Skocz do zawartości

Ogrzewanie domu- dobowe zużycie gazu?


grzes25

Rekomendowane odpowiedzi

Sporo. Jakieś 3.5MWh na miesiąc przy słabej zimie.
Dopisz jaki dom, żeby mieć pkt odniesienia.
 
Jeszcze odnośnie zim i wygrzewania u mnie tak to wyglądało (wprowadziłem się jeden sezon przed podłączeniem gazu):
imab2432590f028a8098a.png
 
Poprzednia sezon i póki co obecny miał max zużycie ok 50% co było np w 2016r.



Kombinowany. Początek budowy to 1989r.
Generalnie 12x12m i 4 piętra do ogrzania + 6 osób i wszystko na gaz (CWU)+ Gotowanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, hyperreal napisał:

XI.2020. - 232 m3 / 310,81 pln

XII.2020. - 276 m3 / 365,17 pln

P ile masz gaz? Zbliżone zużycie do mojego, tyle że u Ciebie za 508m3 wychodzi  675,98zł a u mnie za 473m3 jest 791,29zł (880 z kosztami stałymi). Podałeś koszt bez dystrybucji zmiennej czy to ja muszę sprawdzić swoją umowę bo coś w niej nie gra? Koszt kWh gazu mam 0,08944zł a dystrybucja 0,03192zł czyli razem 0,12136zł/kWh lub 0,12136zł.kWh*11,207kWh/m3=1,36008152zł/m3,mniej więcej 1,36zł/m3.

Edytowane przez rusala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, rusala napisał:

P ile masz gaz? Zbliżone zużycie do mojego, tyle że u Ciebie za 508m3 wychodzi  675,98zł a u mnie za 473m3 jest 791,29zł (880 z kosztami stałymi). Podałeś koszt bez dystrybucji zmiennej czy to ja muszę sprawdzić swoją umowę bo coś w niej nie gra? Koszt kWh gazu mam 0,08944zł a dystrybucja 0,03192zł czyli razem 0,12136zł/kWh lub 0,12136zł.kWh*11,207kWh/m3=1,36008152zł/m3,mniej więcej 1,36zł/m3.

 

To są kwoty brutto z faktur. Opłata dystrybucyjna zmienna 0,02477 pln netto za kWh, opłata za paliwo gazowe 0,08944 pln netto za kWh, opłata abonamentowa 8,67 pln netto za miesiąc, opłata dystrybucyjna stała 9,09 pln netto za miesiąc.

Pewnie masz inną taryfę - ja dopiero w tym roku się wprowadziłem i podpisywałem nową umowę, mam S-2.12T. Teoretycznie mogę zużyć 1600 m3 rocznie, jeśli przekroczę wpadnę w droższą. Z ciekawości sprawdziłem i właśnie na grudniowej fakturze mam przekroczenie - od lutego lekko ponad 1700 m3, ale na razie zmiany taryfy nie mam. Może gdyby była kolejna faktura w tym roku, to już by policzyli inaczej. Od stycznia będą mi liczyli od nowa, pewnie koło października/listopada przekroczę 1600 m3, wtedy się okaże. 

U Ciebie różnica jest na dystrybucji, paliwo masz w tej samej cenie. No i stałe opłaty masz chyba też wyższe - u mnie to niecałe 20 pln/miesiąc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie póki co wychodzi średnio 6-7m3 z grzaniem wody. 

Pierwszy sezon grzewczy.

Parterówka mająca po podłodze ~200m2, gdzie 60m2 to garaż i pomieszczenie gospodarcze, tego nie ogrzewam w tym momencie.

Temperatura zadana 23 stopnie.

Na ścianach 20cm 032, na podłodze 15cm eps100 32, na stropie 20cm ocieplenia, dach nieocieplony. Rekuperacja.

Przy temperaturze zadanej o stopień niższej zużycie wychodziło 1m3 na dobę mniej.

 

Chciałoby się mieścić w 5m3, ale to chyba u mnie nierealne.

