Skocz do zawartości

Ogrzewanie domu- dobowe zużycie gazu?


grzes25

Rekomendowane odpowiedzi

5 minut temu, janusz napisał:

U mnie dogrzewanie wody w rurach realizowane jest elektrycznie. Jak się zorientowałem i zobaczyłem ile prądu bierze, to zaprogramowałem wyłączanie w nocy i jak nikogo nie ma w domu (widzę spore oszczędności).

Grzałkę masz na cyrkulacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, open napisał:

Kto bogatemu zabroni ;) ;]

Nie no, wiadomo - trzeba znaleźć odpowiedni balans między oszczędzaniem, a utratą wygody i ustawić pod swoje preferencje :ok:

Można też nic nie ustawiać i zużywać nadmiarowo 50 m3 miesięcznie, co już jest lub niedługo będzie mocno kosztowne :oslabiony:

 

sprawdziłem jeszcze to grzanie mam wyłączone od 23 do 5 rano ;] 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na grzanie CWU w lecie idzie ok 45 m3/m-c, rodzina 3 osobowa, codzienne kąpanie, zasobnik 160 l, cyrkulacja w tygodniu działa co pół godz przez 1 min od 4 do 7 i od 15 do 22, w weekendy 1 min co pół godziny od 7 do 22

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Wojtas_BB napisał:

U mnie na grzanie CWU w lecie idzie ok 45 m3/m-c, rodzina 3 osobowa, codzienne kąpanie, zasobnik 160 l, cyrkulacja w tygodniu działa co pół godz przez 1 min od 4 do 7 i od 15 do 22, w weekendy 1 min co pół godziny od 7 do 22
 

Cyrkulacja dużo kosztuje albo ja zużywam tak mało wody, ale idzie mi ok. 8-10m3/msc ;]

 

Miesiące letnie zużycie gazu 11-24 m3/msc. Cyrkulacja działa kiedy ją ręcznie włączę z telefonu, tylko wtedy, średnio 1-2 razy dziennie po 3 minuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cyrkulacja dużo kosztuje albo ja zużywam tak mało wody, ale idzie mi ok. 8-10m3/msc ;]
 
Miesiące letnie zużycie gazu 11-24 m3/msc. Cyrkulacja działa kiedy ją ręcznie włączę z telefonu, tylko wtedy, średnio 1-2 razy dziennie po 3 minuty.
U mnie jeszcze jest inny problem, brak sterownika do cwu, kocioł grzeje wg własnej histerezy z odczytów czujnika. Na dniach będę montował sterownik, który ograniczy zużycie gazu, bo bywa, że bez cyrkulacji w nocy zasobnik się dogrzewa.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam cyrkulację włączaną przez sonoff, który jest sterowany z harmonogramu ustawionego na serwerze domoticz.

Harmonogram jest ustawiony dość "zachowawczo", włącza pompę na 2 min. tylko w typowych porach większego poboru ciepłej wody. Oprócz tego zrobiłem bezprzewodowe włączniki  ( do kuchni i łazienki ), żeby na życzenie można było sobie włączyć kiedy potrzeba. Jak np córka ma życzenie umyć głowę w środku dnia, to naciska guzik i po minucie w kranie jest ciepła woda.

I to się sprawdza, przy 4 osobach na podgrzanie CWU zużycie nie przekracza 1,5m3 gazu na dobę ( sprawdzone w miesiącach letnich ).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na CWU+CO poszło w grudniu 187m3.

Dom parterowy wraz z dość dużym garażem (który też ciut podgrzewam) ~210m2.

Zużycie gazu od 4m3 na dobę do 8m3 przy -7.

Generalnie w pierwszym sezonie grzewczym w grudniu było 30m3 więcej, ale temperatury na zewnątrz były wyższe niż w 12.2021.

Teraz czekam na rachuneczek i cierpliwie nabijam licznik na 01.2022 myśląc o alternatywie dla gazu 😄

 

Edytowane przez nikt-znany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.01.2022 o 10:48, sherif napisał:

U mnie grudzień najzimniejszy od 2018r, poszło 1678kWh (153m2), listopad 1069kWh

Dom 222m2 z duużą kubaturą, rodzina 2+2, gaz: grzanie+gotowanie+CWU

Szykuje się "dobry" rok:

image.png.a782ae768fc51afb25dde064a56120e9.png

 

To mało zużyłeś!

