Skocz do zawartości

Ogrzewanie domu- dobowe zużycie gazu?


grzes25

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, exor napisał:

 

I co - możesz ustawić, żeby 22 stopnie leciały w podłogę i tyle leci? Kocioł nie wyłącza się z racji tego, że nie może zejść niżej z mocą?

 

 

mogę ustawić ręcznie tylko i wyłącznie gdy nie jest podpięty sterownik, gdy jest podłączony sterownik mogę to zrobić poprzez odpowiednie ustawienie temp minimalnej oraz maksymalnej c.o w połączeniu z krzywą grzewczą. 

 

ręcznie bez sterownika robiłem tak podczas wygrzewania posadzki i mogłem ustawić np. 22*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostalem rozliczenie za 2 mies 2.12.2020-6.2.2021, zuzycie 9290kWh.

Sprawdzilem zeszly rok i wyszlo tylko 1000kWh wiecej teraz niz w analogicznym okresie rok temu, a teraz siedzimy cala rodzina non stop w domu i grzanie wlaczone jest od 6-24 na 22st.

W normalnych czasach mialem ustawione chyba 5.30-7.30 i 14-24, czyli piec pracowal 6h krocej.

Spodziewalem sie teraz sporo wiekszego zuzycia, jestem zadowolony:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2021 o 21:31, exor napisał:

 

Co ma temperatura spalin do temp. powrotu?

 

W kotle kondensacyjnym spaliny są chłodzone wodą z powrotu i odzyskuje się w ten sposób ciepło kondensacji.

Więc im niższa temperatura powrotu, tym sprawniej działa kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i wygrzałem posadzki, kilka dni 30, później kilka dni 35, następnie 40 i 45, zszedłem do 30 stopni i teraz przy tych mrozach jakie są zjada mi 7-8m3, dom 150m2, parterówka, ocieplona 20 cm styropian biały, dach nieocieplony, strop to wiązary, płyta gipsowa, folia i 25 lub 30cm celulozy, w domu 27 stopni, na kotle ustawione 30 bo mniej się nie da bez sterownika...

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2021 o 20:38, 62545tomasz napisał:

i wygrzałem posadzki, kilka dni 30, później kilka dni 35, następnie 40 i 45, zszedłem do 30 stopni i teraz przy tych mrozach jakie są zjada mi 7-8m3, dom 150m2, parterówka, ocieplona 20 cm styropian biały, dach nieocieplony, strop to wiązary, płyta gipsowa, folia i 25 lub 30cm celulozy, w domu 27 stopni, na kotle ustawione 30 bo mniej się nie da bez sterownika...

 

 

Da się mniej. jest menu serwisowe do zmiany parametrów temp min i max wody c.o.

 

Poczytaj ogarniesz sobie sam i będziesz miał i ciepło i niższe zużycie gazu. 

 

Ja mam min 25*C

 

http://www.termomedia.pl/dj-catalog2?format=raw&task=download&fid=15

 

Edytowane przez Teyo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Menu serwisowe jest dostępne z poziomu sterownika który decyduje z jaką mocą kocioł ma pracować

A tego sterownika Tomek nie posiada.

U mnie - w bliźniaczym kotle - na podłogę kocioł podgrzewa teraz wodę do temperatury 24 stopnie a pracuje na 14-18% mocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.02.2021 o 20:34, Adam___ napisał:

Menu serwisowe jest dostępne z poziomu sterownika który decyduje z jaką mocą kocioł ma pracować

A tego sterownika Tomek nie posiada.

U mnie - w bliźniaczym kotle - na podłogę kocioł podgrzewa teraz wodę do temperatury 24 stopnie a pracuje na 14-18% mocy.

 

Menu serwisowe uruchomi się z poziomu kotła. Jest to podane w instrukcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłączyłem sterownik

ustawione 18 stopni, kocioł się wyłączył i nie pracuje od poniedziałku bo w dom było 28 stopni;)

 

jak teraz ustawić? Nie mieszkam, a jedynie leci wykończeniówka

ustawić robotnikom na 18 stopni by się włączał np o 6 i grzał do 14? Pracują od 8 do 15 w tygodniu i po 14 dać na obniżanie do np. 15 stopni od 14 do 6? Czy zostawić stałą na 18 stopni? A w weekendy?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@62545tomasz zostaw stała nastawę, nie zjeżdżaj więcej jak o 1-2 stopnie na weekend.
A jakie masz prace wykończeniowe? Może wystarczy 15*?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ustawie jak piszecie może w tygodniu 18 , a od piątku powiedzmy godz. 14 niech juz schodzi do 16 i wlacza sie w poniedzialek o 6 powiedzmy...

zastanawiam się czy zostawić cała dobę 18 w tygodniu czy też np. grzanie od godziny 6 do 14 np 18, a od 14 niech spadnie do 16 albo 17?