Edytowane przez mazi
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mazi napisał:

U mnie póki co wychodzi średnio 6-7m3 z grzaniem wody. 

Pierwszy sezon grzewczy.

Parterówka mająca po podłodze ~200m2, gdzie 60m2 to garaż i pomieszczenie gospodarcze, tego nie ogrzewam w tym momencie.

Temperatura zadana 23 stopnie.

Na ścianach 20cm 032, na podłodze 15cm eps100 32, na stropie 20cm ocieplenia, dach nieocieplony. Rekuperacja.

Przy temperaturze zadanej o stopień niższej zużycie wychodziło 1m3 na dobę mniej.

 

Chciałoby się mieścić w 5m3, ale to chyba u mnie nierealne.

 

raczej dobry wynik. dorzuć na strop 10cm i będzie ca 0,3-0,5m3 mniej :ok: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, mayster_tcz napisał:

Chciałem się zorientować porównawczo ile by mnie wyniosły rachunki, ale widzę, że to taka loteria, że nie da rady. 

Nie chce mi się już sypać groszku i zajmować nim miejsca.

Loteria to jest z pogodą :), tutaj jest fizyka.

Jak masz chęć i czas to możesz sobie sam zrobić OZC, swego czasu program był darmowy i darmowe były szkolenia:

http://pl.sankom.net/programy/audytor-ozc

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie trwa teraz wygrzewanie jastrychu.

Kocioł startował od zera - znaczy temperatura wody w obiegu to było około 2-3 stopni.

Temperatura wody w obiegu 50 stopni ,na powrocie 40 stopni

Temperatura w środku teraz to 35 stopni - trochę ciepło 😁. Nawet ściany są gorące 😁

Na całą tą zabawę do 31.12 poszło 251 m3 gazu za 466,96. Czyli metr3 wychodzi 1,86 . Ze wszystkimi opłatami - przy czym sam gaz to 315,95.

Co ciekawe u Mamy w budynku obok , średnio wyszło 1,96 pln za m3. Czyli opłaca się zużywać więcej ;)

 

Na szczęście teraz będzie tylko lepiej bo od jutra sterownik powinien już obniżać temperaturę.

Kocioł Cerapur Smart 14 kW ze sprzęgłem , w sumie 14 pętli podłogówki.Na razie bez ciepłej wody.

Zresztą tu planuję pompę ciepła do CWU to raczej same centralne można liczyć .

Chałupa 135 m2 po podłodze plus garaż z kotłownią 32 m2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie za grudzień 6,26 m3/dobę, listopad 4,13 m3/d, temp w pokojach od 20,5 (sypialnia) do 22 (23 w łazience). Ale jeszcze nie ocieplone do końca 2 pokoje (brak sufitów, tylko 15 cm wełny w krokwiach) i nie ocieplany garaż od środka (temperatury w nim to ok 16*) razem z wodą (150l) i cyrkulacją załączającą się do ok 1 godz. Dom niecałe 140 m2, styropian 0,38 20 cm, z ytonga + rekuperacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, exor napisał:

 

Potrzebne sprzęgło jest skoro sama podłoga grzana jest? W sensie grzejników nie ma? 

 

Sporo pętli podłogowki i pewnie pompa w kotle by nie dała rady zapewnić odpowiedniego przepływu, stąd sprzęgło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, exor napisał:

 

Potrzebne sprzęgło jest skoro sama podłoga grzana jest? W sensie grzejników nie ma? 

 

Tylko podłogówka. Znaczy jest grzejnik drabinkowy w łazience ale to będzie grzany chwilowo na grzałkę. 

Sprzęgło bo jednak jest parę metrów rury - jakieś 1300 metrów- i pompa w kotle chodziłaby na maksa. A tak to ma spokojniejszą pracę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2021 o 14:39, sherif napisał:

Loteria to jest z pogodą :), tutaj jest fizyka.