Fakt, że u Ciebie ciut cieplej jak w Lublinie, ale mimo wszystko mało.

Masz 2 kondygnacje czy parterówka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowy sterownik do grzania cwu? A to kocioł źle to robi? 
U mnie cyrkulacja jest podpięta pod alarm i działa tylko jak jest wykryty ruch w korytarzu. Max 3x na godzine pompka działa 2 min. 
Od 2 lat się to sprawdza nawet. 
 
Nie używam dedykowanego sterownika do kotła, bo cały osprzęt (listwy, sterownik zaworu 3 drogowego) są Tech'a. Kocioł ma podłączony czujnik temperatury z zasobnika. Zdarzało się, że w nocy słyszałem jak kocioł pracuje pomimo iż nie działała cyrkulacja i nie było poboru wody.
Serwisant mi to ostatnio wytłumaczył, że w takim przypadku kocioł grzeje wg jakich fabrycznych nastaw wg pomiaru czujnika.
Mam założyć termostat tech st 290, który ma przełączanie na grzanie/chłodzenie, spiąć to odpowiednio i dzięki temu sterownikowi i tygodniówce mogę ustawić grzanie czyli pracę poprzez czujnik temp. I chłodzenie czyli brak grzania zasobnika. Wystarczy mi to do ograniczenia grzania wody w nocy i w ciągu dnia w tygodniu.

Wysłane z mojego SM-G781B przy użyciu Tapatalka

  • Skonfundowany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, nikt-znany napisał:

 

To mało zużyłeś!

Fakt, że u Ciebie ciut cieplej jak w Lublinie, ale mimo wszystko mało.

Masz 2 kondygnacje czy parterówka?

Czy cieplej niż w Lublinie .. wątpie. Mieszkam przy lesie i zawsze mam zimniej niż w Centrum. Czasami różnica to nawet kilka stopni.

Dom jest zaprojektowany i wykonany jako niskoenergetyczny (pon 50kWh/m2), w poprzednie zimy szło nawet sporo mniej En. Tj piszą wyżej sporo idzie na CWU, przy 2dzieciakach i codziennych kąpielach idzie tego sporo. Teraz bym nie szukał możliwie największej wanny do łazienki :phi:.

 

10 godzin temu, Wojtas_BB napisał:

Zdarzało się, że w nocy słyszałem jak kocioł pracuje pomimo iż nie działała cyrkulacja i nie było poboru wody.
Serwisant mi to ostatnio wytłumaczył, że w takim przypadku kocioł grzeje wg jakich fabrycznych nastaw wg pomiaru czujnika.

 

Kocioł  CWU działa prosto: mierzy temp i grzeje w założonej histerezie (np 5C). Dołożyłem u siebie "swój" czujnik temp do zbiornika (mam 180l) i analizowałem wykresy. Nie ma znaczenia keidy grzeje bo wychładza się bez recyrkulacji bardzo wolno. Bywało, że nie było nas ponad tydzień i nadal nie spadło o 5C. Dlatego uważam, że bez sensu ta kominatoryka, lepiej już zainswestować w lepsza izolacje zbiornika jak jest słaba. Inna sprawa to cyrkulacja, tak ona wychładza zbiornik i tutaj opłaca się tym sterować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sherif napisał:

Kocioł  CWU działa prosto: mierzy temp i grzeje w założonej histerezie (np 5C). Dołożyłem u siebie "swój" czujnik temp do zbiornika (mam 180l) i analizowałem wykresy. Nie ma znaczenia keidy grzeje bo wychładza się bez recyrkulacji bardzo wolno. Bywało, że nie było nas ponad tydzień i nadal nie spadło o 5C.

No to masz super izolację tego zbiornika. :ok:

U mnie przez noc spokojnie spadało o 10 stopni i podgrzewał w nocy.

Ale miałem też "samoczynną" cyrkulację bez włączania pompy - chyba grawitacyjnie ta woda sama płynęła 8]

Dopiero instalacja zaworu zwrotnego pomogła :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, open napisał:

No to masz super izolację tego zbiornika. :ok:

U mnie przez noc spokojnie spadało o 10 stopni i podgrzewał w nocy.

