyłem coś koło x6 drożej, lpg z dużej butli będzie tańszy ale nadal kilka razy droższy niż ziemny. Jak jest zasięg sieci to nie ma co kombinować, wychodzi tanio, bezobsługowo i czysto.

Aha u mnie jeszcze dochodzi CWU (4-5os) oraz momentami sporo gotowania (dzieci).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LPG jest duuużo droższe. Przez jeden sezon miałem gaz z butli 33kg, to było ekstremum, wychodziło jak liczyłem coś koło x6 drożej, lpg z dużej butli będzie tańszy ale nadal kilka razy droższy niż ziemny. Jak jest zasięg sieci to nie ma co kombinować, wychodzi tanio, bezobsługowo i czysto.

Aha u mnie jeszcze dochodzi CWU (4-5os) oraz momentami sporo gotowania (dzieci).

 

Ja w sumie deko o czym innym, bo się zastanawiam z czego to wynika, niektórym wychodzi dość drogo na gazie a niektórym umiarkowanie bądź tanio, przy czym o ile ocieplenie budynku jest bezsprzeczne tak jak wspomniałem wujas zrezygnował z gazowego na rzecz węglowego (teraz elektro) bo go koszty zjadały, a nie jest osobą skąpą by o 200 czy 500zł rocznie robić raban...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płaci się za kWh, która kosztuje obecnie z opłatami ok 0.25pln, żeby mieć cenę za m3 to trzeba x11.3, czyli wychodzi 2,825pln /m3.

W moim przypadku za ostatnie dni daje to ok 8zł /dobę.

 

coś chyba pokręciłeś. W listopadzie zużyłem 110 m3 gazu i rachunek mam 230 pln. Nie chce mi się go dokładnie analizować, ale pewnie ze 40-50 zł w tym to opłaty stałe, jakiś abonament, czyli 1 m3 wychodzi sporo poniżej 2pln, a nie prawie 3 :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś chyba pokręciłeś. W listopadzie zużyłem 110 m3 gazu i rachunek mam 230 pln. Nie chce mi się go dokładnie analizować, ale pewnie ze 40-50 zł w tym to opłaty stałe, jakiś abonament, czyli 1 m3 wychodzi sporo poniżej 2pln, a nie prawie 3 :hmm:

A opłaty stałe czemu nie wyliczasz ?

Przecież musisz je płacić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

coś chyba pokręciłeś. W listopadzie zużyłem 110 m3 gazu i rachunek mam 230 pln. Nie chce mi się go dokładnie analizować, ale pewnie ze 40-50 zł w tym to opłaty stałe, jakiś abonament, czyli 1 m3 wychodzi sporo poniżej 2pln, a nie prawie 3 :hmm:

A te opłaty stałe to Ci krasnoludki opłacają że ich nie doliczasz do ceny 1m3?

@, podziwiam Twoje zużycie - u mnie przy mniejszym metrażu w okolicach 0stC idzie jakieś 7m3, rodzina 2+2 gotowanie i cwu wliczone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w sumie deko o czym innym, bo się zastanawiam z czego to wynika, niektórym wychodzi dość drogo na gazie a niektórym umiarkowanie bądź tanio, przy czym o ile ocieplenie budynku jest bezsprzeczne tak jak wspomniałem wujas zrezygnował z gazowego na rzecz węglowego (teraz elektro) bo go koszty zjadały, a nie jest osobą skąpą by o 200 czy 500zł rocznie robić raban...

 

Rezygnować z gazu ziemnego to glupota, natomiast z lpg - jak kto woli i na co kogo stać. Jeżeli zużycie jest ponad normatywne to lepiej zrobić porządek z domem w sensie termiki niż zmieniać rodzaj ogrzewania.

Koszty są różne podobnie jak spalania paliwa przez dwa skrajnie różne auta.

 

coś chyba pokręciłeś. W listopadzie zużyłem 110 m3 gazu i rachunek mam 230 pln. Nie chce mi się go dokładnie analizować, ale pewnie ze 40-50 zł w tym to opłaty stałe, jakiś abonament, czyli 1 m3 wychodzi sporo poniżej 2pln, a nie prawie 3 :hmm:

 

Koszty z faktury z końca października, ale masz racje rozbili mi na dwa okresy, bo się cena zmieniła a ja to zsumowałem :facepalm: , więc:

paliwo gazowe; 0.098 PLN /kWh

dystrybucyjna zmienna: 0.028 PLN / kWh

czyli 0.126 PLN, co za m3 daje 1,42 PLN

Abonamentu nie wliczam (17zł /m), bo w sumie i tak bym miał gaz do gotowania. Nawet jakby wliczyć to dojdą grosze.

Czyli po korekcie daje 4zł / dobę 8];)  .. kurcze w bloku miałem większą zaliczkę na ogrzewanie i ciepłą wodę.

 

@, podziwiam Twoje zużycie - u mnie przy mniejszym metrażu w okolicach 0stC idzie jakieś 7m3, rodzina 2+2 gotowanie i cwu wliczone.

Pytanie jaki dom, stary czy z nowszych. Ja miałem ten komfort, że się solidnie do budowy przygotowałem i projekt niskoenergetyczny jeszcze bardziej dopracowałem i zooptymalizowałem - oczywiście w granicach rozsądku, tzn uzasadnienia ekonomicznego.

Dla przykładu k. AquQ pisze o 12cm styro ja mam 20cm styro o lambdzie 0.031, w podłodze mam 26cm izolacji, itd.

Mogłem trochę bardziej pociągnąć temat i dojść do pasowności, grzejąc deko prądem, ale zbyt dużo wyrzeczeń i kosztów byłoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.