Jak masz chęć i czas to możesz sobie sam zrobić OZC, swego czasu program był darmowy i darmowe były szkolenia:

http://pl.sankom.net/programy/audytor-ozc

 

Popatrzę, jak wyjdzie jakoś rozsądnie, to będę zgłębiał tematy dotacji i koniec z czarnym złotem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.01.2021 o 13:20, mayster_tcz napisał:

Chciałem się zorientować porównawczo ile by mnie wyniosły rachunki, ale widzę, że to taka loteria, że nie da rady. 

Nie chce mi się już sypać groszku i zajmować nim miejsca.

Po tym sezonie będę miał wstępne porównanie - 2 lata palenia groszkiem, potem 6 peletem, teraz gaz. Jak na razie wygląda obiecująco - od 15 września poszło 490 m3, co pi razy oko odpowiada kosztowi tony pelletu. Na sezon zimowy spałem ok 3 tony pelletu. Do tego czasu bankowo poszłaby już tona. Mam nadzieję, że koszt gazu będzie równy lub mniejszy niż pellet. A nawet jak będzie to + 1000 zł, to i tak warto za święty spokój, czystość i dodatkowe 4 m2 na szafki.

 

Jak znajdę czas to  poprzepisuje stopniodni grzania z okolicznej stacji pogodowej za ten sezon zimowy, dzięki czemu porównanie będzie bardziej obiektywne, bo zima zimie nierówna.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 7.01.2021 o 12:04, mayster_tcz napisał:

Popatrzę, jak wyjdzie jakoś rozsądnie, to będę zgłębiał tematy dotacji i koniec z czarnym złotem ;)

Dzisiaj siadłem, podliczyłem co nieco i... szok i niedowierzanie :)

 

Danych za całą zimę jeszcze nie mam, ale co mi wyszło za okres od końca września do wczoraj (20.01):

  • łączne zużycie gazu (z CWU) - 623 m3/ok. 6915 kWh, co daje koszt ok 1200 zł, (oszacowanie bez CWU to ok. 540 m3/6000 kWh)
  • w tym czasie było ok. 1800 stopniodni grzania (stacja pogodowa w Krakowie, kilkanaście km ode mnie , ale zawsze z niej spisuje dane, więc porównanie będzie ok)
  • typowy sezon grzewczy miał: 2012 - 3250 *d, 2013 - 2250 *d, 2014 - 2650 *d, 2015 - 2500 *d, 2016 - 2800 *d ; *d - stopniodni grzania, przy założeniu temp w środku 21*C i temp bazowej 15.6 *C
  • czyli, zakładając 2800 *d w tym sezonie, jestem już daleko ze połową sezonu i szacuję koszt ogrzewania i CWU na ok. 1900 zł

W sezonie zawsze spalałem 2.5 - 3 tony węgla lub pelletu (od 2014 tylko pellet) + jeszcze jakies przepalenie resztkami drewna z konstrukcji ogrodowych, jakimiś grubszymi gałęziami z działki itp, w tym czasie kupiliśmy też kilka kubików drewna opałowego do kominka, więc można założyć, że 1 kubik rocznie dodatkowo drewnem, rekreacyjnie. Koszt pelletu to ok. 900 zł/t, czyli 2700 zł/rok. Czy się opłacało - nie będę komentował.

 

I teraz najlepsze - jednostkowe zapotrzebowanie energii przy paleniu pelletem czy węglem wychodziło mi ok. 50-80 W/m2, teraz obliczenia dla gazu dają ok. 38-45 W/m2. Co oznacza,ze znacznie zawyżyłem sprawność spalania pelletu i węgla. Wychodzi na to, że z deklarowanych przez producenta 85%, w rzeczywistości kocioł miał może z 65%. Przy węglu to w ogóle porażka, pellet wychodził ładniej, co oznacza,ze paliwo mniej oszukane.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Pito napisał:

I teraz najlepsze - jednostkowe zapotrzebowanie energii przy paleniu pelletem czy węglem wychodziło mi ok. 50-80 W/m2, teraz obliczenia dla gazu dają ok. 38-45 W/m2. Co oznacza,ze znacznie zawyżyłem sprawność spalania pelletu i węgla. Wychodzi na to, że z deklarowanych przez producenta 85%, w rzeczywistości kocioł miał może z 65%. Przy węglu to w ogóle porażka, pellet wychodził ładniej, co oznacza,ze paliwo mniej oszukane.