Ale miałem też "samoczynną" cyrkulację bez włączania pompy - chyba grawitacyjnie ta woda sama płynęła 8]

Dopiero instalacja zaworu zwrotnego pomogła :ok:

Hmm, raczej standardową. Mam zbiornik biwalentny (czyli dwa zbiorniki w jednym) 180 +450l w otulinie styro, więc bez rewelacji. Zawsze wydawało mi się, że skoro od dołu mam płaszcz wody to ma większą utratę niż typowy zbiornik CWU. Szkoda, że skasowałem wykresy temp zbiornika bo bym wrzucił jak ta woda "stygnie". Największą utratą ciepła jest .. żona jak bierze kąpiel :phi:. Ja preferuje prysznic, więc utrata mała. Przy okazji w wykresów wyszło, że histereza 5C jest daleka od nastaw kotła. Kocioł podaje czynnik ok 77C AFAIR, to powoduje, że nawet gdy wyłączy się przy podbiciu o 5C to czynnik jeszcze krąży i spokojnie kolejne 3C jeszcze podbija. Gdybym miał w kotle więcej parametrów to pewnie bym to zmienił i obniżył też temp czynnika grzewczego.

Warto też wyregulować /obniżyć moc kotła przy grzaniu CWU. W moim przypadku Termet 21kW (kondensacyjny) zużywał znacznie więcej gazu na ogrzanie 180l niż wynikało to z fizyki. Trzech serwisantów + pomoc serwisu fabrycznego i finalnie udało się osiągnąć zużycie nominalne, zgodne z fizyką. Natomiast to było możliwe przy obniżeniu mocy grzania na ok 30%. Woda grzeje się oczywiście dłużej (ok 15min) ale zużycie spadło o prawie 50% :ok:

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, sherif napisał:

Warto też wyregulować /obniżyć moc kotła przy grzaniu CWU

Ja w swoim Immergas zrobiłem jeszcze dwie rzeczy: zmniejszyłem bieg pompy z 3 na 2 oraz zmieniłem tryb grzania CWU. 

Tryby mam 3 - jeden to histereza 10 stopni, dwa pozostałe to 3 stopnie, z tym że różnią się od siebie tym, że grzeje różną temperaturą. W tym, który ustawiłem grzeje dłużej ale niższą temperaturą - taką, że zachodzi jeszcze kondensacja :ok:

Rzadko który kocioł kondensuje przy grzaniu CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, open napisał:

Ja w swoim Immergas zrobiłem jeszcze dwie rzeczy: zmniejszyłem bieg pompy z 3 na 2 oraz zmieniłem tryb grzania CWU. 

Tryby mam 3 - jeden to histereza 10 stopni, dwa pozostałe to 3 stopnie, z tym że różnią się od siebie tym, że grzeje różną temperaturą. W tym, który ustawiłem grzeje dłużej ale niższą temperaturą - taką, że zachodzi jeszcze kondensacja :ok:

Rzadko który kocioł kondensuje przy grzaniu CWU.

Właśnie o to chodzi, żeby grzać jak najzimniejszym czynnikiem, bo zysk z kondensacji jest większy, są też mniejsze straty (u mnie rury idą na wierzchu do zbiornika). Niestety nie każdy kocioł ma taką możliwość. Ja ubolewam, że mój nie ma Opentherma i nie ma żadnego interfejsu do integracji. Nawet sterownik do kominka ma Modbusa :).

Niższa temp w zbiorniku to też mniejsze straty - niestety baterie termostatyczne nie lubią tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, open napisał:

Ja w swoim Immergas zrobiłem jeszcze dwie rzeczy: zmniejszyłem bieg pompy z 3 na 2 oraz zmieniłem tryb grzania CWU. 

Tryby mam 3 - jeden to histereza 10 stopni, dwa pozostałe to 3 stopnie, z tym że różnią się od siebie tym, że grzeje różną temperaturą. W tym, który ustawiłem grzeje dłużej ale niższą temperaturą - taką, że zachodzi jeszcze kondensacja :ok:

Rzadko który kocioł kondensuje przy grzaniu CWU.

Jaki masz model kotła? 
i jak się ta funkcja nazywa, pod jaką nazwą jej szukać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, snoopi_lubin napisał:

Jaki masz model kotła? 
i jak się ta funkcja nazywa, pod jaką nazwą jej szukać. 