Wiem, że to żadna różnia temp..., ciekawe czy zużycie gazu będzie mniejsze... czy olać temat.

Edytowane przez 62545tomasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.02.2021 o 09:29, 62545tomasz napisał:

ustawie jak piszecie może w tygodniu 18 , a od piątku powiedzmy godz. 14 niech juz schodzi do 16 i wlacza sie w poniedzialek o 6 powiedzmy...

zastanawiam się czy zostawić cała dobę 18 w tygodniu czy też np. grzanie od godziny 6 do 14 np 18, a od 14 niech spadnie do 16 albo 17?

Wiem, że to żadna różnia temp..., ciekawe czy zużycie gazu będzie mniejsze... czy olać temat.

 

zostaw stałą temperaturę przez cały czas - to co spadnie będzie musiało Ci dogrzać i zużyje tyle samo gazu co przy stałej temperaturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miesiąc za mną ;] I niech ktoś powie że gaz jest drogi ;] Węgla spalałem lekko licząc tonę na miesiąc ~800zł nigdy taniego nie kupowałem. Rachunek za luty który lekki nie był 420zł ;] Temeperatura w pomieszczeniach się nie zmieniła już :zona: nad tym czuwa :phi: 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minutes ago, cumel said:

Miesiąc za mną ;] I niech ktoś powie że gaz jest drogi ;] Węgla spalałem lekko licząc tonę na miesiąc ~800zł nigdy taniego nie kupowałem. Rachunek za luty który lekki nie był 420zł ;] Temeperatura w pomieszczeniach się nie zmieniła już :zona: nad tym czuwa :phi: 

Rozumiem, że po jakiejś termomodernizacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, cumel said:

No właśnie nic nie zmienione. Nawet cały układ CO został na starych rurach...Wychodzi na moje że tyle energii wywalałem kominem...

Tona węgla dobrej jakości to dość dużo energii, więc na to wychodzi. Myslę, że jakbyś porównał ilościowo a nie kosztowo to wynik byłby równie szokujacy. To chyba nie temat na ten wątek, ale zaintrygowałeś mnie takimi wynikiami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, cumel napisał:

Miesiąc za mną ;] I niech ktoś powie że gaz jest drogi ;] Węgla spalałem lekko licząc tonę na miesiąc ~800zł nigdy taniego nie kupowałem. Rachunek za luty który lekki nie był 420zł ;] Temeperatura w pomieszczeniach się nie zmieniła już :zona: nad tym czuwa :phi: 

Tona węgla to ok 6200-8000kWh, licząc 0,14PLN  /kWh dla gazu daje 3000kWh. Reasumują albo twój piec miał sprawność poniżej 50%, albo masz drogi gaz albo porównujesz dwa mocno różne okresy ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

dwa miesiące grzania za mną
dla zainteresowanych:
listopad 150m3

grudzień 200m3

 

w domu 22 stopnie, pogodówka.

150m2, w tym okolo 20m2 garażu - też ogrzewany, ale lekko.

Gaz do CWU, CO i gotowania.

Rodzina 2+2

dom keramzytobeton praefa, 20 cm styrpian, parterówka, wiązary i na wiązarach ok. 30 cm celulozy.

jeden sterownik w przedpokoju

kocioł 14KW, buderus gb072 + 160 litrów zasobnik na wodę, 100% podłogówka.