Łatwiej jest operować w kWh/m2/rok tak jak jest to w projektach i audytach. Kiedyś też zliczałem dni i temp w sezonie grzewczym, analizowałem wykresy i nic mi z tego nie wyszło. Nie da się prosto tego porównać i odnieść jedynie do temp zewn.

Ostatnie zimy niemal liniowo wymagają mniej EN na ogrzewanie, w szczególności dwa ostatnie lata. Te deklarowane sprawności pieców to można sobie między bajki wsadzić. Rozmawiałem kiedyś z osobą odpowiedzialną za certyfikację. U siebie też liczyłem sprawność kominka z PW, wychodziła znacznie ok 20% mniejsza sprawność.

Nawet gdyby koszt gazu vs opału był taki sam to należy się cieszyć z braku obsługi i czystości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pito napisał:

I teraz najlepsze - jednostkowe zapotrzebowanie energii przy paleniu pelletem czy węglem wychodziło mi ok. 50-80 W/m2, teraz obliczenia dla gazu dają ok. 38-45 W/m2. Co oznacza,ze znacznie zawyżyłem sprawność spalania pelletu i węgla. Wychodzi na to, że z deklarowanych przez producenta 85%, w rzeczywistości kocioł miał może z 65%. Przy węglu to w ogóle porażka, pellet wychodził ładniej, co oznacza,ze paliwo mniej oszukane.

 Super-jest tylko jedno ale-ci co grzeją węglem, ekogroszkiem czy pelletem robią tak, bo po porostu nie ma w zasięgu sieci gazowej.

Teraz policz koszty dla oleju opałowego albo propanu to zrozumiesz czemu ludzie grzeją węglem:skromny:

Grzałeś węglem czy ekogroszkiem (piec z podajnikiem)?

 

Jest jeszcze sprawa niebezpieczeństwa wybuchu gazu-choćby wczorajsza eksplozja w Madrycie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie skończyło się też wygrzewanie jastrychu.

Cała ta impreza "kosztowała" mnie 593 m3 gazu.

Od wczoraj grzanie tylko wg regulatora.

Na razie ustawione jest 19 stopni. Od wczoraj zużyte zostało 6 m3 gazu.

W sumie grzane jest 165 m2.

Statystykę trochę psuje garaż gdzie brakuje kawałka ocieplenia między legarami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, volf6 napisał:

 Super-jest tylko jedno ale-ci co grzeją węglem, ekogroszkiem czy pelletem robią tak, bo po porostu nie ma w zasięgu sieci gazowej.

Teraz policz koszty dla oleju opałowego albo propanu to zrozumiesz czemu ludzie grzeją węglem:skromny:

Grzałeś węglem czy ekogroszkiem (piec z podajnikiem)?

 

Jest jeszcze sprawa niebezpieczeństwa wybuchu gazu-choćby wczorajsza eksplozja w Madrycie...

To słuszna uwaga, aczkolwiek dramatu nie ma. Rodzice mają dom z 98r' trochę mniejszy niż mój i grzeją lpg koszty mają ok 500zł większe rocznie, więc dramatu nie ma. W watku obok k. wrzucał w miarę aktualne porównanie, wg tego lpg jest droższe ok 20%. Podobnie kiedyś po tankowaniu u rodziców porównywałem koszt to wychodziło coś koło tego. AFAIR na wiosnę tata tankował za deko ponad 1zł /l, co było rekordowo niską ceną, wtedy różnica to tylko 2-3%.