Victrix x24

Parametr P0=1

Jak wejść w programowanie i jakie parametry można ustawić masz w instrukcji dla instalatora, na forum muratora jest specjalny wątek, a i na elektrodzie też coś jest Klik

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, open napisał:

Victrix x24

Parametr P0=1

U mnie victrix zeus superior i chyba będzie to funkcja P71.1 Funkcja ta jest fabrycznie ustawiona.

EFB3517C-A2FB-4731-AA09-814A9608EC9C.jpeg

Edytowane przez snoopi_lubin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, sherif napisał:

to czynnik jeszcze krąży i spokojnie kolejne 3C jeszcze podbija.

 

Jeszcze krąży? Skąd ta wiedza? Nie powinna sie wylaczac pompa ? Albo przerzucić na CO?

 

21 godzin temu, sherif napisał:

Gdybym miał w kotle więcej parametrów to pewnie bym to zmienił i obniżył też temp czynnika grzewczego.

Warto też wyregulować /obniżyć moc kotła przy grzaniu CWU. W moim przypadku Termet 21kW (kondensacyjny) zużywał znacznie więcej gazu na ogrzanie 180l niż wynikało to z fizyki. Trzech serwisantów + pomoc serwisu fabrycznego i finalnie udało się osiągnąć zużycie nominalne, zgodne z fizyką. Natomiast to było możliwe przy obniżeniu mocy grzania na ok 30%.

 

A to jak zmniejszyłeś max moc dla CWU to ta temperatura ładowania bojlera nie spadła? U mnie w junkers - obniżyła się po takim zabiegu.

Nie miałeś vaillanta wcześniej?

 

 

20 godzin temu, sherif napisał:

są też mniejsze straty (u mnie rury idą na wierzchu do zbiornika).

 

Ale chyba w otulinie jakiejś? Czy tak całkiem gołe i wesołe?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, exor napisał:

Jeszcze krąży? Skąd ta wiedza? Nie powinna sie wylaczac pompa ? Albo przerzucić na CO?

Widać / słychać. Palnik gaśnie a pompa jeszcze jakiś czas gania czynnik.

 

1 godzinę temu, exor napisał:

A to jak zmniejszyłeś max moc dla CWU to ta temperatura ładowania bojlera nie spadła? U mnie w junkers - obniżyła się po takim zabiegu.

Nie miałeś vaillanta wcześniej?

To nie ma nic do rzeczy. Automat jest prosty grzać nie grzać wg histerezy i odczytu temp w zbiorniku. Jak zmniejszymy moc palnika to poprostu będzie dłużej grzał aby osiągnąć zadaną temperaturę CWU. Dla mnie to nie problem, bo zbiornik dość duży.

Nie, od początku mam Termeta.

1 godzinę temu, exor napisał:

Ale chyba w otulinie jakiejś? Czy tak całkiem gołe i wesołe?

Nawet w dwóch otulinach :) , jedną robił hydraulik, drugą ja. Mimo wszystko jak idzie to pomiędzy kotłem a dużym zbiornikiem to stratę masz, bo rury jest dobry metr x2. Jak się ręką dotknie przez dwie otuliny jak chodzi do jest mocno ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, exor napisał:

 

czyli ile stopni mniej wiecej ci grzeje?

Jak nie zapomnę to sprawdzę wieczorem. Tymczasem zerknij do wątku na elektrodzie, który podlinkowałem - tam ktoś podaje 52 stopnie max.

Wiadomo, że zależy to również od ustawienia temperatury CWU (jak ktoś da np. 60 stopni to kocioł na pewno nie będzie grzał 52 stopniami), jak również od aktualnego poboru - jak temperatura w zasobniku spada i nadal jest duży pobór to też zwiększy temp. grzania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, open napisał:

aktualnego poboru - jak temperatura w zasobniku spada i nadal jest duży pobór to też zwiększy temp. grzania.

To już zależy od kotła. Termet dla przykładu ma bardzo ubogie sterowanie i pobór nie ma wpływu na temp grzania, on grzeje taką mocą jak jest ustawiona w menu serwisowym. Podejrzewam, że temp czynnika jest zawsze wyższa niż możliwa do nastawienia dla CWU.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jak grzejecie wg. pogodówki czy wg. sterownika pokojowego?