 

 

Edytowane przez 62545tomasz
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie dom niecałe 140 m2,
Listopad 138 m3
Grudzień 163 m3
Kościół jednofuk. 18kW Ferroli, CO+CWU 160l., sterowniki w każdym pokoju, salon 23*, pokoje po ok 21,5*, łazienka średnio 23*.
Generalnie rok 2021 zakończyłem kwotą 2790 PLN, 1307 m3 gazu.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka



  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Wojtas_BB napisał:

U mnie dom niecałe 140 m2,
Listopad 138 m3
Grudzień 163 m3
Kościół jednofuk. 18kW Ferroli, CO+CWU 160l., sterowniki w każdym pokoju, salon 23*, pokoje po ok 21,5*, łazienka średnio 23*.
Generalnie rok 2021 zakończyłem kwotą 2790 PLN, 1307 m3 gazu.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

o to ładne zużycie gazu
wg pogodówki czy temperatury w pomieszczeniach?
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli 107m3 mniej i byłbyś w taryfie W-2.
U mnie dom niecale 100m2
Listopad 138m3
Grudzień 153m3
W roku gazowym, 11.2020 - 10.2021, poszło 1314 m3. Ale jak zima nie da popalić to zmniejsze zużycie, bo na lato zabuduje grzałkę do zasobnika i będę grzać prądem, a gaz wyłączę. To powinno dać ok 200 m3 gazu oszczędności.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Wojtas_BB napisał:

Wg temperatury w pomieszczeniach.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka
 

kurcze, to u mnie coś sporo wg. pogodówki..., ale to pierwszy sezon grzania, drugi miesiac... (wygrzewalem posadzki na wiosne.
w styczniu jeszcze pogrzeje wg. pogodówki, w lutym może zmienie wg. pomieszczenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie grudzień 167m3,  listopad 103m3

tylko CO+gotowanie, kocioł kondensacyjny, temp noc 19.5', dzień 20.6' (+/-0,5), prosty termostat 

grzane ze 160m2 w dwóch kondygnacjach (plus część piwnicy grzana pośrednio) 

dom z lat 80, ale docieplony 15cm styro ściany i 20cm wełna na stropie, okna 3szyby

właśnie płaciłem rachunek za grudzień - 425zł 

Edytowane przez Koonrad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, 62545tomasz napisał:

w styczniu jeszcze pogrzeje wg. pogodówki, w lutym może zmienie wg. pomieszczenia

Jak robiłem pomiary u siebie (spisywałem licznik w sensie) to wychodziło mi, że pogodowe więcej spala gazu niż wg. pomieszczenia.

Mam Junkers Cerapur Smart 24kw i sterownik cw-100.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, exor napisał:

Jak robiłem pomiary u siebie (spisywałem licznik w sensie) to wychodziło mi, że pogodowe więcej spala gazu niż wg. pomieszczenia.

 

Powinny być dwa. Bez sensu przegrzewać dom (gdy brak czujnika w pomieszczeniu) czy też bez sensu ładować zbyt ciepły czynnik jak jest dość ciepło na zewn. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, sherif napisał:

Powinny być dwa. Bez sensu przegrzewać dom (gdy brak czujnika w pomieszczeniu) czy też bez sensu ładować zbyt ciepły czynnik jak jest dość ciepło na zewn. 

Mam tak od tego sezonu w sensie pokojowe i pogodowka i zużycie i komfort w srodku przy 100% podłogowce zdecydowanie na plus.

Zapomniałem spisac zuzycie ale od sierpnia do konca grudnia zuzylem 500m3 na dom 166m2 uzytkowej.

Edytowane przez Chalek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, 62545tomasz napisał:

kurcze, to u mnie coś sporo wg. pogodówki..., ale to pierwszy sezon grzania, drugi miesiac... (wygrzewalem posadzki na wiosne.
w styczniu jeszcze pogrzeje wg. pogodówki, w lutym może zmienie wg. pomieszczenia

Pierwszy sezon ponoć zawsze jest wyższy, bo się dom musi wygrzać. Ja grzeje wg pomieszczeń, bo wychodzę z założenia, że jak jest na zewnątrz ciepło, to i z domu ciepło nie ucieka, więc mniejsze jest zapotrzebowanie na grzanie. A jak zimno, to chcę mieć stałą temp, w pomieszczeniach tak jak mam ustawione.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak piszemy o zużyciu gazu, to warto też napisać, ile jest osób i jak często się kąpią.

 

Ewentualnie można tez podać zużycie gazu w letnim miesiącu, gdy wszyscy byli w domu - jako wskaźnik zużycia gazu na grzanie CWU.