Oczywiście trzeba na wejściu zainwestować we własnych zbiornik, coby ruski gaz tankować :) , za to nie trzeba płacić abo jak za ziemny.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, sherif napisał:

Łatwiej jest operować w kWh/m2/rok tak jak jest to w projektach i audytach

To akurat mam policzone dla poprzednich lat  i oscyluje między 70-88 kWh/m2/y. Oszacowanie dla tego roku (zakładając wspomniane 2800 stopniodni) daje wartość ok. 75 kWh/m2/y, z uwzględnieniem CWU. Przy paleniu też tego nie odliczałem, więc wyniki można porównać, choć teraz doszły dwa małe szkodniki, więc trochę więcej tej wody idzie.

 

13 godzin temu, sherif napisał:

Nawet gdyby koszt gazu vs opału był taki sam to należy się cieszyć z braku obsługi i czystości

Tak jak pisałem wcześniej - nawet jakby to było 1000 zł droższe, to nie zastanawiałbym się ani chwilę. W dzisiejszych czasach i przy dzisiejszych domach, miesięczne koszty ogrzewania są na tak niskim poziomie, że różnice miesięcznie wychodzą rzędu 3 kaw na mieście. Tylko nudno trochę, jak nie trzeba tam nic dokładać, ale doglądam i pilnuję czy dobrze temperature ustawia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, volf6 napisał:

 Super-jest tylko jedno ale-ci co grzeją węglem, ekogroszkiem czy pelletem robią tak, bo po porostu nie ma w zasięgu sieci gazowej.

Teraz policz koszty dla oleju opałowego albo propanu to zrozumiesz czemu ludzie grzeją węglem:skromny:

Grzałeś węglem czy ekogroszkiem (piec z podajnikiem)?

 

Jest jeszcze sprawa niebezpieczeństwa wybuchu gazu-choćby wczorajsza eksplozja w Madrycie...

Jasna sprawa, jak ktoś nie ma gazu to go te rozważania nie dotyczą. Ja podaje te przykłady, jeżeli ktoś ma możliwość się podłączyć, a ciągle się waha obawiając kosztów. Oczywiście na wejściu też to trochę kosztuje, mnie przeróbka kosztowała ok. 18-19 tys., a w sumie instalacja była w miarę przygotowana pod gaz (miałem wymiennik, jest podłogówka), no ale tu 3 stówki, tam dwie stówki i się uzbierało.

Wcześniej paliłem groszkiem i pelletem, kocioł z podajnikiem Per Eko 15 kW

 

Co do niebezpieczeństwa - jakieś ryzyko zawsze jest, ale bez przesady, nie słyszy się zbyt często o wybuchach LEGALNIE zamontowanego gazu. A jesli nawwet to najczęściej dotyczy to kuchenek, jak zaleje palnik. Tak z pamięci to te o których było głośno w ostatnich latach, to nielegalnie przyłączane przez dętke. Ja za to miałem kila przygód z kotłem węglowym, przez gapiostwo. Ze dwa razy zapomniałem, że go rozpalam i zagotował się z otwartymi drzwiczkami, raz nie domknąłem pokrywy podajnika, i mimo zalania paliwa wodą przez tzw. 'strażaka', ogień zaczął już wchodzić do podajnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Pito napisał:

To akurat mam policzone dla poprzednich lat  i oscyluje między 70-88 kWh/m2/y. Oszacowanie dla tego roku (zakładając wspomniane 2800 stopniodni) daje wartość ok. 75 kWh/m2/y, z uwzględnieniem CWU. Przy paleniu też tego nie odliczałem, więc wyniki można porównać, choć teraz doszły dwa małe szkodniki, więc trochę więcej tej wody idzie.

CWU można odliczyć po sezonie letnim, odpowiednio przeskalowując.