U mnie jedzie z pogodówki, sterownik pokojowy mam jeden w przedpokoju, w zaciemnionym miejscu.

Może w styczniu przełącze na wg. sterownika pokojowego? Serwisant mówił by jechać z pogodówki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, ccLot napisał:

U mnie jest wg sterowników pokojowych (dół i góra), a zasilanie na kotle do CO mam ustawione na 30st C.

To jaką masz temperaturę w domu przy takiej temp. zasilania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, 62545tomasz napisał:

to jak grzejecie wg. pogodówki czy wg. sterownika pokojowego?

U mnie jedzie z pogodówki, sterownik pokojowy mam jeden w przedpokoju, w zaciemnionym miejscu.

Może w styczniu przełącze na wg. sterownika pokojowego? Serwisant mówił by jechać z pogodówki...

Z obu !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, ccLot napisał:

21 stopni

Już widzę płacz dzieci i żony jak by tyle stopni było w domu. Choć sam też nie lubię w domu w bluzie siedzieć. 
 

U mnie jest miedzy 22 -22.5.

W łazienkach 23 stopnie.

Na piecu mam 40 stopni żeby można było tak utrzymać temp.

Ale u mnie podejrzewam że dużo idzie w fundamenty bo mam tylko 10cm styropianu.

 

Patrzyłem na zużycie to poszło 5m3 gazu.

Edytowane przez snoopi_lubin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Chalek napisał:

U mnie rok temu przy -18 na kotle bylo 33 stopnie, w podloge szlo pewnie 32-31 i nie bylo problemu z utrzymanie 22,5 na parterze

Trochę mało, no i pewnie kocioł non stop chodził.

 

22 minuty temu, 62545tomasz napisał:

chyba nie mam takiej opcji?
buderus rc310

Nie znam tego kotła, ale na logikę czujnik zewn dobiera optymalną temp czynnika a termostat wew dba aby nie przegrzewać pomieszczeń.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sherif napisał:

Trochę mało, no i pewnie kocioł non stop chodził.

 

Nie znam tego kotła, ale na logikę czujnik zewn dobiera optymalną temp czynnika a termostat wew dba aby nie przegrzewać pomieszczeń.

A co za roznica czy kociol chodzi non stop na 10% mocy czy co godzine ana 100%? Poza tym ze przy drugiej opcji buja Ci sie temperatura wewnatrz. Ilosc energii doprowadzonej ta sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Chalek napisał:

A co za roznica czy kociol chodzi non stop na 10% mocy czy co godzine ana 100%? Poza tym ze przy drugiej opcji buja Ci sie temperatura wewnatrz. Ilosc energii doprowadzonej ta sama.

Częste włączanie i wyłączanie palnika skraca żywotność kotła.

Drugie co pisałeś - traci się komfort, szczególnie przy kaloryferach, przy podłogówce to raczej nie.

Znowu jak chodzi cały czas to rośnie zużycie prądu - bo pompy swoje biorą, chyba że są elektroniczne 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, open napisał:

Częste włączanie i wyłączanie palnika skraca żywotność kotła.

Drugie co pisałeś - traci się komfort, szczególnie przy kaloryferach, przy podłogówce to raczej nie.

Znowu jak chodzi cały czas to rośnie zużycie prądu - bo pompy swoje biorą, chyba że są elektroniczne 

 

No to przecież to napisałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Chalek napisał:

A co za roznica czy kociol chodzi non stop na 10% mocy czy co godzine ana 100%? Poza tym ze przy drugiej opcji buja Ci sie temperatura wewnatrz. Ilosc energii doprowadzonej ta sama.

Nie, nie ta sama bo zachodzi kondensacja (w kotłach kondensacyjnych) i sprawność kotła rośnie.  Zbyt długa praca z drugiej strony zwiększa zużycie prądu. Dodatkowo spada komfort bo gdy np szybko spada temp na zewn czynnik o tej samej temp nie spowoduje szybkiego nagrzania i analogicznie w drugą stronę. To tak jakby jeździć samochodem bez pedału gazu z zablokowanymi obrotami na stałym poziomie .. można ale ani to ekonomiczne ani komfortowe ;).