 

U mnie w lato jest zużycie 2,4 m3 gazu na dobę (czyli tylko CWU) a zimą 6,3 m3 gazu (co daje 3,9 m3 na ogrzewanie, bo kąpią się wszyscy tak samo) . A średniorocznie 4 m3 na dobę. A dom 150 m2 pow mieszkalnej + ogrzewany garaż + ogrzewany strych. Z tym, że strych i garaż to po jednym grzejniku tylko po to, aby temperatura na plusie w mrozy była. A kocioł to 20 letni nie kondensacyjny z zamknięta komorą.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, maras77 napisał:

U mnie w lato jest zużycie 2,4 m3 gazu na dobę (czyli tylko CWU)

Sporo Ci wychodzi na to CWU.

U mnie na grzanie CO idzie sporo więcej niż tutaj podajecie, bo mam dosyć stary i dziurawy dom ale na CWU mam średnio 1m3/doba latem. Ale wtedy wyłączam cyrkulację CWU, bo z nią miałbym pewnie ze 2 m3/dobę. Rodzina 2+2, myjemy się codziennie i gotujemy na gazie :oki:

 

Aaaa, dodatkowo w moim kotle (Immergas) mam 3 różne opcje histerezy grzania CWU - latem włączam taką, że dogrzewa sporo wolniej ale jedzie na tyle niską temperaturą, że nawet wtedy następuje kondensacja, więc i oszczędność trochę większa :ok:

Natomiast zimą niestety nie mogę tego trybu używać, bo przez 30-40 minut dogrzewania zasobnika to mam już zimne kaloryfery i w domu robi się chłodniej... :oslabiony:

Edytowane przez open
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, open napisał:

Sporo Ci wychodzi na to CWU.

U mnie na grzanie CO idzie sporo więcej niż tutaj podajecie, bo mam dosyć stary i dziurawy dom ale na CWU mam średnio 1m3/doba latem. Ale wtedy wyłączam cyrkulację CWU, bo z nią miałbym pewnie ze 2 m3/dobę. Rodzina 2+2, myjemy się codziennie i gotujemy na gazie :oki:

u mnie szwagier wymyślił że CWU to będzie grzał tylko na wieczór jak się mają myć, może też tak robisz? ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, open napisał:

Oczywiście! Mam programator, którym wyłączam grzanie CWU w nocy ;] Poważnie :oki:

Ja mam programator i mam.cyrkulacje włączoną tylko w godzinach dziennych. Ostatnio z.grzaniem CWU zrobiłem tak samo.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, maras77 napisał:

Ja mam programator i mam.cyrkulacje włączoną tylko w godzinach dziennych. Ostatnio z.grzaniem CWU zrobiłem tak samo.

 

Do cyrkulacji używam "inteligentnego" gniazdka z apką tuya - można sobie dowolne harmonogramy ustawić :ok:

A latem jak pisałem - wyłączam w ogóle - bo jednak woda w rurach tak bardzo się nie wychładza i nie trzeba długo czekać.

 

edit: cyrkulacja to komfort ale spokojnie bierze 0.5-1m3 / doba 

Edytowane przez open
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, open napisał:

Oczywiście! Mam programator, którym wyłączam grzanie CWU w nocy ;] Poważnie :oki:

a ja mam tak że czasem z rana się wykąpie, żonka potrafi w południe... więc nie ograniczam się tu jakoś... ;] 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, bielaPL napisał:

a ja mam tak że czasem z rana się wykąpie, żonka potrafi w południe... więc nie ograniczam się tu jakoś... ;] 

Kto bogatemu zabroni ;) ;]

Nie no, wiadomo - trzeba znaleźć odpowiedni balans między oszczędzaniem, a utratą wygody i ustawić pod swoje preferencje :ok:

Można też nic nie ustawiać i zużywać nadmiarowo 50 m3 miesięcznie, co już jest lub niedługo będzie mocno kosztowne :oslabiony:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto bogatemu zabroni  ;]
Nie no, wiadomo - trzeba znaleźć odpowiedni balans między oszczędzaniem, a utratą wygody i ustawić pod swoje preferencje :ok:
Można też nic nie ustawiać i zużywać nadmiarowo 50 m3 miesięcznie, co już jest lub niedługo będzie mocno kosztowne :oslabiony:
U mnie dogrzewanie wody w rurach realizowane jest elektrycznie. Jak się zorientowałem i zobaczyłem ile prądu bierze, to zaprogramowałem wyłączanie w nocy i jak nikogo nie ma w domu (widzę spore oszczędności).

Wysłane z mojego CLT-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.