 

3 godziny temu, Pito napisał:

Tylko nudno trochę, jak nie trzeba tam nic dokładać, ale doglądam i pilnuję czy dobrze temperature ustawia

Zawsze można sobie znaleźć zajęcie około tematyczne. Ja dołożyłem trochę czujników m.in temp, zużycia gazu i prądu. Wtedy łatwiej o analizę i wychwycenie błędów i anomalii. M.in wychwyciłem kiepskie nastawy kotła, gdzie spalania mocno odbiegało od przekazanej EN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.01.2021 o 15:57, Pito napisał:

Dzisiaj siadłem, podliczyłem co nieco i... szok i niedowierzanie :)

 

Danych za całą zimę jeszcze nie mam, ale co mi wyszło za okres od końca września do wczoraj (20.01):

  • łączne zużycie gazu (z CWU) - 623 m3/ok. 6915 kWh, co daje koszt ok 1200 zł, (oszacowanie bez CWU to ok. 540 m3/6000 kWh)
  • w tym czasie było ok. 1800 stopniodni grzania (stacja pogodowa w Krakowie, kilkanaście km ode mnie , ale zawsze z niej spisuje dane, więc porównanie będzie ok)
  • typowy sezon grzewczy miał: 2012 - 3250 *d, 2013 - 2250 *d, 2014 - 2650 *d, 2015 - 2500 *d, 2016 - 2800 *d ; *d - stopniodni grzania, przy założeniu temp w środku 21*C i temp bazowej 15.6 *C
  • czyli, zakładając 2800 *d w tym sezonie, jestem już daleko ze połową sezonu i szacuję koszt ogrzewania i CWU na ok. 1900 zł

W sezonie zawsze spalałem 2.5 - 3 tony węgla lub pelletu (od 2014 tylko pellet) + jeszcze jakies przepalenie resztkami drewna z konstrukcji ogrodowych, jakimiś grubszymi gałęziami z działki itp, w tym czasie kupiliśmy też kilka kubików drewna opałowego do kominka, więc można założyć, że 1 kubik rocznie dodatkowo drewnem, rekreacyjnie. Koszt pelletu to ok. 900 zł/t, czyli 2700 zł/rok. Czy się opłacało - nie będę komentował.

 

I teraz najlepsze - jednostkowe zapotrzebowanie energii przy paleniu pelletem czy węglem wychodziło mi ok. 50-80 W/m2, teraz obliczenia dla gazu dają ok. 38-45 W/m2. Co oznacza,ze znacznie zawyżyłem sprawność spalania pelletu i węgla. Wychodzi na to, że z deklarowanych przez producenta 85%, w rzeczywistości kocioł miał może z 65%. Przy węglu to w ogóle porażka, pellet wychodził ładniej, co oznacza,ze paliwo mniej oszukane.

 

 

U mnie za rok plus parę dni (od 16.01.2020. do dzisiaj) zużycie około 2100 m3, co daje kwotę 2960 zł. Tak jak pisałem - dom 173 m2, kubatura prawie 1000 m3. Dla mnie bardzo akceptowalne koszty.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczyłem dzisiaj swoje faktury za gaz i wyszło mi, że zużycie gazu w drugim roku mieszkania jest duuużo niższe niż w pierwszym, u Was też tak było?

1 rok) pomiar rzeczywisty od 20.12.2018 do 28.12.2019 - rok i siedem dni - 1803m3 - 20285 kWh - łączna kwota faktur 3250 zł

2 rok) pomiar rzeczywisty od 28.12.2019  do 11.12.2020 - rok bez 17dni - 990m3 - 11 138 kWh - łączna kwota faktur 2200 zł :totalszok:

-temperatura ustawiona na stałe 21*

-powierzchnia netto- 175m2 - kubatura 910m3 

 

Uważam to za świetny wynik, którego się nie spodziewałem. Chyba nawet pompa ciepła wychodzi drożej. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.01.2021 o 14:22, Adam___ napisał:

Tylko podłogówka. Znaczy jest grzejnik drabinkowy w łazience ale to będzie grzany chwilowo na grzałkę. 