 

Edytowane przez sherif
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sherif napisał:

Nie, nie ta sama bo zachodzi kondensacja (w kotłach kondensacyjnych) i sprawność kotła rośnie.  Zbyt długa praca z drugiej strony zwiększa zużycie prądu. Dodatkowo spada komfort bo gdy np szybko spada temp na zewn czynnik o tej samej temp nie spowoduje szybkiego nagrzania i analogicznie w drugą stronę. To tak jakby jeździć samochodem bez pedału gazu z zablokowanymi obrotami na stałym poziomie .. można ale ani to ekonomiczne ani komfortowe ;).

 

To tez nie widze sensu pchania 40stopni w podłogę.

 

Od doboru temperatury zasilania jest pogodowka a od wyłączenia sekcji termostat w kazdym pomieszczeniu.

 

Moze mam tak swietnie zaizolowany dom ze bez problemu dogrzewa przy 34.

 

Jak jest kolo 0 to temperatura zasilania nie przekracza 30stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie ta sama bo zachodzi kondensacja (w kotłach kondensacyjnych) i sprawność kotła rośnie.  Zbyt długa praca z drugiej strony zwiększa zużycie prądu. Dodatkowo spada komfort bo gdy np szybko spada temp na zewn czynnik o tej samej temp nie spowoduje szybkiego nagrzania i analogicznie w drugą stronę. To tak jakby jeździć samochodem bez pedału gazu z zablokowanymi obrotami na stałym poziomie .. można ale ani to ekonomiczne ani komfortowe .
 
O ciekawe... Mam piec kondensacyjny i kaloryfery wszędzie. Gość od serwisu ustawił go na 80 stopni i tyle. Zużycie w normie jak patrzę na wasze. Na chacie 22 w dzień i 21.5 na noc. Zazwyczaj z rana nagrzeje przez 2-3h a potem się trochę od czasu do czasu włączy.
Kombinować z ustawieniami?

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Chalek napisał:

To tez nie widze sensu pchania 40stopni w podłogę.

 

Od doboru temperatury zasilania jest pogodowka a od wyłączenia sekcji termostat w kazdym pomieszczeniu.

 

Moze mam tak swietnie zaizolowany dom ze bez problemu dogrzewa przy 34.

 

Jak jest kolo 0 to temperatura zasilania nie przekracza 30stopni

Przecież właśnie o tym pisze, że od doboru temp jest "pogodówka" czyli czujniki zewn.

Szczelny dom to nie wszystko ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bielaPL napisał:

O ciekawe... Mam piec kondensacyjny i kaloryfery wszędzie. Gość od serwisu ustawił go na 80 stopni i tyle. Zużycie w normie jak patrzę na wasze. Na chacie 22 w dzień i 21.5 na noc. Zazwyczaj z rana nagrzeje przez 2-3h a potem się trochę od czasu do czasu włączy.
Kombinować z ustawieniami?

Wysłane z mojego CPH2021 przy użyciu Tapatalka
 

Szkoda że na nie na 90C ...

Tak, kombinować.

  • Lubię to 2
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, bielaPL napisał:

dobra ustawiłem na 40 i zobaczymy 

40 na kaloryfery, przy ujemnych na zewnątrz może być za mało.

Oczywiście wszystko zależy od ocieplenia i przewymiarowania kaloryferów.

U mnie ale to w starym domu, ze starymi kaloryferami idzie teraz 56 stopni.

 

edit: dopóki na powrocie będzie poniżej 56 stopni będzie zachodziła kondensacja. Jak miałeś 80 zasilania, powrót pewnie że 70 to w ogóle nie miałeś kondensacji - czyli wyższe zużycie gazu.

Fachowcy :pad:

Edytowane przez open
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, open napisał:

40 na kaloryfery, przy ujemnych na zewnątrz może być za mało.

Oczywiście wszystko zależy od ocieplenia i przewymiarowania kaloryferów.

U mnie ale to w starym domu, ze starymi kaloryferami idzie teraz 56 stopni.

zobaczymy co wyjdzie, będę podwyższał jakby co, chałupa ma 3 lata, dobrze ocieplona, pomieszczenia nie są przestronne 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tego serwisu, wyrażasz zgodnę na naszą Polityka prywatności oraz Warunki użytkowania.