Sprzęgło bo jednak jest parę metrów rury - jakieś 1300 metrów- i pompa w kotle chodziłaby na maksa. A tak to ma spokojniejszą pracę.

 

u mnie 12 pętli i jeden ludek chce dać sprzęgło i mm100 grupę, a kilku mówi by zostawić jak jest
i w sumie nie wiem co zrobić;)

kocioł.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, sadlos napisał:

 

Uważam to za świetny wynik, którego się nie spodziewałem. Chyba nawet pompa ciepła wychodzi drożej. 

Raczej wcześniejszy był jakoś zawyżony. 2019/2020 prawie nie było zimy, miałem ok 15% mniejsze zużycie. Pompa przy COP 4, wyszłaby by taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, 62545tomasz napisał:

u mnie 12 pętli i jeden ludek chce dać sprzęgło i mm100 grupę, a kilku mówi by zostawić jak jest
i w sumie nie wiem co zrobić;)

 

W tak prostym układzie chyba lepiej nie dawać sprzęgła.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, hyperreal napisał:

No chyba że sezon 2018/2019 był pierwszym sezonem po wybudowaniu i zamieszkaniu, to i dom musiał się wygrzać.

Tak był pierwszym sezonem po wybudowaniu i zamieszkaniu, dodatkowo przez kilka miesięcy nie było zamontowanych żadnych regulatorów oraz listwy tech. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja dzisiaj pierwsze odpalanie kotła, coś tam macher ustawił, ale nie wiem co...;)
wyświetla się 30 stopni i tyle
150m2, parterówka, keramzytobeton, 20 cm styropianu, dach, wiązary i 25 czy 30 cm celulozy,
przez 8 h poszło już 10m3;) 
będę obserwował

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, cumel napisał:

Ile się czeka na założenie licznika? Umowę z pgnig  ogarnąłem przez internet tydzień temu ;]  Ile to może potrwać bo się węgiel kończy a gazu niet ;] A wszystko gotowe do odpalenia.

 

 

 

Jak masz zagazowana sieć, to u mnie pani powiedziała że byłoby do 5 dni. Ale że miałem niezagazowana, to czekałem chyba z 2 miesiące, po czym jedna ekipa przyjechała rano wpiąć nowy odcinek, a ekipa z PSG przyjechała chwilę później i założyli licznik. Ale wcześniej dzwoniłem gdzie tylko się dało, dowiedzieć kiedy przyjadą. Aż w końcu zdobyłem numer do 'majstra', który ponoć przełożył moje zlecenie na górę sterty i przyjechali po tygodniu :)

Edytowane przez Pito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie będę zakładał nowego tematu

instalacja odpalona 3 dzień

magik od kotła włączył podłogówkę, ustawił na 30 stopni i finał

cały czas wyświetla wartość 30 stopni.

Powiedzcie mi mam to tak zostawić, czy może włączyć:

1)  osuszanie budynku

2) wygrzewanie jastrychu

 

kocioł Buderus GB072 i 100% ogrzewanie podogowe

nie podłączył sterownika rc310 (mam go w mieszkaniu)

z tego co czytam instrukcję to wygrzewanie jastrychu da się odpalić ze sterownika - nie wiem dlaczego mi go nie podpiął i nie odpalił - nie dzwoniłem jeszcze do typa, podesłałem maila, ale ciężki z nim kontakt;).

 

co robić?

zostawić?

odpalić osuszanie budyku?

podłączyć RC310 i odpalić osuszanie jastrychu?

czy samemu co kilka dni podnosić ręcznie temp. co 2 stopnie do tych 40 stopni?

 

te 30 stopni to woda pewnie zasilająca, a jak sprawdzić ile ma na powrocie? Jak to sprawdzacie?
 

Dom z keramzytobetonu, postawiony we wrześniu, 20 cm styropian, wiązary i około 25-30 cm celulozy, podłogówka zrobiona jakoś w listopadzie, od listopada do teraz w środku temperatura ok 10 stopni, grzałem dmuchawami eletrycznymi i chodził sprzęt do usuwania wilgoci  przez około 2 tygodnie.
Gaz podłączono we wtorek i od wtorku jak majster właczyć podłogówkę na 30 stopni tak chodzi do dzisiaj;)

 

czym się różni program osuszana od wygrzewania jastrychu?

Co zrobić;)?

 

Edytowane przez 62545tomasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, cumel napisał:

Ile się czeka na założenie licznika? Umowę z pgnig  ogarnąłem przez internet tydzień temu ;]  Ile to może potrwać bo się węgiel kończy a gazu niet ;] A wszystko gotowe do odpalenia.

 

 

 

Czekałem dwa tyg i to chcieli się zabrać bo sieć nie przedmuchana po lpg. Nie wypuściłem, więc załozyli licznik i włączyli gaz :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, 62545tomasz napisał:

pojechałem podpisać papier z pging w poniedziałek, we wtorek o 8 dzwonili, że chca przyjechać zamontować licznik

Coś mi się jeszcze kojarzy, że dzwoniłem do oddziału dopytać o te papiery odbiorowe, jak to wypełnić i komu wysłać. I kobitka mi powiedziała, że jak to zrobię przez internet, to zanim to do nich trafi, to będzie z miesiąc. A jak podjadę, to praktycznie od ręki ona to wysyła do PSG i procedura trwa pojedyncze dni. Potem wyszło, że sieć niezagazowana, ale gdyby była, to pewnie też za chwilę by podjechali założyć licznik.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, 62545tomasz napisał:

czym się różni program osuszana od wygrzewania jastrychu?

Co zrobić;)?

 

Wygrzewanie to proces, który robi się w celu usunięcia naprężeń. Kocioł podgrzewa stopniowo przez ileś tam dni po czym stopniowo schodzi w dół.

Ja to robiłem ręcznie na kotle elektrycznym, dawałem w palnik coraz mocniej i potem wyłączałem i tak kilka razy. Jak coś ma popękać to przed płytkami :oki:

 

Osuszanie to pewnie zadana wartość w celu odparowania wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, 62545tomasz napisał:

co robić?

zostawić?

odpalić osuszanie budyku?

podłączyć RC310 i odpalić osuszanie jastrychu?

czy samemu co kilka dni podnosić ręcznie temp. co 2 stopnie do tych 40 stopni

 

Vaillant ma  tryb suszenia jastrychu jak w tabelce poniżej. Jest jeszcze dzień 29, temperatura 25*. A co do samego grzania - ja przed układaniem płytek do podłogówki podłączyłem bojler 15 litrów i przez kilka dni (max 3 dni, tyle że już późną wiosną) podnosiłeem temperature wody do 30-35 stopni, po czym zacząłem obniżać, ale trwało to może 1-2 dni. Od 2012 roku nic nie popękało.

 

image.png.fa04e50e455a4f8e425080ee539ecf91.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 5.12.2016 o 08:10, Koonrad napisał:

U mnie jest letnia, nie widzę możliwości żeby była zimna, bo na powrocie jest 30'C i mniej spaliny nie będą miały

Chyba ze jest przewód koncentryczny ale wtedy będzie zimny bo zaciąga zimne powietrze do kotła

 

Co ma temperatura spalin do temp. powrotu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.01.2021 o 10:50, 62545tomasz napisał:

u mnie 12 pętli i jeden ludek chce dać sprzęgło i mm100 grupę, a kilku mówi by zostawić jak jest
i w sumie nie wiem co zrobić;)

kocioł.jpg

 

mam 14 bez i gra muzyka 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.01.2021 o 22:14, 62545tomasz napisał:

Co zrobić;)?

 

podnosić ręcznie - ja robiłem od 22*C na kotle do ca 42*C na kotle - co 2gi dzień o 2-3* później w dół. wygrzewałem de facto miesiąc lub ciut dłużej. przed położeniem parkietu było suchutko 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.